Enflasyon son 14 yılın en yüksek seviyesinde

Scudo

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Asgari ücretin üstünde maaşım var. Dün ben ve eşimde toplam 27,75 tl vardı. Bugün biraz takviye geldi de cüzdan para gördü. Ama pardon ya ben bu yıl lüks bir şey yapıp bir halt yedim ve 1 sene çalışıp bunaldığım için ailemle bu yıl tatil ayarladım. Para o yüzden bitti. Halbuki nefsime hakim olup evden çıkmasam cebimde daha fazla para olacaktı. Bir de karı kıza gözüm kaydı 10 yıl önce evlendim bir de çocuk yaptım. Para o yüzden bitiyor hep. Bir de karbon bisiklet aldım dünyanın taksidine girip. Hata bende anlayacağınız. Mis gibi peynir alıp ekmek arası yesem ve evden çıkmasam ve sadece ahaberi açıp tv izlesem cebimde düşünün daha ne kadar para olacaktı. Unutmadan sanırım ben de fetöcüyüm ve vatan hainiyim çünkü demokratik olarak eleştiri hakkımı kullanıp aynı zamanda nankörlük ediyor ve yönetimi eleştiriyorum. Bir diğer arkadaşın da belirttiği gibi beğenmediğim ülkeden s.. gitmeli mi bilemedim. Son olarak bu kafalara ben de gelmek istiyorum. Hangi maddeyi kullanıyorsunuz?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kari kiza duskunumdur! Dogru...
Karım, kızım ve oglum icin butun mucadelem zaten. Baska neye duskun olmam beklenir ki?

Gece hayatım var! Evet... Benim icin hayat okul zamani 06:30'da, yazın 07:30'da baslar. Geceleri saat 22:00 gibi evi bulurum. Bazen operasyonlar cetrefilli veya ters saattedir 02:00 de bile evin yolunu tutmamisimdir. Neden? Cunku is guvencesi, mobbing denilen kapitalist patron somurusu had safhadadir. Mesai? Yok canim ne gerek var calisana mesai odemeye?

''Eeee kardesim sende git baska yerde calis''
Dogru diyorsunuz...

2 yıldır ayni maasa talim eden zam alamayan cogunluktanım. Maasim asgari ucretten gosteriliyor. Kac kez insan sanip konusmaya ciktim karsimdakilerle:
''Disari ciksan is mi var? Bu paradan fazlasini veren yer bulursan buyur git...''
Evet, surekli is ariyorum ama hakikaten veren yok daha iyi kosulu!

9 Eylul Universitesi Turizm bolumu mezunuyum, ingilizcem, bilgisayar kullanimim, diksiyonum, A2 ve B ehliyetim, Usta Gemiadami belgem, Scuba dalis lisansim var. Ickim sigaram yok!

25 yıldır turizm sektorunde calisanim. Calistigim sirketler kuculme veya turizmdeki sorunlar nedeni ile battigi icin 2 yildir bu sirketteyim. Ve evet! Hersey o kadar mukemmel ki bende sorun...
Arkadaslarima sektorde calisanlara soruyorum onlarda da sorun var...
Maaslar tecrubeli calisanlar icin 1800 TL den basliyor max. 3000 TL

Esim calisiyor, evim kira. Cocuklarimi tatile bir kere cikarabildim 10 yılda. O da 4 gun. Neyse ki bir sahil kasabasinda yasiyorumda denize gidebiliyorlar her haftasonu. Onda da sezon girince her bosluga sezlong atip acimasizca ''gunde en az 40 TL adambasi aliriz'' demeyen isgal edilmemis koylar bulabilirseniz...

Emin olun 25 yildir pek cok sektorde gelir-gider degisimlerini, cevreci gelisim yerine carpik yapilasmayi, hizmet sektoru adinda ekonomik lokomotif olacak uretim sektorlerinin torpulenerek komsiyoncu islerine donusmesini, ozellikle turizmde musteri kaybini tolere edebilen firmalarin doviz yukselirken ve isletme maliyetleri TL oldugu icin buyuk kismi karliligini korurken calisanlardan ''durum kotu daha cok fedakarlik'' yalani ile maas kisitlamasi uygulamalarini, doviz ve yanlis ekonomik politikalarla enflasyon karsisinda kuş kadar maaşa mecbur birakilarak alim gucunuzun iyice gerilemesini net sekilde gozlemledim.

