Eski bir bisikletin hayata yeniden dönmesi

Scudo

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
Evet kendi kontraydı. İhtiyar delikanlı oldu. İleride ön maşayı da yaptırmayı düşünüyorum ama biraz kararsızım. Şuan sadece arka fren var.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Doğukan Aksu
Supersin Doğukan reis taktir ettim helal olsun

kursatihtilali

Aktif Üye
Tepki
75
İsim
Kürşat ERSOY
Bisiklet
Carraro
Tebrik ederim sizi sonucu merakla bekliyorum, emeğinizin karşılığını fazlasıyla alacaksınız, hatta süreci resim, video vs destekleyip ulusal kanallara haber olabilirsiniz[emoji6]

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
Lastikler geldi ve heyecanla ilk toplama işlemini gerçekleştirdim :) Yarın bisikletçiye gidip zincir iç lastik belki sele ile ilk kullanıma başlayacağım kısmetse. Çamurluk ve arka taşımalık ise daha sonra zamanla halledeceğim.

image.jpeg image.jpeg

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Bisikletin mat kadrosuna kahverengi sele ve lastikler iyi uyuyor ama; parlak jantlar, parlak maşa, parlak vites grubu, parlak tamamlayıcı kite mat boya olmamış sanki. Kadroyu canlandırmak mı lazım acaba? Tabi bu benim görüşüm. Bitince nasıl olacak bakalım

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Güzel konu,güzel uğraş,güzel işçilik tebrik ederim merakla bekliyoruz konunun ve bisikletin devamını.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Guzel makine ama sahsi fikrim gidonu daha sofistik bisey yapmalisin sanki dropbar yada boga boynuzu tarzi bisey, deri kaplamal mesela

• Beğen
Tepkiler: AbdülkadirArtan

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
Herkese çok teşekkür ederim.

Şimdilik basitçe topladım ve biraz keyfini çıkarmak istiyorum. Şimdi güzelliğini tam gösteremiyor fakat yakın zaman sonra çamurluklar eklendiğinde özgün bir bisiklet olacak inşallah :)
Bisiklet ve ilk kobay'ım :D
image.jpeg

Daha başımız beladan kurtulamamış. Boya çok hassasmış kat kat uygulamama rağmen. Ben de üzerine epoxy uygulamak için asgari bir parçaları sökme işlemi daha gerçekleştirdim. Hem mat görüntüsü gidip daha parlak bir görünüme kavuşacak.
Hevesle ilk sürüşümü birkaç yüz metre de olsa yaptım. Bu vites sistemini ilk deneyişim ve gayet hoş bir kullanımı varmış. Tadını alamadan dağıttım yine :) Ama sabreden derviş muradına ermiş ümidiyle sabırla ilmek ilmek işlemeye devam ediyorum.

Zincir kısmında beyaz single speed zinciri kullandık fakat boyu yetmedi. Bir buçuk bakla boşluk kaldı. Onun için bir half link gerekti. Fakat ekleme için tek parça half link yokmuş sanırım. (Öyle dediler) Uydurmak için bir zincir daha satın alıp 1,5 baklaya eşdeğer 3 parça half link takıp amacımıza ulaştık.
Aklınıza arka tekerleği niye ileri geri yapıp ayarlamadınız diye gelirse; disk fren uyumunu göbek mili sona dayalıyken yaptık. Öne çekince kaliperin diski tutma payı azaldığı için bu şekilde yaptım.

Bir de şunu ekleyeyim. Şuan half link zincirim de elimde duruyor. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşan arkadaşlar iletişime geçerse ihtiyaçları kadar parça göndermeye çalışırım.
image.jpeg image.jpeg image.jpeg

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@AbdülkadirArtan

Selamlar,

Bisikletiniz çok güzel olmuş öncelikle,güle güle kullanın.

Benimde eğer bilginiz varsa bir kaç sorum olacak ; Kadromun boyasını boya sökücüyle çıkardım. 80-150-400-800-1200 olarak zımparalamayı düşünüyorum. Burda bir problem var mı ?

2.sorum ise siz bu atölye,DIY işleriyle biraz ilgilisiniz ; 25.4 mm sele borum var ve 25.0 mm yapmam gerek. Bunu nasıl yapabilirim yada yaptırabilirim. Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
@Tolga Çelebi Çok teşekkür ederim. Kendi kanaatim 80 ve 800-1200 zımpara atmanıza gerek yok. En son 400 ile temiz akıcı bir yüzey oluşturduysanız yeterli olacağını düşünüyorum. Çünkü boya atınca o ince çizikler doluyor ve tesfiyeleniyor. (400lük zımparanın çizikleri. Diğer harici çiziklerden bahsetmiyorum.)

Dediğiniz tornada yapılabilir fakat çok hassas çalışmaları lazım yani bir anda kalınlık istediğinizden daha aşağı inebilir. Güvenilir temiz ve hassas iş yapabilecek bir yere götürmenizi tavsiye ederim.

Sorun nedir bilen var mı? Pedallara yüklendiğim zaman kaçıncı viteste olursa olsun kısa aralıklarla atlamalar oluyor. Krank milini değiştirdim kendi milinde bu sorunla karşılaşmamıştım.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi