Erciyes Dağı -=Bisikletle Tırmanış=- 13 Haziran 2006

ThePoorWanderer

Aktif Üye
Kayıt
4 Haziran 2006
Mesaj
164
Tepki
88
Şehir
Kayseri
Merhaba Arkadaşlar,

ERCİYES DAĞI

Yüksekliği: 3917m.
Tipi: Volkanik
Bulunduğu il: Kayseri.
Çıkış yolları: Hacılar, Hisarcık

Kayseri İli'nin 20km. güneyinde 4.zamanda sönmüş bir volkanik dağdır.


Size Erciyes'e yaptığımız gezinin fotoğraflarını gönderiyorum. 2800 metreye kadar bisikletle çıkabildik. 2800 metreden sonra, bisikletlerimizi Dağcılık Federasyonunun yaptırdığı dağ sığınma evine (kışın kötü havalarda dağcıların sığınması için yapılmıştır.) kitledik ve yolumuza 3-4 km yürüyerek devam ettik. Parkur çok zorlu idi. Hayatım da belki de daha fazla yorulduğum bir gün olmamıştır çünkü tamamen tırmanıştan oluşuyordu. 7-8 defa mola verdik. Hatta molanın birinde 1 saat kadar uyuduk.

www.goktug.net/gallery/1.jpg
http://www.goktug.net/gallery/2.jpg
Parkurdaki bazı yerler Arnavut kaldırımı ile döşenmiş. Arnavut kaldırımı, desenden bağımsız, belli büyüklükteki taşlarla kaplanmış yaya yürüyüş yoludur.
Yağmur sularının taşların arasından akmasına izin verdiği için yoğun yağış alan bölgelerde kullanımı yaygındır. Ayrıca altyapı kazılarının yoğun olduğu dönemlerde, sökülmesi ve tekrar döşenmesi kolay olduğu için de tercih edilir. Asfalt olmadığı zamanlarda, önemli ticaret yolları buna benzer teknikler kullanılarak döşenmiştir. Tırmanışın zorluğunu arttıran sebeplerden birisi de Arnavut kaldırımları idi.
http://www.goktug.net/gallery/3.jpg
Mola verdiğimiz yerlerden birisi. Su deposu. Erciyes'ten gelen sular burada dinlendirilerek Kayseri'nin Hacılar ilçesine gönderiliyor. Resimdeki kuş yuvaları su deposundaki eve yuva yapmış olan kırlangıçlara ait.
http://www.goktug.net/gallery/4.jpg
Su deposundaki amca ile sohbet ederken. Sağolsun bize çay demledi. Çok ikrama geçti. Yalnız amca, yaklaşık olarak 6 ay tek başına kaldığından dolayı insanla konuşmayı özlemiş. :) Bıraksak sabaha kadar konuşurdu herhalde. :)
http://www.goktug.net/gallery/5.jpg
Zorlu tırmanış devam ediyor...
http://www.goktug.net/gallery/6.jpg
http://www.goktug.net/gallery/7.jpg
Bütün haşmeti ile 3917 metre yüksekliğindeki Erciyes'in yakından görünümü.
http://www.goktug.net/gallery/8.jpg
Dinlenirken... Bi bitse bu zorlu yolculuk diye düşünürken...
http://www.goktug.net/gallery/9.jpg
Tırnamış devam ediyor...
http://www.goktug.net/gallery/10.jpg
Çevrede çok sayıda oba var. Resimdeki de onlardan birisi. Çobanlar genelde küçükbaş hayvan otlatıyorlar.Bu arada, resime dikkatli bakanlar, kar görecektir. 13 Haziran ama etrafta kar var :)
http://www.goktug.net/gallery/11.jpg
Resimde sol taraftaki yer, dağ sığınma evi.Kışın kötü havalarda dağcıların sığınması için yapılmış iki odalı bir baraka.
http://www.goktug.net/gallery/12.jpg
Yazın karın keyfini çıkarırken.
http://www.goktug.net/gallery/13.jpg
Yazın da karın üzerinde yürümek bir başka zevkli oluyor. Ne de olsa herkesin yapma fırsatı bulamayacağı bir şey. :)
http://www.goktug.net/gallery/14.jpg
Rakım yaklaşık 3100 metre. Eriyen karlar, su deposuna doğru gidiyor.
http://www.goktug.net/gallery/15.jpg
Dağın kuzey yönünde 700 metrelik bir buzul, Kayseri yönüne doğru uzanır. Yaz mevsiminde çobanların taşlardan yaptıkları barınaklar rüzgârsız bir gece geçirmek için ideal yerlerdir. Sırt rotası üzerinde de kamp yerleri mevcuttur, fakat gün içindeki rüzgâr gece fırtınaya dönüşerek çadır patlatabilir. Kötü hava şartlarında çadırdan uzaklaşamayacağınız durumlarda su sorunu sırt rotasında daha fazla artar. Buradaki kamp yerleri zirve dönüşünü sırt rotasından gerçekleştirirken kötü havaya yakalananlar için daha iyidir.
http://www.goktug.net/gallery/16.jpg
Artık pes. Buraya kadar. Öldüm :)
Resimdeki yere Sütdonduran deniyor: Zirveye ulaşmak için Hacılar üzerinden gidilen yol, Aksuyurdu üzerinden 2800 metre râkımdaki Sütdonduran yaylasına varılır.
http://www.goktug.net/gallery/17.jpg
Dağcı arkadaşımız, bir kayanın üzerinde dinlenirken...
 
Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya
Tebrikler ve teşekkürler.
Ortaokuldayken dağcılık sertifikası alabilmek için bize Erciyeste zirve yaptırmışlardı. Bana o güzel günleri hatırlattınız.
Beni yarım asır eskiye götürdünüz.. :D
Dönüşte Şeytan deresi denen mevkide bir hocamızı kaybetmiştik(vefat etmişti:( ). Bu acı anıyı da hala unutamam.
Pedallarınıza sağlık.
 

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Kayıt
15 Temmuz 2005
Mesaj
444
Tepki
196
Şehir
KAYSERİ - Hill Climb - XC
ooo memleketmden benim gibi birileri ile karşılaştım..negüzel..
harika bir gezi olmuş..pedallarınıza sağlık..
 

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2006
Mesaj
2.660
Tepki
4.806
Şehir
Türkiye
Gerçekten çok güzel bir gezi. Erciyes Dağının görkenmli duruşunu bizlere gösterdiğiniz içinde ayrıca teşekkürler. Ne kadar zor bir parkur olduğunu fotoğraflar sayesinde bizde görebildik. Cesaret isteyen bir gezi. Ama yinede zevkine doyum olmaz. Kar'ı sizin gibi bende yılın her mevsimi görebiliyorum. Munzurlardaki en uç kısımındaki karlar hiç erimiyo. Bu güzel bi manzara oluşturuyor. Ve her mevsim seyredilmeye değer.
Sevgiler...
 

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Kayıt
17 Temmuz 2005
Mesaj
3.888
Tepki
8.299
Şehir
İznik
Bisiklet
Cannondale
ironman.1 demiş ki:
Tebrikler ve teşekkürler.
Ortaokuldayken dağcılık sertifikası alabilmek için bize Erciyeste zirve yaptırmışlardı.

Sevgili ironman, nasıl bir ortaokuldu acaba, hangi ülkedeydi, Allah - Allah küçük dilimi yuttum vallahi.
Siz o zaman bir "aklimatize=yüksek rakıma uyum" olmuşsunuz , maşallah hala kanınızdaki oksijen oranı, 300 km gitmeye yetiyor.


Sayın, ThePoorWanderer

Harika bir gezi olmuş.
Harikûlade, binlerce kere yazmak geldi içimden.
Zirve yaptınız mı acaba ? Çanta ve çadır göremedim ama yinede sorayım.
Bir de iniş nasıl oldu anlatmamışsınız, herhalde çoooooook zevkli olmuştur.
 

