Deore-Alivio Vites Seriliği Problemi?

Tepki
3
Merhabalar

Uzun zaman sonra sonunda ilk bisikletimi, Kron XC1000 kampanyada olunca kaçırmadan aldım. Kısaca arka vites Deore, ön vites alivio, vites kolları da alivio.

Konuya gelirsek sorunum vites geçişlerindeki tıkırdama seslerinin biraz fazla olması ve bazen serilik konusunda sorun yaşamam. 2-3 saniye geçmeyip sonra bir anda yüksek sesle geçtiği de oluyor. Vites ayarlarını yaptım. Hatta biraz fazla iyi yaptım sanırım ön 1-2-3 dişli de arkadaki tüm dişlilerle birlikte sorunsuz çalışıyor. Ön 1 iken arka 9'da bile sorunsuz çalışıyor fakat söylediğim gibi ara sıra bu tür serilik problemleri yaşıyorum. Bazen yağ gibi geçiyor geçtiğini bile hissetmiyorum, bazen de çatur çutur sürtme sesleri ile geçiyor. Özellikle pedala yüklenirken gelen standart vites değiştirme sesi işte bilirsiniz çat çut :).

Bisiklet dünyasına yeni yeni adım atmış bulunuyorum, kısaca asıl sorum vites geçişlerindeki seriliği nasıl artırabiliriz? Özellikle geçişlerdeki sesler çok sinir bozucu oluyor buna bir çözüm var mıdır?

Şimdiden teşekkür ediyorum :).

Scudo

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
896
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
Dostum forumda benden tecrübeli çok arkadas var tabiki, ama yine de vites ayarlarindan gectigini düşündüğüm bir problemin var. vites kolu ve arka aktaricida bulunan ayar kulakları(yada adi her neyse) çok çok az sıkıp gevşeterek istediğin serilige getirebilirsin. Ancak cok hassas olması sebebiyle inanilmaz uyuz eder insanı ben kendi xc 1000 imi 3 kez bozup düzelttiğim icin öğrendiğimi düşünüyorum artık arkadaşların vites ayarlarına yardım eden bir tip oldum çıktım :). Sonuç ihtiyacın ince ayar minimum 40 dakikalık bir uğraş

Tepki
3
@mhtozel

İlk aldığımda ön viteste hafif problem vardı, tel çekip sıkacaktım, çok basit bir işti ama ufak bir dikkatsizlikle teli kaçırdım herşey berbat oldu :). Sonradan düzeltmesi 1 saatimi aldı. Hassas ayarlar sıkıntılı söylediğiniz gibi, tavsiyelerinizi dikkate alacağım teşekkürler :).

Şuan için vites geçişlerinde bir hata yok, fakat söylediğim gibi geçişlerdeki sesler ve ara sıra olan gecikmeler rahatsız edici. Yarın tekrar gözden geçireceğim, haftaya bir arazi sürüşüne çıkacağım o zaman netleşir herşey :).

Tepki
3
@furkan blmn
Ben kendimce epey uyguna aldığımı düşünüyorum. 1350'den aldım sıfır. Kask eldiven gözlük suluk vs epey tuttu bunlar da. Sadece kaska 125tl verdim KED marka bir kask aldım forumda iyi diyorlar, alman malı, arkasında yanıp sönen ledleri var. Kaskı önemsiyorum, en gerekli şey.

@Snorlax
Ne dersiniz, zincire hafif yağ mı sıkayım? Pek tavsiye etmiyorlar genelde yağsız bırakın, toz taş yapışıp kötü hale gelir diyorlar. Eski bir bisikletim vardı sürekli yağlardım ve zincirin üzerinde öyle toz pislik birikiyordu ki sürülmüyordu bazen :).

• Beğen
Tepkiler: ZincirYagı

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.676
Zincir ruble temiz Yağlı olacak yağ olarak sıvı gres temiz zincire uygulanacak. Vites geçişlerinde pedala yüklenilmez daha dengeli çevirilir yokuşa gelmeden yada hızlanma başlamadan yolun durumuna göre önceden doğru vitese geçilir.
Vitesin arkasında kadroya bağlı hareketli yerde bisikletin arkasına bakan sertlik ayarı vardır zincirin gerginlik derecesini ayarlar geçişlerdeki gecikmede bununla ilgilidir ayrıca bisikletin kadroya bağlı oldu vida ve kadro kulağının gevşek olmadığından emin olun.

• Beğen
Tepki
3
@Zekeriya Çab

İlgilendiğiniz için teşekkür ediyorum. O zaman zincirin temiz ve yağlı olmasına dikkat edeceğim. Eğer pislenirse temizleyip yeniden yağlarım :).

Pedala yüklenirken vites geçişinde çıkan pat küt sesi normal diyorsunuz :). Bunun bir çaresi yoksa geçişlerde yüklenmemeye çalışırım söylediğiniz gibi dengeli çevirmeye dikkat ederim.
Diğer ayarları da kontrol edeceğim teşekkürler. Şuan için tek sorun yağsız zincir gibi, neredeyse hiç yağ yok :).

