Dizimi kullanamiyor, dogrusal basamiyorum ve aciyor.

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
geçmiş olsun arkadaşım umarım biran önce doğru dr- dr tedavi ile düzelirsiniz.

Scudo

gugus

Daimi Üye
Tepki
146
Tum Forum'a iyi aksamlar,

Bir suredir bu sikintinin kritigini yapiyorduk. MR sonuclarimi buradan paylasmak, hem biraz rahatlamaya hem de ayni tecrubeyi yasayan arkadaslarin hikayelerini de duymak istedim.

Acilen ameliyat oneriliyor. Ameliyatta, meniskusun dikilmesi soz konusu degil (bu arada dis mesniskus). Meniskusu alip yerine kadavra dokusu da kullanabiliyorlar. Ancak bu, henuz ABD de deneysel olarak denen bir yontem oldugundan doktorun onerdigi tek yonteme "meniskusun alinmasi" na raziyiz.

Kisaca, sag dizim hasat olmus. Tesadufen yuruyormusum :(. Bu ameliyattan sonra bisiklete binmek de dahil olmak uzere siklikla yaptigim bir cok seyi kisitliyorlar. Bu isin baska bir yontemi var midir, bir bilen var mi? Keyfim cok kacti:(.

Iyi seyler soyleyiin :eek:

Ders: Kendinize yapabildiginizden ve olabildiginden daha iyi davranin. Emektar bedene nankorluk yapmak hic iyi degil.

Sevgiler :)

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Hastalığın tedavisi
Menisküsle savaşta oldukça önemli 4 uygulama mevcuttur. Bunlar:

Dinlenme
Buz uygulama
Bandaj
Dizin vücuttan yukarıda tutulması

Yine de ağrı ve şişliği gidermeye yönelik ağrı kesici ilaçlar önerilebilmektedir. Fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersizlerden faydalanılabilir. Menisküsün 1/3'lük bir bölümünden kan dolaşımı geçmektedir. Bu bölge iyi bir dinlenmeyle düzelmektedir. Ancak 2/3'ünde kan dolaşımı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu bölge onarılamamaktadır. Ağrının ısrarla devam ettiği durumlarda, cerrahi müdahele önerilmektedir. Yırtığın bulunduğu menisküsün alınması en bilinen yöntem ise de, bu tür müdaheleler hastanın kireçlenme ve kıkırdak aşınması sorunlarıyla karşı karşıya kalmasıyla sonuçlanmaktadır. Yeni bir başka yöntem ise, kıkırdaktaki yırtığın dikilmesidir. Bu yöntem ilkine göre daha zahmetli olsa da çok büyük oranda iyileşme gözlenmektedir. Bu yöntem usta cerrahlarca uygulanmalıdır. Tipik bir cerrahi müdahele sonrası, hastalar 3-5 saat içinde yürüyebilmektedir ve 1 ay içerisinde de spora başlayabilmektedir.

Wikipedia.org adresinden alıntıdır.

Çok geçmiş olsun. Umarım sağlığınıza bir an önce kavuşur ve yeniden bisiklet sporuna başlayabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: gugus

Ercan Saygılı

Forum Demirbaşı
Tepki
767
@gugus

Bursa'da sporcu ameliyatları yapan Turan Turan Özel kliniği. Tekrar Geçmiş olsun

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Geçmiş olsun dizinizin bu derece sıkıntı yaratan bir duruma gelmiş olmasına çok üzüldüm. Umarım doğru tedavi ve en önemlisi sizinde çabalarınız sonucunda bu sıkıntıdan bir an evvel kurtulursunuz. Merak ettiğim bir konu var affınıza sığınarak sormak istiyorum. Şu zamana kadar ağırlıklı olarak hangi spor dalı ile ilgilendiğinizi merak ettim. Bisiklet hangi ağırlıktaydı bu spor dalları arasında.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@gugus

1-HANGİ SPORLA UĞRAŞIYORSUNUZ?
2-tEDAVİNİ NEDERDE YAPILIYOR
3-MENİSKÜSÜN TAMAMININMI ALINACAĞI SÖYLENİYOR.

gugus

Daimi Üye
Tepki
146
Baska bir gelisme daha...

Bugun cektigim MR i American Hastanesinde bir ortopediste goturdum. Doktor; "Dis meniskus yirtilmis, tamamini alinmak zorunda degil. Ancak meniskus, on tendonun yirtilmasindan zedelenmis :eek::eek::eek::eek:" dedi. Bir onceki hastanede, doktor tendonun yirtildigini bile anlamamisti.

