Dahon Kullanıcıları Kulübü

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@ratm Yazabilirsin reklam olmaz firma ismi yazılıyor forumda, ama pek sanmıyorum belki ancak teşhir ürünü vs. kalmıştır...

Scudo

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Selamlar,

Kıl payı İstanbul'u akşam vuran kardan kurtulup Sabiha'dan kaçarak İzmir'e geldim.
Ben 2015 siyah D8'i kullandıktan sonra dayanamadım bir tane daha Vitesse D8 aldım, o 2016 model, beyaz, kırmızı çizgiler var.

Bir tane landing gear buldum İstanbul Bostancı'da, onu da satın aldım, içinden vidaları çıkmamıştı, satın aldığım mağaza vidaları ekstra olarak verdi.
Bir anda evde iki tane D8 oldu, artık eşimle değişerek kullanacağız.
Onun dışında iki tane MTB zaten vardı, onlar duruyor yine.

Kendime geleyim, konuyu resim delisi yaparım sabaha kadar.
2015 - 2016 D8 arasında benim ilk gördüğüm lastiklerin marka ve taban genişliği farkı.
Onun dışında elciklerin modeli değişik.
Boya farkı var gibi, 2016'nın boyası parlak, 2015 mat görünümlüydü.
Ben ikisini de beğendim açıkçası, tercih edecek olsam siyah olanı tercih ederim, baya güzel duruyor ama eşim siyahı sahiplendi, bakacağız artık duruma.

Yazılanlardan katlanır kullanmanın keyifli olduğunu duymuştum ama bu kadar eğlenceli olacağını tahmin etmezdim, oyuncak gibi resmen ve inanılmaz keyifli!

Dağ bisikletini bu kadar sevmiyor olsam vazgeçip sadece katlanır takılacağım, o derece yani! :)

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Tolga Uşaklı Hayırlı olsun bu yılın modelini kaça aldınız acaba? İkisininde yan yana fotoğraflarını ve karşılaştırma yazısını paylaşırsanız güzel olur...:)

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
@massaget @Yusuf'san teşekkürler, bol bol kullanacağım gibi duruyor.
1.800 TL ödedim, pazarlık yapmadım, akşam telaşında hediye alamadım, artık hafta içi sürekli gittiğim mağaza olduğu için ufak birşeyler tırtıklamaya çalışacağım. :)

• Beğen
Tepkiler: massaget ve iogee

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
(link)

İnceleme yazim ile araniza girmistim 2 yil ara ile. Dahon Vitesse D8 Mango ve Siyah renk icin nakitte en uygun alinacak 2 magaza biliyorum ikiside son urun. Ozel mesaj gonderin lutfen cevaplarim.

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Ufak ufak fotoğraflar ile başlayalım, resimleri GoPro ile çektim o yüzden kalite düşük ışıkta çok iyi değil, hava biraz ısınsın dışarda daha detaylı çekerim yine.

Aynı olan kısımları hızlıca özetleyelim;
- Çamurluk ve bagajda değişiklik yok
- Çekiş sistemleri yine ortak
- Lastikler 2015 model Schwalbe City Cruise 2016 modelde üzerinde Kenda Dahon Rotolo logosu mevcut. 2015 model / 2016 model 1.75 her ikiside.
- Sele 2015 serisinde Selle Royal, 2016 modelde Dahon logolu OEM bir model, biraz daha sert.

Karşıdan ikisine bakınca koyu renk katlama mekanizmalarını gizlediği için daha bir albenisi olduğu kesin, özellikle kadro üzerindeki renklerin fren / vites kabloları ile uyumlu olması başka bir hava katıyor. Ancak çizilmeye karşı daha iyi korunması gereken bir renk, derin çizikler bir süre sonra çok titiz olanlar için problem olabilir, benim için pek önemli değil.

Her ikisinin de sele borusu üzerinde ölçüler var ancak beyaz renkte bu yazılar sele borusu ile kontrast bir renkte değil, o yüzden okuması biraz güç, gündüz ışığında sorun olmayacağını düşünüyorum.

D8'in her rengi alınabilir, aslında katlanırın bu seviyelerdeki her marka ve modeli gözü kapalı alınabilir, gerçekten bambaşka bir sürüş keyfi, ufak olduğu için bir yere geldiğinizde 26" veya bir yol bisikleti gibi göze batmıyor, taşıması dert değil, ortama uyum sağlıyor.

Bagaja 80 kilo olan ben oturdum, bir süre bekledim, yamulma olmadı, rahat rahat yük taşıyacaktır. :)
Kahveyi koyup landing gear montajını yapacağım.

İlerleyen günlerde videolar ile konuyu genişletiriz.

Selamlar!

