Erciyes Dağı -=Bisikletle Tırmanış=- 13 Haziran 2006

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında ThePoorWanderer tarafından paylaşıldı.

 1. ThePoorWanderer

  ThePoorWanderer Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2006
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Merhaba Arkadaşlar,

  ERCİYES DAĞI

  Yüksekliği: 3917m.
  Tipi: Volkanik
  Bulunduğu il: Kayseri.
  Çıkış yolları: Hacılar, Hisarcık

  Kayseri İli'nin 20km. güneyinde 4.zamanda sönmüş bir volkanik dağdır.


  Size Erciyes'e yaptığımız gezinin fotoğraflarını gönderiyorum. 2800 metreye kadar bisikletle çıkabildik. 2800 metreden sonra, bisikletlerimizi Dağcılık Federasyonunun yaptırdığı dağ sığınma evine (kışın kötü havalarda dağcıların sığınması için yapılmıştır.) kitledik ve yolumuza 3-4 km yürüyerek devam ettik. Parkur çok zorlu idi. Hayatım da belki de daha fazla yorulduğum bir gün olmamıştır çünkü tamamen tırmanıştan oluşuyordu. 7-8 defa mola verdik. Hatta molanın birinde 1 saat kadar uyuduk.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Parkurdaki bazı yerler Arnavut kaldırımı ile döşenmiş. Arnavut kaldırımı, desenden bağımsız, belli büyüklükteki taşlarla kaplanmış yaya yürüyüş yoludur.
  Yağmur sularının taşların arasından akmasına izin verdiği için yoğun yağış alan bölgelerde kullanımı yaygındır. Ayrıca altyapı kazılarının yoğun olduğu dönemlerde, sökülmesi ve tekrar döşenmesi kolay olduğu için de tercih edilir. Asfalt olmadığı zamanlarda, önemli ticaret yolları buna benzer teknikler kullanılarak döşenmiştir. Tırmanışın zorluğunu arttıran sebeplerden birisi de Arnavut kaldırımları idi.
  [​IMG]
  Mola verdiğimiz yerlerden birisi. Su deposu. Erciyes'ten gelen sular burada dinlendirilerek Kayseri'nin Hacılar ilçesine gönderiliyor. Resimdeki kuş yuvaları su deposundaki eve yuva yapmış olan kırlangıçlara ait.
  [​IMG]
  Su deposundaki amca ile sohbet ederken. Sağolsun bize çay demledi. Çok ikrama geçti. Yalnız amca, yaklaşık olarak 6 ay tek başına kaldığından dolayı insanla konuşmayı özlemiş. :) Bıraksak sabaha kadar konuşurdu herhalde. :)
  [​IMG]
  Zorlu tırmanış devam ediyor...
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bütün haşmeti ile 3917 metre yüksekliğindeki Erciyes'in yakından görünümü.
  [​IMG]
  Dinlenirken... Bi bitse bu zorlu yolculuk diye düşünürken...
  [​IMG]
  Tırnamış devam ediyor...
  [​IMG]
  Çevrede çok sayıda oba var. Resimdeki de onlardan birisi. Çobanlar genelde küçükbaş hayvan otlatıyorlar.Bu arada, resime dikkatli bakanlar, kar görecektir. 13 Haziran ama etrafta kar var :)
  [​IMG]
  Resimde sol taraftaki yer, dağ sığınma evi.Kışın kötü havalarda dağcıların sığınması için yapılmış iki odalı bir baraka.
  [​IMG]
  Yazın karın keyfini çıkarırken.
  [​IMG]
  Yazın da karın üzerinde yürümek bir başka zevkli oluyor. Ne de olsa herkesin yapma fırsatı bulamayacağı bir şey. :)
  [​IMG]
  Rakım yaklaşık 3100 metre. Eriyen karlar, su deposuna doğru gidiyor.
  [​IMG]
  Dağın kuzey yönünde 700 metrelik bir buzul, Kayseri yönüne doğru uzanır. Yaz mevsiminde çobanların taşlardan yaptıkları barınaklar rüzgârsız bir gece geçirmek için ideal yerlerdir. Sırt rotası üzerinde de kamp yerleri mevcuttur, fakat gün içindeki rüzgâr gece fırtınaya dönüşerek çadır patlatabilir. Kötü hava şartlarında çadırdan uzaklaşamayacağınız durumlarda su sorunu sırt rotasında daha fazla artar. Buradaki kamp yerleri zirve dönüşünü sırt rotasından gerçekleştirirken kötü havaya yakalananlar için daha iyidir.
  [​IMG]
  Artık pes. Buraya kadar. Öldüm :)
  Resimdeki yere Sütdonduran deniyor: Zirveye ulaşmak için Hacılar üzerinden gidilen yol, Aksuyurdu üzerinden 2800 metre râkımdaki Sütdonduran yaylasına varılır.
  [​IMG]
  Dağcı arkadaşımız, bir kayanın üzerinde dinlenirken...
   
