Epicon-Axon Arasındaki Fark nedir?

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar, bu iki maşa arasındaki malzeme, ağırlık farklarını az çok biliyoruz. Peki çalışmaları ve performansları arasında nasıl bir vardır? Özellikle her ikisini de kullanmış olan varsa yorumlarınızı bekliyoruz. Ayrıca diğer fox ve rock shox havalı maşalarla dayanıklılık ve sağlamlık haricinde performansları ne kadar fark eder? tecrübelerinizi ve yorumlarınızı paylaşırsanız memnun olurum.

Scudo

Bahadir.Karaca

Daimi Üye
Tepki
116
ben de merak ediyorum bu iki maşayı suntour birden bire seviye atladı ama ben hala ısınamadım axon veya epiconda boşluk problemi olan var mı acaba. yok gayet güzel hiç boşluk yok diyenler de ne kadar süredir bindiklerini yazarlarsa sevinirim bu maşalar hakkında iyi kötü birşeyler duymalıyız artık diye düşünüyorum.

Mert SÜREN

Daimi Üye
Tepki
94
Axon Epicon'un bir üst modelidir... Axon'nun çeşidi bol benim eski maşam Axon idi çok memnundum hafifti de hafif olmasının en büyük nedenlerinden biri bendeki modelinin en büyük özelliği maşayı elektronik kilitlemesiydi...

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar bu maşaları kullananlar yorumlarını esirgemezlerse seviniriz. ayrıca yaylı-havalı arasındaki çalışma farkı nasıldır bu da merak ettiklerimiz arasında. forumdaki konuları taradım ancak pek bir yoruma rastlamadım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@CENGİZ.ÖKSÜZ

Arkadaşım yapma, nasıl bulamazsın. :) Konuyu açtığın bölüm içerisinde, sabit konu olarak mevcut: (link)

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
@Deniz Gökhan Tezcan

evet forumda teorik bilgiler mevcut, ve teknik detayları bulmak ve karşılaştırmak kolay ancak kullananların yorumlarını merak ediyorum. teorikteki bu fark yolda ne fark hissettiriyor onu araştırıyorum. kağıt üzerindeki farklardan ziyade kullanıcı yorumları benim için önemli.

Bahadir.Karaca

Daimi Üye
Tepki
116
koca forumda yok mu arkadaşlar bu maşalar boşluk yapıyor mu yapmıyor mu bilen biri?

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Uzun süre kullanmadığımdan dolayı dayanıklılık konusunda yorum yapamam da boşluk yaptığını duymadım iki maşanında.İki maşa arasındaki fark, doğal olarak Axon'da kullanılan malzeme daha iyi.İç boru kaplaması...v.b. daha iyi olması Axon'un daha az sürtümeye sahip olduğunu gösteriyor.Buradan Epicon'un az ağırlıklarda Axon'a göre tepkisiz çalışmasına sebep olacaktır.Axon biraz daha yarış odaklı bir maşa.Daha hassas çalışması normal.Epicon biraz daha AM tarzına kaçan yapıda.Genel olarak iki maşada güzel.Fiyat/Performans olarak iki maşada sınıfına göre en yüksek orana sahip.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Boşluk yapmaz..ikiside süper maşadır...axon'un farkı biraz daha hafif olmasıdır.

fiyat performans olarak baktığımızda piyasada axon'dan daha iyi bir maşa yoktur.

epicon bile binicilerin % 95'inin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak hatta yarış bile koşulabilecek bir maşadır.Epicon'dan daha kötü maşalarla yarışan arkadaşlar var.

fox, rock shox, dt swiss, magura maşalarında kalitesi tartışılmaz tabi..gram delisi olanlar(gerçi 2011 martında çıkacak axon 1480 g civarında olacak) ve bütçe sıkıntısı olmayanlar elbette alır kullanır.Bende paraya acımasam magura durin alır takarım.Ancak normal kullanıcılar için 500 tl üstü maşalar biraz boşa verilen para gibimi geliyor.

Tabi bahsettiğim gibi bütçe sıkıntısı yoksa isteyen 2000 TL lik maşada alır.Onada kimse bişey diyemez

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
Sertaç EKİCİ ve Goflet, cevaplarınız için bizzat teşekkür ediyorum.

Aslında yarışmayan, benim gibi günlük kullanıcılar için axon a gerek olmadığını anladım. Ama yeni bisikletim Sedona 781 imin üzerinde axon var ben de üzerindeki axon u kullandıkça yorumlarımı yazarım artık. Aslında 761 almaya karar vermiştim ama 781 kalmış, iyi bir indirim de oluca onu aldım. Teslim aldığımda fotoları da eklerim.

Bahadir.Karaca

Daimi Üye
Tepki
116
teşekkürler arkadaşlar gerçekten yardımcı olacak cevaplar verdiğiniz için. yakın zamanda bir parça değişimi düşünüyordum maşa ile ilgili sıkıntım kalmadı sayenizde.

ömer başkıran

Aktif Üye
Tepki
152
Konuyu geç gördüm bende axon kullancısyım. Çok detaylı bilgi veremeyeibilirim. Bundan önce 711 üzerindeki xcm maşa daha 300. km de boşluk yapmıştı. ön frene basınca kıt kıt sesi eşliğinde bir esneme yapıyorudu. 2009 ekimde aldığım 781 üzerinde gelen axon ile 1000 km ye yakını arazide olmak üzere 7000 km den fazla yaptım. Herhangi bir boşluk esneme söz konusu değil. Ama herhangi bir bakım yapılmadığı için maşam eskisi gibi çalışmıyor. Yada sid maşalı biisklet kullandıktan sonra bana öyle geliyor bilemiyorum.

Bahadir.Karaca

Daimi Üye
Tepki
116
7000km iyi bir rakam üstelik bakımsız. boşluk da yoksa sorun yoktur. eh bi de sidden inip axona binmek diye de deyim türetebiliriz sanırım yerinde olur:)

• Beğen
Tepkiler: Cahit Türk

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
ben de yeni aldığım Sedona 781 sayesinde Axon kullanıcısı oldum. Yaklaşık 40-50 km kullanabildim şu ana kadar, sorun yok gayet güzel çalışıyor. Benim için Epicon da yeterli olurmuş aslında. Ben 56 kg olduğumdan havasını da iyice düşürdük 45-50 psi arası bir basınçta şu anda.

Tepki
19
İsim
oğuzhan saykın
iyi forumlar arkadasım sedona 781 kullanıcısı maşası axon çok memnun ağırlık olarak epıcondan aşağı bıldıgınız uzere bır arkadasım epıcon v break kullanıcısı onun memnuıyetı nı anlatamam :) başkamaşa istemem cinsinden bende epıcon kullanıcısıyım bende çok memnunum yarıs kossam daha üstlerini düsünürüm aama gerek yok bunla günde en kötü 60 km var ızınde dağ bayır cıkarız co ksukur bı sıkıntı yok

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
iki senedir axon kullanıcısıyım ve çok memnunum

Tepki
43
İki yılı aşkın süredir yarışlarda (yoğun biçimde) Axon kullanıyorum, tık demedi, sanırım bir üç yıl daha da demez :) Performansı, ağırlığı ve bunlara karşılık fiyatı çok iyi olan bir maşa. herkese tavsiye edebilirim.

Özgür Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
117
Bisiklet
Scott
Konu hortlamis ancak ihtiyaci olan vardir diye bende her iki masayi kullanmis biri olarak yorumumu paylasayim.

Axon masanin hava ayarini iyi yaparsaniz ve biraz kiloluysaniz gayet kisa surede teopki verebiliyor ve calisma mesafesininde cogunu kullanabiliyorsunuz. Ben kullandigim sure boyunca herhangi bir titremeye sahit olmadim.

Epicon masada orta seviyedeyeterli bir masa ancak bana daha az hassas ve daha yavas calisan bir masa gibi geldi. Freni az siktiginizda hafif bir titreme yapiyor ancak freni biraz daha siktiginizda bu titreme gidiyor. Oyle rahatsiz edici bir titreme degil hatta cogu kullanici farkina varmayabilir. Ben ozellikle duz yolda titreme yapip yapmadigini kontrol ederken bunu farkettim.

Saygilar
Ozgur