ekran kartınız ve sıcaklık degerlerınız ne durumda

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Bende Sapphire Ati Radeon X 1950 Pro 512 mb 256 bit boşta 49 derece ama zorlamayı hiç denemedim artık ne zaman denerim bilinmez ama bu ati radeondaki refresh olayı kafayı yedirtiyo beni!!! Ati radeon tavsiye atmiyom yeni nesil hd 2600_29000 serisi tavsiyemdir. Konudan saptım biraz ama doluydum bu konuda=)

Scudo

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
@douach

ati 2600 ve 2900 serisi ekran kartlarının rakibi olan aynı sınıf nvidia ekran kartları atiyi rahat geçiyor haberiniz olsun....özellikle 2900xt ye ,pro ya verilecek paraya nvidia 8800gt alıp çok daha iyi performans alabilirsiniz...

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
@iceman

105 derece diyorsa o muhtemelen fahrenheit olarak gösteriyordur. 105 fahrenheit 40 celcius falan ediyor.

bebeto_6149

Forum Demirbaşı
Tepki
110
@ncok

işlemcini ısısına bıos tan bakılıyo biraz karışık ama bide speedfan diye bir program var ordan da bakılıyor galiba ama o tam doğru söylemiyor olabilir en güvenilir bıos ekran kartı ısısına nerden bakılıyo bende bılmıyorum bılen arkadaşlar paylaşırsa iyi olur

shaq

Daimi Üye
Tepki
137
sensör olmadığı için bakamıyorum ama muhtemelen normalden çok sıcakdır

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
@dodo

Bence 2900 xt ve 8800 gts karşılaştırması biraz gereksiz gibi geliyo ben atiyi tercih ediyorum ve tercih ve beklenti meselesi derim ben 8800 le perfomans farkı olduuna inanmıyorum açıkçası 2900 ün ve 2900_ 8800 den iidir de demiyorum ama dikkatini çekerim

yasin_dd

Üye
Tepki
5
bende de his x1650gt(ati) var normal sıcaklığı 45 derece oyun oynama süresine göre artıyor

Mr.Devran

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
Volkan Devran
Bisiklet
Salcano
Masaüstü: ATI X1600PRO 512MB normal 40-45 en fazla 70'i gördüm.

Notebook: nVidia GeForce 8600M GT 512MB normal 50 civarı en fazla 81 gördüm :D

Onur Dokmetas

Aktif Üye
Tepki
62
105 derece diyorsa o muhtemelen fahrenheit olarak gösteriyordur. 105 fahrenheit 40 celcius falan ediyor.

yok eminim kesinlikle celcius ama dogru verimi verdi bilmiyorum ama pc baya bir kasmaya başlamıstı asus prob adlı program alarm veriyordu :)

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Bios'dan (bios'a genellikle windows başlamadan delete'e basarak girilir, zaten anakartın reklam cinsi çıkan ekranında söyler neye basacağınızı), bios'da hardware monitor'dan bakabilirsiniz anakart ve işlemci sıcaklıklarına..

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
Amd 3700+ ve Ati x1950 seri şekilde 24cm radyatörlü su soğutmaya bağlı, işlemcide Thermaltake su bloğu, ekran kartında Aquatix blok var, işlemci stok hız 2200mhz, ben 3135 mhz kullanıyorum :) default voltajı 1.4v benim kullandığım değer 1.7v , ramlerimde bakır soğutucu var, ve ddr400 olmalarına rağmen ddr 600 e kadar çıkabiliyorum :) (Samsung UCCC) sıcaklık değerlerine gelince tam yük altında 4 saat sonra bile oda sıcaklığı +10 derece :D İlk aldığım günden beri overclock 'lu çalışıyor işlemci. FX57 den daha hızlı şu anda. Super pi 1m testini 25 saniyede tamamladığım bir rekorum var (DOD "Direct On Die" ile 3280mhz) Merak ediyorum ne zaman yanacak :) Anakartım Abit Fatal1y An8 SLI

http://img403.imageshack.us/img403/5359/3280256093qk.jpg

A64 de 5. Sıradayım hala hayret :)