ThePoorWanderer

Aktif Üye
Kayıt
4 Haziran 2006
Mesaj
164
Tepki
88
Şehir
Kayseri


Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle şunu açıkca belirtmek istiyorum: sadece sizlerden teşekkür almak için bile bu geziye gidilirmiş :) Bunu öğrenmiş oldum. :) Yaptığım bir iki gezi daha var. Onları da yakında eklerim inşallah.
Ataruh'a cevap: Zirve yapmadık.Zaten öyle bir amacımız da yoktu. Bisikletle yaklaşık 2800 metreye kadar çıkabildik.2800 metreden sonra da 3-4 km ise yolumuza yürüyerek devam ettik. Bu da sanırım 3100 metre yapar. Geriye kaldı 817 metre:) Zaten şunun şurasında ne kalmış ki değil mi? :p
Zirve yapmak için yanımızda malzemelerimiz yoktu. Bir de anrenmanlı olmama rağmen o yüksekliğe çıkarken çok zorlandım. Bir de ekstradan malzemeler olsaydı herhalde olduğum yerde kalırdım. :rolleyes:

Arkadaşlari işin en zevkli yani inişti. Yol sürekli taşlık ve virajlı olduğundan dolayı biraz tehlikeli idi. Düşmedim ama 3-4 defa yoldan çıktım. Sadece arka freni kullansam, yeteri kadar yavaşlama sağlamıyordu ve arka tekerin kaymasına sebep oluyordu; hem ön hem de arka freni beraber kullanmayı da tehlikeli buldum çünkü her iki frene aynı ölçüde basamadığımdan dolayı bisikletin dengesinin bozulmasına sebep oluyordu.

İnerken 3-4 defa amörtisör sonuna kadar gerildi ve tınk diye sesler çıkardı. Vites çarkına defalarca taş geldi. Son sürat inerken, tutacaklara ellerimin yaptığı baskıdan dolayı, ellerim simsiyah oldu; inerken koltuğu indirmeme rağmen, ellerime ve kollarıma müthiş yük bindi ve inerken de 2-3 defa dinlenmek zorunda kaldım çünkü eğim çok yüksekti. Aşağıya doğru inerken, hiç pedal çevirmediğim ve vites değiştirmediğim halde, aşırı titreşimden ve de sarsıntıdan dolayı zincir çarktan defalarca çıktı. Sabah 4.45 de evden çıktım, akşam 19.30 da eve geldim.

Arkadaşlar, Kayseri'ye yolunuz düşürse, elimden gelen yardımı yaparım.
 
  • Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
KonyaSevgili hocam, ortaokulda izci ekibinin acizane oymak-başıydık ve hani sizin bir zamanlar bahsettiğiniz zehir olayı var ya. Hani doğa, gezi sevgisi şeklinde belirti ve bulgu veren hastalık zehiri..:rolleyes:
İşte o zehiri taa o zamanlar izci liderlerimiz bize çocukfelci aşısı gibi ağzımıza damlatmak suretiyle bulaştırmışlar galiba:rolleyes: ;:p

Şimdi iflah olmaz bir hiperaktivite var ki sormayın..

Hocam, biraz ayrıntı vereyim de desteksiz atış yaptığımızı falan düşünen olmasın.

