Dahon Kullanıcıları Kulübü

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
@torquehpArada fark olduğu aşikar ama abartmak size kalmış. Dahon ve Tern'i yerli markalardan ayıran adamlarının uzmanlaştığı konu katlanır bisiklet üretmek. Yerli markalarla kıyaslarsak gidip LandRover'dan suv almak, Skoda'dan almak şeklinde örneklendirebiliriz. Buradaki üstünlüğü daha çok tasarım ve bazı işlevsel detaylardan ötürü kabul etmek gerekir. Vites komponenti gibi parçaları kıyasladığımızda arada abartı bir fark yok zira muadil modellerin komponentleri benzerlik gösteriyor. Dahon Boardwalk D8 tercih ettim çünkü tasarımı renkleri ve üstte saydığım sebepleri tercihimi şekillendirdi.

Scudo

torquehp

Üye
Tepki
52
İsim
Muhammet d.
@hydrocon

Peki bu nispeten yerli firmaların ürettiği katlanır bisikletler katlandığı zaman elle söylemiyor mu, katladığını zaman ayrılmaması için mıknatıslı aparatlar kullanmıyorlar mı ? Katlama mekanizmaları bariz derecede çok daha kalitesiz ve esneyen parçalar mı ?

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Merhabalar kısa süre önce dahon vybe D7 bisikletime ufak güncellemeler yapmıştım ön bagaj, Kojak lastikler gibi.
Bugün ufak bir konaklamalı kamp turu sonrasında testlerden hepsi tam not aldı.
Ön bagaja uyku tulumu, mat, tabure gidona astigim çantama yemek seti, kamp ocagi, tüp ve şu şişesi
Arka bagajda kamp çantası içerisinde çadır ve bilumum erzak ve gerekli gereksiz herşey ağırlık tartmadım ama çanta eşimin kaldıramayacağı kadar ağırdı 20km lik bir mesafeye kamp attım ve en ufak sıkıntı yaşamadım lastikler bu ağırlık ile en ufak camda dikende patlar diye korkmuştum ama hicbir sıkıntı yaşamadım bisikletin katlama yerlerinde ne gıcırdama ne tikirdama haşla beton gibi sert......

20180825_200332.jpg IMG_20180826_103103_998.jpg 20180826_095548.jpg 20180826_065625.jpg 20180826_095611.jpg 20180826_085512.jpg 20180826_095623.jpg 20180826_091748-01.jpeg 20180826_085439-01.jpeg

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
Hocam bu konuda bir fikir beyan etmek çok zor. Sadece kullanıcı yorumları üzerinden fikir edinilebilir. Bir de yerli markaları uzun yıllar sorunsuz kaç kişi var buna bakmak lazım aynı şekilde Tern ve Dahon için de küçük bir araştırma yapılabilir. @torquehp

• Beğen
Tepkiler: torquehp

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
@torquehp bu soru bana sanırım mariner hiç kullanmadım açıkçası ama carraro, mosso ve bianchi modellerini denedim tern de kullanamdim ama dahon a bindiğinizde bir fark hissediyorsunuz özellikle vybe D7 modelindeki kadroyu yay gibi geren alt germe teli bile markanın katlanır bisikletteki farklılıklarından biri.
Farkettiyseniz vybe D7 modelinde alt arka çatal yok kadro yay şeklinde buna rağmen okadar yükün altında bile zerre kadar esneme hissetmedim bisiklet her türlü sert rijit ama bir okadarda rahat farklı katlanır sahilleri bindiğinde hepsinin ilk izlenimi bu rahatmış dediler

torquehp

Üye
Tepki
52
İsim
Muhammet d.
@Ahmet.YILDIZ
Tek çatal olduğunun biliyordum. ncak germe telini siz dedikten sonra farkettim. Tam olarak ve işe yarıyor ? Gövde mandalını sıkınca mı geriliyor orası ?

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
@torquehp Ben kesin bir kaynak yazı bulamadım fakat gördüğümüz incelediğimiz kadarıyla yay şeklinde olan kadronun gergin ve sıkı kalmasını sağlıyor katlama mangalındaki tek taraflı baskı yükünü azaltıp titreşim ve gıcırtı yapmasını engelliyor gibi
20180827_100919.jpg 20180827_101116.jpg

• Beğen
Tepkiler: Joseph Cavalcanti

OkanSo

Üye
Tepki
19
İsim
Okan Somuncu
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
merhabalar, yaklaşık bir hafta önce sirkeci yurt bisikletten dahon mariner d8 aldık. epey memnunuz fakat bisikletten pek anlamıyoruz, bu sebeple birkaç sorumuz olacaktı.

