Decathlon fiyatlarının uçması

B

BF Okuru

Misafir
Fahiş fiyat artışı nedir? Bakın bu işin sonunda firmalar kapatıp , parayı faizde ve başka finansal yatırım araçlarında değerlendirecekler ki , çokça bunu yapan da var. Sonuçta tüketici olarak o "fahiş" olarak nitelendirdiğimiz artışları bile arar olacağız..

Bu kanun düzenlemesinin neden çıkarıldığını hepimiz biliyoruz. Suçlunun suçunu başkasına atma çabasından başka birşey değildi.
Böyle bir enflasyonist ortamda, gerçekleri gizleyerek yönetilmeye çalışılan bir ekonomide o kanunun (ki muğlak ifadeler ile dolu) uygulaması hiç de sizin teoride düşündüğünüz gibi gerçekleşmiyor. Cimer'e şikayet ediyorsunuz, Bakanlık'tan firmanın savunması isteniyor, firma güzel güzel hammadde, üretim, inb, outb. lojistik depolama , pazarlama, admin , doğrudan üretime katılmayan işçilik maliyetlerinin hepsinin seceresini döküp , gönderiyor, artışları ispatlıyor. Sonuç?

Bu ülkede bir Anayasa da var , "bana yasal sana yasak" desturuyla uygulanan. Neyse çok da uzatmayalım, anayasal hakkınız olan şikayet mekanizmasını işletin, umarım hep birlikte daha güzel günler görürüz.
geçen hafta firmanın stoğuna düşük kurdan dolayı ucuza girmiş ürüne bugün kur yükseldi diye zam yapılmasını hakkaniyete uygun bulmadığımı belirtiyim. Kar oranı eklenerek satılan ürüne ayrıca % 80 kar ekleyerek satmak sanırım hakkaniyete uygun olmasa gerek. Ama ben sattığım ürünü yerine koyamıyorumki. ? Sorusuna şu cevabi verebilirim sanırım. Siz o ürünü zaten sabit kur sisteminde düşük fiyattan alıyordunuz Ondan herkes ithalat yapıyordu cari açıkta ondan yükseliyordu. şimdi kur olması gereken yere geldi. Artık yeniden ithal edip satacağınız ürüne zam yapmanız gerekecektir. Hukuk devletinde insanlar haksızlığa uğradığını düşündüklerinde izleyeceği yol elbette bellidir. Suçlanan suçsuz olduğunu ispatlıyorsa elbette bu da saygı duyulacak bir şeydir. bahse konu kanunun işlevsiz olduğu hususuna katılmadığımı belirtmek isterim. Veriler açık kaynaklardadır. insanlar elbette farklı düşünebilir eleştirebilir. Bende vatandaş olarak işletmelerin stoklarında buluna mallara kurun ani yükselişi dolayısıyla bir anda yüksek zam yapamayacaklarını düşünüyorum. iyi günler dilerim

Scudo

mcanerg

Daimi Üye
Tepki
892
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kur düşükken alınmış olsa bile enflasyonit ortamda o paranın bugünkü değeri aynı değil, firma ürünün fiyatını bugünkü adil değerine getiriyor

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.337
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
geçen hafta firmanın stoğuna düşük kurdan dolayı ucuza girmiş ürüne bugün kur yükseldi diye zam yapılmasını hakkaniyete uygun bulmadığımı belirtiyim. Kar oranı eklenerek satılan ürüne ayrıca % 80 kar ekleyerek satmak sanırım hakkaniyete uygun olmasa gerek. Ama ben sattığım ürünü yerine koyamıyorumki. ? Sorusuna şu cevabi verebilirim sanırım. Siz o ürünü zaten sabit kur sisteminde düşük fiyattan alıyordunuz Ondan herkes ithalat yapıyordu cari açıkta ondan yükseliyordu. şimdi kur olması gereken yere geldi. Artık yeniden ithal edip satacağınız ürüne zam yapmanız gerekecektir. Hukuk devletinde insanlar haksızlığa uğradığını düşündüklerinde izleyeceği yol elbette bellidir. Suçlanan suçsuz olduğunu ispatlıyorsa elbette bu da saygı duyulacak bir şeydir. bahse konu kanunun işlevsiz olduğu hususuna katılmadığımı belirtmek isterim. Veriler açık kaynaklardadır. insanlar elbette farklı düşünebilir eleştirebilir. Bende vatandaş olarak işletmelerin stoklarında buluna mallara kurun ani yükselişi dolayısıyla bir anda yüksek zam yapamayacaklarını düşünüyorum. iyi günler dilerim
Bu konuyu ben size anlatamam, bunun için bu konuda bir eğitim altyapınızın olması gerekiyor. (Lütfen yanlış anlamayın, bu konu diye özellikle belirtiyorum) Ticari sürdürülebilirlik bambaşka bir konu, sizin baktığınız pencereden haklı gibi görünseniz de bir ticarethanenin nakit akışı düşündüğünüz gibi işlemez. Keşke olabilseydi, ama malesef... Dediğinizi uygulayabilecek bir işletmenin, her istediğinde ek maliyeti olmadan (burada faiz) parasal kaynağa ulaşabilmesi lazım ki o bile sıkıntılı bir durum. İlk aksaklıkta batacaktır. Komik gibi görünsede koca koca işletmeler bu şekilde basit nakit problemleri yüzünden iflas edebiliyorlar. Malı yerine koyabileceğiniz şekilde sermayenizi koruyamazsanız (arttırmayı bir kenara bırakıyorum), ticaretinizi sürdüremezsiniz. En basitinden açın bir excel, simüle edin, söylediğiniz model ile kaç iterasyon yapabileceksiniz.

