Doğu Karadeniz Turu- Derebaşı Virajları,Soğanlı Geçidi,Uzungöl,Zilkale,Pokut-Gito-Badara Yaylaları

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
Hazırlıklarımı yaptıktan sonra 2 eylül e biletimi almıştım bile.Otobüs firmasının (Kütahya'dan Rize istikametine giden tek firma)Metro Tur olması sebebiyle yolculuk ile ilgili endişelerim vardı.Acaba bisiklet için ekstradan bi ücret talep edecekler mi,arızasız yolculuğu bitirebilecekmiyiz gibisinden.Çünkü ne zaman bu firma ile seyahat etsem mutlaka bi arıza çıkıyor.

Bisiklet için ayrıca ücret talep etmediler .Otobüs saat 15,15 te Kütahya'dan hareket etti.Gece saat 3 civarında yarı uykulu vaziyette iken otobüs içindeki konuşmalar çoğalmaya başladı,otobüs arıza yapmış aktarma yapılacaktı,yaklaşık 1 saat sonra başka bir otobüs geldi ve Sinop yakınlarından yolculuğun geri kalan kısmını Trabzon Of'a kadar onunla tamamladık.Beni yine yanıltmayan firmaya sevgilerimi sunuyorum

IMG_7950.JPG

IMG_7952.JPG

19 saatlik yolculuğun ardından ertesi gün saat 10 gibi Of-Çaykara yol ayrımında bir benzinlik kenarında eşyalarımı araçtan indirdim ve hemen monte edip çantalarımı da taktıktan sonra artık çok heveslendiğim turuma başlayabilirdim.Ruhuma bir çocuk neşesi gelmişti.Hemen yakında bulunan bir lokantada çorba içtim,arkasından az pilav üstü az kuru yedikten sonra yeşilliklerin kalbine doğru pedalları çevirmeye başladım

IMG_7953.JPG

IMG_7958.JPG
Gıda alışverini Çaykara’ya bıraktım.Daha önceden nerede hangi marketler var internet ten onun araştırmasını yaptım.Boşu boşuna 30 km yük taşımaya gerek yoktu.Hava durumu önümüzdeki 10 günlük süreçte 1-2 gün yağışlı diğer günler parçalı bulutlu gösteriyordu.Bu gün ise gayet güzel güneşli bir hava vardı.Bu, ilk kez tek başıma yapacağım(bu kadar uzun) ana hatları belli, doğaçlama bir tur olacaktı ve süre olarak bir kısıtlama yoktu .Gün- gün rota belirlemedim,ne kadar gidebilirsem orada konaklayacaktım.İlk hedefim Derebaşı Virajları'nı tırmanıp Soğanlı Geçidi’ne ulaşmaktı.
Pedallar döndükçe çay bahçeleri yamaçlarda kendini göstermeye başladı,evler çay bahçelerinin etrafına yamaçlara sanki el ile serpilmiş gibi yayılmıştı.

IMG_7963.JPG

İlk önce Cumapazarı’ndan ,ilerisinde Dernekpazarı’ndan geçtim.Dernekpazarı’nda mola verdim,yol kenarındaki marketten meyve alıp, kahve önündeki bankta karşı camide ağdalı bir şekilde, kulakları zorlayan bir ses seviyesi ile okunan öğle ezanı ile beraber meyveleri bitirdim.Sezonun son demleri olmasına rağmen Uzungöl’e giden araçlar yol üzerinde kırmızı ışıkta yoğunluk oluşturuyor,yeşil ışıkla beraber telaşlı bir şekilde gaza yükleniyorlardı.Yakıtımı almıştım benim de gaza yüklenme zamanım gelmişti.Yarım saatlik molanın ardından Çaykara’ya doğru pedallara yüklendim.

IMG_7964.JPGIMG_7976.JPGIMG_7977.JPG

Saat 15 civarında Çaykara’ya geldim.İlçenin ortasında büyük bir kanal içinde yukarılardan gelen sular Karadeniz’e doğru akmaktaydı.Kurulu olan pazarın çadırlarını gördüğümde biraz dolaşmaya karar verdim,meyve-sebzenin bol olduğu pazarda bisiklet elimde dolaşırken meraklı bakışlar beni süzüyordu.

