Eskişehir

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim
Merhaba arkadaşlar. Herkes tanışıyor. Bende Eskişehirlileri ve ya Eskişehirde yaşayanları tanımak, tanışmak istedim. Siz de istersiniz diye düşündüm. Ben Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği 2. Sınıf öğrencisiyim. 21 yaşındayım. Bisikletim Bianchi Aspid. Eskişehir gibi bir şehirde yaşamaktan mutluyum çünkü bisikletle heryerine gidilebiliniyor. ANCAK Tramway yüzünden şehir içinde bisikletimizi rahatlıkla bırakamaz olduk. Zabıta memurları kilitleri kesip bisikletimi birkere götürdü. Özellikle tramway yolundakileri devamlı topluyorlar. Cezası 128,5ytl :(( Bir seferlik affedildik ancak ya bir dahaki sefere ? Cezanın sebebi bisikleti bağladığınız şeylere (ağaç, direk, vb) zarar vermek ve kaldırım işgali imiş ? Yapacak birşey yok. Zabıta yetkilileri de yaptıkları işten memnun değiller ve onaylamıyorlar ama emir büyük yerden miş: Sayın Belediye Başkanı Büyükerşen'in şehir içinde bisiklete karşı olduğunu herkes biliyor. Bu mu dur modernlik, çağdaşlık ? Bisikletlere yol, park yapmaktansa onları şehir içine sokmamak bu işin en kolayı bence... Bu konudaki görüşlerinizi de paylaşmak istedim. Teşekkürler.
 
Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134
Eskişehir'i bir Avrupa kenti olma yolunda "sürükleyen" sayın başkan sanırım bisiklet kullanımının avrupa kentlerindeki uygulamalarını da gözlemlemiştir. belki de bisiklet kullananların tramvay kullanmamaları başkanı üzüyordur da o yüzden bisiklet kullanıcıları cezalandırılıyordur.

eğer Eskişehir'de organize olmuş bisiklet topluluğu var ise bu konuyu başkanla yada belediye meclisinin yetkilikeri ile görüşmelidir.
 

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim
:) Nihayet bir eskişehirli :) 15 günde bir kişi de olsa :) Bildiğim kadarıyla eskişehir'de organize bir topluluk yok yani herkes bu ve diğer konularda yalnız mücadele vermek zorunda. Tıpkı benim zabıta memurları ile 3 gün uğraşmam gibi. İşin tuhafı uyarı da yapılmıyordu. En azında 2 ay sonra da olsa uyarı levhaları konması belediye için bir gelişme tabi. Bu da tepkinin büyük olmasından kaynaklandı sanırım. (Bu arada tramwayı kullanmayan herkes başkanı üzüyor galiba.) Bu olaydan sonra 2 aydır tramwaya binmiyorum; inadına heryere bisikletle gidiyorum. (başkanın planları ters mi tepti yoksa ? ) Umudumuz eskişehirde birgün bisiklet yolları görmek. (Şehir merkezinde)
 
  • Beğen
Tepkiler: Mra4226

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134
şehir merkezi için zor da olsa zamanla ve bu başkanla olur diye düşünüyorum. ancak birilerinin onu uyarması gerekli...

inşallah bisiklet park yerleri (yol istemiyorum artık, onu geçtim) görebiliriz ilerleyen yıllarda.ama be kardeşim sende adam gitti avrupalara borçlandı tramvay yaptı...hiç olmazsa binmezsen de bilet al yaa :D
 

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim
Bisikleti çağdışı olarak gören bir başkandan ben ne park ne de yol bekliyorum. Beklentim ya alt belediyelerden ya da yeni büyükşehir başkanlarından ! :( Bu tramway işi de bi garip ya neyse... (Projeyi yapanlar fransız, krediyi veren fransız bir gariplik var bu işte ya) Hem ona kim dedi eskişehiri 20 milyon $ borçlandır tramway yap diye ? (en azından ben kesinlikle demedim.) Şimdi kan kişi memnun ki zaten? Hele ilk günlerdeki rezalet diz boyu... Neyse allah başımıza bisiklet seven bi büyükşehir başkanı nasip etsin. Amiin... :)
 

dingoc

Üye
Kayıt
21 Haziran 2005
Mesaj
5
Tepki
0
Aslında Eskişehir Ankara arsında ufak bi süper olurdu ne dersin ? Şu ana Tekirdağ dayım ama eylül de saa uyarsa haberleşir bişeyler yaparız uyarsa tabi::))
 

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim
Nasip. Diyelim. Ben temmuzda eskişehir-istanbul(şile) gidicem gibi. Eylül'de okul başlar biraz zor gibi. Seneye olabilir belki.
 

Homer

Forum Demirbaşı
Kayıt
17 Eylül 2004
Mesaj
463
Tepki
591
Yaş
51
Şehir
Levent / İstanbul
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
İstanbul'a ulaşma gününü haftasonuna getirirsen, sana şile yolunda eşlik edebilirim..
 

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134


eskişehir-ankara arası çok sevimli bir seyahat olmaz...manzara yok gibi bi şey.
daha güzeli eskişehir-bursa olabilir ki yolun büyük kısmı yokuş aşağı gidileceği için yorucu-yıpratıcı olmayacaktır.
 

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim
Ben Eskişehir-Bursa Gittim 2 sene önce. Hatta Gemlik'e kadar gitmiştim. Ama hiç de yokuş değil. Esk-Bozüyük arası hafif inişli çıkışlı. İnegöl-Bursa arası bir iki yer var çıkış. Yine de yorucu değil. Eskişehirden 7 temmuzda çıkmayı düşünüyorum. Bir gün adapazarında kaldıktan sonra. 8 inde Şile olacam inşallah. 1-3 gün orada çadırla kalacam.
Aslında şile'de kamp alanı var mıdır bu konuda yardıma ihtiyacım olacak gibi. Adapazarından Şile'ye Karadeniz kıyısından (Kandıra'dan) gitmeyi düşünüyorum. E80 tehlikeli. Hatta karayolları izin vermeyebilir? Benimkisi Hem tur hem ziyaret. Şile'de uçaksavarda Abim asker. Sürpriz ziyaret yapıcam :) Tüm hazırlıklar tamam. Sadece tarih bekliyorum..
 

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134
benim kastettiğim de zaten eskişehir'den bursa'ya giderken çok fazla tırmanış olmadığı idi.yani eskişehirden bursaya gidiş rahat, dönüş biraz daha yorucu olacaktır.
 

dingoc

Üye
Kayıt
21 Haziran 2005
Mesaj
5
Tepki
0
o da olur aslında bursa da güzel bi parkur olur havalar biraz daha serinlryince süper olur
 
Kayıt
11 Haziran 2005
Mesaj
16
Tepki
0
arkadaşlar eskişehirde neden bütün bisiklet severler biraraya gelip tur düzenlemiyoruz.belli başlı bi iki grup var onlarda kendi başlarına antreaman için çıkıyorlar yola belli günler bütün bisiklet severler toplanıp turlar düzenlesek istanbulda her cuma cuma akşamı keyfi yapıyolar yada belli noktada buluşup tur atıyolar bu daha düzgün olabilir.ben şunla geziyorum zor oluyor bunla geziyorum herkez uyamıyor siz onlara uyun kalabalık olsun birlik beraberlik olsun diğer şehirlere gidelim ordaki pedal severlerle buluşup gezelim onlar gelsin yani bencilik yada grupçuluk niyedir ki pedalseverlerin sayısı bu kadar az olduğu zaman bile hala birbirimizden ayrı tutuyoruz kendimizi oluşturulan gruplarla geziyolar bilmiyorum kalabalık geziler daha zevkli olur ve dayanışma olur benim fikrim budur ama yok biz böyle yapacağız diyosanızda eyvallah ne diyeyim...ayrıca toplu protestolar bile yapabiliriz tramvay yolunda düşünebiliyomusunuz 50 tane bisikletli belediyeye kadar gidiyor ama böyle bişeyi yapacak topluluk yok
 