Ama haklisiniz 25 yil onceki, 15 yil onceki veya su anki iktidarlarin, yonetimlerin, uygulanan ekonomik politikalarin, egitim, istihdam, uretim, yatirim politikalarinin hic kabahati yok!
Tamamen benim kendimi gelistirmemem, okumamam, egitimsiz, cahil, beceriksiz, vizyonsuz olmam, birilerine siginarak ''cok sayin efendim'' ci olmamam, sermaye, mal mulk gibi artilara sahip olmamam ve bunlari saglayabilecek kişi ve işler icin onur ahlak ve vicdanimdan feragat edememem ile ilgili...

Yoksa milyonlarca refah icerisindeki Turk halki duruken bunlarin yaninda benim gibi gittikce geriye dogru dusen, surundugunu dusunen ve hakeden insan kac tanedir degil mi?

Yakinda bisiklete yama bakarken bile ''acaba ayakkabicidan bir firca darbesi derby alip eski ic lastiklerden birinden parca keserek belese getirebilir miyim'' demeye baslayacagiz.

Ha! Bu arada telefonum I phnoe 6S plus 64 GB. Neden? Cunku sirket verdi. Hızlı olsun ki kosustururken bile e-mail, whatsapp, goruntulu aktarimlar aksamasin diye. Calisanlari cok sevdiklerinden dagil yani... Telefonumun degeri maasimdan fazla :huhuu:
Patronumda 150 TL lik tisortler 3.000 TL lik mont giyen bir adamdir. Sirketimiz darda yani, o yuzden para veremiyor hicbir patron elemanlarina bilirsiniz iste...
Ama yok siz nereden bileceksiniz? Ben azinliktandim o_O
Tembellik, hesap kitap bilmemek ve hovardalik zor iş canim :cool:

Fakat bir tarikata girmeyi dusunecegim yakinda ciddi ciddi. Cocuklar buyuyor finansman sart!
Tecavuz etmeyeninden bulsam sorun kalmayacak!

wakizashi

Aktif Üye
Tepki
230
İsim
bg
Bisiklet
Trek
2014 yılında eşimin zorla hediye ettiği ıphone 4 s telefonum iki ay önce mefta oldu. telefon alacak para yok . aslına bakarsanız böyle çok daha iyi zorla da olsa minimalist bir hayata geçiş yapmış bulunuyorum. az eşya az insan çok huzur..

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Şimdi şunu çok merak ediyorum en son eylül ayında zam aldığımda atıyorum maaşım 2000 TL euro kuru 4,07 sadece 10 ay önce bakın. Neyse şu anda euro 5,62 yani %38 artış olmuş. Ayıptır söylemesi firmamız ihracat yapıyor ülkeye euro sokuyor.

Şimdi ben o zamandan bu zaman hiç zam almamışım, almamakla birlikte maaş yüzdelik dilime giri devlete ekstra vergi vermeye başlamış alım gücüm düşmeye başlamış. Şimdi ben patrona gidip; Siz o gün bugündür %38 sadece kurdan kazandınız ama biz hiç zam almadık, ayrıca ben devlete vergi de vermeye başladım alım gücüm düştü bu alım gücünün düşüsünü %38 lik kazancının ufak bir kısmıyla karşılarmısın diye sorsam ne der sizce?

Hadi hepimize iyi geceler arkadaşlar. :)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben siftah yaptım.40 liram oldu.Allah bereket versin.Dün siftahsız dükkan kapattığımı düşününce bu iyi oldu.

Nefsinize zulmetmeyin .Ekonomi elden gidiyeah.

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
@murat serbet
''2 saniye koyarlar'' dediniz ya,bende o yüzden tövbe demiştim.
@muratokan
''Karı kız'' ifadesi hoş değil.Sadece siz değil,hemen herkes bu ifadeyi kullanıyor.Kadınların ''adam oğlan'' dediğini hiç duydunuz mu?Ben duymadım.Neyse.
Şükretmek doğru/iyi ama şu toplumsal/siyasi konuları kabaca anlamakta lazım.Eğer bir toplumda yaşıyorsanız,sadece kendi halinize bakıp,mesela sandığa gitmemeniz lazım.Sadece kendinize bakıp,sandığa gidiyorsanız;niye bir toplumda yaşıyorsunuz?Toplumda yaşamak demek,toplumun herşeyiyle ilgilenmek demektir.Böyle yapmak zorundasınız,çünkü toplumda oluşan herşeyin bir şekilde size de etkisi olur.Kelebek etkisi gibi.Toplumun bir köşesinde oluşan olumsuz bir durumu eğer umursamazsanız,bir gün bu olumsuz durum size etki etmeye başlarsa,o zaman da oturup ağlamamalısınız.
Halinizden memnun olmanız iyi ama mesela son zamanlarda kaçırılan/öldürülen çocukları düşündünüz mü?Bir gün sizin de çocuğunuzun veya bir yakınınızın başına gelebileceğini düşündünüz mü?Bence düşünün bunları.Kendinizi toplumdan soyutlamayın.Bir gün tvde izlediğiniz haberlerin içinde bulabilirsiniz kendinizi.Bu bakımdan kendinizi düşünüp hareket etmeyin.
H.z.Ömer'in mum mevzusunu biliyoruz.Bu yolda olmamız lazım.
Evet,halimizden memnun olabiliriz ama mesela komşumuzun çocuğuna tecavüz edilirken veya komşumuzun çocuğunun sınavlarda hakkı yenerken nasıl olacak bu?
Allah(c.c)adaletten ayırmasın hepimizi.Allah(c.c) korusun,bir yanlış karar,ahiretimizi mahvedebilir.

muratokan

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Murat Okan
Bisiklet
Specialized
@Nolan konuyu farkli yerlere cekiyorsun. Hem fikir oldugumuz yerleri farkli dusuncedeymis gibi anlatmaya gerek yok.
Sukretmek nefsi terbiye etmek farkli
Hak aramak zulum yapana baskaldirmak dogruluk ugruna savasmak ayridir. Halimden su sekilde memnunum. Elimdeki ile yetinmesini bilip benden cok daha iyi durumda olanlara gok dikmem. Altimda bi bisikletim var cok sukur. Milletin yati kati olsada umrumda degil. 200 tllik ayakkabi alacagima 100 tllik aliyorum. 100 tlyide hayra harciyorum. Buda halimden memnun olmama sebep oluyor. Baskasi en pahali yemegi yiyip en pahali esyalar aliyormus BANANE! Bana uc liralik doner ekmek daha guzel geliyor. Uckurumada duskun degilim. Ne tacizligim ne sapikligim var. Ne de kizlara kendimi begendirme derdim. Elimdekilerin kiymetini bilirim. Ama asla elimdekilere tapmam...
Velhasil kelam kendini degistirmeyi dusunemeyenler burda ulke degistirme derdinde. Seve seve RECEP TAYYİP ERDOGANİN BASKAN OLDUGUNU KABUL EDECEZ. Bunu kabul ederek birseyler degistirme derdine dusucez. Hergun selam alip verdigimiz insanlar AKP ye oy verdi. Burda bos muhabbet yapmaya luzum yok. Siyaset yapmaya hic luzum yok.
MEVLANA NİN DEDİGİ gibi
"ELİNİZİN USTUNDEKİLERE DEGİL ALTİNDAKİLERE BAKİN" yasam sartlarim ulkem ve milletim elbette ki cok iyi olsun isterdim. Lakin bunu degistirecek imkana sahip degilsem elimdekilerin kiymetini bimek ve isyan edip saga sola pislik atarak konusmamam gerekir...

• Beğen
Tepkiler: sirrunu

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@muratokan Murat dostum, burada dikkat çekilmeye çalışılan konu ile sizin içinde bulunduğunuz hayatı değerlendirmeniz farklı konular. Kişinin hayatını değerlendirişi geneli ilgilendirmez. Peynir simit yiyen adam da bu durumda sizin döner ekmeğinize laf eder bu mantıkla. Aç kalmayıp ölmemek dışında insanların sahip olduğu ve olması gereken yaşam standartlarının her geçen gün aşağılara çekilmesinden bahsediliyor. Buna karşın belli kesimlerin sürekli zenginleşmesi de eleştiriliyor. Oy ve gönül verdiğiniz kişi ve partinin seçim kazanması bu kesime biat edilmesini gerektirmiyor. Eleştiri insan gibi yaşamak isteyen herkesin demokratik hakkıdır. Burada ülkenin halini eleştirenlere biraz kulak verin lütfen. Objektif bir bakış açısıyla yazılanları anlamaya çalışın. Ben inanıyorum ki sizin de hak vereceğiniz konular ve haklı serzenişler olacaktır. Ayrıca mesele sizin tabirinizle seçilen baş komutanınız erdoğanı kabul etmek ya da etmemekle alakalı değil. Ülkenin gidişatından ve bizlerin özellikle de çocuklarımızın geleceğinden duyduğumuz kaygıyla ilgili.