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.676
Yağsız zincir olmaz 1000 km de zincir Değişimi ister rublenizin Ömründe azalır mutlaka mazotla silip yeni yağ Kullanım şartlarınıza göre değişir ama 200 km ortalama değer tozlu yollarda yada daha kötü yollarda kullanıtorsanıız daha kısa aralıklarda yapmakta yarar var. Mazot ve fırça ile iyice temizleyip sonra Sabunlu suyla tıkayıp kuruyunca yaplamak en iyisi.

Tepki
3
@Zekeriya Çab
@Snorlax
Anladım, çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için. Zincir yağlama olayını araştıracağım internetten, teşekkürler tekrardan...

• Beğen
Tepkiler: Snorlax

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
@Samet Arslan Çok derin tecrübelerim olmasada würth gibi bilindik markaların sprey yağları tavsiye ediliyor genelde:) Ben özellikle zincir yağı olarak satılan sprey markasını ilk defa gördüğüm bir yağ aldım şimdilik memnunum olay biraz şu aslında ya biraz pahalı tecrübe edilmiş bilindik markaları kullanacaksınız yada alıp kendiniz tecrübe edeceksiniz;)

• Beğen
Tepkiler: Samet Arslan
Tepki
3
@Samet Arslan
@Snorlax
Şimdi bisikletçiden tek kullanımlık Superb Chainlube ve SKALA 400ml'lik sıvı gres yağı aldım. İlk olarak WD-40 ile temizleyip superb'i uygulayacağım, diğer vitesler vs için de skala kullanırım. Arazi de kullanacağım için sürekli kirlenirse sıvı gres kullanırım. Pahalı da bir yağ superb. O yüzden direkt sıvı gresi kullanmak mantıklı. Kutusu 10tl haftada bir yağlasan 1 sene gider. Yağ altı üstü kayganlaştırsın, fazla toz kül tutmasın yeter. Fazla inceleşmeye gerek yok diye düşünüyorum :).

Tepki
53
İsim
Sıradan Pil
Bisiklet
b'Twin
@Artificial Intelligence
O fiyata 2014 model alivio lu anca alinirdi gercekten cok uygun olmus. Nerden aldiniz? :) kask icin bende ayni seyi dusunuyorum. Butce kisitli olsa bile once kask iyisinden alinicak. Kazasiz belasiz bol pedallar..

• Beğen
Tepkiler: Kurkan747
Tepki
3
@furkan blmn
Pendikteki efor bisikletten aldım. Bisiklet ucuz olmasına ucuz ama biraz daha müşteri bilgilendirmesi yapılabilirdi. Bisikletle birlikte 50tl'lik bi kask aldım adam hiçbir şey söylemedi benim de bilgim yok büyük almışım. Gittim değiştirdim bu sefer 125'lik bi kask aldım, bu bana büyük olmaz mı L boy dedim. Yok sen ona bakma dedi. Birkaç sürüş yaptım yine büyük gibi geldi yine gidip al bunu değiştir de diyemeyeceğim, hafif büyük yapacak bir şey yok, daha iyi korur diye düşünüyorum, arazide süreceğimden biraz büyük olsun, çok da değil tabi, taşa filan çarpınca daha iyi korur gibi geldi bana o yüzden hiç uğraşmıyorum. Büyük olmaz diyorsanız gidip yine değiştireceğim, 5-6 gün kullandım gerçi değişim yapmaz gibi ama ne yapayım şimdi mantar kafa gibi de dolaşmak istemiyorum, biraz da hata bende tabi :).

Ayrıca kadro boyunu 16" diye söylemiştim ama alırken hiç sormayı unutmuşum 18" gibi geldi bana kadro boyunu anlamanın bir yolu var mı?

Kısaca bu yerden alacaksanız biraz dikkat ederek alın, dikkat etmesen 27.5" diye 29" alıyordum az kalsın. Son anda değiştirttim jantları :). Dikkatli alın bilgilendirme konusunda pek iyi değiller. Her detayına siz dikkat edeceksiniz :).

• Beğen

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.369
Bisiklet
Whistle
işte benim bisikletim beni bu yüzden seviyo ve hiç yolda bırakmıyo... arka vites 5 yıl öncesinin alivio'su, ön vites öylesine bi shimano serisizi...
ne ben ona sorun çıkarttım ne o bana :) -- ha işte fren/vites kolu (birleşikti) çatlayınca ufak bi değişiklik yaptık... kolları (ayırdık) deore taktık, o kadar = )

bence ayar sorunudur... ya da yanlış vites kullanımıdır... başka bir neden olacağını düşünmüyorum...

Tepki
53
İsim
Sıradan Pil
Bisiklet
b'Twin
@Artificial Intelligence

Kadroyu olcmenin yolu var tabiki. 18 inch sozgelimi 50 cm ise eline bir metre al olcu yerlerinden olc. Forumda ve internette olcu yerlerini olç. Kolay gelsin :)

Yukarı Alt