Depodan çıkan eski road'u adam etme zamanı

Scudo

uslsy

Marstan Katılan İlk Vejetaryen Üye
Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato

Sökmek var sökmek var. Evet arkadaşlar yukarıda prof iş aşağıda home style çaylak işi. İlk gece dayanamadım hemen söküme giriştim. Malzeme eksiğimden dolayı ayna kol ve maşayı sökemedim. Onu da yarın bisikletciye söktürüp hızla boya işlerine girişmek istiyorum. Zira dış kaynaklı iş hemen bitsin ki ben kendi işimi hızlandırırım.

Bu saatlere kadar mesajlarla desteği için de @mariokaldato kaptana teşekkür ederim. :harika:

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@uslsy
Iyi gidiyor masallah baskan

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Kolay gelsin, restore isi cok zevk verici bir hobidir umarim ugrasmaniza deger.

Öncelikle bisikletiniz malesef 1979 model Fuji Gran Tourer SE degil. Sizin bisikletiniz benim tahminim herhangi bir Ingiliz markasi olabilir cünkü cogu seyi standartlara göre ters yönde calisiyor, mesela frenbacaklarinin kablo girisi yada kadroda arka frenkablosunun tutacaklari kadronun sag tarafinda.
Ingiliz tersyön hakkinda söyle bir misal verebilirim, mesela önceden mercedes 190lar vardi yada 124 kasa lar vardi, bunlarin aynalari sol taraf büyük sag taraf kücük olurdu ve cogu kisi ayni boyutta olsun diye ingiltereden sag aynasini siparis verirlerdi. :D
Gelelim neden fuji olmadigina, en basiti fuji de ne üst boruda fren kablo giris yeri nede vites kollarindan gelen kablo icin alt boruda giris yerleri var. Yada fujinin luglari sizin kadronun luglari ayni degil.

Son olarak eger bisikletiniz deger kazansin diye bu restorasyonu yapiyorsaniz hic ugrasmayin ama güzel görünsün öylesine elim alissin diye yapmak istiyorsaniz ona bir sey diyemem. Yalniz fotograflardan gördügüm kadari ile bisikletinizin ozamanlarda girisi seviyesi olarak satilan bisikletlerden oldugunu tahmin ediyorum.

Sonuc olarak ne olursa olsun restorasyonu insallah bitirisiniz ve inanin bana bu isin zevkini tam anlamiyla aldinizmi gerisi gelir. Size cani gönülden basarilar dilerim, sonucu simdiden merak etmeye basladim.:harika::harika::harika::harika::harika:

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Murat Cömez
Reis vites kollari gidon bogazinda olani ilk defa gordum. Direksiyondan vitesli ford kamyonet gibi :D

Reis birde yine Fuji olup ingiltere piyasasina uretilmis olabilir mi ?

uslsy

Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez

Murat Hocam ben tum gerekli arastirmalari yaptim. Gerek kadronun kaynak yerleri, mevcut jant, lastik, frenler, fren kolları, gidon, gidon boğazı ve boynu, onun tepesindeki vida, viteslerin yerlesimi. Okudugum sitelerde bazı ozelliklerin bolgeye gore degisiklik yaptigi. Fujinin en buyuk ayriminin kaynak yerleri oldugunu anlatmislar ve fotolarla orneklemisler.

Sana sunu net soyleyebilrim ki bu bisiklet Fuji Gran Tourer SE. Model yılını ve satıldığı bölgeyi bilmiyoruz.

Bir diğer konu bu bisiklet Turkiye Bisiklet Takımı için düzenlenmiş ve kullananin madalya aldığı bir bisiklet. O sırada bir takim özellikleleri baştan düzenlenmiş olabilir.

------------------------------

Yeni bilgi:
Mahallemizin bisikletçisi Mehmet ile son sökme işlemleri de tamam. Muhtemelen toplama sırasında da desteğini alacağım. Kendisine arka dişli ve jantları da bıraktım. Güzel bir ayar çekecek çelik jantlara.

Dün ilaç almıştım boya için fakat çok güzel iş çıkartan bir hassas kumlamacıya yönlendirdi beni. Daha önceden 4 kere kadro kumlatmış. Bugun teslim edersem yarın geri verecekler. İkisini denk getirebilirsem kumlamacıdan aldıktan sonra yarın hemen boyacıya vermeyi planlıyorum.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@uslsy
Ooooo desene yine 4 ayak üstüne düşme sekli diye :D hassas kumlama nasil oluyormus mutlaka sorustur sakat is yapmasinlar

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
"Yok mu bana şöyle eski bir yol bisikleti hediye edecek hayırsever?" diyeceğim ama biraz arasam 30-50€ arasında bulabiliyorum [emoji28]. Hem zaten yakınım da kimse yok [emoji1].

Cemal Ç.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur

uslsy

Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikleti kumlamaya verdim. Bu gece aside yatırdılar. Yarın deniz kumu ile kumlanacak. Sonrasında maşanın yarısı krom yapılıp elektrostatik boyaya girecek.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@uslsy
Boya işlemi için ne kadar istediler acaba?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

uslsy

Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren

Evet. Ayakkabı boyacısına ayakkabı boyamak büyük iş ama bunlara kadro / maşa boyamak iş değil. Çorba sigara parası alıyorlar işte.

uslsy

Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Aloha

Bisiklet yarışlara katıldığı tarihte milli takım için kırmızı beyaza boyanmış bu sırada tüm metal plakalar ve var ise numara vb şeyler gitmiş.
Ben bugün fotoları gönderdim bir FUJİ Gran Tourer blogerına %99 Gran tourer yada Fuji tarafından yine gran tourer bandında ynı malzemeler ile başka firmaya üretilmiştir dedi. Senesi 79 ile 85 arası olabilir diyor.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur