Dahon Kullanıcıları Kulübü

atakan123

Üye
Tepki
15
İsim
Atakan
Bisiklet
Dahon
bütün dahon kullanıcılarına iyi günler dilerim

Yine bir problemimi bu değerli klubün sakinleri ile paylaşmak istedim. Aslında sorun tam Dahonluk değil ama belki benimle aynı model kullanan arkadaşlar aynı problemi yaşıyor olabilir diye sormak istedim. Bisikletin üstünde Altus Shimano 8 vites bulunmakta. Lakin vites geçişlerinde 3. vitese geldiğimde problem yaşamaya başlıyorum. Hatta bu problemi 3. altında ki bütün viteslerde yaşıyorum. Sanki pedal çevirdiğimde vites atması gibi bir problem yaşıyorum zincir boşta dönüyor gibi oluyor. Sizce bu problemin kaynağı nedir nasıl çözebilirim? Bundan önce hic böyle bir problem yaşayan oldu mu ?

Şimdiden bütün arkadaşlara teşekkür ederim

Scudo

danslebleu

Vélo pliant
Tepki
62
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mervan kızıl hiç bir sorun çıkmıyor hocam 8 km yol çıkıyorum her gün şu ana kadar sorun yaşamadım araştırmak da özgürsün istersen dahon yetkili servisine sorabilirsin

@atakan123 en yakın yetkili servisi getir ruble de sorun olabilir yada zincir çok fazla yanlış vites geçişlerinden dolayı yıpranmış da olabilir görmeden karar vermek zor

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl

torquehp

Üye
Tepki
52
İsim
Muhammet d.
Herkese iyi günler. Dahon ve sohoyu bu aralar kıyaslıyorum da mariner d8 gerçekten çok övülüyor Ancak kağıt üstünde neredeyse her şey mariner d8 in aleyhinde. Çelik maşa hemen hemen aynı olan aktarma distemini geçtim, tek kat jant olması sinir ediyor diyebilirim. Yâ HÛ 750 liralık ümit katlanır bile çift kat jant. Sırf kağıt üstündeki bilgiler başka bisiklet olsa "almayın, tek kat jant, işe yaramaz özellikler" gibi kelimeleri onlarca kez duyacağıma eminim. Dahonu, terni tamamiyle üst seviye, farklı kulvar, bu işin mercedesi diye adlandırılıyor ama ben hala elle tutulur bi farklılı göremiyorum. Aydınlatırsanız gerçekten sevinirim.

Bahadır ÖZEL

Daimi Üye
Tepki
318
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@Muhammet Furkan Demir
Ben olsam yine de dahonun ternin ürününe güvenirim. Akorunun bozulması 8 çizmesi gibi şeyler olmaz merak etmeyin.

torquehp

Üye
Tepki
52
İsim
Muhammet d.
@Bahadır ÖZEL

Hocam komponentlerine göre fiyatı çok pahalı. Kaldı ki ben genel olarak katlanırların tümünü ederinden çok daha yükseğe satıldıgını düşünüyorum. Amortisör yok, ikinci vites kolu ve artırıcı yok. Tek kat jant,maşa alüminyum bile değil. Eee neye para veriyoruz biz ? Mekanizmaya. Soho biraz daha f/p ürünü gibi. Aero tip alüminyum maşa ile felan.2000 liralık mariner d8 de shimano vites soho da ümit katlanır da.biri 850, biri 1500-1600 biri de 1900-2100 arası. Hem dahon/tern hemde alt fiyat katlanır deneyimi olanlar var ise göbek ve mekanizma kalitelerindem bahsedebilirler mi ?

Bahadır ÖZEL

Daimi Üye
Tepki
318
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@Muhammet Furkan Demir
Dahon ve Ternin fiyatlara marka farkını da koyduğu kesin. Geotechin katlanır bisikletleri de iyi bir seçenek olabilir. Donanımları fiyatlarına göre gayet iyi bisikletler.

danslebleu

Vélo pliant
Tepki
62
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
mariner-d8-mango-2017-1682-12-B (1).jpg
@atakan123 resim de belirtiğim şekilde yaparsan sorunun çözüm bulur

atakan123

Üye
Tepki
15
İsim
Atakan
Bisiklet
Dahon
@danslebleu ilgilniz için teşekkür ederim ama sıkıntı herhalde zincir koruyucu muhafazdan değil. Cevabınızı görünce hemen bisikletin yanına gidip kontrol ettim sonrasında vitesleri denedim vitesim 3. vitesden sonra 2. ve 1. viteslere inmiyor yani arka aktarıcı yukarı çıkmıyor herhalde çözüm yetkili servis olacak . Ne yazık Manisa'da yekili servis yok herhalde İzmir'e gidip gelmem gerekecek

danslebleu

Vélo pliant
Tepki
62
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@atakan123 arka aktarıcı ayarı da sorun oluşmuş olabilir
(link) bir de bu şekil de yapmayı dene

Bahadır ÖZEL

Daimi Üye
Tepki
318
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@atakan123
Bahsettiğiniz sorun vites teli gerginliğiyle ilgili sanırım. Tel gerektiği kadar gergin olmuyor o viteslerde muhtemelen. Vites telinin arka aktarıcıya giren yerindeki ayar somunu ile çözülür herhangi bir bisikletçi 2 dakkada çözer. Ya da youtubedan izleyip siz de yapabilirsiniz.

gercek umurcan

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Umurcan E.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
@Muhammet Furkan Demir

Dahon ve tern'lerde de çift katlı jant var. Sadece diğer markalardakinden profili farklı, daha genişçe profil kullanıyorlar.
Ben kendi bisikletimi almadan önce hepsine baktım, Soho iyi hoş ama katlanma mekanizması kendi kendisini, sürtünme ile, biraz yıpratmıştı. Satan dükkanın sahibi bi tanesini kendisi kullaıyordu, bana sürdürecek kadar da güveniyordu malına. Ama o mekanizmadaki görüntü beni biraz tedirgin ettiği için yanaşmadım.

