Eski mtb'yi tur bisikleti yapma

ASAP Rocky

Aktif Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar merhaba, sıfırdan bir tur bisikleti yapma düşüncem var fikirlerinizi almak istedim.,

kadro : bisan mountain cat ,fiyat : 100tl (26" eski çelik dümdüz bir kadro)
vites,fren,aynakol,kollar : shimano alivio t4000 grupset ,fiyat : 750tl
gidon boğazı : gyte açılı gidon boğazı ,fiyat : 40tl
sele borusu : alüminyum markasız, fiyat : 30tl
jant : belirlemedim decathlonda 26" tanesi 80tl filandı o civar bir şeyler alabilirim
lastik : 25x1,75 cst sensamo master 6 level , fiyat : tanesi 60tl toplam 120tl

toplamda 1200-1300tl gibi bir rakama denk geliyor, bu fiyata tourney yada altus üstü bir bisiklet imkansız ancak sormak istediğim konu sizce değer mi? sonradan üzerine ön arka portbagaj, çamurluk, heybe vb. de ekleyip tur bisikleti haline getireceğim. Birde diğer sormak istediğim nokta viteslerin montajını kendim yapabilirmiyim? Son olarak alacağım şeyler sizce mantıklı mı? onun yerine şunu alsan daha iyi dediğiniz şeyler varsa öneri alabilirim.

Scudo

ASAP Rocky

Aktif Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
@BaranGL tam ağırlığını bilmiyorum ancak ince bir kadro yapısına sahip olduğunu düşününce çok ağır olacağını sanmıyorum, tabi ki kıyaslanamazlar ama bir çok iyi tur bisikletide çelik zaten. Tabi yinede görüşlere açığım başka bir kadroda önerebilirsiniz, şuan elimde bisiklet yok zaten almayı düşünüyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

BaranGL

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Baran
Bisiklet
Carraro
@ASAP Rocky kişisel fikrim yeni model bir şehir/trekking bisikleti kullanman yönünde olur :)

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Carraro 804? Bi iki ufak dokunuş ile istediğiniz kıvama gelir aslında..

ASAP Rocky

Aktif Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
@Liberi Spiritu

hocam altus ve tourney kullandım artık bir tık daha iyi olsun diyorum vitesler

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ASAP Rocky kendin yap bölümünde bir konuda bulunan video yardımcı olabilir belki
Birde şu konu var (link)
Ağırlığı önemsemiyorsan ben zaten kamyon gibi yükleyeceğim 4-5 kilo fazla olsa da olur diyorsan ve kadro boyunda sıkıntı yoksa olabilir. Misal ben yapmaya kalksam en başta boyumdan sıkıntı olacak 26" L kadro bisiklet bindiğimde dizlerim pedal atarken gidona çarpıyor.

Tepki
6
İsim
Murat Liman
Bisiklet
Bisan
Merhabalar, şuanda dediğiniz mountain cat modelli bisiklete sahibim, hatta bugün çıkardım toz içinden. Bir bisikletçiye emanet ettim çünkü yürür halde değil, jant teli kopuk fren vites telleri yok vs. şuan ilk aşamada kendim yapamayacağım şeyler dolayısıyla bisikletçiye verdim fakat zaman içinde gerekli ekipmanlarımı tamamlayıp kendim geliştirmeyi düşünüyorum sizin gibi. Ben bayadır araştırma halindeyim bence mountain cat ile harika bir tur bisikleti olur ve böylesi inanın daha keyifli olur.

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ASAP Rocky Tam aklımdaki işi yapmak istiyorsunuz, sonuna kadar arkanızdayım. Hatta elimden gelen olursa yardımcı da olmak isterim. Bence yapmalısınız :harika::harika:

Tepki
6
İsim
Murat Liman
Bisiklet
Bisan
Yaklaşık bir aydır bisan mountain cat kullanıyorum, jantlar ve lastikler hala aynı. Çoğu parçası orjinal, ön freni değiştirdim sadece, fakat ayağın biri hareket etmiyor biraz sıkıntılı. Güzelce temizledim şuan tertemiz. Böyle eski bir bisiklette eğer vites sisteminde sıkıntı yoksa jant ve lastik değişimi çok uzun yol yapmayan bir insanı idare edebilir bence. Şuanda tek ihtiyacım jant takımı ve lastik. Selede de biraz dağılma var fakat jelli kılıf belki iş görür öyle bir düşüncem var.