IMG_7980.JPG

vlcsnap-002.jpg

IMG_7981.JPG

Marketten 3 günlük gıda ihtiyacımı tamamladım.Akşama henüz vakit vardı saat 17 civarı ilerlesem mi yoksa çadır kuracak bi yer mi baksam diye kararsız kaldım. Daha 30 km yol gelmiştim.Namaz için durduğum cami imamı sağ olsun cami kenarındaki odada konaklayabileceğimi söyledi fakat içim rahat etmedi biraz daha ilerlemek istedim.

IMG_7984.JPGIMG_7986.JPG

Uzungöl- Karaçam ayrımına geldiğimde artık yüksek dağların etkisiyle gölgede pedal çeviriyordum.Bir taraftan da çadır kurabileceğim yer bakıyorum ama yolun bir tarafındaki dere, diğer tarafındaki hemen yol kenarından duvar gibi yükselen dağ buna izin vermiyordu..Çadır kuracak kadar bir alan yok üstelik yol ayrımından sonra eğim daha da fazlalaşmıştı.Bir çadırlık yer bulma hayali ile rampayı çıkarken mola verdim, yarım muz biraz kendime getirdi beni.Mola anında yukarıdan gelen araçta bulunan iki genç ile biraz lafladık.Karaçam’a kadar baya bir rampa tırmanacağımı söylediler.Ben de keşke alıştırarak söyleseydiniz dedim.Aslında tura çıkmadan önce nerede ne kadar yükseleceğimi incelemiştim ve başıma geleceklerden yaklaşık olarak haberim vardı fakat turda her şey hesaplanan gibi olmuyor.Ben aslında bu gün sonunda Karaçam’da olurum diye düşünüyordum.Hava kararmaya yüz tutmuştu bakalım neler olacak derken sertleşen rampayı yavaş- yavaş tırmanıyordum.

IMG_7989.JPG

Eğimin hafif düzleştiği bir bölgede yol kenarında bir mescit gördüm,yanındaki köprü bulunduğum ana yolu karşıdaki 8-10 evin bulunduğu küçük bir yerleşime bağlıyordu.Köprüyü geçip evlerin olduğu yere yöneldim:Kapı önünde iki çocuk oyun oynuyordu etrafta onlardan başka kimse yoktu.Babalarının evde olup olmadığını sordum yok dediler,başka kimse yok mu buralarda dedim ,hemen yan taraftaki evi gösterdiler,yaklaşıp yeni kireç badanası kokan ve kapısı açık olan odadan selam vererek seslendim.
İçeriden 80 yaşlarında bir dede çıktı,durumumu, işiten diğer kulağına yaklaşarak kısaca izah ettim ve mescitte kalmamın sakıncalı olup olmayacağını sordum,kalabilirsin diye karşılık verdi.

Hemen geri dönerek yol kenarındaki mescide yöneldim,çantalarımı mescide koyup içinden yemek için lazım olan ekipmanları ve yiyecekleri alıp mescidin girişindeki alana taşıdım.Yemeğimi yedikten sonra cemaati olmayan mescitte akşam namazımı kıldım.Çadır kurmak için uğraşmayacaktım ve buna çok memnun olmuştum.
Mescitte bulunan rulo şeklinde halıfleksi altıma kalın bir katman yaparak yatak konforuna yakın bir rahatlıkta sabaha kadar uyuma imkanına da kavuştum.
İşim denk gitmişti,bu yerleşim alanı olmasaydı yola devam etmek zorunda kalsaydım, ileride nerede kalabilirdim ?
bu merakımın cevabını ancak yarın öğrenebilecektim.