• Beğen

Onur Dokmetas

Aktif Üye
Tepki
62
güzel pc... elektronik parcalar teorik olarak ömürleri sonsuzdur hiçbir mekanik aşınma vs gibi etkenlere maruz kalmadıklarından ama sicaklıktan dolayı iç yapıları bozularak ömürleri kısalmaktadır burda ısınan parcayı iyi sogutulmalı ve üzerindeki sogutucuyla tam ısı alısverisi saglanmalıdır sadece sogutucuya bakarak soguk denemez içindeki çekirdek ısısı önemli bu durumda bakır sogutucular ve heat pipe teknigi kullanal sogutucular en hızlı ısı transferini yapacaktır pc nezaman yanar belli olmaz ama oo ısıylada kolay kolay yanacak gibi durmuyor...... bendemi bir sıvı sogutucu alsam ne yapsam.... bıktım su elektrik süpürgesi sesinden

• Beğen

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
NightHawk yakmasız kullanımlar dılerım :) ıslemcıye verılen voltaj fazla degılmı 0.3 luk bı degısım var

• Beğen

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
Su soğutmaya geçin rahat edin, tek sorun büyük kasa kullanmayı gerektirmesi (montaj kolaylığı açısından) ve komponent değişimlerinde sıvının boşaltılması ve boruların tekrar değişmesini gerektirmesi. Göreceli olarak maliyeti de çok fazla değil.

0.3 volt fazladan vermek hava soğutmada kontrol edilemez sıcaklıklara erişmenize neden olabilir. İyi bir soğutma ve sağlam güç kaynağına ihtiyaç oluyor. Sadece işlemcinin çektiği akım 200 lü wattları bulabiliyor. Ne kadar voltaj o kadar ısı.

Ekran kartında ısı farkı inanılmaz oluyor, normal hali ile 80-90 dereceleri normal çalışma sıcaklığı olan bir ekran kartı haliyle mini elektrik süpürgesi gibi ses yapıyor.

• Beğen

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Sıvı soğutma aynen çok güzel ama portatifliği inanılmaz şekilde düşürüyor. Sıcaklıklar ise inanılmaz şekilde stabil oluyor, ha 20 derece olmuyor sıcaklık, zaten böyle birşey anlamsız olur, ama şöyle diyim stok halinde 40 derece ise full oc yaptığınızda 55 oluyor, normal uyduruk bi hava soğutma olsa 75'e falan vuracağı yerde.. Ama kaliteli soğutucular da sıvı kadar olmasa da gayet iyi değerler ve sessizlik sunuyor. Thermaltake Big Typhoon bunlardan birisi, bunu alan hem sıcaklık hem ses açısından rahat eder, extreme oc yapılmayacaksa sıvı soğutmayı aratmaz..

Yanlız komponent değişirken boruları değişmeye gerek yok ben Thermaltake Matrix(mid-tower) kasaya TT Big Water 735 sıvı soğutma sistemi taktım, ayrıca ekran kartı bloğu da almıştım hani şu TT'nin jet pack gibi olanı :) Ve sonra 1 ay içinde anakart-işlemci, ekran kartı falan herşeyi sırayla değiştim. Blokları söküp biraz sağa sola el kıvraklığı yapınca hiç sistemi bozmadan parçalar değişebiliyor..

• Beğen

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
SICAKLIKLARI nasıl öğreniyorsunuz arkadaşlar nerede yazıyor bu bilgi?

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
Eğer biosunuz sıcaklık göstermiyorsa, Speedfan adlı küçük bir programcık var, çoğu anakartı destekliyor, hatta ekran kartı ve mosfet , hdd sıcaklığını, fan hızlarını bile gösteriyor.

http://img182.imageshack.us/img182/9225/scaklkid6.jpg

Mesela benim sistem.

• Beğen

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Biostan sadece anakart ve işlemci gözüküyor, ekran kartı göstereni hiç görmedim. Ekran kartına kendi driver'ından bakabilirsiniz, nighthawk'ın dediği gibi speedfan olabilir, veya AtiTools falan gibi bir sürü program var. Ama ekran kartınız eski ise ve üzerinde ısı sensörü yoksa program indirmeye kasmayın göremezsiniz. Anlamak isteyenler ekran kartı soğutucusundaki bakıra veya kartın arkasından çekirdeğin olduğu kısma dokunabilir. Korkmayın bir şey olmaz kartlara.. Benim dakikalarca avuçlamışlığım var ordan biliyorum :)