Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde neden bisiklete binilmiyor?

Scudo

cihan07

Üye
Tepki
8
bisiklet motorsiklet gibi kültürler var ama insanlar bunlara fırsat bulamıyorlar

onurelmas

Üye
Tepki
23
ben bizzat urfalılara sordum burada neden bisiklete binilmiyor diye, şöyle bir cevap aldım:
- hocam koca adam bisiklete biner mi? burda ayıplarlar, garip gelir.

bu soruyu çok kişiye sordum cevap aşağı yukarı aynıydı. bisiklet sürmek bir çeşit çocuk oyunu.

yorum size ait.

ahusenem

Aktif Üye
Tepki
137
arkadaşlar; urfaya tayin oldum. bisikletimi de getiriyorum. şimdilik ütopik gibi de görünse bana cesaret verecek bir yoldaş olursa binmeyi düşünüyorum.

Muhammed Emin AVCI

Aktif Üye
Tepki
39
bisiklet aşkı çoğun uzunda onaylayacağı üzere çocukluk çağında kazanılıyor ben çocukluk çağımın önemli bir kısmını diyarbakırda pkk nın en azılı günlerinde geçirmeme rağmen bisiklet sürerdim. bisiklet sevgisi heryerdeolduğu kadar doğudada var bence. ama profesyonel binicilik başka.. çoğu orta yaşlı insan bisiklete binmeyi seviyor bisikletimi alıp o ünlü bi turu atuyor ama sürekli bisikletle gezmeyi yada düzenli binmeyi çocuk işi oyun olarak görüyor... dağ taş gezme konusnda pkk konusu doğru olabilir ama şehir içlrinde düünce yapısı önem arzediyor kanaatimce....

okayy

Üye
Tepki
12
ben suan malatyadayım işim nedeniyle ama sunu rahatca soyleyebilirim bisiklet bilincini sadece elazıgda deil malatya hatta batıya dogru kayarsanız bile net olarak goremezsiniz. izmirde de olay farklı benim kanımca bu bılınc sadece izmir ve antalya da var.tatil amaclı olarak italya da bulundum. emin olun yaslı genc herkes bisiklet ve scooter kullanıcısı tabı kı bunda en buyuk etken beledıyenın tesvıklerı. her yol bu amaclı planlanmıs. ve trafıkde oncelık sırası yayalar sonra bısıklet ve motorsıkletler. bızde ıse tam zıttı.

• Beğen
Tepkiler: Şahin Bulut

alpinist63

Daimi Üye
Tepki
184
@ahusenem

Aslında ütopik değil. Bizim etkinliklerimize katılabilirsiniz.

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
selamlar ben adıyamanlıyım ve bu durumu çok iyi biliyorum burada bi bisikletçiye girip konuşuyorum abicim neden bu parçalar yok neden insanlar binmiyo dediğimde bana ; bunlar iş için 2 dk biniyo bırakıyo neden para versin ki diyo .. gerçekten de öyle burada tek bisiklet meraklısı benim o kadar paraverdim ama gözüme gelmedi bunu söyleyince adam diyo neden ona o kadar para verim onun yerine motor alırım diyo bisikleti sadece bi ulaşım aracı olarak görüyo . fazla uzatmadan şunu söylim arkadaşlar bisiklet biçok şey gibi kültür işi bunu kavramak baya zor ben umudumu kestim burdan kimse bisiklet binmez ve asla çaba da harcamaz burda yine forum sayesinde imkanlarımız çerçevesinde alışveriş yapıyor kaynaşıyoruz bisiklet işini öyle her adam sevip yapamaz çünkü bu öyle oturup tv izlemeye yada motor yada arbaya benzin çekip gezmek gibi bi zevk değil...

• Beğen
Tepkiler: ercu2001

ercu2001

Aktif Üye
Tepki
56
@hkm__arslan

Tebrik edrim kardeşim güzel yazmışsın....çünki herkez karşısından esen rüzgara ,%35 -40 derecelik belki daha fazla eğimle inatlaşıp o sıcağa meydan okuyamaz hele yaşın birazdaha ilerledimi pedalla konuşmaya bir çoğu delilik derler.Ama bir tepeyi çıkıpta yokuşun aşağısını gördünmü işte bunun zevkini herkez bilemez .Bu motor gücüne benzemez ....Malatya'da farklı değil.

