Doktor Bu Ne! (Bir Specialized Vakası)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Serkan Mıstınoğlu Şahsen çevremde karbon kullanıp malum yerleri ve egoları öyle tavan yapan tuhaf arkadaşlar varki onlardan hızla kaçıyorum yoksa hiç umrum değil.burda varmı şahsen bana denk gelmedi gelirsede koşarak kaçarım:D

Scudo

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
@Serkan Mıstınoğlu düşmanlık yok sadece bazı konuların tartışılıp kullanıcıların daha bilinçli bisiklet almalarını sağlamak, ben de karbon bisikletlere bakarak kendimden geçiyorum bunu inkar edecek değilim, gerçekten çok güzel makinalar ve parası olan alsın keyfini sürsün ama amacı amatör olarak bu işi yapmak olanlar için ve bütçesi sınırlı olanlar için en optimum çözümü bulmak, ben forumun bazı konularda çok faydasını gördüm, yol bisikletine forum sayesinde başladım yoksa aklımın ucundan geçmezdi yol bisikleti almak ama bazı konularda da kendi kendime yahu forumun gazına mı geliyorsun diye sormadan edemiyorum

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu

Yok dusmanlık degil! Yanlis anlasildiysam kimse kusura bakmasin :)
Alabilene birsey dedigimiz yok zaten! Ama karbon icin kendini zorlayan, sonra birsey oldugunda garanti vb. kapsamlardan faydalanamadigi durumlarla karsilasinca buyuk hayalkirikligi ve maddi kayip yasayanlar var. Bu durumlar pek cok kiside soru isaretlerine neden oluyor.

Benim soylemeye calistigim;
Gercekten ihtiyac mi? Kimler icin elzem? Hangi kosulda ne kadar avantajli? Hangi kosullarda kolayca deforme olabilir ve/veya dezavantajli? Kullanici ve potansiyel alicilarin ne kadari bu konular hakkinda yeterince bilgili?

Yoksa her zaman herkese sonsuz hosgoru :) Sonucta para onun kullanan o! Baskasina zarari dokunmuyorsa kime ne ;) Isterse 10 bin euroluk bisiklet alir 1 km biner garajina asar bir daha elini surmez. Kim karisir :)

Sorun bizim toplumda alisilagelmis olan:
''Almisken bir tane alabiliyoruz bari iyi olsun''
''Pahali ama en saglami bu''
algisinin yayginligi. Bir o kadar gecerli baska cilginlik ise ''en son teknoloji'' ve ''en pahali-en iyi'' saplantisi. Ve bunlarin sonucu (bilincli tercih edenleri tenzih ederim) bilmeden, ihtiyacinin ne oldugunun farkinda olmadan parasini ve hayallerini gomerek dus kirikligi yasayanlar...

Benim kisaca deginmek istedigim bu tip seylerdi. Yine soruyorum:
''Araba alırken herkes bir gun Ferrari almayi veya F1 pilotu olmayi dusunmuyordur herhalde.
Gercekten butcesi zorlanmayan veya profesyonelce ugrasan, sponsor ile malzeme sahibi olan (Turkiye'de ne gezeeer :) ) kullanicilar haricinde nedir acaba bu karbon cilginligimiz?''

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Fırat Y. @suat akman kesinlikle haklisiniz :)
Bisiklet genel olarak pahali bir hobi zaten. İnsan bisiklet parcasi secerken bile heycanlanabiliyor, bisikletinin fotografini cekerken bile mutlu olabiliyor, bu hissi hepimiz biliyoruzdur. Bisikletini yikayip kuruladiktan sonra fotografini cekmeyen var mi aramizda :D
Her anlamda mutluluk sebebi. Hem sahip olma hissi, hem goruntusu, hem de performansi...
Fakat saglamlik konusunda cok yanlis algi var gercekten. Bu biraz da saticilarin halt yemesi... Aluminyumun karbondan saglam oldugu cok net bir gercek. Bu konuda problem cikiyor zaten. "Pahali olsun saglam olsun" ongorusu bisiklette islemiyor :)
Saglam olacaksa 17 kiloluk celik kadrolar oneririm :D

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Fırat Y. Ust seviye karbon kadrolarin fiyatlari konusunda haklisiniz. Su an kullandigim kadroyu imkanlarimi epey zorlayarak almistim zamaninda. Hatta o parayla neredeyse full karbon bir bisiklet alinabilirdi. Ama gelin gorun ki her kurusuna degdigini dusunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Engin er.

Aktif Üye
Tepki
280
İsim
Engin E.
Bisiklet
Cannondale
@suat akman

ben bunun sorun olduğunu düşünmüyorum ve bana kalırsa son derece de mantıklı bir yaklaşım. demek istediğiniz, en pahalı, ihtiyaca cevap vermeyen ya da tersinden cevaba ihtiyaç duyulmayan demek istediniz sanırım. yoksa uzun süreli kullanmayı düşündüğünüz, bir malzemenin en iyisi olması, bunun için bütçenin zorlanması yanlış değil, sadece bisiklet için değil hem, beyaz eşya, elektrikli süpürge, koltuk falan gibi şeyler için de geçerli. karbon meselesi tartışılması gereken bir konu, bu konuda arkadaşların dediğine katılıyorum, ben de karbon yol kullanıyorum ve yeniyim yol konusunda. ve forumdan esinlendim bisikletimi alırken.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
Maalesef forumda karbonun dokunulmazlığı var. Karbon üzerine toz kondurulamaz.

Bisiklet tercihleri konusunda ya da herhangi bir konuda bisiklet ve kullanıcı arasındaki en uygun çözüm aranıyor. Mesela tavsiye arayışındaki arkadaşa "kullanım alanınız nedir" sorusu soruluyor. Buna dağlı olarak "sizin için Tiagra uygun, gayet doyurucu" ve "Ultegra'nın farkını - yararını hissedemezsiniz" denilebiliyor. Ama iş karbona gelince her şey değişiyor. Karbon ile Al kadronun arasındaki gram farkları konuşulmaya başlıyor. Yav ne oldu? Demin gereksizlikten, kullanım alanından bahsediyorduk?

Günde 10km giden kullanıcı için "olsun, 500gr daha hafif" demek çok normal karşılanıyor. Lan etme eyleme, hani Ultegra - Tiagra örneği?

Ha karbon bisiklet candır. Ben de küçük turlar yapmama rağmen belki bir sonraki bisikletimi karbon olarak tercih edebilirim. Kimse de ağzını açıp gık diyemez. Ama bu hevesten başka bir şeyle ifade edilemez.

Sonuç olarak karbona gereğinden fazla anlam yüklenmiş. Komik.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@C. Tiryaki mesele gercekten ihtiyaç meselesi. Ortalama bir kullanici icin (kendimi de dahil ediyorum) karbon gereksiz olabilir haklisiniz. Lakin karbon kadro ile alu kadro arasindaki esas fark agirliktan çok sürüs hissiyati. yoksa burda hicbirimiz 45 dakika 500watt çikarmiyoruz. İste bunlar hep karbon lobisi :p. Konu nerelere geldi Selami bey'in bisikleti uzerinden.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Ne kadar dallanıp budaklanmış konu, 12 sayfa o_O Neyse, linç ve meydan muharebesi bittiğine göre; durum nedir @Selami53? Bir S-Works görebilicek miyiz? :)

• Beğen
Tepkiler: engin444

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sahibinin izniyle şu konu kilitlense de rahatlasak, olay daha fazla "Neden Karbon?" olayına dönüşmeden :acpsnr:

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@ÖmerMurat @Berk Karaca @Ahmet Onur Çakmak @C. Tiryaki @Engin er. @Osman Tuğrul
@Serkan Mıstınoğlu @suat akman
@Kudret Kurtcebe @hamdi y. @İbrahim A. @barış barış @gmfaruk @ozansefer @BF Okuru
Merhaba arkadaşlar ve büyüklerim,mesajları geç de olsa takip ettim ama her an yazmaya fırsat bulamıyorum kusura bakmayın.
Mesele malesef nefret ettiğim Karbon-Alüminyum karşılaştırmasına doğru kaymış.
Şimdi şöyle açıklayayım benim önceden farklı hobilerim vardı bunlara para harcardım ve onlara verdiğim para feda olsun hiç bir zaman gocunmadım.Daha sonra bisiklet hobisi ile başladım bu işe ve bu 5. bisikletim idi.Alüminyum yol da kullandım Karbon yol da kullandım.
Şimdi ben alüminyuma karşı olan hevesimi almışsam Karbon'un da tadı damağımdayken neden Caad serisine veya şu yücelte yücelte yere göğe sığdıramadığımız (!) Canyon'a yöneliyorum ?
Evet her gün bisiklet süren birisi değilim,çok performanslı da kullanmıyorum,yarış da koşmuyorum.Nihayetinde biz de borca girip alıyoruz bisikletimizi aylık gelirim de öyle 10 bin lira falan değil.Ama aylık ödeyebileceğim azami miktara göre bir hesaplama içinde yöneliyorum bir şeylere.Tek hobim,aynı zamanda tek sporum da bu.Para haliyle buraya akıyor.
Fazla mı akıyor,fazla akıyor.Ama karbonun tadını almışım hissini sevmişim.En önemlisi estetiği,tasarımı,imajı bile yetiyor beni sürmeye teşvik ediyor.
Karbona para basmak için hem yarış koşmak hem malzemenin hakkını sonuna kadar vermek gerekmiyor bir çok kriterden bir tanesi bile sizi yakalıyorsa tercih sebebiniz olabiliyor.
Başıma bir talihsizlik gelmiş diye de karbon bisikleti bırakmak,kesin bir daha olur diye ehvam yapmak da saçma geliyor.Bu bisiklete binip takla attıktan sonra ya bir daha takla atarsam diye bisikleti bırakmak gibi bir şey,yeni kadroyu da körü körüne kullanmam hassas yerleri çizilmez şeffaf ile kaplayacağım zaten.Kısacası karbon bir saplantıdır kimisinde. Ben ciddi mana da karbon kullanıp da alüminyum'a dönen görmedim.Gördüm ama şöyle gördüm; artık bisiklet hobisine ayırdığı bütçeyi küçültmek isteyenler,borcunu ödeyemeyenler,günlük kullanımda beni taşısa yeter diyenler...

Bu yazıyı yazdım,bir gün alüminyum kadroya döner miyim,her şey olabilir.Ama şuan tek para bastığım sektör bu olduğundan ve ödeyebileceğimi düşündüğümden dolayı,yaptığım hesap kitap sonucunda Karbon'a devam.Saplantı olarak görenler de olabilir,ben aleti salona koyduğumda bakması bile keyif veriyorsa alma sebebidir.Milyon dolarlık tablo hesabı. :harika:
Beni ''salak'' yerine koyanlarınız da olabilir herkesin fikrine saygım var.Öneriler için mesajlar için herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Sipariş verildi,Hasan bey ile irtibata geçildi S-WORKS gelecek,gelen renk çok sarmadığı için alırken canlı olarak bakacağım ve görsellerdeki gibi kararım değişmezse yurtiçi stoğunda ki mat siyah ile değiştirilecek.

Ayrıca bu konu hakkında daha fazla konuşmamızın bir faydası olduğunu düşünmüyorum,forumu daha fazla gereksiz meşgul etmemesi adına konunun kilitlenmesini uygun buluyorum. Saygılar.

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
@Selami53 Hocam İnşaallah beklediğinizden daha iyi çıkar. Bütün bisikletler fotoğraftaki halinden kat kat güzel oluyor. Yok bu olmazsa da umarım o mat sizi fazlasıyla tatmin eder.

Karbona verdiğiniz para, ödemeleri ya da herhangi bir sebeple yapmış olduğunuz bu tercih için fazlasıyla açıklama yapmışsınız. Bence gereksiz. Para sizin cebinizde olduğu sürece sizden başka kimseyi ilgilendirmez. :harika: Takmayın derim.

Bu konunun ilk açıldığı tarihten bugüne kadar olan süreçte konuyu hergün kontrol ettim ve diğer kullanıcıların yazılarını da dikkatle okudum. Sizinkilerle fikirlerim hep aynıydı. Ancak şu son mesajınızın en son bölümüne katılmıyorum. Sizin gazi olmuş bu bisikletiniz diğer kullanıcılar için sadece bir çıkış kapısı. Konu temelinden kayıp karbon - alüminyum tartışmasına dönse de konunun kilitlenmesini mantıklı bulmuyorum. Bu konu son 15 günün en büyük konusu. Forum gündemine bu kadar oturmuş bir konu daha önce oldu mu bilmiyorum. Çok fazla kullanıcı için beklemedikleri kadar görüş barındıran bir kaynak oldu. Sizin yazacaklarınız bitmiş olsa da, yazılanlara yön verecek, yanlışları düzeltecek çok fazla kullanıcı vardır. Sizin dışınızdaki kullanıcılar için ise olay çok daha basit. Denedim; başlığa tıklanmadığında zorla açılmıyor. ;)

Kavuşun S-Works'e de artık şu Yüksek Kadans'ı bi canlandırın. Anadolu yakasının gruba ihtiyacı var. ;)

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@C. Tiryaki Teşekkürler hocam.Açıklama gereği duydum insanlar kendileri kurgulamasın diye olsa gerek.
Faydalı bir konu mu ondan şüphelerim var karbon almak isteyen arkadaşları karbondan soğutur vaziyette bir başlık sanki.Sizlerin taktirine kalmış benim için durmasının yada kilitlenmesinin bir sakıncası yok.

Grup konusuna gelirsek Anadolu yakasının bence guruba ihtiyacı yok :uzgnm: Var ama yol gurubuna değil her kesime açık keyif turları yapan bir gurup olsa daha çok rabet görecek sanki.Ben gurubu açtım ama kendim de ilgilenemedim bununda etkisi var.Şu işten güçten bir vakit bulabilseydim. :acpsnr:
Konuyu takip edip tanışmak isteyen arkadaşlar olursa onlarla turlamak isterim uygun bir vakitte.Kalın sağlıcakla.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu konu başlığının içeriği oldukça net dolayısıyla bu konuyu başından beri takip eden insanların da bu başlıkta görmek istediği tartışma konusu belli (en azından benim için belli). Tartışmaların bir yerden sonra geldiği hal ise forumda yüzlerce konu başlığında tartışılmış, klişe olmaktan öteye gitmeyen ve hiç kimseye hiç bir yararı olmayan, olsa olsa "polemik" denilebilecek paradokstan öteye gidemiyor.

Forumda çoğu konuda böyle bir tavır var ve bu verimli bir tartışmanın konusu değil. Sonra da insanlar neden sürekli konu açıyor diye veryansın ediliyor (genelden bahsetmiyorum) ancak bu da bence cevabın bir parçası; konu gereksiz yere şişiyor ve asıl amacından uzaklaşıyor. Dolayısıyla insanlar bilgi alacakları bir konu başlığı varken bir süre sonra sayfaları okumamayı yeğliyorlar. Yani işin özü; ben, konu başlıklarının laf kalabalığı bütünlüğü yaratmasındansa forum kültürü yaratmasına hizmet etmesi taraftarıyım, saygılar.

Not: Konu kilitlemek ne demek, konu silinmesi ne demek bakmak lazım!

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Selami53 Son sözü süylemişsiniz süper de bi tercih yapmışssınız.Ferrari, lamborghini değil resmen Bugatti almışsınız.Güle güle kullanın en doğru tercihi yapmışsınız.Sözlerinize de sonuna kadar katılıyorum.Seneye Caad12 almayı düşünüyordum karbon'dan iyice korktuğum için.Ancak 3-5 araştırma, ve şimdi yazdıklarınız ile tekrar'dan Supersix girdi aklıma.Neyse uzatmayayım güle güle kullanın süper tercih olmuş :hhhhhh:

Tepki
18
İsim
emrah girgin
Bisiklet
Specialized
IMG_0650.JPG specialized kadroların boya problemi olduğu çok açık çünkü kendimden biliyorum bisikletim kırmızı bazı yerleri siyah kırmızıya boyamışlar üşütmeden siyah la boyamışlar gecende üst borunu siyah yeri ayakkabımın kalinin hafif değmesi sonucu kalktı yani firmaya götürdüğümde ise arabalarda çiziliyor diyor bana evet araba çiziliyor ama sanayiye götürürsün boyanırsa ben ise bunu nerede boyatayım ?

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@hızlı pisikletçi parlak görünümlü boyalar pek dayanıklı olmuyor. O yüzden hep mat boyaları tercih etmiştim dur. Yapabileceğiniz tamir; parlak siyah ojeyle rotuştur. Boyacıya götürürseniz, çok risk almış olursunuz. Bozma ihtimalleri yüksek rotuşlarken. Sonuçta araba kaportası değil.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
18
İsim
emrah girgin
Bisiklet
Specialized
yani tamamda bu bisikleti 3600 dolara satıyorlar siyah objeden başa bir yolu yok mu yoksa neden specialized gibi büyük bir bisiklet üreticisin sectim kadro çok sağlar karbonu tamam ama boya konusu ise kötü