Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Devamlı Vites Atma Sorunu

expertk1

Üye
Tepki
0
selam arkadaşlar

öncelikle forum bayağı iyi henüz yeni üye oldum ve bir sorum olacak.

Bisikletim 26"21 vites 96 model Galaxy Marka Dağ Bisikleti.

Durmadan vites atar gibi ses geliyor pedal bir ara boşa dönüyor sonra zincir yeniden çarka tutunuyor bi gidiyorum bi duruyorum. arka çarklı da sorun var galiba henüz bir bisiklet tamircisine götürmedim ama düşünüyorum.

Siz ne önerirsiniz.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

herkese kolay gelsin.

Scudo
valla bende kisa bi süre öncesine kadar buna benzer bi sorun vardi. Vites ayari + zincir yaglamasi sorunu çözdü... Ama genede bi bilene danismak lazim.... Moderatörüm nerdesin

bunların yanısıra eğer yeni bir değişiklik yaptıysan çekiş sisteminde zincirin uzunluğunu kontrol etmelisin.zincir bol olduğunda da benzer sorunlar yaşanabiliyor.

Ben önceki bisikletimde aynı sorunu yaşamıştım sonuçta zincir,aynakol ruble her şeyi değiştirmek zorunda kalmıştım sebebi uzun süre kullanımdan dolayı aşınmaydı,bunu anlamak için ön ve arka dişlilere zincir tam oturuyor mu kontrol et,eğer dişlilerle zincirin yuvaları arasında boşluklar varsa mutlaka parçaların değişmesi gerekiyordur.Zinciri elle kontrol ettiğinde dişlilere giren yuvarlak halkalar oynuyorsa da aynı anlama gelir.Eğer sorun aşınma değilse vites ayarlarını kontrol etmen mantıklı olur genelde tır tır tır şeklinde vites değiştirirken gelen ses geliyorsa vites tellerinin ayarlarıyla oynayarak düzeltebilmen gerekir.Bu sesler hafifse zincirin kirlenmesinden de kaynaklanabilir temizleyici solüsyonlar ya da mazot'la silerek temizleyebilirsin.

Selam arkadaşlar..
Gecikme için kusura bakmayın..
Bunun nedeni çok çeşitli olabilir.. Burda detaya girsem sayfalar dolar..Kısaca:
1- Vites teli gerginliği ayarı bozuk
2- Arka vites kafesi (2 makarayı tutan parça) yamuk
3-Kadroda vitesin bağlandığı yer yamuk
4-zincirde bir bakla sıkışık
5- Zincirde bir bakla kopmak üzere
6-Zincir arka veya ön dişliye uyumsuz (kalın vs)
7-Orta dişlinin "chain line"ı bozuk
8-kabloların içi pis
9-dış kabloda kırık (keskin köşe ) var
10- İç telde kopma-zedelenme var ve bu da kablo içinde
11- dış kablo vites yerine fren kablosu olarak takılmış( boyuna çelik tel yerine spiral kablo)

gibi durumlar olabilir..(daha da var..) Gördüğünüz gibi konu çok detaylı..
Ama en fazla olasılık 1. maddedekidir..
Bisiklet Yeşil Bisiklet'e gelirse hallederiz..
Selamlar
Gürsel

abi titanyum 'dan yapılmış..arka attırıcının koroyucusu var mı sende..çelikler paklamıyor..:D vites yamultmaktan artık bıktım...:D:D:D

Var da berilyum'dan yapılma.. Sana ancak o yakışır..Gerçi seri üretim titanyum vites duymadım ama özel yaptırırız onu da.. NASA'da çalışan bir arkadaşım var, rica ederiz uzay mekiği parçalarını yaparlarken araya senin parçaları sıkıştırırlar.. Fiyatı da pazarlık yaparız 150 bin dolara falan inerler arkadaş hatırı için..(Sormuştum; "kurtarmıyor abi, 350 den aşağı olmaz" demişti ama..)

varsa abi üzerinde NASA yazmasın..sonra polis'le uğraşmayalım.. bana elinde bulunan en dayanıklı koruyucunun fiyatını verebilir misin? ben o msj'i yazarken ilk aklıma çelikten önce filan titanyum geldi.ondan yazdım birazda geyik olsun diye :D

Çağatay'cım.. Koruyucu falan 10 sene öncelerde kaldı.. Çok istiyorsan sana bedava vereyim. Ben böyle bir şey hayatta kullanmadım ve de kullanmam. Sen çok istiyorsan kullan..Bu "koruyucu" lafı hikaye.. Alet sorun üretmekten başka bir işe yaramaz. Zaten yeni bisikletlere takmak zor..

Carraro force 320 sahibiyim viteslerle alakalı 2 çeşit sorunum var 1.si 5. Vitesteyken vitesi 6'ya atmak istediğimde vites atmıyor hala 5te kalıyor 7. Vitese attığımda ise direk 5'ten 7'ye atıyor ama 7'den 6'ya geri geçtiğimde bi sorun yok.
2.si ise soldaki vites 2deyken arkadaki vites kaçta olursa olsun her pedalda tık tık tık diye ses geliyor fakat sol vitesi 3'e çıkarttığımda bu ses kayboluyor servise gitsem bunu düzeltirler mi ?

@Erayyo hocam ön vites 3 lü ise oluyor bazi bisikletlerde öyle. Capraz kullanim yapmamaya calisin. 1 deyken 3 e kadar, 2 deyken 6 ya kadar, 3 teyken 8 ya da 9 a kadar kullanin

@Erayyo
Bisikletiniz 3x7 ise arkadaki en büyük dişli 1. vites, en küçük de 7. vitestir, bu şekilde tanımladıysanız sorunuzda, 5'ten 6'ya geçmemesinin nedeni vites telinin fazla gergin olmasıdır.. Genel olarak bisikletiniz vites ayarı istiyor. Basittir ama tecrübe ister, siz yapamayacaksınız bir bisikletçiye götürün, aksi halde ayarları iyice bozabilirsiniz...

@Orhan Akarkut
Hocam 6'ya atamama sorunu bugün bindiğimde yoktu sorunsuz bir şekilde vites 6'ya geçiyordu fakat sol vitesi 2'ye geçirdiğimde sağ vites kaçta olursa olsun her pedalda tık diye bir ses geliyor bu hala düzelmedi bisikleti alalı 3 gün oldu acaba yeni olduğu için olabilirmi birkaç gün sonra düzelirmi bu sorun ?

@Auron Sanchez Hocam 2deyken arka vites kaçta olursa olsun o tık sesi her pedalda geliyor özellikle dikkat ediyorum çapraz kullanmamaya fakat uygun viteste bile aynı ses devam ediyor 1.de veya 3. Bu sorun olmuyor sadece 2.de oluyor

@Erayyo
Yahu forumdaki ilk entry'nde 11 yillik konuyu nereden buldun cikarttin, forum forum olali böyle hort görmedi :) :)

• Beğen
Tepkiler: kobalamin
@Kuzey Ege hocam açmak istediğim bölümde hata verdi başka sayfaya yönlendirdi konuyu açmam için normal bir şekilde açtım buraya nasıl geldiğini bende anlamadım :(

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege
Viteslerde ayarsizlik var. Bir bisikletciye goturun ayarlasin.

• Beğen
Tepkiler: Erayyo
Back