Elektronik hobisi olanlar

Evde elektronik devre yapıyor musunuz?

• Toplam katılım
    29

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
Evde elektronik devre yapmak için ütüyü bozup annenize ya da eşinize yenisini aldığınız oldu mu?
Ya tuzruhu perihidrol, demir 3 klorür kullanırken zamanı ya da oranı tuturamayıp bakırı tamamen çözdüğünüz?
Net yolları olan harika görünümlü bir devre kartı yapıp, hatta deliklerini bile delip sonradan devreyi ters bastığınızı fark ettiğiniz..
Ama bütün aksiliklere rağmen yılmadan bıkmadan usanmadan devrelerinizi yaparak çalıştırdığınız, zamanla tecrübe sahibi olduğunuz. Kendi ellerinizle bir elektronik cihaz yapmanın keyfine vardığınız da olmuştur.
Eğer öyleyse siz de bizdensiniz. Elektronikle ilgili burada paylaşacak çok şey var.

Scudo

vraptor

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
Serkan
Bisiklet
Salcano
Ben yapmadım fakat babam sağolsun mutfakta yapıyor devrelerini o tuzruhu perihidrol kokusu mm ciğerleri açıyor hayatı sorgulamanıza neden oluyor :D Ütü sorununu kendisi artık çözdü buharsız ucuzundan bir ütü almış onla kavgasız bi şekilde basıyor devrelerini :D

muratcodek

Forum Demirbaşı
Tepki
156
İsim
Murat
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Az önce motor sürücü devresini bitirdim. Hala pehidrol tuz ruhu etkisindeyim. :)) Merhaba...

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
Bazı elektronik ürünleri satın almadan önce acaba kendim yapabilir miyim? diye internetten araştırdığınız da olmuştur kesin. ;) Mesela bir bisiklet sayacı.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Elzem

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
:) Uzun zamandır yapmadım. Ama yaptığım zamanlarda da hiç tuzruhu vb. kullanmadım. Demir üç klorür (Fe3Cl) yetiyordu. En son bir pic programmer ara yüzü ile şifreli uydu kanallarını açmak için sahte kart yapmıştım:) 7-8 yıl önce.

Evin bir köşesinde orta boy bir kutu elektronik malzeme(direnç, kondansatör, entegre, transistor v.b.) duruyor öyle.

• Beğen
Tepkiler: Özden Özdemir

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
@muratcodek Hadi elinize sağlık diyelim ama perihidrol tuzruhuna aman dikkat. Ciğerleri korumak için balkonda çalışmaya devam. :harika:

@vraptor Ütü konusunu ben de çözmüştüm, tabi yepyeni ütüyü baskı devre uğruna telef ettikten sonra:D. Şimdi modifiye ettiğim inkjet yazıcıyı kullanıyorum. Bu arada amcaya da kolay gelsin diyorum. Yine de perihidrol tuzruhu meretine maruz bırakmasın kendini:harika:.

vraptor

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
Serkan
Bisiklet
Salcano
@ozdenmir

Önlemlerini alıyor kendisi. Ama hiç durmuyor işlerini mutfakta yapıyor savaş alanı gibi heryer. Milletin ayağına yazın karpuz çekirdeği yapışır bizimkilere direnç falan yapışıyor :D

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
@Antecurs Fe3Cl daha yumuşak bir çözülme
sağlıyor. Biraz ısınırsa ve çözelti hafifçe çalkalanırsa süreç hızlanıyor. Hidroklorik asit ve perihidrol ise tam bir canavar. Perihidrol oranını fazla kaçırınca içine konulan pertinaksı bakırsız boş bir plaket olarak geri almak işten bile değil. Belki elektronik malzeme kutunuzdaki komponentler başka bir projede yeniden işinize yarar.

@vraptor :koptum: işte bu harika yaa! ben de bu raddede olan bir ben varımdır sanıyordum. :komik:

• Beğen
Tepkiler: vraptor

muratcodek

Forum Demirbaşı
Tepki
156
İsim
Murat
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
balkonda da olsa etkiliyor meret :) Artık alıştım. Bisiklet restore ederken boya sökücü, devre yaparken de pehidrol tuzruhu :) Kaderimse çekerim dedim artık ne yapayım :)))

• Beğen

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
Cep telefonu,laptop,tablet, anakart, ekran kartı ve board tv,müzik seti, ve bilimum ıvır, zıvır tamir ediyorum elimden geldiğince.

bekotechno

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Bekir
Bisiklet
Carraro
Eski mesleğimdir elektronik ama genelde bakır yol çiZmeye üşendiğim için sayısız devrelerimi delikli plakete yapmışımdır şimdilik sadece fabrika çıkışı cep telefonu tamiri yapan arkadaşımın yanında yardım gidiyorum

• Beğen

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
@bekotechno
Bu iş bağımlılık yapıyor. Ben de uzun süre lehim yapmayınca evde arızalanan bir şey buluyorum. O da yoksa yeni bir hobi elektronik projesine başlamak için kolları sıvıyorum.

@redwolf
Önümde devre kartı elimde havya çok kısık sesli hafif bir müzik eşliğinde gece geç vakitlere kadar çalışmak kadar evde beni dinlendiren daha başka bir şey yoktur herhalde.

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
delikli pertinaks kullanırdım ve asitlere gerek kalmazdı. asit bulamayanlar çamaşır suyuylada idare edebilir diye anımsıyorum

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
@Rehavet
Evet delikli pertinaks kullanırsanız devre kartı yapmaya gerek yok. Fakat ben hiç kullanmadım. Çünkü elektronik hobisinde en sevdiğim şeylerden biri de baskı devre yapımı.. Bu arada devreyi yalnızca bakırı çözme özelliği bulunan hidroklorik asit (tuzruhu) ve perihidrol karışımı ya da Demir üç klorür (Fe3Cl) kullanarak yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Elzem
Tepki
9
Bisiklet
Whistle
elektronik hobisini işi olarak benimsemiş biri olarak başlığı görünce çok sevdim. ilk başladığımda çok korkardım ama şimdi yaşam tarzım oldu. teknik servis personeli olunca da sağlam olanı bozup tekrar yapmaya kadar gidiyor bu hastalık:)

2.5 sene atm tamir ettim. şimdi de biyomedikal cihazlar tamir ediyorum. bu sene de işitme cihazı yapıyorum bitirme ödevi için. baskı devre vs. uğraştıracak ama olsun:asik:

• Beğen

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
@Ünal Durmuş Sağlam olanı bozup tekrar yapmak dışarıdan tuhaf gelebilir ama sanırım dünya üzerinde elektronikle uğraşan çoğu insanın ortak özelliği bu:harika:. Genelde çalışan ya da çalışmayan bir cihazı çok farklı işler için modifiye etmek ve ona yeni işlevler kazandırmak için yaparız bunu. Bende çok örnek var buna ama en çok sevdiğim baskı devrelerimi yapmakta kullandığım inkjet yazıcı. Modifiye işine başlamadan önce eşim sağlam yazıcıyı parçalamama karşı çıkmıştı. Ben de yazıcıya istediğimi yapabilmek için eve yeni bir yazıcı almıştım.
Linki burada.
(link)

(link)

Şimdi yine bir inkjet yazıcıyı vinil plotter a çevirmek üzereyim:D..