El, kol, boyun ve omuz ağrısı

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Yol bisikletine geçtiğimden bu yana boyun bölgemde bir tutulma ağrı durumu var. elimi boyun ile omzumun birleştiği yere koyduğumda uyuşmuş gibi bir his ve acı oluyor. Sanki içinde damar kopacakmış gibi. Şöyle bir tezim var bu durum genelde rüzgarlı havalarda oluyor, ben bisikleti sürerken terli durumda çok rüzgar alınca oluyor olabilir mi durum yoksa bisikletin üzerinde yanlış pozisyonda durduğumdan mı? Özellikle yol bakmak için kafamı kaldırmak zorunda kalıyorum, bu durum mu tetikliyor bunu?

Scudo

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dostum doktor değilim ama aynı durum bende de olduğundan %99 boyun fıtığıdır. Ama yinede doktora görünmende fayda var..

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Büyük ihtimal haklısınız, dün binmeme rağmen hala aynı durum var boynumda. Diyelim ki boyun fıtığı var düzelme durumu var mı? Siz nasıl atlattınız ?

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
düzelme fıtığın tipine ve seviyesine bağlı, bence mutlaka doktora git, tahminimce MR isteyecektir. Bende hem sağ hemde solda fıtık var, düzeltemedim maalesef, benimkiler biraz ileri seviye çünkü.
Sana şöyle bir hareket tavsiye edebilirim, sağ elinin avuç içini anlına koy, kolunu hareket ettirmeden kafan ile alnındaki elini 10sn. boyunca ittir. Yani, kafanla anlındaki elini ittir, elinle de karşı direnç yap. Sonra 10sn sol elini anlına koyarak aynı işlemi yap. Bunu gün içersnde aklına geldikçe 2şer 3er set halinde yap. Böylelikle fıtığın etrafındaki boyun kaslarını güçlendirmiş olacak ve fıtığın sana problem yaratmasını önlemiş olacaksın.

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
sizede geçmiş olsun. birde rüzgarlık giyerek deneyeceğim soğuktan koruyacağım o kısmı. yine tekrar ederse İzmirde ilk defa hastaneye gideceğim malesef :(

• Üzgün
Tepkiler: necmeddin

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
evet rüzgardan mutlaka koruyun, hafif bir cereyan bile dayanılmaz ağrı yapabiliyor..

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Ama diğer bisikletimde hiç yaşamadım bu durumu ne kadar rüzgar yesemde :/ Onda oturuşum daha dik buna göre

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Yol bisikletine geçişte ilk bir kaç hafta boyun ve sırtta ağrı olması normal bir durum. Gidona uzandığımız için kaslar alışık olmadığı bir pozisyona uyum sağlamaya çalışıyor ve gelişiyor. Yalnız uyuşma demişsiniz; bu uyuşma kol ve bacaklarınızda da var mı? Varsa bu bir sorun. Bunun dışında yola bakmakta zorlanıyorsanız gidonu biraz yükseltin. Düşük yapılan gidon ayarı boyun ve sırtta ağrıya sebep olur. Fotoğrafta selenin ucuna yakın oturduğunuz görünüyor, gidon boğazı size uzun ya da sele çok geride. Bunu tam olarak ayarlamak için sele-gidon ve diz-pedal ayarlarını bir arada yapmanız gerekir. Buradan seleyi yaklaştırın ya da gidonu kısaltın demek olmaz bu sefer diz ve pedal ayarını kaçırma söz konusu ki bana kalırsa bisiklet üzerindeki en önemli ayarlardan biri de budur. YouTube da ''Bike Fit'' diye aratırsanız size yardımcı olacak fikir verecek bir çok video bulabilirsiniz.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Samet Murathan bey çok güzel açıklamış üzerine çok eklenecek bir şey yok alışkanlık dönemini beklemek lazım ve ayarları doğru yapmak lazım.Benim söylemek istediğim bu havalarda boyunluk kullanmakta da fayda var (kar maskesini boynuna da geçirebilirsin) nedeni yol bisikletinde öne yatık oturduğun için diğer bisiklet türlerinde rüzgar yemeyen omuz boyun birleşim noktası rüzgarı çok yediği için tutulma ve ağrı yapabilir.