muratokan

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Murat Okan
Bisiklet
Specialized
@Kerem Özbayrak ilk mesajima nolan arkadasin yazdigina ithafen yazdim. Ayni kaygi vr endise bende de var. Lakin kimse kalkipta AKP ye oy verenlere camur atamaz laf sokamaz. Olayi siyasete ve AKP ye getirmeselerdi son mesaji yazmazdim. Milletin derdi baska. Her mesajda
YA AKP YE YA İSLAMİYETE YADA OSMANLİYA laf atma geregi duyuyorlar. girmeyjn iste bisiklet forumda bu uc konuya girmeyin. Adam gibi elestireceksek elestirelim tartisalim konusalim. Ama olay laf sokmaya gelince konu dagilip gidiyor iste.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@muratokan

Sıkıntı burada eleştiri yazanların kendi oylarını nedense açık etme gönülsüzlüğünden kaynaklanıyor. 24 Haziran'da biz Ak Parti seçmenleri gibi onlar da sandığa gittiler ve hür iradeleri ile oylarını kullandılar, ve kullandıkları oylar sonuçlara yansıdı (yani yapıştırmaya kalktıkları Diktatör yaftasını baştan eleyebiliriz).

Sandığa yansıyan sonuçlar kendi gönül verdikleri taraftan yana olsaydı, bu başlıklar açılacak mıydı? Seçimlerden farklı bir sonuç çıksa herhalde kimse doların düşmesini, enflasyonun 1 ayda %5'lere inmesini falan beklemiyor değil mi? Bunu sormak lazım. Kimlere oy verdiklerini, ve seçilmeleri (iş başına gelmeleri) halinde memleketi nasıl düze çıkaracaklarına inandıklarını anlatmaları lazım.

Seçimin ardından bir haftada darmadağın olan, birbirlerine laf çarpıtan, suçlayan ittifak, ki burada hükümeti eleştirenlerin oylarını almış olması gayet doğaldır, seçimi kazanan taraf olması halinde nasıl bir hükümet, nasıl bir paylaşım, nasıl bir kadrolaşma içinde olacaktı? Milletin refah problemine hangi projelerle sonuç getirecekti?

Bunları, bu partileri eleştirmek için değil, gerçekten ağızlarından somut bir şeyler duymak için iyi niyetle beklemiş bir seçmen olarak soruyorum. Evet, sorunlar var, saldırılar var, yapısal eksikliklerimizden kaynaklanan, tümör haline gelmiş problemlerimiz var. Evet, katılıyorum. Ben, meydanlarda boş laf ve tehdit savuran kof küfürbazlara değil, bunları çözeceğine inandığım kişiye oy verdim.

Uzatmak istemiyorum, sadece elde bir örnek olması için; Endüstri 4.0'ın demosunu, seçim gecesi alternatif oy sayım (oy sayamama desek daha doğru) sistemi (Adil Seçim mi neyse işte, faturasını bile elle kesmişler, faturaya KDV tutarını dahi yazmamışlar, internetten aratın bulun) üzerinden test etmiş olduk.

wakizashi

Aktif Üye
Tepki
230
İsim
bg
Bisiklet
Trek
@muratokan kardeşim senin samimi iyi niyetli olduğuna inanıyorum lakin ben de bugün öğlen 2 pop kek 1 ülker susamlı çubuk kraker yedim total 2,5 tl bunu da bakkala yazdırdım. ama evde aslan ailesi akşam pop kek çubuk krakerle doymuyor, et istiyor süt istiyor vs vs..herkesin bir yaşam standartı var bu ülkede , aç mezarı da yok . gelir enflasyonun altında kaldığı sürece hayat kalitemiz düşüyor bu da doğal olarak insanlarda asabiyet yaratıyor konunun özü bu yoksa herkesin işi tıkır olsa kimse kimseyle uğraşmaz bu kadar. sizin dediğiniz gibi standart yaşamaya çalışıyoruz ama son dönemlerde bunu başaramıyoruz kendi payıma söylüyorum. şu yazıyı yazarken elim ayağım titriyor sebebini söyleyeyim mi. çünkü öğlen yediğim çöp gıdalar kan şekerimi hızla yükseltti ve bunun sonucu olarak kan şekerim hızla düştü oysaki ki kaliteli bir öğün yemiş olsaydım kan şekerim hızlı yükselmezdi bu arada annem şeker hastası ve ben de doktorumun söylediğine göre sınırda bir şeker hastası adayıyım .

• Beğen
Tepkiler: Motorola