IMG_7993.JPGIMG_7994.JPG
1. gün sonunda gidilen yol 42 km , rakım yaklaşık 700 m

Son düzenleme:
Scudo

hüseyingürgah

Aktif Üye
Tepki
104
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Cyclocross
Güzel bir tur yapılmış belli. :harika:

• Beğen
Tepkiler: Yavuz.M

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
evet 2 etaptan oluşan harika bir turdu
1. etap Trabzon Of 'dan başladı .Sırasıyla Çaykara,Karaçam sonrası Dünya'nın en tehlikeli yolu sayılan Derebaşı Virajları'nı geçip Bayburt yolu üzerindeki Soğanlı Geçidi'ne ulaştım.Soğanlı Geçidin'nden sonra Bayburt'a devam etmeyip sol taraftan Şekersu Yaylası'na yöneldim.Amacım Şekersu Yaylası üzerinden Garaster Yaylası'na ulaşmak ve 2000 metreden 1000 metreye Uzungöl'ü en güzel açıdan seyrede seyrede inmek sonrasında Of'da 1. etabı bitirmek ti
2. etap Rize Ardeşen'den başlayıp sırasıyla Zilkale,Palovit Şelalesi,Gito ve Badara Yaylalarına ulaşıp 2000 rakımdan Kaçkarları seyrettikten sonra tekrar geri dönüp Şenyuva yol ayrımından (460 rakım) Pokut'a 12 km tırmanıp yine 2000 metre rakımdan bu sefer Pokut Yaylası'ndan Kaçkarları seyretmek şeklindeydi.Kısmen düşündüklerimi gerçekleştirdim.Mevsim itibariyle hava çok açık değildi,sis sadece öğleye kadar müsaade etti onun için doya doya manzaraların tadını çıkaramadım ama bu bile yetti.
Turum 11 gün sürdü ve yukarıda belirttiğim rotanın tamamını büyük bir keyifle geçtim,diğer günleri vakit buldukça yüklemeye devam edeceğim.

Son düzenleme:

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Takip

• Beğen

karaduman61

spor&sohbet&seyahat
Tepki
640
İsim
emin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Turun geri kalan yazılarınıda merakla bekliyoruz ?? Tebrikler ?

hüseyingürgah

Aktif Üye
Tepki
104
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Cyclocross
@Yavuz.M merhaba bir sorum olacak. İstanbul çıkışlı Artvine uzanan bir rota için önerdiğiniz bir şeyler var mıdır? En küçük detay yardımcı olacaktır. Aklımdaki sorulardan bazıları ; Tuzla'da yım İstanbul çıkışını nereden yapmalıyım ? Hangi rotayı takip etmeliyim ? Bu mevsimde yağmur ve soğuk durumu ne durumda ? Büyük şehirlerde konaklama ?

• Beğen

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
@Yavuz.M merhaba bir sorum olacak. İstanbul çıkışlı Artvine uzanan bir rota için önerdiğiniz bir şeyler var mıdır? En küçük detay yardımcı olacaktır. Aklımdaki sorulardan bazıları ; Tuzla'da yım İstanbul çıkışını nereden yapmalıyım ? Hangi rotayı takip etmeliyim ? Bu mevsimde yağmur ve soğuk durumu ne durumda ? Büyük şehirlerde konaklama ?
İstanbul'da olmadığım için ilk sorunu cevaplayamıyorum maalesef.İstanbul-Artvin güzergahına tur yapan arkadaşlar vardır mutlaka.Onların tur yazılarını araştırabilirsin.
Mevsim olarak,bu mevsimde oralara tur yapmak biraz iddialı olur, Karadeniz Bölgesinde yağışların artmaya başladığı bir dönemdeyiz.Mayıs-Eylül arası daha uygun olur
Büyük şehirlerde konaklama otel veya öğretmen evi şeklinde olabilir en azından ben öyle yapıyorum.