Ameliyattan sonra fizik tedavi veriyor hem de bisikletle :eek:, yirtigi dikiyor ve eski sagligima kavusacagimi soyluyor.

Bu konuyu arastirmaya devam edecegim, adim adim buraya yazacagim. Bu saglik isi sakaya gelmez. Lutfen bu konu hakkinda yonlendirebileceginiz bir doktor veya hastane varsa paylasin. "saglam kafa saglam vucutta bulunur" diyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman
Tepki
37
Geçmiş olsun İnşaallah çabuk iyileşirsin ve gelişmeleri bizimle paylaşırsın çünkü birçok kişi bu gibi sorunlarla karşılaşabilir bu sadece bisiklet yüzünden değildir, ancak yanlış bisiklet seçimi veya sele ayarları vs. gibi sebeplerle böyle sorunlarla karşılaşabiliriz.

Cihan A.

Forum Bağımlısı
Tepki
888
Bisiklet
Kron
Selamlar.İlk sayfadaki yazıyı okuduğumda dış meniscüs yırtığınız olduğunu anladım...Zor bir süreç.Benim arkadaşım dizini komple parçalamıştı bu parçalama içten olan yani ön çapraz dış çapraz yan bağ kısaca hiç bir bağ kalmamış kopmuştu...2 yıllık yoğun bir önce ameliyat sanırım 4 operasyon geçirmişti.sonrası çok acı.Fizik tedavi yorucu biraz acı verici...röntgenle olacak iş değildir.Bu yırtıklar asla röntgende gözükmez...Ligamentler,tendonlar ancak MR gözükür...Siz< en iyisini yapıp sonucu bulmuşsunuz.Operasyon için ancak doktor fikir verir ben veremem:)Operayon sonrası için önerilerim olur.Çünkü bu kısım benim ilgi alanıma yani mesleğime giriyor:)

• Beğen

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
Birgul oncelikle cok gecmis olsun..
Belki sacma gelecek sana ama bir tavsiyem var. Istanbul'da 3tane dev futbol kulubu ve milyon dolarlar ile olculen futbolcuları var. Ortopedi konusunda en iyllerle caliyor olmalilar, kulupleri arayip kulup doktoru ile iletisime gecebilir yada dogru isimleri alabilirsin..

Umarım cok kisa zamanda iyilesirsln.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Geçmiş olsun...Dizlerde meydana gelen problemlerin başlıca sebebi ısınmadan fazla yüklenmekten kaynaklanıyor..Adaleleri ve eklemleri antrenmandan önce ısıtmak emin olunki yapılan spordan daha önemlidir..Bu hangi spor olursa olsun..Adalelerin kasılma ivmeleri ısındıkça yükselir..Isınmadan yapılan her yükleme vücuda zarar olarak dönecektir..Antrenmana kademe kademe başlamakta ısınma hareketi yerine geçecektir..Sağlıklı günler..

gugus

Daimi Üye
Tepki
146
@Murat CER

Bu inanilmaz guzel bir oneri, Acibadem hastanesi ile anlasmali bir cogu. Uzman doktorlari var ve onemli operasyonlari yonetiyorlar. Ben, sadece Amerikan hastanesine gittigimde sordum; "18.000 TL" dolaylarinda tutabilecegini soylediler :(. Simdi, sanal ve acik bir alanda inletmeyiniz beni "param yok :rolleyes:" diye....

Iyi dilekleri icin diger tum arkadaslarimiza cok tesekkur ederim.

Guzel gelismeler olamaya devam ediyor (bu is Brezilya dizisine dondu ya zaten:D), bittiginde basimdan gecen herseyi yazacagim. Cok eglenecegimizden eminim.

Sevgiler

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@gugus

Çözüm sıralamalarında bir çok tekif aklınızı karıştırabilir..

Amerikan hastanesi hizmet ettiği ''müşteri'' portföyüne baktığınızda en nihayetinde son sistem çalışan bir hastane.

Ben oradaki doktorların izinden gitmenizi tavsiye ediyorum. İşin para kısmına gelince ''pazarlık'' yapmayı sakın ihmal etmeyin (göreceksiniz ne kadar çok indirim yaptıklarını) O doktorun başka yerde mutlaka bir muayenesi vardır. O doktor aynı ameliyatı başka bir hastanede yapacaktır daha düşük bir fiyata..

