Elcik Tavsiyesi

Ebabil

Üye
Tepki
139
İsim
Ahmet
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim şehir bisikletinin elciğini ben çıkramamıştım.Bisiklet servisine götürdüm.Bisiklet ustası sökerken basınçlı hava tabancasının ucunu elciğin kenarı ile gidonun temas ettiği yere yerleştirdi. Bir eliyle elciği çekerken diğer eliyle karşı yönden hava tabancasının tetiğine basarak çıkardı.

Scudo

Peregrine

Daimi Üye
Tepki
681
İsim
Peregrine
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar selamlae herkese, biraz aradım fakat konuyla alakalı bir konu bulamadim, soracagim sey aslinda cok basit ama illaki puf noktalari olabilir diye sormak istedim, carraro force 770 sahibiyim uzerinde gelen elcik baya bi kotu uc dort ay oldu bazi yerlerinde yirtilmalar basladi, butcem azdi xlc tercih ettim, kirmizi - siyah siparis verdim.
Simdi sormak istedigim bugun merak ettim bu elcikleri nasil cikaricam diye soyle hafif bi tuttum cektim kipirdamadi bile elcik, ama tum gucumu kullanmadim belki kolay bi yontemi vardir diye 😄 bunlari yirtmadan nasil cikarabilirim ? (Ne olur ne olmaz dursun bi kosede 😄),
Ve cikarmayi basardim diyelim yenileri takarken elciklerin icine bir sey falan surmem gerekir mi ? Hani saglam olsun kaymasin saga sola falan gibi, kisacasi tecrubelerinizden faydalanmak isterim, eski elcikler de yeni elcikler de alyanli falan degil duz elcik. Hatta yeni aldiklarimin daha gelmedide internetten buldugum fotosunu birakiyorum. Simdiden tesekkur ederim.
293187 dosyayı görüntüle
Benim şehir bisikletinin elciğini ben çıkramamıştım.Bisiklet servisine götürdüm.Bisiklet ustası sökerken basınçlı hava tabancasının ucunu elciğin kenarı ile gidonun temas ettiği yere yerleştirdi. Bir eliyle elciği çekerken diğer eliyle karşı yönden hava tabancasının tetiğine basarak çıkardı.
Bu hava kompresörü yöntem gidonu çizebiliyor. Ben bir plastik enjektörün iğne kısmını hiç kullanmadan söktüm, içine bulaşık deterjanı su karışımı çekip elciğin kenarından enjektörün plastik ucunu soktum ve değişik yönlerden deterjan su karışımını verdim sonra karışımın elcikle gidon arasında ilerlemesi için elciğin deterjan enjekte ettiğim tarafından diğer yöne doğru elimle hafif hafif kaydırarak sıvının ileriye doğru yürümesini sağladım. Sıvı belirli bir yere gelince zaten elcik serbest kalıp oldukça kolay bir şekilde çıkıyor. Aynı şeyi bebe yağı ile deneyebilirsiniz muhtemelen daha kolay olur ama daha sonra yağ bulaşan yerleri deterjanla yıkamanız gerekir. Yeni elcikleri takarken de elciğin içine saç spreyi veya kolonya sıkabilirsiniz. Kolayca takılıyor ve bir süre sonra içindeki alkol uçunca taş gibi kalıyor, onun için bir an önce düzgün şekilde hizalayın ki istemediğiniz bir yerde sabit kalıp uğraştırmasın. Bu arada alyanla sıkılan elciklerden alsaydınız bir daha bu tarz dertleriniz olmazdı.

erhan erhan

Daimi Üye
Tepki
862
İsim
erhan
Bisiklet
b'Twin
Elciği kolay söküp takmak için en iyi yöntem alkol. Kısa sürede buharlaştığı için sorun kalmıyor. (link) sağolsun.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Kullandığınız aynadan mem musunuz, memnunsaniz modeli nedir?
Memnunum. Guee I See: (link)

(link)
(link)

Şunlar aynı mantık ama birebir aynısı olmayabilir. Kelepçesi sağlamsa, ayar mekanizması bu kadar pratikse ve tabii dışbükey/konveks ise bu benzerleri tercih edilebilir:
(link)
(link) (bu düz gibi)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: OmerMuratYıldız

balahun

Üye
Tepki
6
İsim
Özkan
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
16990216575654549125006246976156.jpg
Arkadaşlar bu elciği söküp destekli takmak istiyorum. İkisi de alyanli değil. Bir yöntemi var mıdır?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@balahun Çekince gelmiyorsa fön makinesiyle biraz ısıtın, o zaman çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: balahun

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elcik kenarindan alkol veya kolanya sıkarak da çıkartabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: balahun

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
311103 dosyayı görüntüle
Arkadaşlar bu elciği söküp destekli takmak istiyorum. İkisi de alyanli değil. Bir yöntemi var mıdır?
Kenarından ince düz tornavidayla kaldırıp WD40 sıkın. Bunu 2-3 yerinden yapın. WD40'ın bir kısmı dışarı damlayacak o yüzden altına bez serin. Sonra çevire çevire çıkarın. İleri geri yapmaktansa tek yöne çevirmek daha kolay. Kuru hissettirdikçe WD40 sıkın tekrar. Çıkana kadar devam edin.

Çıkardıktan sonra WD40'ı bezle silin ve yeni elciği takmadan biraz kurumaya bırakın.

WD40'ın izopropil alkole göre avantajı hemen kurumaması ve bir süre çalışma şansı vermesi. İzopropil alkol saniyeler içinde uçuyor. Bu yüzden bu tip sürtünmeli elcik takacaksanız bolca izopropanol sıkıp hemen geçirin. Çıkaracaksanız ise WD40.