 2. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Tebrikler ve teşekkürler.
  Ortaokuldayken dağcılık sertifikası alabilmek için bize Erciyeste zirve yaptırmışlardı. Bana o güzel günleri hatırlattınız.
  Beni yarım asır eskiye götürdünüz.. :D
  Dönüşte Şeytan deresi denen mevkide bir hocamızı kaybetmiştik(vefat etmişti:( ). Bu acı anıyı da hala unutamam.
  Pedallarınıza sağlık.
   
 3. Said Ergöktaş

  Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  449
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  KAYSERİ - Hill Climb - XC
  Seviye:
  ooo memleketmden benim gibi birileri ile karşılaştım..negüzel..
  harika bir gezi olmuş..pedallarınıza sağlık..
   
 4. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Gerçekten çok güzel bir gezi. Erciyes Dağının görkenmli duruşunu bizlere gösterdiğiniz içinde ayrıca teşekkürler. Ne kadar zor bir parkur olduğunu fotoğraflar sayesinde bizde görebildik. Cesaret isteyen bir gezi. Ama yinede zevkine doyum olmaz. Kar'ı sizin gibi bende yılın her mevsimi görebiliyorum. Munzurlardaki en uç kısımındaki karlar hiç erimiyo. Bu güzel bi manzara oluşturuyor. Ve her mevsim seyredilmeye değer.
  Sevgiler...
   
 5. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.835
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
   
 6. #6
  ThePoorWanderer

  ThePoorWanderer Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2006
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
   
  Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
 7. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Sevgili hocam, ortaokulda izci ekibinin acizane oymak-başıydık ve hani sizin bir zamanlar bahsettiğiniz zehir olayı var ya. Hani doğa, gezi sevgisi şeklinde belirti ve bulgu veren hastalık zehiri..:rolleyes:
  İşte o zehiri taa o zamanlar izci liderlerimiz bize çocukfelci aşısı gibi ağzımıza damlatmak suretiyle bulaştırmışlar galiba:rolleyes: ;:p

  Şimdi iflah olmaz bir hiperaktivite var ki sormayın..

  Hocam, biraz ayrıntı vereyim de desteksiz atış yaptığımızı falan düşünen olmasın.

