Esenler'de ölümlü kaza

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Allah rahmet eylesin. Benim babam benim küçüklüğünden beri her fırsatta arabadan inerken arkayı kontrol ederek öyle inmemi tembihlerdi. Maalesef ülkemizde kimse bu bilince sahip değil veya çocuğuna da küçük yaştan itibaren bu bilinci aktarmıyor. Güvenli kapı açmak çok küçük bir ayrıntı gibi görünse de sonuçları yukarıdaki gibi olabiliyor. Yolda ilerlerken en az yarım kapı mesafe bırakmak lazım ama trafik sıkışıksa, insanca olmayan trafikten de etkilenmemek için aralardan kaçarken maalesef mecburen otomobillerle dip dibe gidiliyor. Bu gibi durumlarda muhakkak arada bir de olsa yolun sağında park halindeki araçların içine bakılmalı, aracın içinde inmeye hazırlanan birisi veya çocuk varsa o aracın yanından yavaşlanarak geçilmeli. Ayrıca kendi tecrübelerime dayanarak kapı açma kazalarına karşı fazladan dikkat gösterilmesi gereken durumları sıralıyorum:
1) Arka kapılar dikiz aynalarının olmaması nedeniyle ön kapılardan daha tehlikelidir.
2) Sıkışık trafikte "benzinlik uyanıklığı" yapıyorsanız veya lastik şişirmek amaçlı benzinliğe girmişseniz her an kapı açılmasına hazırlıklı olun. Sonuçta bisiklet benzin yakmıyor. Kimse benzinlikteyken "bisiklet geçebilir" diye düşünerek araçtan ona göre inmez.
3) Ticari t*ksilere diğer araçlara nazaran daha fazla dikkat edin. Hem vurdumduymaz t*ksi şoförlerimiz hem de sarı folyo kaplı teneke lineaya binince "t*ksiye binmeyi" havalı bir şey zannedip afralara tafralara bürünen, triplere giren t*ksi yolcularının araçlardan vurdumduymaz bir şekilde inmesi t*ksileri diğer araçlardan daha tehlikeli kılmakta. Gerçi son zamanlarda uber'in peydahlanmasıyla t*ksi yolcularının sayısı gitgide azalıyor. Uber'in bir güzelliği de yolcu indirirken muhakkak sağa yanaşması ve sol tarafında yolcu kapısının olmaması :)
4) Şahin, Linea, symbol gibi ucuz araçlara da özellikle dikkat edin. Bu tür araçlar filo aracı olduğundan veya kapısı yamulsa bile sanayide ucuz rakamlara yaptırabileceğinden araçlarından sağına soluna bakmadan inerler.
5) BMW, Mercedes-Benz, Audi, Porsche vb. lüks marka araçlara da dikkat edin. Bunların kullanıcılarının arasında arabasına baba parasıyla sahip olmuş yandaş müteahhit oğulları veya parayı sokaktan bulmuş gibi kolay kazanan, parayı temiz olmayan yollardan kazanan iş adamları da mevcut ve bu kullanıcılar araçlarının kapısı azıcık çizildiğinde bile yaptırmak yerine sıfır kapı alabilecek hatta arabayı satıp sıfırını alabilecek kadar ensesi kalın kişiler olduğundan bunlar da sağına soluna bakmadan araçlarından inerler. Ayrıca bir aşağıdaki maddede belirteceğim nedenden dolayı yine bu araçlara dikkat etmekte fayda var.
6) Eğer Bağdat Caddesi, Fenerbahçe Marina yakınları, Bebek, Nispetiye vb. ultra lüks restoran, bar, gece kulüplerinin yoğunlukta olduğu yerlerde haftasonu ve akşam saatlerinde bisiklet sürüyorsanız yine lüks araçlara dikkat edin. Güzide İstanbul'umuzun kirli sakallı, pespaye görünümlü meşhur psikopat valeleri maalesef bu araçları kendi malı gibi kullanmamakta. Bu araçların sahipleri (yukarıdaki maddede belirttiğim tipteki kullanıcılar hariç) valelerin altındayken araçlarının neler yaptığını görseler kalpten giderlerdi herhalde.

