Dahon Vybe C7a Modifikasyon

bora62

Üye
Tepki
21
İsim
Bora T.
Bisiklet
Dahon
Bundan yaklaşık 2 ay önce bisikletimin gripshiftinde ki dişliler düzgün çalışmamaya vites geçişlerinde sıkıntı doğurmaya başladı. Ne kadar önce vites ayarında bir hata olduğunu düşünsemde daha sonradan sorunun gripshifterda olduğunu anladım. Soluğu bisikleti satın almış olduğum Kızıltoprak Velespit te aldım. Onlarda bana hak verdiler ve garantide yeni bir shifterla değişim yapılması gerektiğini yalnız bunun bir kaç hafta süreceğini ve bu sırada bisikletsiz kalmamam için bisikletimi bu şekilde kullanabileceğimi söylediler. Ben bisikleti kullandıkça vites geçişleri daha da kötü bir hale gelmeye başladı. Bu süre zarfında her 3 güne bir evimde yakında olduğundan Velespite gidip gelmem sonucu bir türlü Neos 7 gripshifter ı bulamadıklarını öğrendikçe açıkcası moral olarak çok düştüm. Dahon almamım sebeblerinden biri de arkasında Dahon Global tarafından yılın distribütorü olarak Aslı Bisikletin seçilmesi oldu. Ama 2 yıl garantisi süren bir bisikletin daha 5. Ayında çıkan bir arızayı telafi edememeleri ciddi anlamda beni hayal kırıklığına sürükledi. Bu süre zarfında Aslı Bisikletle de iletişime geçtim Neos 7 gripshift in ellerinde olmadığı yurtdışından getirmeleri gerektiğini bununda çok uzun bir süreç olacağını söylediler alternatif olarak Sram gripshifter takılabileceğini ve bisikletimi sorunsuz kullanabileceğimi söylediler. Bu konuşmanın bir gün öncesinde bisikletimi Velespit'e bırakmıştım shimano revoshift gripshifter takılması için. Ertesi gün Velespit'i aradığımda gripshift'in Neos arka aktarıcıyla uymadığını bu sebeple şimdilik bir çözüm bulamadıklarını belirttiler en kısa zamanda da olumlu bir geniş dönüş yapmayı planladıklarını söylediler. Bu telefonla konuşmanın bir kaç saat ardından Aslı bisikletten öğrenmiş olduğum sram gripshifter ın uyumlu olacağı bilgisini vermek için hemde yüzyüze görüşmek için Velespit' e gittim. Durumu anlattım onlarda bana benim bisikletin hazır olduğunu arka aktarıcıyı ve zinciride değiştirip sorunu çözdüklerini anlattılar açıkcası ilk başta inanamadım ama çok sevindim değişim listesine gelince

1. shimano revoshift sl-rs35 gripshifter
2. shimano cn-hg 40 zincir
3. shimano acera rd-m360 arka aktarıcı

Ve son olarak ta beni mağdur olmaktan kurtaran sevgili Velespit ailesine burdan teşekkürlerimi sunuyorum. photo.jpg photo_1.jpg photo_3.jpg photo_4.jpg photo_5.jpg

Scudo

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Sanıldığı kadar Dahon sorunsuz bir bisiklet değil, herkes isminden dolayı yöneliyor ama başka bir marka ile kıyas bile yapmadan yöneliyor...

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Neosların bacakları kısa olduğu için aslında daha avantajlı, aceralar yere daha yakın, kaldırıma vs sürtmek sıkıntı olabilir. Biraz dikkatli olmak lazım...

Yine de bisikletsiz kalmaktan yüz kere iyidir... Geçmiş olsun...

bora62

Üye
Tepki
21
İsim
Bora T.
Bisiklet
Dahon
@elbruz Çok haklısınız bir çok sorun yaşadım bir şekilde çözdüm çoğunu bu son olanı da dışardan müdahale ile halletmiş olduk ama her markayı ayrı ayrı test etmek de ne yazık ki mümkün olmuyor kullanıcı yorumları da bir yere kadar faydalı olduğu görüşündeyim. Sonuçta herkesin bir bisikletten beklentisi farklı.

@Ozan k. Haklısınız teşekkür ederim. Acera Neos serisine göre uzun bacaklı bir arka aktarıcı dediğiniz risk var ama artık Neos sistemim zarar görürse ne yaparım korkusu taşımıyorum hatta kadrom izin verirse daha üst model bir vites sistemine de ileride geçme planları açıkçası beni bu bisikleti daha uzun bir süre elimde tutacağımı düşündürtüyor.

bora62

Üye
Tepki
21
İsim
Bora T.
Bisiklet
Dahon
Selam @Woodcock Aynamı katlarken fren kolu ile paralel hale getirince hiç bir problem olmuyor. Selem Brooks B17 Standart modeli

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
@bora62 Bu yeni takılan parçaların masraflarını kim karşıladı?Bir de modifiye demişken şöyle bir site var.Gerçi epey masraf çıkmış.(link)

• Beğen
Tepkiler: Ehlikeyif

bora62

Üye
Tepki
21
İsim
Bora T.
Bisiklet
Dahon
@mavinehir ilk başta masraf Velespit'in kasasından çıktı ama bana dedikleri nokta doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki Velespit işin faturasını Aslı Bisiklete gönderecek ama sonuç ne olur bilmiyorum, gerçi parçaların internet satış fiyatına bile bakarsanız bu firmalar için çok küçük rakamlar olduğunu göreceksiniz.
verdiğiniz linki çok önceden okumuştum ve hayran kalmıştım yapılan değişikliklere :)

