Deore xt aynakol pedal girişi sorunu

strayon

Üye
Tepki
3
İsim
ns
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar bu sitedeki ilk konum.Sorunumla alakalı..
Deore xt aynakola taktığım pedal,aynakol girişindeki dişleri yalama yaptı.(sanırım tam sıkılmayan pedal geçen yaşadığım ufak kazada içe göçürdü dişlerin bir kısmını)
Ne yapacağım?Yardımcı olacak biri varmı?
Tahminimce ihtimaller
1-)Yenisini almak hallowtech II orta yatağa uyumlu en ucuz aynakol 300 ten başlıyor.Deorenin ise sıfırı 500 civarı..(Öğrenciyim o kadar para çıkmaz şuan)
2-)Bir şekilde tornacıda yeni diş açtırmak.Yapabilirlermi bilemiyorum parça alüminyum.Bir yerle konuştum 40 tl ye yaparım dedi ama aynakolun içine etmesini istemiyorum.
Sizce ne yapmalıyım?
görüntüler:
bisiletim2.jpg
dis2.jpg
dis3.jpg
dis4.jpg
dis.jpg
dis2.jpg

Scudo

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tekrar diş açtırman gerekir. Yalnız bir taraf ters kılavuzla açılıyor ona dikkat et. Ama yinede kesin çözüm olmayabilir diş açtırmak.

strayon

Üye
Tepki
3
İsim
ns
Bisiklet
Sedona
@mehmet.ali
cevabınız için teşekkürler.ters kılavuz kısmını tornacı bilebilir mi?Benim mi söylemem lazım.Ha birde dış uca doğru biraz içe göçmesi var görüldüğü gibi,diş açmada sorun çıkartırmı?
https://www.bisikletforum.com/dosyalar/dis-jpg.67107/

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Merhaba ve geçmiş olsun.

Başına aynı şey gelmiş birisi olarak şunları yazayım :)

O haliyle oraya diş açtıramazsınız, zaten dişler gitmiş, bir daha diş denerseniz alüminyum genişler ve pedalı hiç tutmaz.

2 seçeneğiniz var bence.

1. Pedal elinizde somuncuya gidip pedala giren ve tutan bir somun bulacaksınız (diş aralığının uyması gerek her somunun aynı olmuyor) o somunu biraz tırtıklayıp içeri yerleştirecek tornacı arkadaş ve ince bir pim atıp somunun dönmesini engelleyek.

2. Seçenek ise orayı argoncuya kaynakla doldurtacaksınız sonra kılavuzla diş açtıracasınız. Fazla abartmasın yanıklar oluşur.

Arkadaşların dedikleri gibi pedalların giriş yönleri var. yanlış yöndeki kılavuz ile diş açarsa başınıza iş açarsınız orada boş bir metali delsin önce kılavuzla, bir bakın pedal giriyor mu / tutuyor mu diye sonra diş açtırın.

mtmecax

Üye
Tepki
55
İsim
mt
Sağ taraf mi sol taraf mi tam anlayamadim. Lakin bu model xt aynakolu tahmin ettiginizden cok daha ucuza edinmek mumkun. Sol kolsa iş cok daha kolay. Bir donem erdoganlar ayni modelin sol kolunu tek olarak satti 40-60 lira gibi bir fiyati vardi. O bulunmasa bile herhangi bir hollowtech 2 kol ile sorun cozulur. Acikcasi tekrar dis acmaya degmeyecegini dusunuyorum.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@mtmecax Hocam dişlilerin olduğu tarafı yemiş arkadaş yoksa ben de erdoğanlar linkini atacaktım :) Nakitte dediğiniz gibi 45 TL

strayon

Üye
Tepki
3
İsim
ns
Bisiklet
Sedona
@Halilibrahim @mtmecax ikinize de teşekkür ederim yardımcı oldunuz.
İlk önce somunlu yöntemi deneyeceğim büyük ihtimal(Babamın çalıştığı işyerinde argoncu yok,kolay olan somun metodu olur.Şimdi birde argoncu aramayalım.;))
Şimdiki sorum şu:
Somun yöntemi mi daha garanti olur,argon mu sorusu aklımı kurcaladı.Bu deorenin alüminyumuna kaynakla yapılan işlem,sonra ne gibi sorun çıkarır aceba?

strayon

Üye
Tepki
3
İsim
ns
Bisiklet
Sedona
@Halilibrahim teşekkürler.:harika:
Bu arada bisikletimi yeni aldım.Aldığımda böyle bir sorunu yoktu.
Bundan sonra sürekli buralardayım.
Bisiklet candır.:hhhhhh:
iyi günler.

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@maykilsikkofiyild Bizler yardımcı olmak için daima burdayız. Siz konu açmadan evvel arama yapın. Eğer aradığınız konuyu bulamazsanız , açtığınız konuya aynen bu şekilde , fotoğraf yükleyip, sorunu tam olarak anlattığınızda, bilgili - bilgisiz herkes yazar birşeyler :D

• Beğen
Tepkiler: strayon

ismail06

Üye
Tepki
0
İsim
ismail
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba ve geçmiş olsun.

Başına aynı şey gelmiş birisi olarak şunları yazayım :)

O haliyle oraya diş açtıramazsınız, zaten dişler gitmiş, bir daha diş denerseniz alüminyum genişler ve pedalı hiç tutmaz.

2 seçeneğiniz var bence.

1. Pedal elinizde somuncuya gidip pedala giren ve tutan bir somun bulacaksınız (diş aralığının uyması gerek her somunun aynı olmuyor) o somunu biraz tırtıklayıp içeri yerleştirecek tornacı arkadaş ve ince bir pim atıp somunun dönmesini engelleyek.

2. Seçenek ise orayı argoncuya kaynakla doldurtacaksınız sonra kılavuzla diş açtıracasınız. Fazla abartmasın yanıklar oluşur.

Arkadaşların dedikleri gibi pedalların giriş yönleri var. yanlış yöndeki kılavuz ile diş açarsa başınıza iş açarsınız orada boş bir metali delsin önce kılavuzla, bir bakın pedal giriyor mu / tutuyor mu diye sonra diş açtırın.
bende de aynı problem oluştu pedalları ters takmışlar erdoğanlar bisiklette sıfır ayna kol fiyatı shımano ty501 modelde 160 tl+70 pedal diş açmaya 100 tl istiyor pedal yine olacak işin parasında değilim ama bir diş içinde sağlam ürünü heba etmek istemiyorum bu ayna kolu direkt olarak pedala kaynak yapsam olmaz mı kaynak tutar mı acaba