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hüseyingürgah merhaba,

İstanbul-Samsun (sahilden) ve daha önce de Samsun-Sarp yapmıştım. Normalde hemen yönünü kuzeye çevirebilirsin ama farklı bir rota istersen bizim turumuzun (Bostancı'dan başlalayarak) ilk günü Pendik-Yalova-Gölcük-İzmit-E5'ten Adapazarı şeklinde olmuştu. Ertesi gün de Karasu'ya gidip Karadeniz sahilini takip etmeye başlamıştık. Akçakoca-Ereğli-Zonguldak-Amasra-Cide-İnebolu-Türkeli-Sinop rotasıyla devam edebilirsin. (Benim konaklama noktalarım buralardı.)

Samsun sonrası konaklama daha kolay.

Şimdiden kazasız ve keyifli turlar

five

Sayın @Yavuz.M,

Soru direkt sizeymiş. Fark etmeden atlamışım. Kusura bakmayın.

Selamlar

five

Son düzenleme:

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti

hüseyingürgah

Aktif Üye
Tepki
104
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Cyclocross
@Yavuz.M teşekkürler. Evet hava şartlarından biraz çekiniyorum. Ne yapsam bilemedim.
@five her türlü yardıma açığım. Turu yapmış kişileri bulunca sormak lazım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: five

pedalterapi

Daimi Üye
Tepki
1.149
İsim
erhan erdem
Bisiklet
Carraro
(link)

samsun batum turumda konaklama ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: hüseyingürgah

MertV

Forum Bağımlısı
Tepki
1.502
İsim
Mert
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
takip....

• Beğen

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.516
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bi yandan bilgisayar başında yemeğimi yedim, bir yandan da yazınızı okudum. ? Gayet zevkliydi, devamını bekliyoruz.

• Beğen

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
2.gün

01-IMG_7995.jpg
Güzel bir uykunun ardından güne uyanıyorum.Yanıbaşımda akan derenin sesi sabaha kadar sanki beni terapi etti.Kahvaltılıklarımı çıkarıp çayımı demliyorum.Güzel bir gün beni bekliyor ,hava açık sıcaklık 22 derece civarında bekleniyor.Bu gün devamlı tırmanacağım.

02-IMG_7997.jpg02-karadeniz00001.jpg
Kahvaltı sonrası etrafı fotoğraflayıp yola koyuluyorum.

03-IMG_7999.jpg04-IMG_8001.jpg05-IMG_8009.jpg06-IMG_8017.jpg
Yükselmeye devam ediyorum.Eğim fazla zorlamıyor

07-IMG_8025.jpg08-IMG_8031.jpg
09-IMG_8033.jpg
Karadeniz insanı doğaya kendini uydurmuş .
Arazi o kadar dik ki insanlar kendince işlerini kolaylaştıracak yöntemleri bulmuşlar

10-IMG_8043.jpg11-IMG_8044.jpg12-IMG_8050.jpg
Manzara o kadar güzel ki ara ara durup hem doyasıya temiz havayı ciğerlerime dolduruyorum hem de fotoğraf çekiyorum.
Gideceğim tarafta bulutlar yoğunlaşmaya başlıyor.

13-IMG_8055.jpg
Derenin iki tarafında kalıntıları bulunan bu yıkılmış yapıyla karşılaşıyorum.

14-IMG_8063.jpg
Köknar'a geliyorum.Yol üzerinde bulunan bakkala giriyorum ,bakkalı işleten kadın ile diğer kadın kendi aralarında başka bir lisan ile konuşuyor .Girip selam veriyorum içecek alıp çıkıyorum,Karaçam'a doğru pedallamaya devam ediyorum

15-IMG_8067.jpg16-IMG_8070.jpg17.jpg
Manzaranın tadına doyum olmuyor, ben daha önce bu kadar yeşili hiç birarada görmemiştim.

17-IMG_8074.jpg
18-IMG_8076.jpg
Sonunda Karaçam giriş levhasını görüyorum..Burada, dün telefonuma gelen mesaj üzerine telofonuma yeni hattımı takıp aktive ediyorum.Vodofon a elveda.

23-IMG_8082.jpg24-IMG_8083.jpg
Buralarda yaşayan insanların ulaşım şekline ve yaşam mücadelelerine şapka çıkartıyorum.