Sizlere de iyi günler.

B

BF Okuru

Misafir
Bu konuyu ben size anlatamam, bunun için bu konuda bir eğitim altyapınızın olması gerekiyor. (Lütfen yanlış anlamayın, bu konu diye özellikle belirtiyorum) Ticari sürdürülebilirlik bambaşka bir konu, sizin baktığınız pencereden haklı gibi görünseniz de bir ticarethanenin nakit akışı düşündüğünüz gibi işlemez. Keşke olabilseydi, ama malesef... Dediğinizi uygulayabilecek bir işletmenin, her istediğinde ek maliyeti olmadan (burada faiz) parasal kaynağa ulaşabilmesi lazım ki o bile sıkıntılı bir durum. İlk aksaklıkta batacaktır. Komik gibi görünsede koca koca işletmeler bu şekilde basit nakit problemleri yüzünden iflas edebiliyorlar. Malı yerine koyabileceğiniz şekilde sermayenizi koruyamazsanız (arttırmayı bir kenara bırakıyorum), ticaretinizi sürdüremezsiniz. En basitinden açın bir excel, simüle edin, söylediğiniz model ile kaç iterasyon yapabileceksiniz.

Sizlere de iyi günler.
önceki sayfada 10 gün önceki fiyatı 190 TL olan ürünün fiyatının 340 TL ye çıktığını belirtmiş bir arkadaşımız. artış % 79 On gün önceki yani 28 mayıs kuru dolar 19,97 TL euro 21,38 dir. 07 haziran kuru ise dolar 23 TL euro ise 24,86 Tl dir euro artışı 10 günde % 16 artmıştır. Ürünün fiyat artışı ise % 79 dur. Bu fiiyatlama eğer diğer ürünlerede yansıyor ise burada bir haksızlık olduğu ortadadır. iddia ettiğiniz excel simülasyonuna gelince. Kurdaki artışın maliyeti artırıp fiyatları yukarı çekmesi ve talebide düşürmesi gerektiğinden simülasyonda talebin aynı kalmasını varsayarak bir satış senaryosu oluşturmak hatadır. çünkü fiyatların nerde dengeye geleceği meçhuldur. Firmanın öz sermayesi içinde geçmiş yıl karlarıda olduğu için bu şekilde fiyat artışında haksız yere vatandaşa zam yoluyla yansıtmak yerine maliyet % 16 arttı ise o kadar ek sermaye ekleme yoluna gitmesi veyahut dengeli bir fiyat artışı yapması gerektiğini düşünüyorum. Tüketicileri korumak amacıyla konulmuş hiç bir kanunun firmaları batırma amacını gütmediğini söylemeye gerek yoktur sanırım.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.337
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
önceki sayfada 10 gün önceki fiyatı 190 TL olan ürünün fiyatının 340 TL ye çıktığını belirtmiş bir arkadaşımız. artış % 79 On gün önceki yani 28 mayıs kuru dolar 19,97 TL euro 21,38 dir. 07 haziran kuru ise dolar 23 TL euro ise 24,86 Tl dir euro artışı 10 günde % 16 artmıştır. Ürünün fiyat artışı ise % 79 dur. Bu fiiyatlama eğer diğer ürünlerede yansıyor ise burada bir haksızlık olduğu ortadadır. iddia ettiğiniz excel simülasyonuna gelince. Kurdaki artışın maliyeti artırıp fiyatları yukarı çekmesi ve talebide düşürmesi gerektiğinden simülasyonda talebin aynı kalmasını varsayarak bir satış senaryosu oluşturmak hatadır. çünkü fiyatların nerde dengeye geleceği meçhuldur. Firmanın öz sermayesi içinde geçmiş yıl karlarıda olduğu için bu şekilde fiyat artışında haksız yere vatandaşa zam yoluyla yansıtmak yerine maliyet % 16 arttı ise o kadar ek sermaye ekleme yoluna gitmesi veyahut dengeli bir fiyat artışı yapması gerektiğini düşünüyorum. Tüketicileri korumak amacıyla konulmuş hiç bir kanunun firmaları batırma amacını gütmediğini söylemeye gerek yoktur sanırım.
(link)

