Ecdadın göç yolunda pedal çeviriyorlar

yavuz ergat

Aktif Üye
Tepki
213
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Değerli arkadaşlar bu tura katılmış biri olarak yapılan yorumların bir kısmına değil birçok kısmına açıklama ve cevap vermek ve turun amacına dair de bir iki cümle kurmak gerekiyor diye düşünüyorum.Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; bu bisiklet turunun sloganı ' Yıllar Sonra Demir Atlarla geldik - Pedallarımızı Diriliş İçin Çeviriyoruz' dur. 'Ecdadın göç yolunda pedal çeviriyorlar 'başlığı haber ajansının kendi tasarrufu doğrultusunda haber başlığı olarak yaptığı bir başlıktan öte birşey değildir. Forumumuzda böyle bir başlık ile konunun açılmış olması da konuyu açan arkadaşımızın tasarrufudur.
Bu turun amacı Osmanlının kuruluşunun temellerini atan ve kuran Kayı Boyu'nun o dönem yazlak ve kışlak olarak kullandığı yol güzergahını takip ederek Söğüt Ertuğrul Gazi Türbesinden başlayıp, Domaniç'in Çarşamba Köyünde bulunan Hayme Ana türbesinde sonlandırmaktır. (Kayı Boyu kimdir ,var mıdır yok mudur, nerden gelmişlerdir yada hep burdamıydılar vs vs hakkında konuşulanlara turun içeriğiyle ilgili olmadıkları için takılmak istemiyorum)
Tur 2 gün ,1 gece kamplı olarak toplamda 120 km yolu kapsamaktadır.Verilen diğer rakamlar net rakamlar ölçülmediğinden yuvarlak hesap olarak verilmiştir. (1. gün 63.45 km bunun yaklaşık olarak 11 km'si toprak ve çakıllı köy yolu değil bildiğiniz dağ yolu, 20 km si yokuş aşağı ve düzlük ,geriye kalan kısmı ise tamamen yokuştan ibaret,2. gün 56.32 km bisiklet sürülmüş olup 23 km dağ yolu bunun ilk 11 km'si aralıksız devam eden 1 metre dahi düzlüğün olmadığı ama eğiminde %3-%8 arasında değişkenlik gösterdiği ,geriye kalan yaklaşık 33 km lik kısmın asfalt olduğu bir rota)Her iki günlük rota içerisinde muhteşem tabiatın ve doğal manzaralarında olduğunu ve gerçekten görülmeye değer güzellikler içerdiğini belirtmek isterim.

@Mhmm@
Söğüt Domaniç rotası bu göç için çok sığ kalıyor. Cümlesinde ki sığ kelimesini tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.
Triban
Cihatcı örgütlerle bağlantı iddaaları ile ilgili vikipedia dan emek sarfetmeden ve araştırmadan kopyalayıp aldığınız ve paylaştığınız yazıyı yazanların iddaa sahiplerinin kimler olduğu zaten yazının içeriğinde de belli. Keşke İHH yı dünya terörizmini finanse ve organize (ingiltere,amerika,fransa,israil,rusya vs) edenlerin iddaalarından öte kendi sitesine grip yada yurtiçi kaynaklardan araştırma inceleme yolunu seçseydiniz.Emin olun çok daha sağlam bilgilere ulaşabilirdiniz.

@Snr U
Çok anlayışlı herşeyi anlayan arkadaşım keşke bu kadar anlayışlı olmaktan öte birazda araştırıp yorum yapsaydında turun isminin ne olduğunu, ne amaçla yapıldığını,yapan kurumun şövenizm ile ne kadar alakalı olduğunu öğrenseydiniz. Tur öncesi,süreci ve sonrasında hiçbir devlet kurumundan (güvenlik ve sağlık harici) maddi hiçbir destek talep edilmemiş ve alınmamıştır.Bazen olaylara hemen çok bilmişlik edasıyla atlamamak lazım diye düşünüyorum.

@Alp Tigin Tengrikut
Acaba telefon,internet,televizyon,otobüs vs vs ye karşılık neleri kullanmamızı istiyorsunuz.

Son düzenleme:
Scudo

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
21.147
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@yavuz ergat

Öncelikle sayın @Alp Tigin Tengrikut'a katılıyorum. Elimizden geldiğince dilimizi korumalıyız. Yanlış bir şey söylememiş bence.

yavuz ergat

Aktif Üye
Tepki
213
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@CmlCLK
Türkçenin doğru kullanılması ve mümkün mertebe korunması noktasında hiçkimsenin itirazının olacağını sanmıyorum bu hususta hemfikiriz. Çünkü dil varlık sebebi,geçmişten gelen öz,tarihin getirdiği bağ kısaca köktür. Bunu yok ettiğimizde bunların tamamınıda yok etmiş ve kendimizde yok oluş sürecine girmişizdir. Benim vurgulamak istediğim iki nokta var.Birincisi dilimizi saflaştıracağız, yalıtacağız,diğer dillerden gelen kelimelerden kurtulacağız derken bazı dillere bu noktada opsiyon tanıyıp(ingilizce,fransızca,rusça,almanca vs) bazı dillere ise düşmanlık mı (arapça,farsça,kürtçe vs)yapacağız. İkinci husus ise şudur ki;insanların bu kadar iç içe geçtiği,kültürlerin paylaşıldığı,iletişimin kolaylaştığı,bilgi, kültür,edebiyat,ticaret,ulaşım vs nin kolaylaştığı bu zaman diliminde ister istemez dillerde birbirinden etkilenecektir ki etkilenmişlerdir ve diller arası birçok kelime,kavram,deyim geçişi söz konusu olmuştur.
Kısaca ayetlerin tabiri ile bütün dillerde Allah'ın ayetlerindendir.Dolayısıyla tamamı insanlığın zenginliğidir.Hiçbirine düşmanlık edilemez,edilmemeli.Sadece toplumların kendilerine ait olan dillere yukarıda belirttiğim ve daha eklenecek birçok sebep dolayısıyla sahip çıkılmalıdır.

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Ata veya varsa başka Türkçe karşılığının kullanılması daha şık olur diye düşünüyorum. İngilizce, fransızca vs olsa yine aynı şekilde düşünürüm.

B

BF Okuru

Misafir
şu yorumlara bak hele, orta asya nın aslında türkistan olduğu gerçeğini anlarım da, ihh nın el kaide bağlantısı ne alaka şimdi? forumu dhkpc sempatizanları basmış iyice. derinden derinden hareketlenmeye başladılar

Sungur

Üye
Tepki
108
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
Bu programı forumda görüp hazırlanıp ben de katıldım. Bisiklet camiasına yeni giren biri olarak çok memnun kaldığım bir programdı. Ufak tefek eksikleri olmakla beraber genel anlamda iyi organize olunan bir etkinlikti. 15 yaşından 50 yaşına kadar birçok farklı düşüncede katılımcı vardı. Namazını kılan da oldu balık lokantası gördüğünde canı rakı çeken de... Pedala basarken besmele çeken de vardı küfür eden de.

Kimse etkinlikte kimseye IHH propogandasi yapmadı. Herkes kendi halinde arkadaşıyla takıldı. Birbiriyle tanışan, telefonlaşanlar oldu. Çadırı olmayana çadır (husky hem de), tulum vs de verildi. Mola yerlerindeki çayına çorbasına kadar herkese gerekli ikramlar yapıldı. Hatta Bozüyük'te yolda kafileyi görüp katılan mahalleli çocuklara bile Köfteci Yusuf'ta ikram yapıldı.

Özetle güzel bir programdı yani.

Şimdi başlıktaki yorumları görünce önce "Neye bulaştım ulan ben, terörle mücadeleden içeri falan almasınlar!" diye korkayazdım.

Evet, başlık iddiali olmuş; kabul. Ancak etkinliği detaylıca bilmeden neden bu kadar dağıtılıyor konu? Neden birtakım düşüncede olanların bamteline basılıyor, anlamak güç. Üzücü de...

Bisiklet sporunun yaygınlaşma ve kabul görme mücadelesi verdiği güzel ülkemde bari bir çelmede bisikletforum takmasın.

@Alp Tigin Tengrikut

Yukarıdaki tümcenizde geçen imkan sözcüğü yerine olanak, tur yerine dolaşma, milat yerine başlangıç, ziyaret için görme, görüşme, kelime yerine de sözcük sözcüğünü kullanmak daha yerinde olurdu.

Bu arada haberde yazdığı gibi katılımcıların hepsi IHH gönüllüsü değildi. Ben de değilim. Farklı bisiklet gruplarından katılımcılar da vardı. IHH herkese açık bir program yapmış yani...

Son düzenleme:
B

BF Okuru

Misafir
[QUOTE="yavuz ergat, post: 2393238, member:

saflaştıracağız, yalıtacağız,diğer dillerden gelen kelimelerden kurtulacağız derken bazı dillere bu noktada opsiyon tanıyıp(ingilizce,fransızca,rusça,almanca vs) bazı dillere ise düşmanlık mı (arapça,farsça,kürtçe vs)yapacağız.
[/QUOTE]

Türklün düşmanlık yaptığı , kıskandığı nerede görülmüş ?! Siz bir arabın farsın almanın çocuğuna Türk ismi koyduğunu duydunız mu ?! Deyerlerine sahip çıkmak neden ayrımcılık gibi algılansın ki ?...

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
@Yorgun

Arap arap gibi yasasin turk turk gibi yasasin dersen turk irkciligi olur, ama turk arap gibi yasasin arap gibi giyinsin, arap gibi dusunsun, arap gibi yazsin arap gibi konussun dersen bu arap irkciligi olmaz. araplik kutsaldir cunku. Guzel bir soru sormussunuz, bir turk arapperest degilse neden ahmet mahmut gibi islamdan cok once de kullanilan putperest arap adlarini cocuguna verir?

yavuz ergat

Aktif Üye
Tepki
213
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yorgun

Türklün düşmanlık yaptığı , kıskandığı nerede görülmüş ?! Siz bir arabın farsın almanın çocuğuna Türk ismi koyduğunu duydunız mu ?! Deyerlerine sahip çıkmak neden ayrımcılık gibi algılansın ki ?...
[/QUOTE]
Bünyamin-Benyamin-Benjamin
David-Deyvit-Davut
ilyas-elias-elijah.
ismail-eşmayıl-samoyıl-samuel
mary-meryem -maria vs. kısaca dillerin tamamı birbirinden etkilenir,etkilenmiştir ve etkilenecektir.Biize düşen varolan dili,dilleri korumak ve güzel konuşmaya gayret göstermektir.

@hgercek
Araplık'ta,Türklük'te,Kürtlük'te,İngilizlik'te kutsal değildir.İnananlar için kutsallığın kaynağı Allah'tan gelir.Kur'an,İncil gibi.İslam dini Arap örfünün güzel olanlarını almıştır kötü olanlarını bırakmıştır.Zikrettiğiniz Ahmet -Muhammed isimleri aynı kökten türeyen isimlerdir. İkisinin de anlamı hamdetmekten gelir. Hamd eden ,an'an kötü birşey olmadığı için müslümanlarca da kullanılmıştır.Şu an bile hac ibadetlerinden bir çoğu (tavaf-say) islamiyet önceside olan örflerdir. Bütün ırklarda,dillerde Allahın inananlar için ayetleridir. Benim düşünce tasavvurumda bu yöndedir.[/QUOTE]

@hgercek
Araplık'ta,Türklük'te,Kürtlük'te,İngilizlik'te kutsal değildir.İnananlar için kutsallığın kaynağı Allah'tan gelir.Kur'an,İncil gibi.İslam dini Arap örfünün güzel olanlarını almıştır kötü olanlarını bırakmıştır.Zikrettiğiniz Ahmet -Muhammed isimleri aynı kökten türeyen isimlerdir. İkisinin de anlamı hamdetmekten gelir. Hamd eden ,an'an kötü birşey olmadığı için müslümanlarca da kullanılmıştır.Şu an bile hac ibadetlerinden bir çoğu (tavaf-say) islamiyet önceside olan örflerdir. Bütün ırklarda,dillerde Allahın inananlar için ayetleridir. Benim düşünce tasavvurumda bu yöndedir.

Son düzenleme:

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.293
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Viyana'ya gidiyorlar sandım.

B

BF Okuru

Misafir
@yavuz ergat
Sevgili yavuz;ihh'nın bu forumda anılmasına karşıyım..
(Yakın zaman önce ihh ile ilgili bir başka üye de,konu açmıştı forumda)
Aynı şekilde Ensar vakfı gibi vakıfların da bu forumda anılmasına karşıyım..Bu forumda böyle şeylere gerek yok..İhh hakkında yazılanlar/söylenenler çok çok ciddi..Buna rağmen,dış güçlerle filan bu konudan kurtulmak mümkün değil..

İhh'yı öğrenmek için de ihh'nın sitesine girmemi önermeniz de komik yani..Teşbih yapayım..Ermeni soykırımı iddialarını öğrenmek için,Ermenistan'ın X sitesinde yazılanlara bakın demekten farksız bu..Bir konu hakkında doğru bilgiye ulaşmak istiyorsanız,her yerden/cepheden bilgi toplamak zorundasınızdır..

İhh'ya katılıp iyilik mi yapacaksınız,sevap mı kazanmayı amaçlıyorsunuz,nedir yani mesele?Mesele iyilikse/güzellikse/bisikletse,bunu İhh gibi şeylere bulaşmadan da yapabilirsiniz..Mesela;
VELOTÜRK, ŞANLIURFA’DA BİSİKLET DAĞITTI
(link)

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
@hgercek
İrani yaptınız da ben mi anlayamadım acaba? Araplık neden kutsaldir biraz acabilir misiniz?

Hz. Muhammet'in araplara gönderilmesi kutallığın sebebi ise Kuran'da her millete peygamber gönderildiğinden bahsedilir. O mantıktan her millet kutsal demek gerekir.
Bence kutsal olan bireyin dini inancıdır, bu inanç da kişiye göre değişebilir. Herkesin inancı kendine göre kutsaldır. Onun haricinde, bir dine inanan herhangi bir topluluğun veya peygamber gönderilen topluluğun kutsallığından bahsetmek ancak ırkçılık olarak değerlendirilebilir.

yavuz ergat

Aktif Üye
Tepki
213
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Triban
Aynı ayetin tanımladığı gibi 'sizler ayetlerin bir kısmını kabul edip öteki tarafını inkar mı ediyorsunuz' babında cevaben yazdığınız yazı hakikaten enteresan. Size net bir şekilde yazdığımdan kesit
'Keşke İHH yı dünya terörizmini finanse ve organize (ingiltere,amerika,fransa,israil,rusya vs) edenlerin iddaalarından öte kendi sitesine grip yada yurtiçi kaynaklardan araştırma inceleme yolunu seçseydiniz.Emin olun çok daha sağlam bilgilere ulaşabilirdiniz'. Hem İHH nın sitesini hemde aslı yurtiçinde olan tüm kaynakları dile getirmişim ki siz işinize geldiği üzere yazının bir kısmını alıp bir kısmını bırakmışsınız. Kusura bakmayın ama bizler terör ve terörist tanımını abd,ingiltere,israil,rusya,çin,fransa vb ülkelerden öğrenecek değiliz.Dolayısıyla sizin gibi bunları referans gösterecek kişilerdende öğrenecek değiliz.Bu ülkelerin son 30 yılda terör,terörist,demokrasi adı altında dünyada işledikleri katliamın başı var sonu yok.
Öte taraftan İHH insani yardım-insani diplomasi-insan hakları- sağlık birimi ve arama-kurtarma gibi farklı alanların tamamında çalışmaktadır. Sanırım sizin probleminiz bu vakfın islami hassasiyet sahibi bir vakıf olmasından kaynaklı. Bu bisiklet turunu İHH değilde sol jargonlu islama ve müslümanlara mesafeli bir kuruluş gerçekleştirmiş olsaydı eminim hiçbirşeye aldırmadan ayakta alkışlardınız. Kusura bakmayın ama bu forum sizin ve sizin gibilerin tekelinde değil, bu kalsın o gitsin,o yapsın şu yapmasın demek haddinize değil. Burada yapılmış olan bir etkinlik var bunun altında konuyu başka yerlere çekecek,öküzün altında buzağı arayacak, kişisel ego tatmini yapacak, kısaca kendi borusunu öttürmeye çalışacak kimseye forum yöneticilerinin müsade etmemesi gerektiğini düşünüyorum.

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
@hakan hoca

Evet ironi yapıyordum. Çevrenize bir bakın bakalım Türk milletinin arap milletinden görünüş olarak bir farkı kalmış mı. Hatta öyle ki çoğu arap ülkesinde bu kadar arabik tip bulamazsınız. Madem araplara benzemek bu kadar önemli demek ki araplık kutsal.

B

BF Okuru

Misafir
@yavuz ergat
Sevgili yavuz;bilgi veya fikir paylaşılan ortamlara forum diyorsak eğer,ben de bu İHH ile ilgili bir paylaşımda bulundum sadece..
Geçmişte Fethullah Gülen'in cemaatini eleştiren insanlar oldu ve bu insanlar hep görmezden gelindi..Halbuki yaptıkları şey,sadece bir uyarıydı,bilgi paylaşımıydı..Bugün gelinen nokta belli..Geçmişte bu uyarıları yapanların ne kadar haklı oldukları ortada..
Ben size veya İhh'ya yönelik bir şey demedim,demem de..Sadece,geçmişte Fethullahcıları eleştirenler gibi,bu İHH ile ilgili bir şey paylaştım ama siz anında savunma refleksi göstermeye kalktınız..Halbuki ben saldırı pozisyonunda değilim..

Cımbızlama yapıyorsunuz,işinize geldiği gibi,onlardan öğrenecek değiliz,sizin probleminiz,eminim ayakta alkışlardınız,haddiniz değil,ego tatmini,borusunu öttürmek,yönetim müsaade etmesin..
Bunlar hoş şeyler değil..
Neyse,size ecdad yolunuzda kolaylıklar dilerim..

yavuz ergat

Aktif Üye
Tepki
213
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Triban
Burada yazmış olduklarınız gayet açık ve net. Tekrar yazdıklarınızı okumanızı tavsiye ederim. Fetullahçı örgüte dair en büyük eleştiriyi son üç-beş yılda değil çok çok öncelerden beri İHH yapmaktaydı. Kaldı ki mit tırları operasyonunda İHH'nın depolarına baskın yapılması birçok gönüllüsünün gözaltına alınmasıda bu yüzdendir. Hepsinin Fetullahçı tezgahın mahsülü işlemler olduğu ortaya çıktı. İHH'nın benim savunmama ihtiyacı yok ,kendisini savunacak organizamalara sahip bir kuruluştur.Fakat burda asıl sorun meselenin ne olduğunu anlamadan ve gerekli bilgi birikime sahip olmadan fikir beyanında bulunmaktır ki buda toplumumuzun ekseriyetinin problemidir.Örneği yukarıda ki yorumlarda çokça mevcuttur. Size tavsiyem İHH nın Türkiyede bulunan herhangi bir teşkilatına çatkapı gidip , kendinizi ve gidiş amacınızı açıklayıp çalışma sistemleri hakkında bilgi almanız olacaktır.

Fikret Öztürk

Daimi Üye
Tepki
541
İsim
Fikret
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konu dışına biraz çıkacağım ama İHH yı eleştirmeye çalışanlara bir iki laf edemeden duramayacağım. Şunu iyi bilin. Dünyanın en büyük terör devleti Abd ve İsrail dır. Bunlar terör örgütlerinin en büyük finans ve lojistik destekçileri aynı zamanda birçoğunun kurucusudur. PKK örneği önümüzde,Fetö örneği önümüzde. Siyaset ve politika konuşulacak ise onun yeri bu forum değil.

Organizasyona katılanlardan biriyim. İhh güzel bir düşünceden yola çıkmış ve etkili bir slogan ile bu organizasyonu gerçekleştirdi. Ancak bir çok eksiklikler gözümden kaçmadı değil. Hele ikinci gün iyice laçkaydı. Birinci günü öğlen çorba akşam yemek yetmediği için yine sadece çorba ile yetinmek zorunda kaldım. Protokole ve törenlerine gerektiğinden fazla önem verilmesi biraz keyif kaçırdı. Bende tur bahane reklam şahane gibi bir duygu oluştu. Sanki amaçlanan hedef ikinci planda kaldı gibi geldi bana. Ancak bütün eksiklere rağmen ben şahsen yinede keyif aldım. Önümüzdeki yıl sanırım tekrar yapılacak ve bu sefer çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

Ertuğrul Gazi, Annesi ve Osman Gazi'nin babannesi Hayme Ana ve Ertuğrul Gazi nin 24 yaşında vefat eden torunu Kara Tekin (Babası Savcı Bey)Türbe ziyaretleri beni oldukça duygulandırdı. Ayrıca Osmangazi nin bebek ken dalları altında beşik yapılarak sallanıp uyutulduğu "Mızık Çamı" nı görmek ye çok heyecanlandırdı. Tabiat harikası ormanlar ve sarıkız mesire alanı ise cennetten bir köşeydi sanki.

Son düzenleme:
B

BF Okuru

Misafir
İHH ile Fethullah Gülen arasındaki ilişkinin kırılma noktası 2010'daki Mavi Marmara katliamıdır. Gülen, adını ilk kez duyduğunu söylediği bu vakfın bu eylem için İsrail devletinden izin alması gerektiğini, aksinin otoriteye karşı gelmek olduğunu söylemiştir. İslamcı çevrelerde infial yaratan bu sözlere İHH Başkanı Bülent Yıldırım şu cevabı vermiştir: "Keşke bizimle konuştuktan sonra açıklama yapsaydı. Bizimle görüştükten sonra fikirlerinin değişeceğini umuyorum. Ben de Erzurumluyum, kendisini Erzurum'dan tanır ve severim. Kendisi önemli bir kanaat önderidir." Son iki cümleyi tekrar okuyun.

