doğalgaz'a İran kısıtlaması..

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

 1. Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.813
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  İran doğalgazı normalin altında

  İran'dan Türkiye'ye gelen doğalgaz miktarının 5-6 milyon metreküpten 8 milyon metreküpe yükseldiği, ancak bu rakamın da normalde gelmesi gerekenin altında olduğu bildirildi. Rus gazında Bakı hattında yaşanan azalma, Mavi Akım'dan sağglanan artışla dengelendi.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, günlük 26 milyon metreküp olması gereken doğalgaz akışı geçen hafta 5-6 milyon metreküpe kadar düşünce, 18 otoprodüktörün doğalgazı kesilerek hafta sonu atlatıldı.

  Aynı şekilde Rusya'dan batıdan gelen boru hattından alınan doğalgaz miktarı günlük 42 milyon metreküpten 37 milyon metreküpe gerilerken, mavi akımdan alınan miktar 24 milyon metreküpten 29 milyon metreküpe yükseltilerek dengelendi. Hafta sonu konutlardaki gaz tüketiminin arttığına dikkati çeken yetkililere göre, Elektrik Üretim A.Ş'ye verilen gazın asgariye indirilmesi ve alternatif yakıt kullanabilen “kesintili aboneler”e verilen gazın kesilmesi sayesinde, hafta sonu, kriz yaşanmadan ve biraz da borulara gaz doldurularak atlatıldı.

  İran'dan gelen gazda, kış aylarında sık aralıklarla sorun yaşınıyor. İran kış aylarında, çeşitli bahanelerle Türkiye'ye gelen gaz miktarını azaltıyor. Türkiye ayrıca İran gazının fiyatının düşürülmesi yönünde uluslararası tahkime gitmiş durumda. Ancak hakem belirlemede bir mutabakat sağlanamadığından, yaklaşık 1 yıldır bu konuda bir ilerleme sağlanamadı. Türkiye, istenen miktar ve standartta gaz veremeyen İran ile sözleşmeyi feshetme hakkını da geçen yıl elde etti. Ancak doğalgaz talebi hızla artan Türkiye, alternatif kaynaklara ulaşmadaki zorluk nedeniyle sözleşmeyi feshetmedi.

  UMUT AZERİ GAZI VE DEPOLARDA
  Yetkililer, en azından mevcut doğalgaz girişinin devam etmesi halinde bu kışın atlatılacağını belirtirken, gelecek yıl Türkiye'nin önemli ölçüde rahatlayacağını söylediler. Gelinen noktada, bu yıl sonunda Azerbaycan doğalgazının Türkiye ulaşması, yeraltı depolama tesislerinden ilkinin 3-4 aya kadar tamamlanması nedeniyle, Türkiye'nin eli güçlenecek.

  Ayrıca 2007 yılında Mısır'dan doğalgaz getirilmesi ve SDG (sıvılaştırılmış doğalgaz) alımının artırılması da, yine alternatif enerji kaynaklarına yönelmede önemli adımlar olarak görülüyor. Türkmenistan'dan doğalgaz alımına dönük arayışlar da sürerken, geçiş ülkeleri Azerbaycan ve İran'ı ikna etme çabaları da devam ediyor.

  A.A.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-7-17_11-24-32.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
upload_2016-8-24_10-47-32.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
IMG_20150520_231733_HDR.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...