Lastikleri linktekiler yada aynı modelin 26x1.75 olanını düşünüyorum.( (link) ) fakat sizce jantları değiştirmeden lastiği değiştirsem nasıl bir sonuçla karşılaşırım çünkü jantlara şuan bütçem yetmiyor. Ayrıca düşük bütçelerle neler yapabilirim, işe gidip gelmek istiyorum 6km gibi bir mesafe var.

Tavsiyeleriniz ve düşünceleriniz benim için önemlidir, iyi akşamlar :)

@Phil Miller

Dosyalar

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yapmayı düşündüğünüz bisikletle evet tura çıkarsınız, hiç bir sorun da yaşamazsınız. Sadece sormak istiyorum elinizdeki kadroyu seviyorsunuz da illa kullanmak mı istiyorsunuz yoksa kendi projenizi mi geliştirmek istiyorsunuz. Evladiyelik bir tur bisikletim olsun derseniz ikinci el sitelerinde 1.200'e Surly kadro set hala var hatta 1.300-1.700 arası rakamlarda gezinen Carraro crt worl tour görmüştüm.
Bu arada tur bisikletini yol bisikletiyle karıştırmayın arkadaşlar. Yol bisikletinde su kafesinin gram ağırlığını hesaplarken tur bisikletinde bunun önemi olmaz.
Carraro crt worl tour'un ağırlığı 17.5 kg. Diğer tur bisikletlerinin de hatırı sayılır ağırlığı var.

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
Bende bir mtb var bunu yol bisikletine döndürmek çok mu pahalıya patlar orta seviye birşey yapsak tabi dönebiliyorsa :)

Tepki
6
İsim
Murat Liman
Bisiklet
Bisan
@anzolot ekonomik olarak bütçem yeterli olmadığı için böyle bir projedeyim, şuanda hedefim de şehir içi turlar. Elimden geldiğince az bütçeyle şuan ki halinden biraz daha iyi hale getirmeye çalışıyorum. yoksa surly kadro kim istemez :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Birisi çelik agir olur mu dedi ? Sanki öyle duydum. Bakin piyasa en ağa babası tur bisikletlerin en hafifi 13.5 civarindan basliyor 17 kg a kadar cikiyor.
Ben full celik topladim bagajsiz, pedalsiz 10 kusur kg . su an tum aksesuarlar dahil 12 kg ... Var mi bi babayigit bana 12 kg lik ful celik tur bisikleti getirecek? Maliyetim 1400 tl aviary-image-1510835243404.jpegsistem 3x9 shimano xt

Bisan montain cat e gelirsek o celik degil dokme demir ve gercekten agir bi kadro ben kayincoma aldim ondan 150 tl ye bende geziyorum . keyifli bi surusu var ama bisiklet agir gercekten 20 kg falan rahat var
2017-12-02_16-17-45_HDR.jpg

Fren sistemi yeni nesil bir V fren takilirsa ve cift kat alu bir jant takimi , ince silik lastik takilirsa , grup setide orta ayar bi shimano 3x8 olsa canavar gbi tur bisikleti olur Bisan mountain cat

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Tur bisikleti dediğin hafif değil akıcı olacak, Fuji Touring gibi. Fuji Touring'in Carraro CR-052'yi rampa aşağı geçtiğini gördüm.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Akicilik meselesi ayri ama o bisiklet yuklu ise agirlktan dolayi kolay ivme kazanmistir ve hizlanmistir
( bknz çekim kanunu )
@thekingofbikes

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

pedalterapi

Daimi Üye
Tepki
1.136
İsim
erhan erdem
Bisiklet
Carraro
Akıcılık konusunda çok farklı değişkenler devrede olabilir. Sürücünün ağırlığı aerodinamigi vs. Fuji gerçekten akıcı bisiklet test etme fırsatı buldum zat-ı alîlerini. Ama arkadaşımız Bisandan bahsederken farklı kiyaslarla konuyu dagitmayalim derim ben.

Yanlış anlaşılmak istemem arkadaşlar bazen forumda x bisikletten bir konu açılıyor sonraa kendi zevk ve tecribelerimizden yıla çıkarak xyz123 bisiklete kadar konu dağılıyor bu sefer konu güme gidiyor gibi oluyor. Niyetim budur :))

• Beğen
Tepkiler: srknsnyz