Scudo

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Bende böyle olay yasadım ama taksici de yolun ortasında durmus musteri indirecekti kapiyi acti birde ben hizli gelmistim hic fark etmedim kapiya tosladim iyi yaralanma felan olmamisti ama bu abimiz maalesef sansli degilmis bizim gibi Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Rahmetli iyi niyetle bisiklet aldı, daha ilk haftasında ölum haberi geldi. Haberi seyrettim aile yikılmıştı. Normal bir vatandaş olsanız bu haberi seyrettikten sonra bisiklet kullanma konusunda düşünceniz ne olurdu. Hicbir sitede bu haber yok. İlginç.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
@mehmetsunu
Siz tanıyor muydunuz vefat eden kardeşimizi ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşa üzüldüm,bu gün rivaya giderken ,Hekimpaşaya gelmeden sağda park etmiş aracın içindeki sazanı tesbit ettim ,bu sazan bir anda kapıyı açtı,ama önceden bu sazan balığını farkettiğim için onu bir güzel avladım,anında durdum ,şak kilitli pedal seri bir şekilde çıktı,adam ne dedi beğenirsiniz,kusura bakma kardeş dedi, bende eyvallah olur böyle vakalar türk polisi yakalar dedim,

received_1659484784088741.jpeg

Bu formanın arkasındada ay yıldız var ve türkiye yazmakta,bugün ne hikmet ise millet korna çaldı bende elle selam ettim,

Barış Çavuş

Gezgin Kızanlar
Tepki
1.010
Bisiklet
Sedona
Allah rahmet eylesin. Özellikle büyük şehirlerde bisiklet kullanmak böyle kapı açanlar, şöförler ve bisiklete duyarsız insanlar yüzünden Canlar gidiyor. Allah arkada kalan sevdiklerine sabır versin.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.276
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dün bende izledim bu haberi vefat eden rahmetlide arabasını satıp bisiklet almış işe gidip gelmek için çok üzüldüm ve çoğu insanında cesaretini kırdı gibi

Tepki
5
İsim
Hüseyin Alim
Bisiklet
b'Twin
Allah rahmet eylesin. Çok üzücü bir durum her an dikkatli olmak lazım insanlarımızın bilinçlenmesi lazım ama çok zor gibi görünüyor, en azından saygı saygı saygı.

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öncelikle Allah rahmet eylesin ve geride kalanlara sabır versin.
Ben de Esenler de yaşıyorum. Yaya ve araç trafiği açısından çok kalabalık bir semt. Kaldı ki İstanbul un her yerinde bisikleti, yaya yada araç ile trafikte olmak fazlası ile zor.
Bir anlık dikkatsizlik sizi yada bir başkasını canından edebilir. Bu göze alınabilecek bir risk değil !

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bazen küfürlerim bile kifayetsiz kaliyor. O kapi özürlü öküz rahat uyuyacak mi bundan sonra :(

• Beğen
Tepkiler: bilalfidanboy

Carel

Forum Demirbaşı
Tepki
743
Bisiklet
Sedona
Mekani cennet olsun. Cok üzücü gercekten. Genelde arazide geziyorum. Sehir icinde işim olursa cok temkinli suruyorum.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun :(

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
Dün akşam ters yönden gelen bir lüks jip az daha bana çarpıyordu. Adama baya bir bağırdım ama kusura bakma biz yabancısıyız ters girmişiz dedi. Çok uzatmadım. Gerçekten çok dikkat etmek lazım arkadaşlar. 20 günde başıma gelen 2. - 3. olay bu.

Tepki
92
İsim
Umut
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Allah rahmet eylesin. Çok üzücü bir haber :(
Yaşantımız maalesef zayıf cezalar, saygısız araç sürücüleri nedeniyle şansa bağlı. Bir daha ölüm haberi almamak umuduyla :(

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncellikle merhuma Allah'tan rahmet ailesine sabır diliyorum...ben yasadigim talihsiz bir kazadan sonra ve sırf bu araclarin istikrarsız hallerinden sebeb ne kadar yararlı olduğunu bilsemde (gerek kondisyon ,gerek kasların eşit oranda çalıştığını bilmeme rağmen)SPD pedal kullanmaktan vazgeçmekle kalmadım, psikolojik olarak hele hele istanbul sartlarinda asla ve asla kullanmamaya karar verdim...normal yolda SPD ile düşsem yanmamda yani araç ile kazaya karışmadıkça yada kişisel bir hata ile yüksek hizda gidip denge kontrolü kaybetmedikten sonra en fazla sıyrıklar ile atlatabiliriz ama bir dangalağın kullandığı araç yuksek hizda birden önüne kırması,durması yada ani kapı açması durumlarında ne kadar da refleks sağlam olsa da bazen işe yaramıyor hatta ayakta spd pedal olmasa dahi,belki bu arkadaşımızdada spd yoktu benzeri kazalarda olduğu gibi ...... şahsi fikrim İstanbul trafikte SPD ile aktiviteler biraz bence cesaret işi(antrenman demiyorum zaten kimse akan trafikte antrenman yapmaz)

Herkese kazasız belasız sürüşler

• Beğen
Tepkiler: Özcan

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Trafikte ozellikle zink diye aracin kapisini açan tiplere bakıyorumki sanki her birisi rock yıldizi, bütün gözler sanki bu itlerin üzerinde. İt işte bildiğin it.