Decathlon Çİfti 15TL Olan Yol İç Lastiği Yama Yapma (30 Saniyede)

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
Birkaç kişi bu iç lastiklerin yama tutmadığını söylemiş, kullandığım yöntem bu, iyi seyirler

• Beğen
Tepkiler: aeneskral
Scudo

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
@Owlknife Maket yaptığım için yapıştırıcılarla oldukça haşır neşirim. Şimdi bu yamayı ele alalım. Bu kullandığın yapıştırıcı kuruduğunda oldukça sert bir kıvama geliyor. Yanı esneme payı neredeyse 0. lastiğin 100 PSİ hava olduğunu ve tam o yamalı yer zemindeyken küçük bir taş parçasının geldiğini düşün. Bu ihtimal oldukça düşük gibi görünüyor ama emin ol ihmal edilecek düzeyde değil. O yapıştırıcı kırılacak ve yama tutmamış olacak.Aynı zamanda bu kadar sert bir malzeme dış lastiğine iç kısımdan da zarar verebilir,yıpratabilir.

Mehmet 38

Aktif Üye
Tepki
172
İsim
Mehmet Alay
Bisiklet
Salcano
Bisikletçi den 5 TL'ye yama seti almistim, ön lastik te üç tane yama var 1000 km dir sıkıntı çıkarmadı maşallah.

• Beğen
Tepkiler: aeneskral

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
bir deneyeyim bari haftada 4 iç lastik gitmeye başladı yanımda 3 iç lastik taşımaktan bıktım

• Beğen
Tepkiler: Owlknife

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
İç lastiği çifti 15 TL. Şöyle kaliteli orijinal bi hızlı yapıştırıcı 18 TL. Kolay gelsin.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@Liberi Spiritu bu yapıştıtıcıyı 2 liraya aldım videoda yapıştırıcı pattex olsun da demedim
@Bahadır Ulusoy 100km dir kullanıyorum haklı olabilirsiniz her yama açılabilir, çöpe atmaktansa o dediğiniz küçük ihtimal gerçekleşene kadar yüzlerce km kullanılabilir, dış lastiğe zarar vereceğini düşünmüyorum hem dış lastiğin iç kısmına yapıştırıcı sürülmemiş yamanın turunxu-siyah olan üst kısmı geliyor hemde yama yapılan kısım diğerlerine göre daha az şişiyor

• Beğen
Tepkiler: koshanerberk

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
Bu lastiği kullananlara ufak bir sorum olacak. Benim dış lastik 700x25, çifti 15 lira olan lastiğimiz de 700x19-700x23 etiketli. Bisikletle beraber alırken dikkat etmemişim, bunu aldım. Kullanmak sorun yaratır mı acaba?

IAMCYCLING

Üye
Tepki
18
İsim
Kaan
Video için teşekkür ederiz.
Saçma sapan yorumlar var anlamadım nedendir bu mok atma mevzusu

Tepki
47
İsim
Yasir emre kızıl
Bisiklet
b'Twin
@Owlknife yok sen yanliş anladın mantıklı birşey yaptığin ben espiri olsun diye yazmiştim ama sen yanliş anladın galiba

• Beğen

Yigit K.

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
@bariss.t hocam ben 700x28 r kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım sadece tekerlek biraz sönük gibi duruyor yanlardan onun dışında problem olmaz

Tepki
39
İsim
Berk KOŞANER
Bisiklet
Ghost
bence video öyle her seferinde iç lastik almayanlar veya alamayanlar için çok mantıklı olmuş bu yorumlar gereksiz detay içeriyor altı üstü bir yama tur yapmıyor downhill yapmıyorsan seni götürür zaten onları yapıyorsanda yanında illaki iç lastik veya çok daha kaliteli bir kit bulunur

• Beğen

citk60

Daimi Üye
Tepki
230
İsim
Emre Çıtak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben o iç lastikleri süzgeçe çevirmişitim halada yama yaparak kullanıyorum hemde yamanın içinden çıkan yapıştırıcı ile yama yapmayı bilirseniz hiç birşey olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Ulusoy

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Japon yapıştırıcısı sadece hareket etmeyecek, sabit durması gereken parçaların yapıştırılmasında kullanılır. Özelliği de içinde solvent bulunduğundan dolayı, plastigi bir miktar eriterek oradaki malzemeye tutunmasıdır. Yani:

1) Lastiğinize zarar verir mi? Evet verir, yama yapılan bölgeyi eritir.

Bally, derby gibi yapıştırıcılar ise sert bir tabaka oluşturmaz. İçlerinde uçucu madde vardır, bu madde yüzeyden uçtukça daha koyu kıvamlı bir hal alır. Yani iki yüzeye de sürüp bir miktar beklediğiniz zaman, sümüksü bir tabaka oluşur.

Daha önce de örneklendiği gibi, içinde 100 psi basınç olan bir lastik düşünün. Sert bir tabakanın kırılması ile bu basıncın açığa çıkması ve yumuşak bir tabakadan sızıntı halinde açığa çıkması arasında büyük farklar olacaktır.

2) Tehlikeli olur mu? Evet olur. Özellikle belli bir hızın üstündeyken lastiği yarılmış arkadaşlar ikisi arasındaki farkı daha iyi anlayacaktır. Potansiyel yarılma tehlikesi olan bir lastikle çıkmak, 'ben yıllardır kasksız geziyorum, bir şey olmadı' savunması yapmak gibidir.

ultra 700 ersin

Aktif Üye
Tepki
167
İsim
ersin
Bisiklet
b'Twin
Bakın arkadaşlar ben kırtasiyeyim,bu 502 gibi japon yapıştırıcılar lastiği büzüştürüp yakar,ve sert bir tabaka oluşturur ,bu lastik birgün giderken sertleşen yerden kesik gibi kopabilir veya patlayabilir ,yalnız peligom diye bir yapıştırıcı var,ben kendim herşeyde onu kullanıyorum çok iyi yapışıp sert bir kalıntı bırakmadan esnekliği bozmadan yapıştırıyor,2.50tl ye alıp kadro çantanıza atın en ufağı bile 10 kere lastik yaması yapıştırır bilginize..

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bally ile rahat rahat yapılıyorken macera aramaya gerek yok bence :)

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Arkadaş yama tutmuyor demiş yani sorun peligom, bally değil . Çok daha kuvvetli bir yapıştırıcı kullanmak istiyor. Bizde bunun olmayacağını söylüyoruz ancak bu seferde ilk patlakta iç lastiği çöpe atan adam yaftası yiyoruz :) . Ben bisiklet üzerinde gelen iç lastiği kullanıyorum hala. Alır almaz Formula X patlak önleyici koymuştum. 2000 km ye yakın kullanmışımdır. 1 kere arka lastiğim patladı sadece. Kısacası yama tutmuyor diye bir şey yoktur bence. Yapıştırıcıyı az sürmüştür belki hafif kurumadan yamayı yapıştırmış olabilir vb.

• Beğen