Eski yol bisikletine dağ bisikleti hangi aynakolu takabilirim?

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba arkadaşlar.
185062Mtb den sonra bir yol bisikleti toplayayım dedim ufak ufak. Fakat MTB nin rampa çıkışıda bağımlılık yaptı bende :). O yüzden ön aynakolda oran olarak var olan 52 39 yerine 48 38 28 aynakol kullanmaya karar verdim.

Ama 3 çeşit terim çıktı karşıma :) Resimdeki aynakol eski yarışa ait Torino marka. Benim istediğim ise şu iki model

Shimano Tourney
FC-TY501
Aynakol (3x8 / 7/6 vitesli)
(link)

diğeride
FC-M131
(link)
modeli dişler aynı ikiside 48 38 28 . Sadece göbek olarak hangisi olur ?

Scudo

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
vites kolu nasıl olacak peki ? tourney büyük ihtimal kare mildir ama kare milde de milin içine civata sıkılanı ve bir de fotoğraftaki gibi olanı var.

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
Kare mil göbek almanız gerek ilk önce.
Ben de aynı değişimi yaptım. 68x115 aynakol uydu.

Göbek yatağını ölçün 68 70 73 vs hangisi
115 ise milin uzunluğu. Çok çeşitli uzunlukta olanları var. Bunu ölçmek için de eski mili ölç onun boyuna yakın alabilirsin. Ya da orta hiza mesafesini ölçüyorlar bir şekilde video atarım.
9:30 dan sonrasına bakabilirsin

Orta aktarıcı bendeki ikili için non-indexed friction shifter vites kolu var. 3 lü ön aktarıcı da al derim küçük yaprağı verimli kullanmak istiyorsan. Geçmekte sıkıntı yaratabilir ve 1x1 üzerindeki viteslerde küçük yapraktayken sıkıntı oluyor.

Karemil aynakollar hep aynıdır ,çok eski bir şey almazsan. Bazılarında kapak oluyor çektirme vidasının üstünde.
Vites kolu sana kalmış 3 lü olacak, onu da tourney alırsın.

Şu sitedekilere de bakabilirsin.
(link)

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Cevaplar için teşekkürler. Yatak içi 68 mm, mil vida izleri hariç 12 cm.
Kare mil göbek ve aynakol alıcam.

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
Yatak içi dişlere de dikkat etmek gerekebilir. 1,37x24 kare millerinki, sizinki farklı olursa uymaz, ama aynıdır herhalde ben de bir sorun çıkmadı.