DehŞet!

nazz

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bir akşam TV de haberleri izlerken;
Deşifre programının ortaya çıkardığı rezalet!
İzlediğim bu haber karşısında yıkıldım, hatta öyle ki günlerdir ‘ne yapılabilir’i soruyorum kendime..
Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde tedavi gören hastalara uygulanan İŞKENCE!
Hizmetli , 11 yaşındaki hasta çocuğa ensesine vurarak ilacını içirmeye çalışıyor, çocuk ağlıyor, canı yanıyor belli ki…
Hizmetliler , temizliği hastalara yaptırıyor! Bir hasta dehşetle ‘tamam temizlicem’ diyor, belli ki korkuyor,
Başka bir karede; Bir hizmetli anlatıyor;
- Bir vurdum elmacık kemiği falan kalmadı ,sabah bir kalktı göz mosmor şişmiş…
Bunu övünerek ve rahatça anlatabiliyor!
Bir an daha var ki , bu insanın canını çok yakıyor;
Hastalar bir hortumla su tutularak yıkanıyor, evet hepsi bir arada!
Su sıcak mı, soğuk mu kimin umurunda! Üstelik hizmetli arada şiddetle hastalara vurarak işkence etmekten geri kalmıyor!
Yatağında bir hasta dövülüyor acımasızca!
Namaz kılan bir hastaya da işkence! ‘Bu saatte namaz mı olurmuş’ diyerek!
Diğer bölümdeki hasta kadınlara ise , TECAVÜZ ediliyor!
Bir hizmetli anlatıyor ;
-O hasta kadınla bende yatabilsem varya…
Evet bunu arkadaşına anlatıyor ve karşısındaki arkadaşta dinliyor!
Onlar çiçekler..Zararlı bile olsalar onları sorgulamaya hakkımız yokken ,bu işkence neden!!!
Öylede masumlar ki ve öyle korkuyorlar ki ….
Onların iyileşmesi belki mümkün ama iyi bir bakım ve SEVGİYLE!
O hizmetlilerde kim oluyor! Nasıl bu hasta insanların üzerinde egolarını tatmin ediyorlar?
İnsanlıktan nasibini almamış bu hizmetliler, sorguya alınmış MIŞ!
Ne olacak sorgudan sonra peki? Ceza alsalarda ne değişecek? Onlar aslında kimin umurundaki!
Zavallı hastalarımız, hatta çocuk hastalarımıza ne olacak bundan sonra!
Onlar zaten birçok sıkıntıdan sonra bu hale gelmemişler mi? Belki biz bile suçluyuzdur, o hale gelmeleri bizim sorumsuzluğumuzdur belki!
‘Ne yapılabilir’ i birlikte düşünelim mi? Fikri olan varsa söylesin!

Scudo

nazz

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Konu ile ilgili bir haber linki ;

(link)

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Ben ne bir sosyolog, ne de bu konun uzmanıyım; bu konuyu uzmanlara bırakmalıyız; ancak düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum; Bence insanlar doğuştan suçlu olmazlar, şartlar onları suçlu hale getirir. Baskıcı toplumlarda bu tip şiddet, cinsel sömürü, fiziksel ve ruhsal işkence olayları sık görülmektedir. Feodal yapının güçlü olduğu geri kalmış toplumlarda eğitim baskılanır ki, mevcut düzene karşı çıkacak bireyler yetişmesin. Çünkü bilgili insan güçlü ve cesurdur.
Bu olayda gördüğümüz şiddet uygulayan, cinsel istismarda bulunan insanların geçmişinde benzer şekilde kötülüklere maruz kaldığını görebilirsiniz. Mutlu bir aile ortamında büyüyen insanlar bu tip davranış sergilemezler. Bence bu bir eğitim, uygulama ve denetim sorunudur. Eğer bu tip olaylara gerçek ve mantıklı çözümler bulamazsak toplum olarak cinnet geçireceğimiz günler uzak görünmüyor ne yazık ki!

• Beğen
Tepkiler: nazz

nazz

Forum Demirbaşı
Tepki
284
teşekkürler ,tırtkaptan
gerçekten açıklayıcı bir yanıt..
keşke şiddeti tamamen silebilsek hafızalardan, keşke bir an kendimizi tutarak ,başkalarını üzmesek:(

Çocukları ne kadar etkiler şiddet biliyor musun?
Körpe beyinleri ebediyen mutsuzluğa sürükler şiddet!
Kadını, kadınlığından utandırır şiddet!
Yaşlıyı, yaşamdan soğutur şiddet!
Bir anlık öfke, bir geleceğe, bir ömre bedel!
Bir anlık korku, ömür boyu etkiler!
Ya sen! İnsan halinden anlıyor musun?
Sen insan! Başkasını kendi yerine koyabiliyor musun?

Cemowski

Daimi Üye
Tepki
105
"Burası türkiye burada herşey olabilir" Bu cümle bu konularla ilgili herşeyi anlatıyor. bu kelimeyi geçen sene duymuştum.