25-IMG_8084.jpg26.jpg26-IMG_8087.jpg
Karaçam'ın çıkışında karşıdan yaya olarak gelen iki kişi görüyorum.Ellerini arkalarında bağlayıp gezintiye çıkmışlar ,salana sallana bana doğru geliyorlar, dün yolda mola verdiğimde konuştuğum gençler yine karşıma çıkıyor.Biraz muhabbet ediyoruz yol hakkında bilgi alıyorum yine bana baya bi tırmanacaksın diyorlar

28-IMG_8093.jpg

27-IMG_8091.jpg
suyumun bittiğini anladığım bir zamanda bu evin yanından geçiyordum.etrafta kimseler yok ,merdiveni çıkıp zile basıyorum cevap veren olmuyor bir kez daha basıyorum yine ses yok, o esnada yukarı katta demir parmaklıkların olduğu diğer daireden genç bir kadın çıkıyor ve sağolsun suyumu dolduruyor sonrasında bana
'ajliğun varmidur ' diyor bi anlık durgunluktan sonra idrak ediyorum
açmısın diyor,teşekkür edip yola devam ediyorum.

30.jpg
yavaş yavaş enerjimin tükendiğini hissediyorum.Bisiklet turcusunun dostu olan ton balığını açarak soğan ekmek eşliğinde enerji takviyemi yapıyorum

30-IMG_8101.jpg

31-IMG_8106.jpg
Dağların her kıvrımdan akan ,son durağı Karadeniz olan,gördüğüm irili ufaklı onlarca şelaleden biri

32-IMG_8114.jpg
Yöre insanının hayvanlarına vereceği , devamlı yağan yağıştan dolayı çürüyen otlarına bulduğu çözüm.Otları biraraya toplayıp üzerini naylonla örtmüşler.tur boyunca bu görüntülerle hemen hemen her yerde karşılaştım.

33.jpg
Yükseldikçe manzara o kadar güzelleşiyor ki mestoluyorum.Ne iyi ettim buralara gelmekle
Her taraf halı mubarek.

34-IMG_8121.jpg
35-IMG_8122.jpg36-IMG_8126.jpg37-2.jpg
Hala asfalt yolda ilerliyorum, kıvrımlardan birer birer kıvrılırken yukarıda polis noktasına ulaşıyorum.Yolun kenarına yapılmış kulübesi önünde, ağzındaki duba ile bana hırlayan cins köpeği gördüğümde ,zincirle bağlı olmasa o dubaya yaptıklarını bana da yapar mı acep diye düşünüyorum.Dubayı bırakıp bana havlamaya başlıyor bu esnada içerideki görevli polis dışarı çıkıyor

37-3.jpg37-IMG_8127.jpg
Abi elini yüzünü bi yıka istersen diyor.Biraz muhabbet edip ayrılıyorum

37-z.jpg37-zz.jpg
Buradan sonra artık asfalt bitiyor ,yol sevdiğim toprak yola dönüşüyor .Tırmandıkça sis artıyor artık görüş mesafesi manzarayı seyredemeyeceğim seviyede.Bu durum bi taraftan ürkütücü olduğu kadar diğer taraftan müthiş bir keyif veriyor.Yolun bazı kesimleri ıslak ,yukarılardan gelen sular aşağı yol boyunca devam ediyor

38.jpg39.jpg
ve ...
nihayetinde çok olmayı istediğim yerdeyim. Film jeneriği gibi ,sislerin arasından Derebaşı Virajlarının başlangıcı olan,eskiden han olarak hizmet veren binaya ulaşıyorum.Eski hanın yanında daha sonra yapılan, camları kırılmış fakat demir koruması olan bir bina daha var.İçerde masa sandalyeler var.Hizmete kapatılmış başına gelecekleri bekliyor.Yanında bir minibüs durmakta fakat etrafta kimse görünmüyor.Derenin akışından başka hiç bir ses yok

39-IMG_8153.jpg
sis devamlı huy değiştiriyor ,bi bakmışsın uzaklaşıyor bi bakmışsın yine etrafımı sarıyor

40-1.jpg
Sonradan yapılan binanın yanında 7-8 metrekarelik, önündeki yazısı kısmen silinmiş brandadan, zamanında büfe olarak hizmet verdiği belli olan boş bir oda var.Geceyi burada geçirmeyi düşünmeden önce eski hanın kapısını yokluyorum ,kapı kilitli.