Vakti zamanında ortaokul 1 veya 2 yıllarında izci kampı kurmak için Erciyese büyükce bir ekip olarak gittik. Erciyesin yamaçlarında güreşçilerin kamp falan yaptıkları bir tesis var. Oraya yerleştik. Sabah çok erkenden teorik ders alıp akşama kadar civar tepelerde üçnokta çıkış teknikleri, ipi bacak arasına dolayarak iniş teknikleri, düğüm atma teknikleri vs vs vs dersleri görüp 5 gün sonra teorik ve pratik sınava girdik. sınavı geçenler gece 12 de yola koyuldu. Dağın çok keskin bir sırtı var. Feci rüzgar alıyor ancak eğimi mutedil. İşte oradan zirveye yaklaştık. Zirvede böcek bile yaşamıyor. Hiç mi hiç ot yok. Uçaklar ve bulutlar aşağıda kalıyor. zirvenin en tepesinde çok dik ve buzlu bir kaya tırmanış parkuru var. oraya önce liderlerimiz çıkıp ip sarkıttılar. biz belimize ipleri baplayıp tırmandık. tepede bir hatıra defteri ve Türk bayrağı vardı. Bayrağı öptük, deftere ellerimiz donduğu için yazı yazamadık. Sadece imza atabildik. Tesislerden gece 24 de yola çıktıktan sonra Sabah 8 gibi zirvedeydik. Sonra şeytan deresinden aşağı inerken bir hocamız kum ve kar altında kalarak vefat etti. ve o günden beri dağlara yürüyerek hiç çıkmam. o dağa çıkış ve inişte bir dağcı botunun altı resmen eridi aşındı bitti. neyse o günden sonra hep bisikleti tercih ettim. zira bisiklet çığdan daha hızlı iniyor aşağıya ve bu sayede ölmüyorsunuz, neyse lafı uzattım. mektup gibi oldu. hocam mektubuma son verirken, bizim köyden soranlara selam eder sarı öküze ve mıhtar emmiye de burdan bir meraba derim.

Haaa hocam, aklıma gelmişken inşallah bu gece 300 km. nin hikayesi sinemalarda gösterime girecek. haberiniz olsun. size lobiden yer ayırdık valla. Yengeyide getirin isterseniz, biraz uzun metrajlıymış duyduğuma göre ;)
 

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2006
Mesaj
2.660
Tepki
4.806
Şehir
Türkiye
"Arkadaşlar, Kayseri'ye yolunuz düşürse, elimden gelen yardımı yaparım."
ThePoorWanderer çok çok teşekkür ederiz. İnşallah düşer yolumuzda sizinle bi Erciyes zirvesi yaparız.

"Haaa hocam, aklıma gelmişken inşallah bu gece 300 km. nin hikayesi sinemalarda gösterime girecek. haberiniz olsun. size lobiden yer ayırdık valla. Yengeyide getirin isterseniz, biraz uzun metrajlıymış duyduğuma göre"
Bu arada Mesut Abi banada bir kişilik yer lütfen. Kesinlikle kaçırmak istemem. Saat kaçta gösterime giriyo birde onu öğrensek. Merakla bekliyoruz.
Sevgiler...
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya


Serkancım, bizde senin gibi pırlanta bisikletçilere lobi çok.
Senin için sahneye yakın, en genişlerinden en özel bir lobiyi komple kapattım. :)
Bu arada senin Doğanhisar gezi rotasının zehirini yavaş yavaş ekibe zerketmeye başladım. 1-2 aya kalmaz oralarıda senin için gezer fotolarız.
Tuz gölü için İp ucu vereyim: sanırım 70 civarında foto var.(belki bazılarını son dakkada makaslarım, bilemiyorum ki nasıl sığdıracam web sayfalarına bu kadar şeyi)
ama inan 4 gündür gece gündüz demeden 500 foto arasından eleye eleye 70 fotoya kadar düşürdüm sayıyı anca. Neyse yine gevezeliğim tutmadan bitiriyim lafı..:cool:

Erciyes dağına çıkan arkadaşları tekrar tekrar tebrik ederek sözlerimi bitirmek isterim. Saygılar, sevgiler. :)
 
  • Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen

otec

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Şubat 2006
Mesaj
943
Tepki
712
Şehir
istanbul


hani bana, hani bana:bilmiom: ben arkaları severim. yani yakından izleyemiyorum demek istedim :D lütfen arka sırılardan olsun;)

şunu merak ettim;kaç km tırmandınız? o, çık çık bitmeyen, in in bitmeyen yol acaba kaç km :rolleyes:
fotolar çok güzel çok beğendim. ellerinize ayaklarınıza sağlık

içimden bi ses; 'yarın basgit Kayseriye' diyo.. davet var nasıl olsa;)
 

