Egzersizin yararları

Cybernia

Üye
Kayıt
7 Eylül 2004
Mesaj
25
Tepki
13
Egzersizin yararlarını iki etapta inceleyebiliriz. Şöyle ki; Egzersizin ilk etaptaki yararı günlük yaşantı kondisyonunu arttırmasıdır. Bu kondisyonun artması sonuçta, günlük zorlanmalar karşısında insan vücudunun daha az yorularak iş yapmasını sağlar. Bu günlük zorlanmaları kısaca örneklersek, merdiven çıkma, otobüse koşma, hızlı yürüme ve bir yükü aldırma veya taşıma gibi. Sonuç olarak kişinin günlük işlerini kolayca yapmasını, yorulmadan tamamlaması sağlanmış olur. Kişi belirli bir program çerçevesinde fiziksel egzersiz yapmasının ardından, egzersiz öncesi ve sonrasındaki günlük işler karşısındaki durumunun egzersiz periyodunun sonundaki olumlu gelişme açıkça görülebilir. Buradaki kondisyonun ölçülmesine gerek yoktur.

Egzersizin ikinci yararı tıbbi olanıdır. Yani fiziksel sakatlık ve hastalıkların oluşumunu önlemek veya geciktirmek ve tedavisinde kullanılmasıdır. Bu hastalıklardan en önemlisi daha önceki bölümlerde anlatmaya çalıştığımız ve temel oluşum nedeni hareket azlığına dayanan koroner kalp hastalıkları, periferik damar rahatsızlıkları ve hipertansiyon gibi kardiovasküler hastalıklar grubudur. Bir diğer önemli grup ise sırt bozuklukları, yanlış durum ve eylem anormallikleridir. En önemli vücut anormalliği şişmanlıktır. Egzersiz de en çok bu anormalliğin tedavisinde kullanılır. Yapılan araştırmalarda Amerika’ da vücut anormalliklerinde şişmanlığın birinci sırada olduğu ortaya çıktı.

Koroner kalp hastalıklarının oluşumundaki egzersiz noksanlığının yerini, günlük yaşantının ve adetlerinde etkilerinden ayırt etmek çok güçtür. Buradaki adetlerden kastımız sigara, diyet ve şişmanlığın etkileridir. Bu nedenlerden ötürü çeşitli araştırıcıların elde ettiği sonuçlarda çok değişik çıkmıştır. Egzersizin yaşamın uzunluğu ile ilgisi yıllardır tartışılan ve çeşitli iddialar ortaya atılan bir konu olmuştur. Bazı Amerikalı uzmanlar okul ve kolejlerde yapılan zorlu egzersizlerin insan yaşamını kısıtladığını iddia etmişler. Bazıları da bunun aksini söylemişlerdir. Bu konu üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, longiditunal(uzun süreli) incelemeler; okul çağlarında yapılan sporun ileri yaşlarda devam ettirilmesi sonucunda, egzersizin sağlık ve uzun yaşama üzerine hiçbir olumsuz etkisi olmadığını ortaya çıkarmıştır.

Koroner kalp hastalıklarının oluşum sıklığını ve ağırlığını düzenli egzersizin azaltıp, azaltmadığını belirlemek için yüzlerce araştırma yapıldı. Bu araştırmaların çoğunluğunun kontrolleri sırasında koşulların uygun olmayışı, denek sayısının azlığı ve yanlış vital(yaşamsal) istatistikler yüzünden inandırıcı sonuçlar vermemiştir. Tüm bunlara rağmen birçok yazar düzenli fiziksel egzersizin KALP ATAĞINI önlemede büyük rolü olduğuna inanırlar. Bu konu etraflıca 1967 yılında “The Proceeding of the International Symposion on physical activity and cardiovascular health” (Uluslararası fiziksel aktivite ve kalp-damar sağlığı sempozyumu) de incelendi. Ve bu konuda uygulanacak egzersiz programları için Cooper, Bowerman ve Harris’ in kitapları önerildi.

Uzun yıllardır, miyokard infarktüsü geçiren hastalar için tek tedavi yolu uzun süreli yatak istirahatiydi. 1960’lıs yıllardan sonra bu görüş büyük değişikliklere uğradı. Artık, kişilere göre değişen egzersizler bilim adamlarından, hastalar için önerilmektedir. Şişmanlık ile diğer hastalıklar arasındaki bağın direk olarak kanıtı oldukça güçtür. Yalnız, yapılan araştırmalar sonucu birtakım hastalıkların şişman kişilerde, normal kilolu insanlara oranla daha çok görüldüğü ortaya çıktı. Şişmanlığa neden olarak yıllarca fazla yeme olarak gösterilmiştir. Ama bu konunun temel nedeni hareket azlığıdır. Şişmanlık derdinden kurtulmak için fiziksel egzersiz yapılmalıdır. Yalnız bu egzersiz yapılmalıdır. Yalnız bu egzersiz ile birlikte kalori kontrolü gerekmektedir. Bu fiziksel egzersizler düzenli diyetlerle birlikte sürdürülmelidir.