• Beğen
Tepkiler: Hakim Arslan

alpinist63

Daimi Üye
Tepki
184
@hkm__arslan

abicim yine de umudunu kaybetmemen lazım. üniversite okumak için gelen kişilerde bisiklet merakı olabiliyor. üniversiteyle irtibat kurmaya bak. bence.

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
bi arkadaş buldum varmış :D
üniversitede hiç karşılaşmadım ben de Adıyaman ünv. okuyorum ama denk gelmedi neyse zaten onlar gelmese de ben Eskişehire gidiyorum bu yıl orda turlara katılabilirim galiba:rolleyes: :rolleyes:

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
bisiklet bi kültür dedik zaten bak işte adam bi ulaşım aracı sandığı için arabayı tercih edin diyon yani sonuçta gidiyon arabayla git yorulma gibisinden.. sen de de benzin parası yok :D:D:D:D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
21 yaşında doğma büyüme Elazığlı olarak bunun sebebini sizlere açıklayayım. Burada bisiklet süren insanların pek olmamasının sebebinin PKK ile hiç bir alakası yok, 40 yıl düşünsem böyle bir sebep aklıma gelmez. PKK lıların işi gücü yok bisikletle gezen sporcuya mermi mi harcayacak! Hadi onu geçtim Elazığda PKK sorunu yok zaten...

Bu konuyu açan arkadaş kendisi de belirtmiş, sanayisi gelişmemiş bir şehir. Elazığdaki halkın büyük çoğunluğu memur ya da işçi olarak çalışıyorlar, gelirlerini bu mesleklerden kazanıyorlar. Yani üretim pek yok, Kayseri gibi değil mesela. Elbette sanayisi gelişmemiş bir şehir teknolojik imkanlar açısından diğer şehirlere göre çok çok geride kalıyor. Batıdaki şehirler dünyanın en iyi markalarını rahatlıkla bulabilirken biz anca internetten alışveri yaparak istanbuldan getirttiriyoruz.

Burada bisiklete halk bir spor ya da ulaşım aracı olarak değil, çocuklarına karne hediyesi olarak alabilecekleri bir oyuncak olarak bakıyor. Bu nedenle benim gibi 21 yaşında bi adamı bisiklet üzerinde gördüklerinde garip karşılıyorlar. "Evlenme çağına gelmiş, yaptığı şeye bak!" düşüncesi kafalarda hakim. Burada spora çok yatırım yapılmıyor. İzmirde Halamların yanına tatile gittiğimde mahallelerdeki belediyenin yaptırdığı basketbol sahaları çok dikkatimi çekmişti. Elazığda liselerin bahçeleri ve üniversite hariç basket oynayacak yer bulamazsınız. Yani halk spora ve sporcuya gereken değeri vermiyor, daha doğrusu sporun ciddiyetinin farkında değil. Mesela foruma bakıyorum sizlerin, abilerin çok hoş bisikletleri var Kron, Sedona, Giant v.s. parçalara bakıyorum FOX amortisörlerden bahsetmişler, bi abi CTS lastiklerden bahsetmiş. Batıda bunlara ulaşmanız çok kolay. Buradaki bisikletçiler sadece lastik yamalar ve en ucuz yedek parçalardan satarlar (dediğim gibi bisiklet kullanan kesim çocuklar olduğu için bisikletçiler de o müşteri kitlesine hitap edecek parçalar satıyorlar). Burada bulabileceğiniz en kaliteli en baba bisikletler Salcano ve Bianchi'dir, en fazla 350 - 400 TL civarı çift amortisörlü en nefret ettiğim biiskletler. Konfor sıfır.

Forumunuza yeni üyeyim ve malatyaya arkadaşlarımla KPSS den sonra geziye çıkacağımı söylemiştim. Geçen hafta bi mahalledeki bisikletçiyle konuşmaya gittim. Dedim uzun yola gidecez, bisikletlerin bakıma v.s. ihtiyacı var. Adam Malatyaya gideceğimizi öğrendiğinde bize dedi ki "Siz manyak mısınız, atlayın minibüse gidin!". Bu çok doğal bi tepki kınamıyorum. İmkanları bu kadar kıt olan, spora yatırım yapılmayan, dolayısıyla sporcuların yetişmediği bir memlekette elbetteki böyle bir düşünce ve zihniyet hakim oalcaktır. Her şehre nüfus edebilmiş tek spor Futboldur. Bisiklet sporunun burada yaygınlaşması için Elazığ'ın daha çok zamana ihtiyacı var.