Bir dönem ucuza satıp zararını öz sermayesinden sübvanse ederek çok ayıp etmiş gerçekten. € en son ne zaman 12.67TL idi hatırlıyor musunuz? Ne kadar süredir 190 TL imiş ya da ne kadar süredir malı ederinin altında tutarak , Türkiye pazarındaki varlığını diğer ülkelerdeki karı ile sürdürmüş? Pencereniz çok dar, sadece tüketici gözüyle bakıyorsunuz. Bence biraz da vatandaş gözüyle bakıp, neden böyle olduğunu sorgulamalısınız.

Maliyet arttığında talep her zaman düşmez. Son 2 yıldır, "yarın herşey çok pahalı olacak" güdüsüyle talepte rekorlar kırılıyor. İlginç olarak gıda da bile bunu uyguluyorlar ki hiç rasyonel bir yaklaşım değil.

Simülasyon için her değişkeni bir kenara bırakın, aynı malı belirli bir tarihten itibaren alın satın. Modellerken maliyet artışına son 2 yıllık kur ve asgari ücret artışını koyun. Parekendeye çok hakim değilim ama muhtemelen maliyetlerinin 10-15% ini geçmiyordur çalışan maliyetleri. Kira için genelde USD libor +3-5% birşey alırlar. Stoğu da 3 ayda bir çevirin. Bakalım sonuç ne çıkacak? Elinizdeki parayı ne zaman bitirip, sanal işletmenizin iflas edeceğine bakalım. Bu arada kredi çekemiyorsunuz , yeni mal almak için öz kaynağınızı kullanacaksınız.

*Geçen yılın karından yiyerek ticaret yapmayı planlıyorsunuz anladığım kadarıyla, kolaylıklar dilerim.

P1n0ky0

Daimi Üye
Tepki
784
İsim
Pin Okyo
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
30 canım vardı, hepsi bitti. game over. tekrar oyunu yüklüyoruz 30 canımız bir daha oluyor. bu bilgisayar oyunu değil ki? oturduğun yerden stokları yenileyesin. size naçizane önerim, ürünleri sabitlenmeye çalışılan suni kurdan diyelim 100 liradan alınmış ürünü satandan değil; daha bugün tazecik dumanı üstünde 200 liradan ithal etmiş kişiden almanızdır. böylelikle yaşadığınız ikilem çözülmüş olur.

B

BF Okuru

Misafir
(link)

Bir dönem ucuza satıp zararını öz sermayesinden sübvanse ederek çok ayıp etmiş gerçekten. € en son ne zaman 12.67TL idi hatırlıyor musunuz? Ne kadar süredir 190 TL imiş ya da ne kadar süredir malı ederinin altında tutarak , Türkiye pazarındaki varlığını diğer ülkelerdeki karı ile sürdürmüş? Pencereniz çok dar, sadece tüketici gözüyle bakıyorsunuz. Bence biraz da vatandaş gözüyle bakıp, neden böyle olduğunu sorgulamalısınız.

Maliyet arttığında talep her zaman düşmez. Son 2 yıldır, "yarın herşey çok pahalı olacak" güdüsüyle talepte rekorlar kırılıyor. İlginç olarak gıda da bile bunu uyguluyorlar ki hiç rasyonel bir yaklaşım değil.

Simülasyon için her değişkeni bir kenara bırakın, aynı malı belirli bir tarihten itibaren alın satın. Modellerken maliyet artışına son 2 yıllık kur ve asgari ücret artışını koyun. Parekendeye çok hakim değilim ama muhtemelen maliyetlerinin 10-15% ini geçmiyordur çalışan maliyetleri. Kira için genelde USD libor +3-5% birşey alırlar. Stoğu da 3 ayda bir çevirin. Bakalım sonuç ne çıkacak? Elinizdeki parayı ne zaman bitirip, sanal işletmenizin iflas edeceğine bakalım. Bu arada kredi çekemiyorsunuz , yeni mal almak için öz kaynağınızı kullanacaksınız.