İnsan organizmasının enerji gereksinimi temelde 3 maddeden sağlanır. Bu maddeler karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Proteinler organizmanın yapı taşı olarak faaliyet gösterirken, fiziksel aktiviteler için gerekli enerjinin %98’i karbonhidratlar(şekerler) ve lipitler (yağlar) ‘den sağlanmaktadır. Egzersiz fizyologlarının yaptığı uzun araştırmalar sonucunda fiziksel eforun süresi uzadıkça devreye giren lipit miktarının arttığı ortaya çıkmıştır. Kısa süreli ve süratli eforlarda gerekli enerjinin %100’e varan bölümü karbonhidratlardan sağlanır. Yapılan fiziksel egzersizin uzun süreli olması, organizmada deri altında biriken yağ tabakalarının erimesine neden olur. Yağ birikimi önce karın kaslarının bulunduğu bölgede oluşur. Fazla birikim “göbeklenme” adı verdiğimiz oluşumu ortaya çıkarır. Bu nedenle fiziksel eforların süresi uzatıldığında, yağlara gereksinme duyulur ve önce karın kaslarının bulunduğu bölgelerdeki yağlar devreye girer ve düzenli bir program ile bu yağların eritilmesi sağlanabilir.

Organizmada bir stres karşısında, bu strese karşı koyacak bir uyum oluşumuna neden olur. İşte, insan vücudunun bir stres karşısındaki durumunu, “egzersiz, emosyonel(heyecansal) stresin fizyolojik sonuçlarını elimine eder, ” telkini bazı uzmanlarca ortaya atılmıştır. Egzersiz bu konuda muhtemelen şu mekanizmayla haraket eder. “Egzersiz sonucunda adrenal bezlerinin uyarılma eşiği düşer. Uyarılma artar, böylece antistres streoidlerinin büyük bir depo oluşturmasına ve strese yanıt süresinin kısalmasına neden olur.” Bu nedenle insanların iç tansiyonlarını azaltmak için de spor yapmaları gerekmektedir.
 
Scudo

Taner35

Üye
Kayıt
24 Ağustos 2013
Mesaj
66
Tepki
46
Şehir
izmir
İsim
Taner
Bisiklet
Salcano
"Organizmada bir stres karşısında, bu strese karşı koyacak bir uyum oluşumuna neden olur. İşte, insan vücudunun bir stres karşısındaki durumunu, “egzersiz, emosyonel(heyecansal) stresin fizyolojik sonuçlarını elimine eder, ” telkini bazı uzmanlarca ortaya atılmıştır. Egzersiz bu konuda muhtemelen şu mekanizmayla haraket eder. “Egzersiz sonucunda adrenal bezlerinin uyarılma eşiği düşer. Uyarılma artar, böylece antistres streoidlerinin büyük bir depo oluşturmasına ve strese yanıt süresinin kısalmasına neden olur.” Bu nedenle insanların iç tansiyonlarını azaltmak için de spor yapmaları gerekmektedir."
Birçok faydası var fakat sadece bu bile bisikletle gidilir mi o kadar yol diyenler için yeterli :).
 

BF Okuru

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
311
Tepki
275
@Taner35 11 yıl 7 ay 6 gün, vallahi tebrikler, hort rekoru sizde sanırım, faydalı içerik, gerçi konu başlığını açan arkadaş her ne kadar egzersizlere devam etse de romatizma ağrıları çekmeye başlamıştır artık, yaş ilerliyor tabii!
 

Taner35

Üye
Kayıt
24 Ağustos 2013
Mesaj
66
Tepki
46
Şehir
izmir
İsim
Taner
Bisiklet
Salcano
@ÖmerMurat sanırım rekor bana geçti konu açıldığında ben ilkokula gidiyordum.Şimdi üniversiteyi bitirdim iş hayatına girdim şimdi mühendisliğe hazırlanıyorum.:)
Egzersiz çok yararlı arkadaşlar ve konu tarihi bir öneme sahip :koptum:
 

BF Okuru

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
311
Tepki
275
@Taner35 İnşallah torun tombalak sahibi olduğunuzda tekrar bir hort çekeriz konuya :harika: Egzersiz o kadar yararlı ki öyle böyle değil :tskler: O kadar yani :)
 

eberkol

Aktif Üye
Kayıt
26 Nisan 2016
Mesaj
113
Tepki
123
Yaş
38
Şehir
Çerkezköy/TEKİRDAĞ
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O yazı yazıldığı zaman henüz ne akıllı telefonlar ne de iPhone lar vardı. Teknolojinin karanlık çağındaymışız :)

Lenovo K50-t5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

macerakolik

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Ekim 2006
Mesaj
3.859
Tepki
2.697
Şehir
Esenyurt-İstanbul
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilgi araştırılınca demek ki her yerden arşivden çıkabiliyor
 

macerakolik

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Ekim 2006
Mesaj
3.859
Tepki
2.697
Şehir
Esenyurt-İstanbul
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende ipone var dokunmatik deseler yok yaaa derdim
 

Türka¥

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Temmuz 2013
Mesaj
1.784
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
"İnsan organizmasının enerji gereksinimi temelde 3 maddeden sağlanır. Bu maddeler karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Proteinler organizmanın yapı taşı olarak faaliyet gösterirken, fiziksel aktiviteler için gerekli enerjinin %98’i karbonhidratlar(şekerler) ve lipitler (yağlar) ‘den sağlanmaktadır."

bisiklet sürerken icetea gibi şekerli sıvılar içersek enerji veriyor, doğru mu anladım?.
 