Fakat Soho kullanıcılarının sayfası mevcut, oradaki kullanıcılar da memnundu gayet, orada da sorun hala memnun olup olmadıklarını isterseniz :)
Uygun fiyatlı bir seçenek olarak Decathlon'un Tilt 500 modeli de başarılı.

Benim araştırmalarımda "Brompton alabiliyorsan Bromton, yoksa Dahon-Tern" deniyordu, ben de risk almamıştım

torquehp

Üye
Tepki
52
İsim
Muhammet d.
@gercek umurcan

Dahonun elbette çift kat jantlı modelleri de var. Visc d18 gibi. Ancak tutup ta 2000 liraya sattığın bisiklete tek kat jant koyuyorsan ben senin neyine para veriyorum ki o zaman ? İsmine mi ? Kağıt üstünde 1000 liralık bisikletlerden aman aman bi farkı yok. Vites modeli ya aynı ya da aynı serinin 1-2 kod numara üstü. Maşa hepsinde neredeyse çelik(soho ve kron da degil sanirim). Hepsinde çift kat jant var(katlanırın mercedesinde yok). Ama iki kat pahalı. Ve alan herkes memnun. Benim merak ettiğim akışkanlıkta farkı var mı ? Göbek kalitesi aynakol felan. Bunu kıyaslayabilecek, hem alt fiyatlı bidikletleri hem de dahon/tern kullanmış biri anlatabilirse memnun olurum.

Bu arada soho kullanıcıları konusu da durmuş durumda ne zamandır.

mervan kızıl

Aktif Üye
Tepki
297
İsim
Mervan K.
Bisiklet
Giant
@danslebleu

Hocam çok teşekkürler. Bu aynakol 3lüymüş. Aktarıcı falan kullanmadan, lazım olduğunda zinciri elimizle orta yaprağa attırsak, sıkıntı çıkar mı çapraza düşer mi, hiç denediniz mi bunu?

arsima

Üye
Tepki
4
İsim
Hami
Bisiklet
Dahon
Bende Dahon mariner D8 sahibi oldum uzun zamandır bisiklet kullanmayan birisiydim.
Katlanması ve her yere taşınması ayrıcalığı yüzünden katlanır bisiklete sahip olmak istedim.
Bu rahatlığı da her ortamda yaşıyorum. Ayrıca belirtildiği üzere şehir içinde aralara girip çıkmak çok pratik oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır ÖZEL

arsima

Üye
Tepki
4
İsim
Hami
Bisiklet
Dahon
Arkadaşlar merhabalar,
Ben yeni bir Dahon mariner D8 kullanıcısıyım.
Bisikletin katlanma mekanizmasında ortada bir çektirme vidası bulunuyor bu vida bazı zamanlarda gevşeme yapıyor ve katlama yeri hafif oynamaya başlıyor.

Bende katlama yerini açıyorum ve çektirme vidasını uygun gerginliğe gelecek seviyeye göre ayarlıyorum bu durum normal mi onu merak ettim.

Vidayı çok gerdirince kilit mekanizması kapanmayacak seviyede sertleşiyor orta ayarını bir şekilde bulup hafif sertlikte kapatma işlemini gerçekleştiriyorum.

Vidanın gevşememesi için vidalara sıkılan sıvı contalardan yada vida uzatmasına ufak bir somun koysam sorunu çözmüş olur muyum.

Bu konuda daha tecrübeliler elbette aramızda vardır. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

PilotD8

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Dahon
@Mydonose2
Dahon mariner D8 geçen hafta Sirkeci Yurt Bisikletten aldım. Şu an satılmadıysa ellerinde gümüş rengi mevcut.

Selamlar,
Yeni aldığım mariner D8 bisikleti ilk kullanımda, ön tekerlekten sürtme sesi geldiğini farkettim. Fren papucu canta sadece bir noktada hafif sürtüyor. Bu cantın eğikliğinden olabilir mi? Sizce sorun nedir?

77osman

Üye
Tepki
13
Bisiklet
Dahon
Dahon vitesse d8 sahibiyim. Gidonun katlanma yerinin iç kısmında somun ve beyaz teflon parça var. Bu somun sık sık gevşiyor ve gidon sallanıyor. Somun sıkmaktan ve titreyen gidondan sıkıldım. Çözümü nedir?

Bahadır ÖZEL

Daimi Üye
Tepki
318
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@77osman
Benim bisikletimde de aynı sorun olmuştu kesin bir çözüm bulamamıştım satana kadar.

arsima

Üye
Tepki
4
İsim
Hami
Bisiklet
Dahon
@77osman

loctite marka bir sıvı var dişliye bir damla damlat ve iyice sık 12 saat içersinde taş gibi olur daha da gevşemez ancak anahtar yardımı ile gevşetebilirsiniz.