*Geçen yılın karından yiyerek ticaret yapmayı planlıyorsunuz anladığım kadarıyla, kolaylıklar dilerim.
farklı düşünüyoruz Gürkan bey ama tartışmak keyifli genede. sonuçta fikirlerimizi beyan ediyoruz. herkes için hayırlısı olsun. iyi günler dilerim

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
791
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
farklı düşünüyoruz Gürkan bey ama tartışmak keyifli genede. sonuçta fikirlerimizi beyan ediyoruz. herkes için hayırlısı olsun. iyi günler dilerim
Bütün yazılanları okuyamadım ama anladığım kadarıyla siz işletme sermayesini para olarak alıyorsunuz. Yanlış. Bir işletmenin sermayesi sürekli dönüşümde olan üründür. Ne satıyorsa sermaye odur ve o sermayeyi birim olarak korumak zorundadır. Yoksa onu nasıl sürdürülebilir yapabilirsiniz ki? Bir kuyumcuya aynı şeyi diyebiliyor musunuz? sen bu gram altını dün 1300 den aldın bugün 1400 den satıyorsun fahiş zamdan şikayet edeceğim diye. Bu başlıktaki decathlon veya başka mağazalarda aynı.
Kampanya dönemi veya sezonluk şeyleri saymıyorum. Bahsettiğim konu bir işletmenin devamlı olabilmesi ve yaşayabilmesi için korumak zorunda olduğu mal stoğu.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek
B

BF Okuru

Misafir
Artık şaşırmıyorum hiçbir şeye ya, uygun fiyatlı ve ürünleri sevdiğim markalardandı... üzdü

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.416
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hataları, kalitesiz ürünleri olsa da bu ülkedeki spor severler decathlonun hakkını ödeyemez. Sadece bisiklet olarak bakmayalım. Kamp sandalyesi bakıyorsun, f/p ürünleri burada. Koşu ayakkabısı bakıyorsun yine öyle.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.929
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet firmaları artık açık açık euro ile satış yapıyor.Bugün adını vermeyeceğim yol ayakkabısı için benden 410 eurodan 310 euroya , 380 eurodan 270 euroya düşerek fiyat verdi.Adamlar da haklı ne diim.Fiyatlar daha da uçacak yarındna itibaren mazot ve benzindeki zamlar başka zamları daha da çok teiklicek.Valla Decathlon ne yapsın ?
Allah bizi bu hale getirenlerin bin belasını versin.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
416
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Başka bir başlık altında da vardı, stok ve kur olayı.

Soru: neden kar marjları kur üzerinden hesaplanır da alış TL fiyatı üzerinden hesaplanmaz?
Cevap: bugün evini 50 bin TL'ye satarmısın? Sen TL cinsinden o evi 50 bin TLye aldın, sat bakalım 50 bin TL'ye. Evi sattığın zaman yeni ev alabiliyor olman lazım, bir esnaf da bir ürünü sattığı zaman yerine yeni mal koyuyor olabilmesi lazım. Cevabı bu kadar basit.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.416
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet firmaları artık açık açık euro ile satış yapıyor.Bugün adını vermeyeceğim yol ayakkabısı için benden 410 eurodan 310 euroya , 380 eurodan 270 euroya düşerek fiyat verdi.Adamlar da haklı ne diim.Fiyatlar daha da uçacak yarındna itibaren mazot ve benzindeki zamlar başka zamları daha da çok teiklicek.Valla Decathlon ne yapsın ?
Allah bizi bu hale getirenlerin bin belasını versin.
Bu kanunen yasak. Müşteriye ödeyeceği nihai fiyat TL cinsinden beyan edilmeli. Ürün fiyat etiketleri de bu şekilde olmalı. Ki bence olmamalı.

• Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.545
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu kanunen yasak. Müşteriye ödeyeceği nihai fiyat TL cinsinden beyan edilmeli. Ürün fiyat etiketleri de bu şekilde olmalı. Ki bence olmamalı.
Faturayı tl keser :)

RTFM

Forum Demirbaşı
Tepki
1.123
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Faturayı günlük kurdan TL kesmeli. Vade varsa o tarihli kurdan tl karşılığını almalı. Sistem ne yazık ki epeydir böyle işliyor.

• Beğen
Tepkiler: makaram

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.182
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kilit almak isteyen kaçırmasın fiyatlar artmadan.
IMG_20230609_114157.jpg

IMG_20230609_114153.jpg

Loyol

Üye
Tepki
79
İsim
Özgür
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Enflasyondan korunmanin yolu vatandaşlar için malda kalmaktir. Bunu da herkes uygular. Bu da enflasyonu dahada artirir. Talep enflasyonu budur. Örnek ben 1 hafta önce nintendo oled aldim 8600 tl ye 5 taksit üstelik. Şu an 10 bin tl den aşagi satan yok.