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Haziran 2013
Mesaj
2.736
Tepki
3.768
Şehir
Üsküdar / İstanbul
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Türka¥

Evet. Kola,Ice Tea gibi şeyler enerji veriyor ama öncelik enerji barlarında tabii onlar yağ şekerden çok karbonhidrat barındırıyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Türka¥

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Kayıt
30 Nisan 2016
Mesaj
564
Tepki
778
Yaş
49
Şehir
Ankara
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@eberkol

Yok o kadar da değil. 2001 yılında Ericsson R 380 smartphone telefonum vardı :)
 

EmreTzn090909

Aktif Üye
Kayıt
22 Mayıs 2016
Mesaj
142
Tepki
82
Yaş
25
Şehir
Aydın
İsim
Emre Tüzün
Bisiklet
Trek
5 yaşındaymışım bu yazı yazıldığında oda ayrı :D:D
 

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Kayıt
30 Nisan 2016
Mesaj
564
Tepki
778
Yaş
49
Şehir
Ankara
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Türka¥

Sıvı şekerli gidalardaki şeker emilimi hızlı olduğundan kısa sürede kandaki eşik şeker değeri aşılır, insülin salgilanıp dolaşımdan alınır bu da bir anda güçsüzleşmemize sebep olur o nedenle yavaş yavaş kana karışan gıdalar tercih edilir. Ben suluğuma koyduğum suya 1-2 kesme şeker atardım. O da çok az tatlandırır belki faydası bile yok.
 

Türka¥

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Temmuz 2013
Mesaj
1.784
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@SOZUAK sıcak havalarda serinlemek için içebiliriz ama enerji işi zor diyorsun o halde :)
 

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Kayıt
30 Nisan 2016
Mesaj
564
Tepki
778
Yaş
49
Şehir
Ankara
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Evet direkt yığar insanı. yıllar önce Ankaralı bir takımın antrenörü ile konuşurken bana dedi ki çikolata yerseniz yağlı olduğu için gücünüzü alır, bana da mantıklı gelmedi, bir doktora sordum. Bu şekilde açıkladı. Tabi deneyimleyip te konuyu açtık ve araştırdık. Olayın yağ ile alakası yok şeker ile alakası var. Her insanın şeker eşiği farklı o nedenle şekerli gıdaları tek seferde değil de azar azar ara vererek tüketmeli gerekirse, sıvı şekerliler ise en hızlı kana karışanı olduğundan çok az yada dinlenme esnasında yavaş yavaş alınmalı.
Aslında egzersiz fizyolojisi adlı bir kitapta bahsediliyor enerji mekanizmasından ve hormonlardan ama okuyalı uzun zaman oldu o nedenle daha detaylı başka bilgileri net hatırlamıyorum bu nedenle çok fazla anlatamam. Tekrar hatırlamak gerekli ama nette de güvenilir kaynaklardan metabolizmanın enerji kaynaklarını ve sistemini araştırmak iyi olur. Ben şekerli gıda yerine arasıra bahsetmiştim ensure adlı enteral sıvı beslenme ürününü kullanıyordum. Sadece enerji içeriği değil elektrolit dengesi için de yeterli. Tabi yediklerimizden iyi faydalanmak için gerekli minerallerin ve vitaminlerin de vucütta yeterli miktarda olması lazım çünkü metabolizma sadece alınan gıdalar ile işlemiyor yanındaki yardımcılarının da eksik olmaması lazım.
 

Taner35

Üye
Kayıt
24 Ağustos 2013
Mesaj
66
Tepki
46
Şehir
izmir
İsim
Taner
Bisiklet
Salcano
@SOZUAK
Evet aynen katılıyorum. Ben uzun tur vs yaptığımda çok yoruldum mu bi durup meyve suyu içiyorum veya powered atom etkisi gibi kendime getiriyor. Tabi burda oran önemli fazla içtiğim zamanda daha devam edesim gelmiyor :)

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

Ayla_Koz

Üye
Kayıt
15 Ekim 2020
Mesaj
26
Tepki
88
Yaş
40
Şehir
istanbul
İsim
Ayla _Koz
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Arkadaşlar merhaba
Aranızda yeniden bisiklet kullanmaya başlayan bir pilates eğitmeni olarak
Güzel bir ihtiyacı karşılayacağını düşündüğüm (belki birçoğunuzun uyguladığı) sürüş öncesi ısınma egzersizlerinden en temellerini , en kolay uygulanabilecek şekilde gruplayıp paylaşımını aşağıdaki instagram adresinde yaptım. Dileyenler bir göz atabilirler .) Sorunuz varsa ve yorumunuzu da sevinerek alırım
Keyifli sürüşler herkese :))
pilates_ayla