GOPR1388.JPG GOPR1389.JPG GOPR1390.JPG GOPR1378.JPG GOPR1384.JPG GOPR1385.JPG GOPR1375.JPG GOPR1376.JPG GOPR1377.JPG GOPR1379.JPG GOPR1370.JPG GOPR1371.JPG GOPR1372.JPG GOPR1374.JPG

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
80' li yılların dahon 3 modelini kullanıyorum. B-fold 5 de var ve şuan strida ya takmış durumdayım. Aklımın bir kenarında da giant-subway i de çıkartamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Kazuya

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Cateye Velo Wireless montajını tamamladık, ben pek bakmam mesafeye hıza ama eşim isteyince taktık bir tane onun kadroya.
Katlarken neler olacak bakacağız artık.
Landing Gear montajıda bitti, ileriye doğru itmek veya çekmek için ideal, dengeyi kaybettirmiyor.
Yalnız bozuk zeminde takılmalar olabilir bana kalırsa tekerlek çapı biraz küçük, zamanla göreceğiz ne kadar etkili olduğunu.

20160123_231435.jpg 20160123_231513.jpg 20160123_232446.jpg 20160123_232453.jpg 20160123_232504.jpg 20160123_233949.jpg 20160123_234034.jpg

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Tolga Uşaklı Landing Gear ne kadar işe yarıyor tecrübelerinizi bekliyoruz. Birde fiyat olarak ne kadar nereden aldınız? bisiklet katlı halde değilken ki duruşu nasıl?

• Beğen
Tepkiler: Yusuf'san

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
@massaget Landing Gear alışverişim tamamen çölde kutup ayısı hikayesi. 98 TL'ye aldım.
Nette firmanın sitesinde görmüştüm ama vakit bulup sipariş verememiştim, Cumartesi sabahı Bostancı'dan sahile inerken adamların mağazasını gördüm lunapark'tan önce, hemen daldım ve satın aldım.
Hani planlayıp gelsem bu kadar olmazdı şans eseri karşıma çıktı, bir kez daha İstanbul'da nüfusun fazla olmasının ve alışveriş kapasitenin fazla olmasının mağazalara nasıl yansıdığını gördüm.
İzmir'de bu kadar çok çeşidi bulamıyorsunuz her zaman.

Bisiklet açık durumdayken görüntü aşağıdaki gibi, sıkıntılı bir durum yok, sorularınız veya merak ettiğiniz bölümler varsa fotoğraf çekip gönderebilirim.
Yalnız iterken çok akıcı olduğunu söyleyemem, iki teker aynı anda temas etmiyor, daha çok arka lastik ve landing gear üzerinde gidiyor bisiklet.
Ancak ara geçişlerde büyük kolaylık olur, örneğin katlı durumda aktarma yapmak gerektiğinde kısa mesafeyi iterek gayet güzel götürürsünüz.
Benim pek aktarma ile işim olmaz, genelde 10 - 20 km seviyesinde sürüşler olacak ev - ofis arasında ama stokta zor bulunan bir ürün olduğu için bulmuşken aldım bir tane.

20160124_115337.jpg 20160124_115354.jpg

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Tolga Uşaklı

Yani uzun metro istasyonlarında kullanım için almaya değer mi ?

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
@Tolga Çelebi
Tolga selam, dahon bisikletlerin katlanma mekanizmalari ne kadar simetrik gozuksede arka teker sabit on teker arka tekere yandan birlesiyor bu da yukaridan bakildiginda ikiye katlanan herhangi bir cisim gibi tam birlesme degil. Bu simetrigi on tekerin esit boya gelmesi ve aci farkini tekerin donmesi sagladigindan uzun sureli suruste katlanmis vaziyette rezonasa sokuyor.

Gelelim senin soruna ben selede kaldirip surukledigimde eve metro istasyonunda durak icinde suruklenebilir mesafede ise yariyor. Ama uzun aktarimlarda cok seri degil bence bu işte kusursuz model brompton. Ama nerdeyse carbon yol bisikleti fiyatinda TR de bu fiyat araliginda satilmasi cok dusuk ihtimal.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi

LucaBrasi

Üye
Tepki
6
İsim
Kıvanç T.
Bisiklet
Dahon
2.jpg
Selamlar İzmir'den :)

Hazır herkes buradayken bir sorum var, Strava üzerinden mesafe/hız takibi yapan var mı? Cep tel.den konum vs açarak kayıt tuttuğumda bazı turlarımda en yüksek hız 65 km/s gibi değerler çıktı :D açıkçası normalden hızlı olduğunu düşünüyorum ve hız göstergem yok, benzeri bir durum gözleyen oldu mu?

Bir de Dahon Türkiye ya da Katlanır Bisiklet Türkiye grubu kursak mı Strava'da, ne dersiniz?:) Keyifli sürüşler herkese

Tepki
52
İsim
Burak Tahiroğulları
Bisiklet
Dahon
IMG_9798.JPG Merhabalar,

Şehir içinde günlük kullanım için en uygun olanın her zaman katlanabilir bisiklet olduğunu savunuyorum.
Zaten trafikte kullanmak çok zevkli. Özellikle akşam saat 6 dan sonra Maslak - 4. Levent arasında tamamen duran arabaların arasında akıcı bir şekilde, ayakları yere koymadan ilerlemenin zevki paha biçilemez.

