Dİkkat! Meteorolojik Uyarı..........

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Kayıt
17 Ocak 2006
Mesaj
1.532
Tepki
1.666
Şehir
Ataşehir
Kuvvetli rüzgar ile birlikte kar yağışı bekleniyor
http://img15.imageshack.us/img15/5688/tipi2un.png
Yurdumuz bu gece Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girecek.
Bu gece Kıyı Ege’de başlayacak yağışlar yarın Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında devam edecek. Yağışlar Marmara ile Ege ve Akdeniz kıyılarında yağmur, yarın akşam saatlerinden itibaren Marmara’da karla karışık yağmur iç kesimlerde kar şeklinde olacak. Özellikle kar yağışlarının Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’de etkili olması tahmin ediliyor.
Cuma günü Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ve batı Akdeniz dışında kalan tüm bölgeler yağışlı gececek. Yağışlar batı Karadeniz, iç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olmak üzere Doğu Akdeniz kıyıları’nda yağmur, Doğu Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur diğer kesimlerde ise kar şeklinde olacak.
Rüzgar bu geceden itibaren Marmara, Ege ve batı Karadeniz ile iç Anadolu’nun kuzeybatısında güneybatı yönlerden (lodos saatte 45-50 km. hızla) yarın öğle saatlerinden itibaren ise Marmara ve Kuzey Ege’de kuzeybatı yönlerden (karayel saatte 60-70 km hızla) kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.
Cuma günü rüzgar şiddetini artırarak Karadeniz bölgesinde kuzeybatı yönlerden (karayel saatte 70-80 km. hızla) fırtına şeklinde, yurdun güney ve doğu kesimlerinde ise güneybatı yönlerden( lodos saatte 45-50 km. hızla) kuvvetli olarak esecek..
Hava sıcaklığı yarın Trakya’da Cuma günü iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede olmak üzere ( 6-8 derece ) azalacak.
Yağışlar Cumartesi günü yurdun büyük bölümünde etkisini kaybederken hava sıcaklığındaki azalmaya bağlı olarak buzlanma ve don olayı görülecek.
Perşembe ve Cuma günleri kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeni ile yurdun kuzey, iç doğu kesimlerde görülecek kar yağışlarının oluşturacağı olumsuz şartlara karşı (soba zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayı ) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir.


İstanbul'a pazar günü kar yağacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), ilde yarın sağanak yağış, Pazar günü öğleden sonra ise kar yağışı beklendiğini bildirdi.
AKOM’dan yapılan yazılı açıklamada, 2005-2006 kış sezonu hazırlıklarının tamamlandığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin tahminlerine göre, önümüzdeki günlerde İstanbul’da etkili yağış beklendiği kaydedildi.

Erzurum dondu: -29 derece

Erzurum, dün gece ölçülen eksi 29 derece ile Türkiye’nin en soğuk kenti oldu. Meteoroloji, cuma gününe kadar hava sıcaklıklarında değişmenin olmayacağını ve hafta sonu yağış beklendiğini açıkladı.
Doğu Anadolu Bölgesi’ni etkisi altına alan soğuk hava dalgası, yaşamı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Karayolu ulaşımının buzlanma nedeniyle güçlükle yapıldığı bölgede, kent merkezlerindeki birçok aracın motoru dondu. Kentte yaşayanlar otomobillerini aküden aküye şarj yaparak çalıştırırken, aşırı soğuklar nedeniyle son 3 gün içinde ev ve işyerlerinde 500’e yakın su sayacı patladı.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklıklarının hafta sonuna kadar değişmeyeceğini ve cuma günü kar yağışı beklendiğini açıkladı, Erzurum, dün gece sıfırınta 29 derece ile Erzurum Türkiye’nin yine en soğuk kenti olurken, Ağrı 28, Kars 20, Bayburt 17, Ardahan 15, Erzincan 14 ve Iğdır 9 olarak ölçüldü. Bölgede özellikle sabah saatlerinde yer yer yoğun olarak sis görüleceğini belirten Meteoroloji yetkilileri, sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Muş Ovası'nı bölen Murat Nehri üzerindeki Arıncik Regülatörü de aşırı soğuklardan etkilendi. Sulama amaçlı kurulan küçük baraj görünümündeki regülatörün ovaya sağladığı suyun üzerinde yaklaşık 60 santimetre kalınlığında buz tabakası oluştu. Son 10 yıldan bu yana ovanın ilk kez buzla kaplandığını söyleyen köylüler, buz kaplı gölet üzerinde yürürken, “Karşı tarafa ıya geçerken yolu böylece kısaltabiliyoruz'' diye konuştu.

'Sibirya' Rusları titretiyor

Sibirya soğukları, Moskova'yı vurdu. Sibirya'da oluşan ve 20 Ocak'ta Türkiye'ye de geleceği söylenen ancak daha sonra Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün, Türkiye'yi etkilemeyeceğini açıkladığı soğuk hava dalgası, Orta Asya'dan sonra Rusya'nın batısını da etkisi altına aldı. Rusya'nın başkenti Moskova'da dün iki kişinin donarak öldüğü, 14 kişinin de hastanelik olduğu açıklandı. Hava sıcaklığının gündüz eksi 25'e, geceleri ise eksi 36 dereceye kadar düştüğü bölgede yer yer elektrik kesintileri yaşanıyor. Ancak kışın da yüzme geleneği olan bazı Ruslar, dondurucu soğuğa aldırmadan soluğu açık hava havuzlarında aldı.
 
Scudo