  Vakti zamanında ortaokul 1 veya 2 yıllarında izci kampı kurmak için Erciyese büyükce bir ekip olarak gittik. Erciyesin yamaçlarında güreşçilerin kamp falan yaptıkları bir tesis var. Oraya yerleştik. Sabah çok erkenden teorik ders alıp akşama kadar civar tepelerde üçnokta çıkış teknikleri, ipi bacak arasına dolayarak iniş teknikleri, düğüm atma teknikleri vs vs vs dersleri görüp 5 gün sonra teorik ve pratik sınava girdik. sınavı geçenler gece 12 de yola koyuldu. Dağın çok keskin bir sırtı var. Feci rüzgar alıyor ancak eğimi mutedil. İşte oradan zirveye yaklaştık. Zirvede böcek bile yaşamıyor. Hiç mi hiç ot yok. Uçaklar ve bulutlar aşağıda kalıyor. zirvenin en tepesinde çok dik ve buzlu bir kaya tırmanış parkuru var. oraya önce liderlerimiz çıkıp ip sarkıttılar. biz belimize ipleri baplayıp tırmandık. tepede bir hatıra defteri ve Türk bayrağı vardı. Bayrağı öptük, deftere ellerimiz donduğu için yazı yazamadık. Sadece imza atabildik. Tesislerden gece 24 de yola çıktıktan sonra Sabah 8 gibi zirvedeydik. Sonra şeytan deresinden aşağı inerken bir hocamız kum ve kar altında kalarak vefat etti. ve o günden beri dağlara yürüyerek hiç çıkmam. o dağa çıkış ve inişte bir dağcı botunun altı resmen eridi aşındı bitti. neyse o günden sonra hep bisikleti tercih ettim. zira bisiklet çığdan daha hızlı iniyor aşağıya ve bu sayede ölmüyorsunuz, neyse lafı uzattım. mektup gibi oldu. hocam mektubuma son verirken, bizim köyden soranlara selam eder sarı öküze ve mıhtar emmiye de burdan bir meraba derim.

  Haaa hocam, aklıma gelmişken inşallah bu gece 300 km. nin hikayesi sinemalarda gösterime girecek. haberiniz olsun. size lobiden yer ayırdık valla. Yengeyide getirin isterseniz, biraz uzun metrajlıymış duyduğuma göre ;)
   
  otec ve ThePoorWanderer bunu beğendi.
 8. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  "Arkadaşlar, Kayseri'ye yolunuz düşürse, elimden gelen yardımı yaparım."
  ThePoorWanderer çok çok teşekkür ederiz. İnşallah düşer yolumuzda sizinle bi Erciyes zirvesi yaparız.

  "Haaa hocam, aklıma gelmişken inşallah bu gece 300 km. nin hikayesi sinemalarda gösterime girecek. haberiniz olsun. size lobiden yer ayırdık valla. Yengeyide getirin isterseniz, biraz uzun metrajlıymış duyduğuma göre"
  Bu arada Mesut Abi banada bir kişilik yer lütfen. Kesinlikle kaçırmak istemem. Saat kaçta gösterime giriyo birde onu öğrensek. Merakla bekliyoruz.
  Sevgiler...
   
 9. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Serkancım, bizde senin gibi pırlanta bisikletçilere lobi çok.
  Senin için sahneye yakın, en genişlerinden en özel bir lobiyi komple kapattım. :)
  Bu arada senin Doğanhisar gezi rotasının zehirini yavaş yavaş ekibe zerketmeye başladım. 1-2 aya kalmaz oralarıda senin için gezer fotolarız.
  Tuz gölü için İp ucu vereyim: sanırım 70 civarında foto var.(belki bazılarını son dakkada makaslarım, bilemiyorum ki nasıl sığdıracam web sayfalarına bu kadar şeyi)
  ama inan 4 gündür gece gündüz demeden 500 foto arasından eleye eleye 70 fotoya kadar düşürdüm sayıyı anca. Neyse yine gevezeliğim tutmadan bitiriyim lafı..:cool:

  Erciyes dağına çıkan arkadaşları tekrar tekrar tebrik ederek sözlerimi bitirmek isterim. Saygılar, sevgiler. :)
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 10. otec

  otec Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Şubat 2006
  Mesajlar:
  958
  Beğeniler:
  792
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  hani bana, hani bana:bilmiom: ben arkaları severim. yani yakından izleyemiyorum demek istedim :D lütfen arka sırılardan olsun;)

  şunu merak ettim;kaç km tırmandınız? o, çık çık bitmeyen, in in bitmeyen yol acaba kaç km :rolleyes:
  fotolar çok güzel çok beğendim. ellerinize ayaklarınıza sağlık:in:

  içimden bi ses; 'yarın basgit Kayseriye' diyo.. davet var nasıl olsa;)
   