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim
Güzel diyorsun ama... Bu eylem olayını biz yaptık. Ama bisikletle değil. Çünkü bisikletler zabıta tarafından toplanmıştı. 5-6 kişi çıngar çıkartınca vermek zorunda kaldılar. 50 kişi toplansak ulusal kanallara çıkarız heralde :) Aslında tramway olayını düzellttiler. Sadece sarı çizgi içerisinde gitmek yasaklandı. Eskiden tüm yolda gidemiyorduk. Başa çıkamayacaklarını anlayınca böyle çözüm buldular. Bu arada tabelalarda konmuş :) Tek eksiğimiz bisikle yolları. Geçen hafta istanbul'a giderken Adapazarın'dan geçtiğimde bisiklet yolları çok hoşuma gitti. Şehrin ana yollarında tam 1 şerit bisiklet için ayrılmış. Ama bu eskişehirde zor çünkü araçlar gidecek yeri zor buluyor zaten. bırak 50 kişiyi 10 kişiyi zor toplarız gibi ya neyse.
 

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134aaahhhh ah sevgili kardeşim dreamerclown; çok haklısın ama Eskişehirdeki bisikletçilerin (tamamı için dersem uygun olmaz ama) kafaları biraz kalın. bir ve birlik olmanın yaşatacağı hazzı bilemiyorlar.karşılıklı itişme dalaşma kapışma....başka da bi numaraları yok.maalesef. çok isterdim böyle olmasını.yani düşünsene kalabak köyüne 40 bisikletli birlik içinde gidip geliyorsun günübirlik. yada ne biliyim porsuk barajına 25 kişi ile kamp yapmaya gidiyorsun. hayal etmesi bile nefis. ancak eskişehirde bir tuhaflık var.olgunlaşmamış (yaşın önemi yok önemli olan fikri olgunlaşma) çok adam var maalesef, beraber gidilen faaliyetlerde bile "ben sizden hızlıyım, ben sizden iyiyim" havasında grup ahengini gözetmeden peşinden bi kaç bisikletliyi de sürükleyen tipler biliyorum.....
gel de şimdi bunlara "haydi beraber faaliyet yapalım" de.

kusura bakma pek böyle bi sert oldu sanki ama
"aynası iştir kişinin lafa bakılmaz"
yani eskişehirdeki bisikletçiler arasında birlik beraberlik yokken şimdi kimse bana kalkıpta "yok ööle bişii, ne çekişmesi ne itişmesi ne dalaşması" diyemez.

ama umarım insanlar bisiklet üzerinde bedenlerini geliştirirken biraz da bu tür şeylere kafa yorarak beyinlerini de geliştirirler.

Sevgiyle....
 
  • Beğen
Tepkiler: Bisstoon

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134
işte size ispatı.sayfayı dikkatle okursanız bahsettiklerimin gerçekliğini göreceksiniz.hem de federasyon nezdinde...yazık Eskişehir'e...

(link)
 

Bozkurt_26

Üye
Kayıt
10 Aralık 2005
Mesaj
4
Tepki
1
Selam herkese...
Bende eskişehirliyim ve Anadolu Üniversitesinde okuyorum :)
Ne yazıkki bisikletim yok sizinkilere bakmakla idare ediyorum...
Eskişehir gerçekten çok güzel *************************
Kendinize iyi davranın . . .

Siyasi tartışmalara girecek yazılar yazmayalım lütfen
Tuğrul
 
  • Beğen
Tepkiler: Bisstoon

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134


en kısa zamanda...
planlı programlı faalietleri buradan duyurmaya çabalıyoruz, kimi zamanda akşam iş çıkışı hadi gidelim deyip gidiyoruz...


savaş cd. (yeni adı öğretmenler cad.) akınbisikletten kiralayabilirsin.