Dikkat! Yeni hayat başladı

BF Okuru

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
311
Tepki
280
Müzik veya yüksek sesli konuşarak komşularınızı rahatsız etmeyin. Bu tür suçlar için yeni yasa 6 aya kadar hapis cezası getiriyor.Meclis ve kamuoyunda iki yılı aşkın bir süredir tartışılan, zinadan kaçak Kuran kurslarına kadar bir çok krize neden olan Türk Ceza Kanunu (TCK), Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK), Ceza İnfaz Kanunu (CİK) bugün yürürlüğe girdi. Böylece 75 yıldır uygulanan TCK tarih oldu.

Bu üç düzenleme Cumhurbaşkanı'ndan sokaktaki 70 milyon vatandaşa kadar herkesin hayatında köklü değişiklikler yapacak. Yasaların getirdiği yenilikler nedeniyle vatandaşlar bir süre uyum zorluğu çekecek. Bu zorluklar yargı için de geçerli olacak. Çünkü maddelerin yorumundaki farklılıklar nedeniyle aynı tür davalarda farklı kararlar verilebilecek. Yargıtay da yeni içtihatlar oluşturmak zorunda kalacak. Bugün yürürlüğe giren TCK'nın getirdiği önemli yenilikler şöyle:

*FAİLİ MECHUL CİNAYETLER: Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve Muammer Aksoy gibi isimlerin öldürülmesi nedeniyle bir dönem Türkiye'nin gündeminden hiç düşmeyen faili meçhul siyasal cinayetlerle ilgili davalarda zamanaşımı işlemeyecek.

*TÖRE CİNAYETLERİ: Töre cinayetlerine ceza indirimi uygulanmayacak. Bu türden suçları işleyenler ömür boyu hapse mahkum edilip cezalarının bir bölümünü hücrede geçirecekler.

*BURUN KIRANA 6 YIL: Kavga sırasında birinin gözünü çıkaran, kulağını sağır eden, dilini koparan, yüzünde sürekli iz kalacak şekilde yaralayan kişiye en az 8 yıl hapis cezası verilecek. Yine kavga sırasında birisinin kolunu, burnunu kıran kişiye de 6 yıla kadar ceza verilecek.

*İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS: İşkence suçlarından cezanın alt sınırı 3 yıl olacak. Karakolda bir sanığı aşağılamak bile işkence olarak adlandırılacak. Bu durumda polise ve amirine 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu ceza işkencenin ağırlığına göre 18 yıla çıkabilecek. Ölümle sonuçlanan işkence suçlarının cezası ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olacak.

*KARISINI DÖVENE 8 YIL: Eşini dövene 3 ila 8 yıl arasında hapis cezası verilecek.

*SUÇU BİLDİRİN YOKSA CEZA ALINIRSINIZ: Yolda en azından yaralamalı bir görürseniz geçip gitmeniz eskisi kadar kolay olmayacak. Çünkü bu, yeni TCK'ya göre bir yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suç.

*TECAVÜZE AĞIR CEZA: Yasa ile birlikte tecavüz suçları için ağır cezalar getiriliyor. Birini tecavüz eden kişiye verilecek ceza 7 yıldan başlayacak. 15 yaşından küçüklere tecavüz edenler yeni kanuna göre 8 yıldan 22.5 yıla kadar hapse mahkum edilecek. Ancak cinsel istismar veya ırza geçme suçu eskiden olduğu gibi şimdi de şikayete bağlı olacak. Yani tecavüzler yine yaşanılan toplumun da etkisiyle örtbas edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

*İŞYERİNDE TACİZ: İşyeri arkadaşına laf atana veya sarkıntılık edene 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

*KOMŞULARINIZI RAHATSIZ ETMEYİN: Müzik veya yüksek sesli konuşarak komşularınızı rahatsız etmeyin. Bu tür suçlar için yeni yasa 6 aya kadar hapis cezası getiriyor.

*TELEFON SAPIKLARI: Telefon sapıklarına 6 aya kadar hapis cezası verilecek.

*KAPKAÇA 10 YIL: Kapkaç suçlarına yönelik cezalar attırıyor. Bu suçu işleyenlere 3 ila 10 kadar ceza verilecek. Çantasını vermeyen kişi yaralanır ya da ölürse ayrıca kasten adam yaralama ya da öldürme suçlarından da cezalandırılacak.

*EKMEK ÇALMAK: Bir kişi açlık nedeniyle mali değeri düşük bir şey çalmışsa hakim isterse ceza vermeyebilecek.

*EVE HIRSIZ GİRERSE: Bir kişi, eve giren hırsızı öldürür yada yaralarsa ceza almaması için heyecan, korku veya telaşla bunu yaptığını hakime ispatlamak zorunda olacak. Aksi halde cezanızda sadece 3'te 1'e kadar indirim yapılacak.

* MEZARLIK VE CAMİ ÖNÜNE ÇÖP: İbadet yerleri yada camilerinin önüne çöp dökenlere verilecek ceza arttırıldı ve 1 yıla kadar hapis olarak öngörüldü.

Kaynak : Sabah
 
Scudo

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
2.790
Tepki
789
Yaş
36
Şehir
İstanbul / Eyüp
Bisiklet
Sedona
ben 6 ay hapis yatabilirim.çünkü paso bütün komşular benim dinlediyim.müziği dinlemek zorunda kalıyorlar....:D
 

exodos

Aktif Üye
Kayıt
24 Ocak 2005
Mesaj
105
Tepki
9
Şehir
işte ele bir yer
ohhh iyi olmuş sonunda çıktı yani bu kanun.. :D
 

sevgili

Üye
Kayıt
21 Aralık 2004
Mesaj
71
Tepki
28
Şehir
istanbul
kanun güzel ama! uygulama nasıl ve nekadar başarılı olacak. inşallah kendi koydukları kurallara uyarlar.