Epicon yağ değişimi ve rebaund modifiye ?

Tepki
76
Eski model bir epicon rl maşam var ancak rebaund ayarı mevcut değil ve maşanın şuanki rebaund bana göre yavaş art arda çukura girdiğimde taban yapıyor.
Benim istediğim daha hızlı bir tepme ve elbette daha hassas bir maşa.
Orjinalde Suntour 10W yağ koyun demiş ancak ben 5W yağ koymayı düşünüyorum. Hatta hidrolik yağ bile denemek istiyorum:)
Amaa Sorun olurmu?
Ayrıca rebaund ayarı ekleyebilirmiyim gerekli parçayı değiştirerek ve yedek parçalarını nereden alabilirim?

Okuduğunuz için teşekkürler iyi pedallamalar

Scudo

Mansur KHASSANOV

Daimi Üye
Tepki
111
Nasıl değiştirmek istiyorsun? Orda kapalı kartuş değil mi?

Tepki
76
sol bacağın iç kısmında oluyor sanırım yada sağ rebaund olan epiconlarda nerde bilmiyorum ama değiştirsek olurmu onu merak ettim ayrıca suntourun videosunda 80w - 100w yağ koyun diyor benim bildiğimse 10w koyulduğuydu bulduğum en koyu yağ benzinliklerdeki 20w motor yağı denemeye değermi ?

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Abdullah Safa Karabacak

80-100w yağ yanılıyorsam hava kartuşunun içine konuyor.yağı döktükten sonra hava kapağını kapatıp hava basıyoruz..elimde suntourun oil chart var.. orada yazan bilgileri aktarıyorum...
http://i1036.photobucket.com/albums/a443/mustiki212/axon%20RLD%20Cartridge/Adsz.png

Tepki
76
@Mustafa Acar

Hocam bilgi için çok saol şimdi ben hava kartuşunun içine koyacağımızı diyordum farklı bir yere yağ konulmuyor sanırım ? :S :)
Convert Travel videosunda 6ml 80w/100w yağ koyun diyor ben bunu değiştirirsem maşada sorun olurmu daha hassas ve daha hızlı tepen bir maşa istiyorum :)

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Abdullah Safa Karabacak

rebound ayarı eğer hala ayık olarak hatırlaya bliyorsam maşanın geri esneme hareketini ayarladığınız sistem. siz oraya 80-100w lik yağ koyarsanız sanırım yani önsezi olaraktan maşanız taşlaşacak ve sabit maşa olacak..:)

eğer rebound modifiyesi yapacaksanız benim verdiğim charttan maşanızın yağını bulun ona göre ayar verin..maşanızın rebound ayarı hava valf kapağının altında yağ ile bir ilişkisi yoktur..:).. Orijinal 10 wt ise 10wt bence yeterlidir ama illa deneyecem diyorsanız 5wt de maşanızın hissiyetini artıracaktır..:D

Tepki
76
@Mustafa Acar
Hocam yukarıda yazdığım gibi rebaund yok ben hava bastığım yere koyacağım yere videoya göre 80w yağ koyuluyomuş
Ki zaten bende bu yağı ince koymak istiyorum.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Abdullah Safa Karabacak

ozaman söyleyeyim..80w yerine 10w koysanız tepkisi hissedeceğiniz kadar değişmyecektir. hava yerine konulan yağın amacı içindeki valf diyaframının sürtünmesini azaltmak..ama pyscologic oaraktan size iyileşmiş gelebilir..bence valf yerindeki 80w lik yağ ile oynamayın...sertaç ekicinin başlattığı son yorumlarının benim yazdığım konun içindeki resimlere göz atarsanız modifiye olaraktan tepki nasıl ayarlanıyor biraz fikriniz olur..yani bence o 80w lik yağı 5w yada 10w ile değiştirmek size için açıp bakmaktan ziyade pek bir katkısı olacağını sanmıyorum olaki denerseniz negatif pozitif bile olsa düşüncenizi yazarsanız bende elimdeki axona denerim..10wlik yağı koymayı kafanıza tam yerleştirdiğinizde yağı benden alabilirsiniz....

Tepki
76
@Mustafa Acar

10w kilit kartuşuna koyuluyormuş. Ben içinde basınçlı azot var patlar diyenlere felan filan diyenlere rağmen söktüm :) Herhangi bir basınç yada gaz yok :) zaten olma ihtimalide yok çünki içindeki hava dışarı çıkıyor ve tekrar dışarıdan hava çekiyor olduğunu inceleyip gördüm.
Aynı sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa EPICON Sorun adlı bir konu açtım resimlerde ekledim en azından onlara fikir olur :)