 11. İLKER TAŞ

  İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  10 Aralık 2005
  Mesajlar:
  1.962
  Beğeniler:
  864
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  İLKER
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  merhaba ben ilker ben onlarca kez erciyese cıkmama rağmen bir türlü bisikletle cıkmak nasip olmadı bunu cok istedim ama malum işlerden dolayı bir yere kıpırdamıyoruz olsu sen bizim yerimize gezmişinyaqkın bir zamanda kayseriye gelme yi düşünüyorum bisikletle o zaman tanışırız seninle kısmetse

  Not: Tarafımdan sadece alıntı başlığındaki isim karışıklığı düzeltilmiştir. orjinal ifadelere kesinlikle dokunulmamıştır. Saygılarımla (mesut)
   
 12. #12
  ThePoorWanderer

  ThePoorWanderer Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2006
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Kayseri'ye gelirseniz, tanışırız ve de elimden gelen yardımı yapmaya çalışırım. Saygılarımla.
   
 13. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  aaaaa bu iş yoğunluğu da fazla olmaya başladı..neredeyse bir hafta önce açılmış konu.o zaman da okumuştum.yorum yazmamıştım, sonra da unutmuşum :(

  yıllardır aklımın bir kenarında duran bir faaliyettir bisikletle Erciyes.ne güzel yapmışsınız gitmekle.

  tebrikler, paylaştığınız için teşekkürler.
   
 14. asiruh

  asiruh Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  104
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  harika bir tırmanış. süper çok güzel.
   
 15. kaçakyayın

  kaçakyayın Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  kayseri
  Seviye:
  en kısa sürede bende çıkcam erciyese evden manzarası gözüküo ama yeterli gelmio tabi
   
 16. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  valla ben erciyese yakın oturuyorum böyel bir güzellik görmedim süper çıkmışsınız kutluyorum inşallah birgün beraber çıkarız
   
 17. candede

  candede Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.095
  Beğeniler:
  1.088
  Şehir:
  DÜŞ BAHÇESİ
  Seviye:
  sevgili göktug meraba,inanılmaz güzel bir olayı gercekleştirmişsiniz :in:hepinizi içten kutluyoruz.gectigimiz cumartesi kayseriye pedalladık.bundan sonra develi istikametinden erciyese cıkmayı düşünüyoruz.[kusura bakma agustostan sonra düşünüyoruz):boese157: :boese157: :boese157: malum inanılmaz sıcak ürgüpspor mtb team en kısa sürede seninle görüşmeyi diliyor.ürgübe yolun düşerse turizm enformasyona ugramayı unutna
   
 18. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.402
  Beğeniler:
  2.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  [​IMG]
  Selam arkadaşlar.. Geziyi gerçekleştirenlere de tebrikler.. Güzel fotolar için teşekkür.. Ben de Erciyes zirveye 5-6 kez çıkmıştım.. Muhteşem bir dağdır..Bir kez de (1995'de)bisikletle.Foto da sanıyorum 3700 civarında çekildi..
  Ironman sizin tırmanışta vefat eden kimdi?


  Selamlar
   
 19. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Şu anda sadece adını hatırlayabiliyorum. Bir genel cerrahi docenti olan oparetör doktor Ahmet .. Bey idi. (Allah rahmet eylesin) :(
  Yani kendisi hem tıp doktoru hemde lisanslı bir dağcı idi.
  Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesiydi.

  Ayrıntıları çok net hatırlamıyorum zira olayın üzerinden belki en az 20 yıl geçmiştir. Ama istenirse araştırabilirim.
   
 20. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya

  Selamlar,
  "Ben Türkiye' de Gürsel beyin hiç ayak basmadığı bir yer buldum ve oraya gittim" diyenler beri gelsin.. :rolleyes:

  Kimse yok mu? :eek:

  Şaşırmadım..:D
   

İlginizi Çekebilir

squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
6.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
training-plan_0.jpg
Bicycling'e göre mümkün :D Forumda son zamanlarda bisiklet antrenmanlarının nasıl olması gerektiğini sıkça konuşur olduk. Fakat bunun için nabız bölgelerini bilmek, yani nabzı ölçmek gerekiyor....