saygılar....

ercu2001

Aktif Üye
Tepki
56
@Selçuk Sinan KIRAT

Tek kelimeyle harika bir yazı olmuş bende bu günlerde kömürhana kamurma yemeye geleceğim olur ya belki yolda karşılaşırız..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ercu2001

Biz geçenlerde arabayla kavuma yemeye gittik, inşallah KPSS den sonra bisikletle gelecez, nasipse beraber yeriz kardeşim

Kutay Han

Üye
Tepki
4
Selçuk hocam güzel bir yazı yazmışsın, bu iş biraz kültür meselesi, ama aynı bahsettiğin şekilde düşünen insanlar heryerde var sadece doğuya özgü değil yani ...İyi günler dilerim

semih24

Aktif Üye
Tepki
283
merhaba arkadaşlar...
Ben erzincanda yaşayan bir insan olarak buralarda(doğu) bisiklet binilmiyor diyemem.Birincisi...7 den 70 e herkes bisiklet biniyor,ama insanlar ulaşım aracı olarak kullanıyor.Keyif için,spor için bisiklet kullanmak abesle iştigal geliyor onlara.İkinci olarak..,bisiklet bazı insanların karizmalarını çiziyor sanırım.(bu kadar gösterişi düşkün insanlar olarak)..3.bisiklete binenler buralarda kolay kolay organize olamıyorlar..4.terör bisiklete etkisi olacağını hiççç ama hiç düşünmüyorum.Şehirde bisiklet binen insanların terör yüzünden binemedikleri ,veya tura çıkan arkadaşların terör yüzünden çıkmadıklarını görmedim.Bunun en güzel örneği SERKAN TAŞDELEN dir.Ayrıca bizler ERBİT(ERZİNCAN BİSİKLET TOPLULUĞU ) olarak çatır çatır biniyoruz.Herkesi de bekliyoruz.sevgiler herkes........

bvernik

Aktif Üye
Tepki
173
merhaba..
kısmen yazılanları okudum da.
her konuda olduğu gibi bu meselenin de çeşitli sebepleri ve yönleri var.
burada dikati çekmek istediğim nokta olayın özelde doğu ile ilişkilendirilmesi olmuş
mesela şu 'arabayla gitseydin kardeşim' ya da 'o paraya motorsiklet alırdım' gibi tepkiler benim istanbul'dan ordan burdan ailem ve arkadaşlarım da dahil olmak üzere türkiye'nin her yerinden ve her kesiminden alabileceğiniz türden. dolayısıyla bunu maddi gelir ya da şehirden öte kültürel bir durum olduğunu anlıyoruz. -yalnız yöresel değil ülkesel bir kültür-
öte yandan bir bisiklet şehri olan konya'da (konya resmen bisiklet kaynıyor) şehir dışı turlarınızda ya da bisiklet kıyafetlerinizle aynı şaşkınlıklarla karşılaşmanız doğal bir olaydır. tekrarlıyorum doğal'dır. bi insanın ilk defa karşılaştığı bir şeye nasıl bir tepki vermesini bekleyebiliriz. ki benim üniversiteli arkadaşlarımdan onlarca kez şahit olmalarına rağmen hala aynı aşağılamayla yaklaşanlar var bisiklete.
tek yapacağımız şey anlatmak akabinde teşvik etmek. sıkılmadan usanmadan özellikle aşağılamadan -burada kimsenin aşağıladığından söz etmiyorum
geçenlerde konya'da denk geldiğimiz 3 gün birlikte takıldığımız gezgin bisikletçinin yaptığı gibi. adam bizim de yaptığım üzere yorulmuyor musun, deli mi tikti gibi sorulara hem de günde defalarca kez cevap verdi ve konuyu her seferinde 'sen de yapabilirsin tek yapman gereken istemek' mevzusuna çekti.
velhasılkelam özellikle doğuya okumak için giden bisikletçi arkadaşların yapacağı en önemli şey; olabildiğince bisiklet sürüp bize o bölgelerden gezi fotoğrafları akratmak ve elaleme bisikletle gezi gibi bir seçenekleri olduğunu göstermek
selam ve sevgiyle..