1. daha önce kullandığım büyük bisiklette hidrolik disk fren vardı ve çok güzeldi, acaba mariner d8'e hidrolik disk fren takmak mümkün mü? epey yokuş iniyorum, pabuç dayanmaz sanırım bu yokuşlara. mevcut frenler pek güven vermiyor.

2. bir de aliexpress'ten(link) alsam, mariner d8'te çalışır mı yoksa bir sorun olur mu? kablolu mu iyidir, kablosuz mu? fark var mı? ya da mariner d8 için önerdiğiniz bike computer var mı? (link)...? katlarken sıkıntı çıkarır mı yani bu aynalar?

3. bisikletle ilgili dikkat etmem gereken, bilmem gereken bir şey var mı? :) ya da önerileriniz...

• Beğen
Tepkiler: hydrocon

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
@OkanSo

Hayırlı olsun [emoji106]

1) Sonradan bunu ekleme ihtimali cüzi de olsa var fakat maşanın jantların ve fren sisteminin değişmesi gerekiyor, kısaca astarı yüzünden pahalıya gelir.

2) Bisiklet bilgisayarı için (link) tavsşye edebilirim. Kablosuz olmasını tercih ederim zira yeterince kablo var.

3) Bakımlarını düzgün yaptırırsanız uzun süre sağlıklı şekilde size hizmet eder.

• Beğen
Tepkiler: OkanSo

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@Ahmet.YILDIZ
Hem çadırın hem de çantan çok güzelmiş keşke çadırı geçen hafta görseydim.
Ben decathlondan bir çadır aldım 3 gün kullandım aslında memnunum fakat bisiklet taşımacılığı için çok uygun değil.

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
@eren konu teşekkür ederim aslında bende dechatlondan black fresh serisi bir çadır almak istiyordum orduda dechatlon olmadığı için esnaf bir abimden tavsiye ile bu loap bora2 çadırı aldım çok çok memnun kaldim tavsiye ederim malzemesi kalitesi çok güzel çadırın taşıma kılıfı bile başlı başına bir kalite düz torba şeklinde deil çadırla birlikte katlanıyor en sonunda fermuarını kapattığınızda köşeli dikdörtgen formunu alıyor.

• Beğen
Tepkiler: eren konu
Tepki
3
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar merhaba,aranıza dahon mariner d8 alarak katıldım.Ama bir türlü koltuk ayarını yapamadım.Yardımcı olur musunuz ?

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.516
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Rangelov1928

Koltuk ayarı derken? Yükseklikten mi bahsediyorsunuz?

pd.ufuk

Üye
Tepki
2
İsim
Ufuk Ç.
Bisiklet
Dahon
Merhaba arkadaşlar mariner d8 ile aranıza katılmış bulunmaktayım. uzun araştırmalar sonunu 2 ay önce sıfır alınmış kısa süreli kullanılmış bir d8 aldım. ilk kurulum ve bakımı yapılmış doğal olarak. Fakat kullanırken arka lastiğin sürtündüğü hissine kapıldım. bisikleti ters çevirip tekeri çevirdiğimde arka jantta hafif yamulma olduğunu gördüm. Bu hafif yamulma normal midir? Normal değilse çok kısa süre kullanımda jant ayarı bozulabilir mi? Jant ayarı bozulmuşsa garanti kapsamına girer mi yoksa ücretle mi yaptırmamız gerekiyor ? Yardımcı olursanız sevinirim

• Beğen
Tepkiler: hydrocon

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
@pd.ufukHayırlı olsun, jant kendi kendine yamulmaz. Sizden önce kullanan kişi ile alakalı olabilir. Garanti kapsamına girmez. En yakın servis noktasına giderseniz yardımcı olurlar.

• Beğen
Tepkiler: pd.ufuk

pd.ufuk

Üye
Tepki
2
İsim
Ufuk Ç.
Bisiklet
Dahon
@hydrocon teşekkür ederim. Anadolu yakasında özellikle kadıköy civarı bildiğiniz iyi bir servis önerebilir misiniz ?

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@Ahmet.YILDIZ
Bisiklet için en güzel tarafı bu çadırın taşıma çantası formu ve ebatları.
Ben de fresh and black 3 aldım aile olarak(ben eşim ve 2 yaşındaki oğlum) kullabildik.
Bisiklet taşımacılığına çok uygun değil ama yine de taşınabilir.
Ama sizin çadır ve çanta gerçekten bu açıdan da çok pratikmiş.
Güzel günlerde kullanınız.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet.YILDIZ