Bu Türkiye gerçeği. Bizzat içinde yaşayıp ve yine bizzat elime platin taktırırken içinde olduğum..

• Beğen
Tepkiler: gugus ve CEM ATEŞ

CEM ATEŞ

Forum Demirbaşı
Tepki
938
Tolga'nın söylediği çok doğru. Aynısı benimde başıma gelmişti. 2001 yılında olduğum ameliyatta, doktorum ameliyatı A hastanesinde yaparsak 2000 TL, B hastanesinde yaparsak 700 tl gibi bir rakam vermişti.
Bu yüzden o doktorla irtibata geçip başka hastanede ameliyatı çok ucuza yaptırabilirsiniz.
Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

• Beğen
Tepkiler: gugus ve tolga1976

Kerem Gürgüt

Daimi Üye
Tepki
306
Bisiklet
Amoeba
Öcelikle geçmiş olsun. Bugünlerde bende sol diz kapağımın sağ tarafında oluşan bir ağrıyla mücadele ediyorum. Geçen sene halı saha maçında bugün sorun yaşadığım bölgeye çok sert bir tekme yemiştim. 1 hafta kadar üstüne basamamıştım ve sonrada geçmişti... O zamanlar büyük bir hata yapıp doktora gitmemiştim... Uzun zamandırda bisiklet biniyorum ve son 2 haftaya kadar hiçbir problemimde yoktu. Son 2 haftadır sol dizimde ağrılar başladı. Geçengün Pamukkale Üniversitesinin hastahanesine gittim. Doktor sorunlarımı dinledi sol ayağımı çeşitli pozisyonlara sokup ağrım olup olmadığını sordu. Muayene sırasında herhangi bir ağrım olmadı. İlk olarak film çekilmemi istedi. Film sonuçlarına göre kemiksel dokularda bir sorun olmadığını belirtti. Sorunun günlük hayatta beni çok rahatsız edip etmediğini sordu ve bende son 2 haftadır rahatsız ettiğini söyleyince bağlarda veya diğer dokularda bir sorun olabileceğini bu yüzden de mr çekilmemi istedi ve geçici süreliğine beni idare etmesi için ağrı kesici hap ve krem verdi. Salı günü mr çekilicem. Bisikletten uzak kalırım diye çok korkuyorum. Umarım kötü bir sorunla karşılaşmam. Size de tekrar geçmiş olsun.

gugus

Daimi Üye
Tepki
146
Herkese tekrar merhaba

Ameliyatimi Trakya Universitesi Ar. Hastanesi'nde oldum. Gectigimiz persembe oldu, pazartesi gunu taburcu oldum. Cok basarili gecti sanirim. Cok iyi seyler oldu, hemen aktarayim.

1. Teshis "dis meniskus yirtilmasi ve on capraz bag kopuklugu" olarak konuldu.
  2. On capraz bagi saglam bacagimdaki kullanilmayan bir bag dokudan alacaklarini soylediler (diger bacak epey hasat olmus da...)
  3. Persembe gunu,Spinal anestesi ile goruntuleri izleyerek operasyonu 2 saatte tamamladilar.
  4. Pazartesi gunu taburcu oldum.
  5. Iki dizimde sargida, yuruyebiliyorum (zorlukla). Bazi tamamlayici egzersizler verildi.
  6. Su anda hersey yolunda, sanirim 3 ay sonra bisiklete binebilecek duruma gelecegim.
Kisaca sizleri de bilgilendirmek istedim. Dogru yeri bulmak icin cokca caba sarfettim, en nihayetinde ameliyati Edirne'de oldum :) (refakatcim bile yoktu:(). Mutlaka bir kac doktora gorunun ve verdikleri bilgileri kiyaslayin.

Simdilik sevgiler,

Egzersizlerim beni bekliyor

CEM ATEŞ

Forum Demirbaşı
Tepki
938
Geçmiş olsun. Umarım kısa sürede sağlığınıza ve bisikletinize kavuşursunuz.

• Beğen

serhat1923

Üye
Tepki
3
@gugus

şikayetleriniz menisküs yırtığına işaret.

en kısa zamanda mr çektirmeniz gerekli.
her şey mr 'da belli olur.

umarım menisküs yırtığı değildir, çünkü tedavisi zor bir sakatlık.

• Beğen