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Çok teşekkürler, çok önemli bilgiler verdiniz bana. Ağrı durumu sadece boynumda belimde bir sıkıntı yok. Dediklerinizi uygulayacağım, polar boyunluğum var onu rüzgarlıkla beraber giyip tekrar bir sürüş yapacağım o zaman sorunun tam nedenini anlamak için daha net bir durum ortaya çıkar.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Samet Bey bir de, gidonunuzun eğikliğini değiştirebilirsiniz..
Gidon boynunuz zaten + derecelerde sanırım, gidonunuzun açısını da gidon boğazını biraz gevşeterek yukarı doğru alırsanız belki biraz daha rahat edebilirsiniz..

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Gidon olabileceği en yüksek şekilde duruyor şu an. Gidon boğazını değiştirmem gerekecek sanırsam. Aslında diğer bisikletimin gidon boğazı ayarlanabilirlerden. Onunla değiştirsem diyorum ama bu seferde görünüm olarak ğek hoş durmayacak

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yok ondan bahsetmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Samet Koç

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
(link)
(link)

Gidon kısmı bu şekilde, gidon açı olarak olması gerekenden aşağıda mı duruyor acaba ? Bisikletçiye gittim o ayarları bu şekilde yaptı :/

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Benim gidonum da sizinki gibiydi. Rahatsız ediyordu. Ferhat Abi'nin uyarısı ile biraz yükselttim, çok daha rahat oldu benim için.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
ilk oturuş şekli fotoğrafın ve bu fotoğraflardan anladığım seleni 1 cm kadar öne alıp gidonu da kendi ekseninde yukarı doğru biraz çevirirsen sanki daha uygun olacak gibi ama bu tip tariflerin hiç biri senin kendini en rahat hissettiğin durumdan daha iyi değildir kendi ayarlamanı kendinin yapması daha uygun olacaktır.

Edit:Edip sana yaptığım tarif bu değildi ama olsun :) kendini böyle rahat hissediyorsan doğru budur senin için.

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
İlk önce Ferhat abinin dediğini yaparak bisikletçiye kadar gideyim. Oraya kadar komnforu artarsa direkt geri dönerim. Eğer yine aynı kalırsa gidon boğazını değiştirmek gerekecek sanırım.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Abi gören bir iki arkadaşım "çok yukarıda" dedi ama o kadar rahat ediyorum ki, hiç ellemedim o yüzden.. :)

Tepki
55
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi eğer fıtık varsa herhangi bir iyileşme söz konusu değil bir sağlıkcı ve radyoloji teknisyenliğini bitirmeye 2 buçuk ay kala bir teknisyen aday adayı olarak :) sana şu şekilde birşey söyleyebilirim fıtık konusunda : eğer fıtık varsa ortopediye yada beyin cerrahına gözükmen gerekcek hatta onlarda seni fıtığını rahatlatmak amaçlı fizik tedaviye göndercek eğer rahatlama söz konusu olmazsa MR çekilmeye göndercek ve sonuç olarak yine değişen birşey olmıyacak :) Hani fıtık dediğin omurlar arası disk kayması ne kadar rahatlama olursa olsun fıtığın düzelmesi diye bir konu yok. Sadece rahatlar her ihtimale karşı o bölgedeki rahatlamaya karşılık ileride eğer tekrar ters bir hareket yapman durumunda fıtık ağrısı tekrar başlar. Ameliyat bile çözüm değil bu durumda sadece omurlar arası diski geri yerine getiriyorlar omurları düzeltiyorlar ve yine ters bir hareket yapmanda fıtık oluşma ihtimali var. Kesin çözüm diye birşey yok açıkcası :) ters hareketlerden kaçıncaksın başka çaren yok. :) Rüzgardan felanda olabilir.