Dahon MU D8 kullanıcısıyım. Genel olarak çok memnunum. Beni memnun etmeyen tek kısım, bisikletimin fren performansı. Çok işin ehli sayılamam ama kendimce ayar yapmaya çalışıyorum fakat gene aynı performansı sergiliyor frenler.

Sorun frenlerin yeteri kadar sıkı olmaması. Frenleri sıktığımda şekilde bisikletin durması için, fren kollarının elciklere kadar dayanması gerekiyor. Bunu olmasını engellemek için fren kollarından da ayar yapsam, pabuç vidalarından da ayar yapsam belli bir süreliğine istedim seviyeye geliyor frenler ama kısa bir süre geçtikten sonra yeniden eski haline dönüyor. Bir türlü düzeltemedim. Hal böyle olunca da, frenleri değiştirmeyi düşündüm. Bu konuda da biraz tavsiyeye ihtiycım var. Esasen Magura takmak istiyorum ama daha önce danıştığım bi yer bana Magura'nın Dahon için çok kuvvetli olacağını, jantlarını bunu kaldırmayacağını söyledi.

Fren sistemini daha önce yükseltmiş, bu konuda bilgisi olan arkadaşlarını fikirlerine muhtacım :)

Şimdiden teşekkürler, iyi sürüşler..

dufpanla

Bisikletli Gezgin
Tepki
82
Bisiklet
Lapierre
arkadaşlar uzun süredir katlanır bsiklet araştırıyorum. btwin tilt740 deneyimim oldu ama arızalı çıkınca iade ettim. şuan 2015 model vybe d7 ile 2015 model vitesse d8 arasında kaldım. kalmamın sebebi de şu vybe 1290 lira vitesse 1629 lira. aradaki farka 330 lira civarı birşey. iki bisikleti de kullanmış biri olarak yada tek olarak bana görüş bildirirseniz sevinirim.

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Bugün 18 km süren gezinin detaylarını paylaşıyorum.

Vitesse D8 2016 model ile gezdik, ortalama hız 15 - 20 seviyelerinde seyretti.

Yolda pek eğim yoktu, lastik basıncı galiba 70 psi olarak ayarlı.

Öncelikle 2016'nın OEM selenin kesin değişmesi lazım, bana fazla sert geldi. MTB'de SR Lookin Royal Gel kullanıyorum, o pamuk gibiydi, tabi ben pedli birşeyler hiç giymiyorum, belki onla daha rahat olabilir. Heralde ilk iş sele değişimi olacak.

HD frene alışkın olan için fren mesafesi kaza sebebi, dikkat etmek lazım.

Yolun bazı bölümlerinde ayağa kalkıp pedala yüklendim, hızlanma gayet keyifli ve dengesizlik hissi vermedi ama yan rüzgar ön rüzgarda tempo yapmak biraz zor.

Bozuk olan 3 - 5 cm oyuk yerler vardı, oralara girdim, beni pek rahatsız etmedi darbeler ama MTB'de çok vibrasyona alışkın olunca belki onun etkisi.

Elcikler bir süre idare eder ama uzun yolculuk için (25+ km) belki ilerde SR Mano veya yumuşak bir marka takılabilir. Ben MTB'de kullanıyorum ve çok memnunum. Bu biraz sert ve çapı küçük geldi bana.

Genel olarak değerlendirmem 10/7 diyebilirim. Sele - Fren performansı ve sürüş sırasında gelen hafif çamurluk seslerinden puan kırdım.

Önümüzdeki günlerde daha uzun kullanımlar sonrası yine bilgi paylaşırım.

İlk defa katlanır kullanan beni fazlasıyla mutlu etti diyebilirim.

Katlanır dünyasına adım atmak için güzel bir model bence.

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
@evren ünver 8 vitesi tercih etmenizi öneririm, ben satın almadan önce Vybe ile dolaştım biraz tek yaprak aynakol olduğu için arkada 8 bence gerekli.

Bende 2015 Vitesse D8 ve 2016 Vitesse D8 var.
Önceki sayfada resimlerini görebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: dufpanla

efendim

Üye
Tepki
3
İsim
MFeridun Tokgil
Bisiklet
Dahon
D8 İstanbul

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Eşim bugün dönerken lastiğini patlatmış.
QR olayına MTB'den alışkanlık olunca anahtarla jant söküp yama yapmak garip ama eğlenceli geldi. :)

Lastikler eskidiği zaman patlamaya dirençli Schwalbe modellerine geçeceğim, lastik söküp takma ile uğraşamaz tek başına. Hafta sonu patlama direnci sağlayan sıvı ile iç lastikleri doldurmayı düşünüyorum. Bugün Decathlona gidip 2 şişe aldım.