Dövüş sporlarıyla ilgilenenler

Malik altuntaş

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
b'Twin
Ben güreş yaptım şimdi kick boks öğreniyom yakında mma olsa onada gidecem ama yakında yok başka ilgilenen arkadaşlar varmı ?

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
2 sene wu shu yaptım vaktim olsa gene devam ederdim.

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Ben yapmıyorum ama izlemeyi seviyorum; mma, boks, kickboks ve olimpiyatlarda judo ve tekvando mücadeleleri baya eğlenceli oluyor :harika::komik:

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
99 depreminden önce Taekwondo yapıyordum, deprem olunca salonumuz yıkıldı ondan sonra bıraktım kaldı öyle, sonra aynı ekip belediye tesislerine geçti ama devam edemedim ters kalıyordu evime, keşke devam etseydim :)

efeyuceer

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Bianchi
Küçüklüğümden beri 6 ay karate 1.5yıl aikido 3 sene boks ,kick boks ve serbest stil en son 2sene muaythai yaptım hepsi birbirinden keyiflidir:harika:

• Beğen
Tepkiler: Osman D.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross

Malik altuntaş

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
b'Twin
@efeyuceer
Yaş kaç sen baya yapmışsın

@kivilcimb
Kötü bi dünyada yaşıyoruz yapcak bişe yok

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@kivilcimb Spor sadece bir kılıf, bu dövüş dallarının büyük bir çoğunluğu kendini savunma sanatı ve diğer kısmı da eğlence için düzenlenen organizasyonlar :) Olimpiyatlarda bu sporların temsil edilişine baktığın zaman gerçekten spor olduğunu görebilirsin, amaç rakibe zarar vermekten ziyade kendi sanatını ve sporunu sergilemektir :harika:

• Beğen
Tepkiler: Turan

CaGe

Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
Tepki
646
İsim
Can
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geleneksel japon müziklerine ve aikidoya karşı son 6 aydır aşırı ilgim var, şu an gittiğim spor salonuna üyeliğim bitince, kısmetse aikidoya başlamayı düşünüyorum.. :)

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
@kivilcimb Dediğiniz gibi "dövüş" bir spor olamaz. Boks , MMA vb dalları ben de spor olarak görmüyorum. Ama bir karate, taekwondo, aikido vb müsabakaları tamamen kontrollüdür ve rakibe zarar vermeden sporcular yeteneklerini ve tecrübelerini yarıştırırlar. Rakibe zarar veren duruma göre ya diskalifiye olur ya da ceza alır.
Bunun yanında bu sporlar gerçek anlamda dövüş için de kullanılabilir. Zaten asıl çıkış amaçları da budur. Ama bir sporcu bunları en kötü durumla karşılaşmadıkça kullanmaması gerektiğini bilir. Sporculara ilk olarak öğretilen şeylerden biridir bu.
Bu sporların antrenörleri de her anlamda sporculara örnek olurlar. İkinci bir okulda hoca gibilerdir. Sadece sporcu değil, insan yetiştirirler.

efeyuceer

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Bianchi
@Malik altuntaş 22 ailem sporla fazla iç içe olunca okula başlamadan spora başlamıştım bile devamı da geldi şükür
edit:çoğu savunma sanatı asla saldırı amacı gütmez kökeni uzakdoğu olan sonradan temel düşüncesi değiştirilmemiş olanlardır bunlar.ama kimi dalları güncel hayatta'dertten kurtulmak' amacına destek olacak kadar saldırı içerir fazlasını kişi bir nevi savunma sanatını amaç olarak değil de araç olarak kullanarak kötüye kullanır.mma dediğmiz tarz'brutal martial arts'larda amaç rakibi sadece etkisiz hale getirmektir fakat gözümüze çok daha agresif gelir temasa dayalı olduğundan.

Matiz

Daimi Üye
Tepki
307
Bisiklet
Mosso
8 sene taekwondo yaptım.şimdi iyi salon ve hoca olsa belki yine giderim.bazı uzakdoğu sporları savunma amaçlıyken bazıları saldırı amacı da güder.saldırı amacı olan sporları sevmem açıkçası.ayrıca @taner07 nin de dediği gibi sporun sanat kısmını ve tekniği sergilemek savunma sporlarının çoğunda ön plandadır, sana kuşak verilirken bile bu kriterlere göre verilir

bzc

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Diğer
Ben ilgileniyorum ama yapmıyorum. En iyisi BJJ bence.