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Kayıt
10 Aralık 2005
Mesaj
1.873
Tepki
794
Yaş
44
Şehir
istanbul
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott

merhaba ben ilker ben onlarca kez erciyese cıkmama rağmen bir türlü bisikletle cıkmak nasip olmadı bunu cok istedim ama malum işlerden dolayı bir yere kıpırdamıyoruz olsu sen bizim yerimize gezmişinyaqkın bir zamanda kayseriye gelme yi düşünüyorum bisikletle o zaman tanışırız seninle kısmetse

Not: Tarafımdan sadece alıntı başlığındaki isim karışıklığı düzeltilmiştir. orjinal ifadelere kesinlikle dokunulmamıştır. Saygılarımla (mesut)
 

ThePoorWanderer

Aktif Üye
Kayıt
4 Haziran 2006
Mesaj
164
Tepki
88
Şehir
Kayseri


Kayseri'ye gelirseniz, tanışırız ve de elimden gelen yardımı yapmaya çalışırım. Saygılarımla.
 

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134
aaaaa bu iş yoğunluğu da fazla olmaya başladı..neredeyse bir hafta önce açılmış konu.o zaman da okumuştum.yorum yazmamıştım, sonra da unutmuşum :(

yıllardır aklımın bir kenarında duran bir faaliyettir bisikletle Erciyes.ne güzel yapmışsınız gitmekle.

tebrikler, paylaştığınız için teşekkürler.
 
Kayıt
10 Ağustos 2006
Mesaj
83
Tepki
21
Şehir
kayseri
en kısa sürede bende çıkcam erciyese evden manzarası gözüküo ama yeterli gelmio tabi
 

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Ağustos 2006
Mesaj
1.691
Tepki
833
Şehir
Ürgüp, Kapadokya
valla ben erciyese yakın oturuyorum böyel bir güzellik görmedim süper çıkmışsınız kutluyorum inşallah birgün beraber çıkarız
 

candede

Forum Bağımlısı
Kayıt
30 Temmuz 2006
Mesaj
1.084
Tepki
1.050
Şehir
DÜŞ BAHÇESİ

sevgili göktug meraba,inanılmaz güzel bir olayı gercekleştirmişsiniz hepinizi içten kutluyoruz.gectigimiz cumartesi kayseriye pedalladık.bundan sonra develi istikametinden erciyese cıkmayı düşünüyoruz.[kusura bakma agustostan sonra düşünüyoruz):boese157: :boese157: :boese157: malum inanılmaz sıcak ürgüpspor mtb team en kısa sürede seninle görüşmeyi diliyor.ürgübe yolun düşerse turizm enformasyona ugramayı unutna
 

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Eylül 2004
Mesaj
1.387
Tepki
2.152
Şehir
İstanbul
http://img96.imageshack.us/img96/5598/erciyesresizeur9.jpg
Selam arkadaşlar.. Geziyi gerçekleştirenlere de tebrikler.. Güzel fotolar için teşekkür.. Ben de Erciyes zirveye 5-6 kez çıkmıştım.. Muhteşem bir dağdır..Bir kez de (1995'de)bisikletle.Foto da sanıyorum 3700 civarında çekildi..
Ironman sizin tırmanışta vefat eden kimdi?


Selamlar
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya


Şu anda sadece adını hatırlayabiliyorum. Bir genel cerrahi docenti olan oparetör doktor Ahmet .. Bey idi. (Allah rahmet eylesin) :(
Yani kendisi hem tıp doktoru hemde lisanslı bir dağcı idi.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesiydi.

Ayrıntıları çok net hatırlamıyorum zira olayın üzerinden belki en az 20 yıl geçmiştir. Ama istenirse araştırabilirim.
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
KonyaSelamlar,
"Ben Türkiye' de Gürsel beyin hiç ayak basmadığı bir yer buldum ve oraya gittim" diyenler beri gelsin.. :rolleyes:

Kimse yok mu? :eek:

Şaşırmadım..:D