40-IMG_8154.jpg
Eşyalarımı ve bisikletimi odanın içine alıyorum ,odada bir de ahşap yuvarlak masa var.Örtümü üzerine serip eşyalarımı koyuyorum.Bina dağın kenarında olması sebebiyle odanın tabanının bazı kısımları dağdan gelip duvardan sızan sularla ıslanmıştı.Çadırımı kurup yemek işine başlıyorum.yemekten sonra biraz etrafı dolaşıp dinlemeye çekiliyorum

41.jpg
41-IMG_8158.jpg
.Akşam karanlığı çöktükten sonra biri 4x4 diğeri binek otomobil 2 araç geldi,Bayburt''a kadar yol durumunu sordular,ben de binek otomobil ile bu yolu geçmenin çok mantıklı olmadığını söyledim .Adam otomobildeki diğer adamla arapça konuşarak durumu anlattı ,sonra dönüp geri gittiler.1750 rakımda ortalık yine derenin sesiyle bana kalmıştı

42-IMG_8160.jpg

gidilen yol 20 km,kazanılan irtifa 1000 m.Yarın benim için büyük gün hayalimdeki rampaları tırmanacağım.

Son düzenleme:

pedalterapi

Daimi Üye
Tepki
1.149
İsim
erhan erdem
Bisiklet
Carraro
hayallerim gerçekleştiriliyor takipteyiz hocam

• Beğen

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok güzel bir anlatım ve yaşantı ile şu zamana kadar beni bu kadar eski anlatımı olan yaşayarak anlatan yazan birisini görmek mutlu edici,
Sahilden solaklı vadisi üzerinden soğanlı dağına ulaşmak heriflik ister yani bir süre sonra gördüğünüz tek şey doğa ve rampa ! :) bayağı rampalar var ve yol bir süre sonra tek şeride düşüyor!
Bu rotanın Bayburt tarafından başlayıp
Sırası ile Dumlu köyü - Trabzon of
Bayburt-Soğanlu dağı derebaşı geçidi-Of
Bayburt-Soğanlı dağı-Şekersu köyü-Uzungöl
Bayburt-Soğanlı dağı-Derebaşı-inişin hemen ilerisinde bir Derebaşı gibi daha tırmanışlı yer var-Karestel yaylası-Uzungöl
Bayburt-Soğanlı dağı-Derebaşı-Of

Bu rotadan farklı zamanlarda ve şekillerde geçmişliğim var bi nevi sevdalı gibi oldum.
Kasım veya Ekim sonu gibi gitmeyi düşünüyorum tekrar nasip ise.

Rotanız çok güzel diğer rota ve fotoğrafları bekliyorum

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
Bu rotadan farklı zamanlarda ve şekillerde geçmişliğim var bi nevi sevdalı gibi oldum.
Kasım veya Ekim sonu gibi gitmeyi düşünüyorum tekrar nasip ise.
Serkan senin Bayurt'tan Uzungöl'e uzanan rotanın videosunu tura çıkmadan önce izlemiştim, , rotamı oluştururken senin videonun mutlaka katkısı oldu
bu vesile ile sana teşekkür ederim.
Önerdiğin (geçtiğin) rotalar bisiklet için çok çok güzel , sevdalı olmana hak veriyorum çünkü gördüm
ben favorimi söyleyeyim
Bayburt-Soğanlı Geçidi-Derebaşı Virajları iniş-Karaçam'dan Garaster Yaylası'na çıkış,Uzungöl' e iniş ,
uygun mevsimde tadına doyulmaz diye düşünüyorum.

Diğer günler ve fotoğraflar gelecek :)

• Beğen
Tepkiler: SerkanNamazcı