(link)

Siyasal İslamcı hareketin bir vakitler mitoslaşmış isimlerinden Hakan Albayrak ise, Gülen'in bu sözlerinin malum çevrelerce Müslümanlar arasında fitne çıkarmak amacıyla kullanıldığını yazıp, unutalım gitsin, bağrımıza taş basalım, demiştir: "Malum çevrelerin Müslümanlar arasında fitne çıkarmak için kullandığı bu açıklamayı unutalım gitsin. Herkes bağrına taş bassın ve konu kapansın. Birbirimizi daha fazla kırmadan, yarayı derinleştirmeden… İnşallah daha çok yol yürüyeceğiz beraber. Birbirimize bakacak yüzümüz olsun." Yine son cümleleri tekrar okuyun. Evet, daha çok yol yürüdüler beraber.

(link)

Yine Hakan Albayrak, dört ay sonra yazdığı bir yazıda Gülen'e açıkça sitem etmiş, bizimle niye uğraşıyorsunuz hocam, diyerek HİZMET'e hürmet ve muhabbetinin baki olduğundan dem vurmuştur: "Bizimle niye uğraşıyorsunuz Hocam? Bizimle uğraşmakta niçin ısrar ediyorsunuz? Ne adına, kimlerin hatırına? Zât-ı âliniz ve cemaatiniz ile aramızdaki gönül bağını zedelememek için bizim gösterdiğimiz hassasiyeti siz neden göstermiyorsunuz? HİZMET''e hürmet ve muhabbetimiz elbette baki; fakat Ümmet-i Muhammed''in ve bütün insanlığın kanayan vicdanını temsil eden Mavi Marmara aleyhindeki anlaşılmaz tutumunuzdan ötürü teessüflerimizi bildiririz, vesselam."

(link)

Bu üç alıntı da Wikipedia'dan değil Yenişafak'tan yapıldı bilhassa, not düşmüş olayım.

Bu olaydan yıllar sonra 2014'te AKP lideri de FETÖ'ye "Otorite kim? Otorite bizsek biz zaten izin verdik." demiş, 2016'da ise Mavi Marmara davasını İsrail ile anlaşıp kapatırken İHH'ya "Böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz?" demiştir.

İslami hassasiyet, insani yardım, falan, artık boş laflar bunlar. Daha fazlasını anlatmak için vakit ayırmaya da değmez. Karanlık ilişkiler bunlar. Benim şahsen tek üzüntüm, o geminin güvertesinde can veren samimi Müslümanların hesabının sorulmamış, davasının kapatılmış, yakınlarının kederleriyle baş başa bırakılmış olmalarıdır. Mavi Marmara vurulurken Levent'teki İsrail Konsolosluğu önünde Allah'ın büyüklüğünü haykıran samimi Müslümanlar da artık kendilerini yapayalnız hissetmekteler. İHH, o günlerin İHH'sı da değildir, AKP'lileştirilmiştir. Bütün bunları bilen gören konuşan Müslümanlar da var bu ülkede ve onlar seçimlerde sandığa artık başka hislerle gidiyorlar, gördüğümüz üzere.

Diğer başlıkta, toplanan bağışların nerelere harcandığını da vakfın kendi sitesinden aktarmış ve irdelemiştim. Bu forumda İHH ile ilgili ardı ardına başlık açılıyor olmasının bisiklet ile ilgisi yok, samimi bulmuyorum. Bu ülkede herkes tanıtım, propaganda ve kampanyalarında bisikleti "mecra" olarak kullanıyor, kullanacak da. Bu faaliyetlerin hiçbirinin bisikletlilere hayrı yok, bisiklet kültürüyle ilgisi yok, bisikletli ulaşıma da zerrece katkısı yok. Bisikletle ve bisikletli ulaşımla doğrudan ilgili olmayan etkinliklere prim vermeyi bırakmamız lazım artık. Biz bu etkinliklere prim verdikçe bisiklet insanların zihninde "eğlence ve gösteri aracı" olmaktan kurtulamayacak. Bizim derdimiz bisikletli ulaşımın ta kendisi, trafikte hayatını kaybeden, kolunu bacağını kaybeden insanlarımız, yol arkadaşlarımız olmalı.

Demir Atlı Adam

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.215
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru sayın admin, konu ile alakasız mesaj yazanların kulağını çeker misin?