Eski bisiklete yeni kadro takılabilir mi?

Serhan E.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
Merhabalar. Elimde olan çift süspansiyonlu bisikletime yeni bir kadro takmak istiyorum. Ağırlık olarak beni çok yoruyor. 26 jant, tourney vites sistemi olan bir bisiklet. Buna kadro alabilirmiyim ve neye dikkat etmeliyim?

Scudo

Tayfun Sezer

Daimi Üye
Tepki
288
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Ben bundan birkaç yıl önce senin gibi bir sorunum vardı.Kadromu değiştirmek istemiş veyeni bir kadro almıştım.Ama astarı yüzündeb çok pahalıya çıktı.Gidon uymadı.Aynakol için orta göbek uymadı ve daha bir sürü şey.Tavsiyem git en ucuzundan bile olsa tek amortisörlü bisiklet al.Emin ol çok daha ucuza mal olur.

• Beğen
Tepkiler: Bicyle

Bicyle

Aktif Üye
Tepki
35
Bisiklet
Salcano
Öncelikle en önemlisi kadro boyu na kadroyu alırken dikat etmeliyiz tabiki parçaların uyup uymaması bisikletin parçalarına kalmış biraz daha geniş açarsanız konuyu yardımcı olabiliriz

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Portakallari bir kasadan cikarip digerine aktarmak gibi bakarsaniz olmaz.
Oncelikle alacaginiz kadronun baglanti noktalari eski bisikletinizdeki maşa, sele borusu, orta gobek ile uyumlu olmali. Aksi takdirde kadroya uymlu yeni parcalarida tek tek toplamaya baslarsiniz ve daha pahaliya cikar yeni bisiklet almaktan.

Serhan E.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
@suat akman
@DincerZ

Alacağım kadro ikinci el olacak. Yakınımda bisikletçi var tanıdığım biri. Kadrodan başka değişmesi gereken bir parçası var mıdır?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serhan E.

Alacagin kadronun boyuna uygun olmasini ekliyorum. Hadi bu konuyu gectik!

Tekrar ediyorum:
Alacagin kadronun sele borusu takilan kismi, masa ve gidonu baglayacagin alin borusunun çapı, pedali takacagin yerdeki göbek baglantisinin çapı ve buraya takilacak göbegin genişliği, kadronun tasarlandigi teker boyunun ve fren sisteminin uygunlugu...
Tum bu saydiklarim, elindeki bisikletten sokecegin parcalara uygun genislik ve captaysa baska birsey gerekmez.
Yoksa icat yapmaya ugrasir, mini cooper'a doblo motoru takmaya calisir bir pozisyonda bulursun kendini...

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bu isden anlamiyorsaniz bence degsim isine hic kalkmayin. Birde yaninizdaki bsikletciyi iyi taniyorsaniz neden size yardimci olmuyor? Bence burada böyle cevaplarla ugrasmaktansa direk yüz yüze bir bisikletciyle konusmak ve sorunu iki dakikada cözmek daha mantikli olur.

Serhan E.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
@Murat Cömez

Açıkçası bisikletçim pek uğramıyor dükkanına. Güvenebileceğim ikinci el satan bir yerde bilmiyorum. Sormak istediğim ise parça uyum konusu hariç değiştirilebilecek başka bir şey var mı diye sormuştum. Teşekkür ederim cevaplar için :)

Bicyle

Aktif Üye
Tepki
35
Bisiklet
Salcano
Açıkcası bisiklet kadrosunu değitireceksen diğer arkadaşlarımızın dediği gibi astarı yüzünü geçer geçmemesini istiyorsanız örnek veriyorum bisikletininin 300 tl lik bir bisikletse gidip de carbon kadro takamayız mesala yada 1000tl lik bir bisiklete 300 tl lik bir çelik kadro da takamayız bisikletiniz in foto larını koyarsanız değermi değmezmi söyleye biliriz birde fiyat olayı çok geniştir tamamen bisikleten beklentinize bağlı umarım yardımcı olabilmişimdir .

Baran Halilbeyoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
14
Bisiklet
Bianchi
Ben de yukarıdaki yorumlara katılıyorum ama illaki fikir verilmesini istiyorsanız, bisikletin fotolarını atmanız fikir verilmesi açısından baya faydalı olur.

Serhan E.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
@Baran Halilbeyoğlu
@DincerZ

https://i.hizliresim.com/PYaQv5.jpg

https://i.hizliresim.com/7V1A2Y.jpg

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serhan E.

Parca uyumu konusu haric, gelistirme yapmayacaksaniz baska bir sey gerekmez!
Yeni bir kadro alip elinizdeki bisikletteki parcalari aktararak yuruyen bir bisiklet yapmak istiyorsaniz, kadro ve parcalariniz uyuyorsa baska bir sey gerekmez. Vites ve fren telleri deforme olmussa onlari yenilemeniz gerekebilir.

Ancak aksesuar veya daha ust parca hedefleriniz varsa is degisir.
Ust parcalara gececekseniz zaten elinizdeki isler bisikleti satin oluruna, yeni bir bisiklet bakin butcenize uygun. Anlatilmaya calisilan budur...

Baran Halilbeyoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
14
Bisiklet
Bianchi
@Serhan E.

Gördüğüm kadarıyla bisikletinizin donanımı ng650 ayarında. Fotolara bakınca sıkıntı çıkarabilecek tek yer sele borusu gibi görünüyor. Ama bu iş sizi uğraştırabilir. Eğerki hazırda birikmiş paranız varsa bunu satıp üzerine ekleyip donanım olarak bu seviyelerde sıfır bisiklet ya da 2. el daha üst seviye birşeyler alabilirsiniz.

Bicyle

Aktif Üye
Tepki
35
Bisiklet
Salcano
Peki bisikletiniz suan kullanılıyormu eğer kulaniliyorsa sıfır bir profesyonel kadro alın evinizde dursun en üst seviylerde zamanla toplayin bunu dememin sebebide bisikleten beklentimiz her geçen gün artar yağmurda frenimiz tutmaz hd fren istersiniz yada inislerde pedal boşa döndüğünde bir vites daha istersiniz daha iyi bir maşa istersiniz ama neden sıfır al diye demiyorum diye sorarsan ben hic istediğim parça uyumunda bisiklet bulamadım ya bisiklet topladım yada sıfır bisiklet alıp üstünde baya bir oynadigimda oldu öyle yani eğer illa kadro değişcem diyorsaniz ng 650 kadrosu alabilirsiniz az masrafla konu kapanır

sevban tarım

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Kron
hocam mrb aynı sıkıntı bende de vardı kadro değiştirmenin birçok sıkınıtısı var boyutlar uymayabiliyor bende çok sordum ama sıkıntılı olacağından ve astarı yüzünü geçeceğinden biraz kendimi zorladım ve tek amortisör bisiklet adlım sana tavsiyem kadro uydurma işiyle uğraşma.