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
@bora62 Sele ile renk uyumlu elcik kullansanız görüntü daha güzel olur sanırım.Veya uygun olursa gidon bandı da olabilir.

bora62

Üye
Tepki
21
İsim
Bora T.
Bisiklet
Dahon
@mavinehir Haklısınız yavaş yavaş ilerlemek bana daha heyecan verici geliyor hepsini bir anda tamamlayınca nedense o tatmini tam olarak yaşayamazmışım gibi geliyor o sebeple çok acele etmeden bisikletimi kişiseleştirmeyi amaçlıyorum. Sevgiler

• Beğen
Tepkiler: mavinehir
Tepki
102
İsim
hakan okayer
Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun
Bende sizle bir bilgi paylaşmak istedim
Gerçi henüz bisiklet alamadım favorim dahon vybe d7 geçenlerde tern c7 bisiklete bakmıştım satıcı ternlerin arka vites dişlilerinin dahona göre daha elverişli ve kısa olduğunu
Söyledi ve hatta dahonlarda bu uzun olmasından dolayı kaldırıma çarpma ihtimalinden bahsetmişti ben çok itibar etmemiştim fakat ozan k. Arkadaşımızda bahsedince paylaşmak istedim
Velespitten kaça aldınız bisikletinizi öğrenebilirmiyim
Selamlar

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Ternlerin vitesi dahonların vitesi diye bir şey yok, normal bisiklet arka attırıcısı var, bir de kısa bacaklı neos arka arttırıcı var. Brnim dahonumda da vybe'da da neos var. Yalnızca bazı dahon veya ternlerde normal arka arttırıcı da kullanılabiliyor...

bora62

Üye
Tepki
21
İsim
Bora T.
Bisiklet
Dahon
Merhabalar @hakan okayer satıcının size söylediğini mantığıma sığmadı @Ozan k. nın da dediği gibi genelde her marka kendine özel arka aktarıcılar üretmiyor Dahon ve Tern'lerde kullanılan Neos larda katlanır bisikletler için tasarlanmış kısa bacaklı aktarıcılardır. Tern hakkında bilgi sahibi değilim ama 2015 model Dahon VybeD7, Vitesse D8 gibi bisikletlerde shimano'nun arka aktarıcıları(Tourney,Altus) kullanılmaya başlandı. Koyduğum fotograflarda krom renkte görünen arka aktarıcının bağlandığı adaptör sayesinde Shimano Acera kadroma bağlanmış bulunmakta. Benimde sizlerle hemfikir olduğum uzun bacaklı arka aktarıcı sürüş esnasında kesinlikle daha fazla risk altında ama hem performans olarak hemde piyasada kolay bulunabilir bir aktarıcı olduğu için ben Neos yerine Acera'dan memnun kaldım.

Şubat 2015'te 2 adet Dahon VybeC7a yı pazarlıkla ve peşin ödemeyle 2000 TL ye almıştım. Sevgiler
Not:
Bu linkte de gösterilen Tern bisiklet Dahonlarda da kullanılan Neos 8 isimli aktarıcıyı kullanmaktadır.

bora62

Üye
Tepki
21
İsim
Bora T.
Bisiklet
Dahon
Neos arka aktarıcıları 60 Tl bandında hatta biraz araştırma ile daha ucuza bulabileceğimi düşünüyorum. ilk bakışta 170 Tl gibi bir rakam söz konusu değil yani.
Ayrıca mantıklı düşününce bu bisikletten daha üst model 2015 Vitesse D8 ler de Shimano Altus ile gelirken ben daha üst model olan Acera kullanıyorum. Hakkımı yediklerini düşünsem kesinlikle arardım ya da o kadar uzun süre bisikletsiz kalmaktansa geçici çözüm olarak kabul edebilirdim ama zaten kullanım tecrübelerim sonucu Acera, Neos 7 yi döver. Tüketici olarak benim hakkımı da savunduğunuz için de size teşekkür ederim @Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.306
Bisiklet
Scott
@bora62 Kusura bakmayin, ben yurtdisi fiyatlarina bakmisim; Turkiye'de daha uygun fiyatlarla satildigini daha sonra farkettim.

Onemli olan sizin sorununuzun giderilmesi tabii ki. Yanlis anlasilmaya mahal verdiysem ozur dilerim, mesajimi da kaldirdim zaten.

• Beğen
Tepkiler: bora62

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@Ozan k.

Neos aktarıcı bacağı, bir yol bisikleti aktarıcısı, mesela Sora'dan da mı daha kısa bacaklıdır, yoksa onlar gibi midir, bilginiz var mı?

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Yol bisikletlerinin arka aktarıcı boyutları ile ilgili bilgim yok ancak neos kadar kısa olduğunu hiç sanmam, çünkü ultegradan clarise her tür arka attırıcı gördüm ancak sora görmedim. Kısa olsa sora tercih ederlerdi...

bora62

Üye
Tepki
21
İsim
Bora T.
Bisiklet
Dahon
Estağfurullah @Mehmet Altuğ ortada bir yanlış anlaşılma yok, ben sadece satıcı tarafından dolandırıldığımı düşünmediğimi dile getirdim ki siz bana karşı benim hakkımı savunduğunuz için size karşı çok müteşekkirim zaten.