Daha başarılı bir Tour of Turkey için neler yapılmalı?

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Murat B.

Takımları bu tura çekebilmek için böyle atraksiyonlara ihtiyacımız olması da ayrı bir acı durum. Tdf, Giro, Vuelta büyük turlar... Takımlar pansiyonda kalacak olsalar da o turlara gitmek için heves ediyorlar ama bu tür imkânlar olmasa kim gelir Türkiye turuna?

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu seneki Turumuza katılan yüksek profilli sporculardan birisi olan Nicolas Roche, son röportajında demiş ki:"Açıkça görülüyor ki bisiklet iş modeli sağlıklı işlemiyor.Bisiklet, dünyanın en önemli sporlarından biri.Her yıl izlenme oranlarında yeni rekorlar kırılıyor.Ama gün sonunda pek çok takım kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor."

Roche,röportajına bizimki gibi turlar için önemli olan ifadeler içeren kısmında ise şöyle devam etmiş:"Takımlar bütçelerini oluşturmakta zorlanıyor.Üstelik İtalya,Fransa,Belçika gibi ülkelerde yarış sayısı hızla azalıyor.Şanslıyız ki Türkiye,Çin ya da Arap Emirlikleri gibi ülkelerde yeni yarışlar düzenleniyor.Bu sayede bizlere yeni alanlar açılıyor."

Buradan anlaşılacağı üzere pro pelotonun da bizim gibi ülkelere ihtiyacı var.

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
Aslında World Tour kapsamında değilde UCI Avrupa turu kapsamında 7-10 günlük bir tur daha düzenlenebilir.

World Tour değilde pro continental takımlarının buna ilgi göstereceğini düşünüyorum.

Takvim konusunda daha esnek olma şansımız olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Hurol Yoney

UCI'dan istisnai izin alınmazsa, yeni yarışlar en fazla 5 gün olabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Hurol Yoney

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
@Murat B.

Tam kuralları bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu :harika:. Çünkü 1 haftayı geçen turlar görüyordum.

Yani neticede ülkenin tanıtımı, bisiklet kültürünün yaygınlaşması için ek olarak bu tür bir tur yapılabilir fikrimin arkasındayım.

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.570
kliselesmis bir soylem ile bu konuda fikir beyan etmek istiyorum. "egitim sart" buradaki egitimden kastim , kucuklukten beri insanlara asilanabilecek , bisiklet sevgisi ve buna bagli olarak gelecek spor kulturudur. Ancak ulkemiz sartlarinda bunu basarabilirmiyiz bilemiyorum. bize cok zaman lazim dostlar ama oyle boyle bir zaman degil. bugun bir spor radyosunda , Finlandiya egitim sistemi ile ilgli bir bilgi paylastilar , ben de sizinle paylasmak isterim. Finlandiya'ya is icabi tasinan bir Turk arkadasimiz cocugunu okula yazdiriyor , yasi kucuk ve 1nci sinifa kayit ettiryor. okul basliyor ve bitiyor ancak cocuk okuma yazma bilmiyor. Turkiye'deki yasitlarinin hepsi fislerden okuma ve yazma ogrenmisler ancak bu cocuk daha henuz harflari bile gormemis. hemen yil sonu okula gidiyor ve ogretmenler ile gorusuyor ve soruyor ; Turkiye'de herkes 1nci sinifta okuma yazma ogrenmis durumda ancak burada siz daha henuz harf ogretmediniz , bu sistem nasil bir sistem? Ogretmen cevapliyor , okuma ve yazmayi ogrenecek onunde cok zaman olacak merak etmeyin , bizim isimiz 1 yil boyunca cocuklara once okulu ve egitimi sevdirmektir.
Iste , biz de cocuklara ilk bastan sporu ve spor ahlakini sevdirip ogretebilirsek , bisiklet , tur ve bundan bagimsiz olarak diger tum sorunlari da cozmus oluruz.
bu sekilde yetisen genclerimiz , ileride bu turun rotalarini cok daha iyi hazirlayacak ve cok daha guzel isler cikartacaklardir.

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
Kimse kusura bakmasın ama devletin futbola yaptığı yatırımın %20 sine pro takım kurup desteklese daha kaliteli tur düzenlenir kanaatindeyim. Etap işi en sonraki iş bence.

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
Zaten takımların oyunculara verdiği saçma sapan kontratlar ve hocalar dahil o kontratlardan çıkmak için katlanılan tazminatlar ile bırak pro takımı bora hansgrohe, sky bütçesinde takımlar kurarsın.

Öyle büyük bir israf var yani

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
55. TUR tamamen Marmara Bölgesi’nde, 2020’deki TUR Batum - Ankara hattında (Karadeniz sahil hattı geçişli), 2021’deki TUR tamamen Ege Bölgesi’nde, 2022’de ise Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yapılması düşünülüyormuş.

Haydi yorumlar

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
Üstad,ben de inanın aynı korkuyu yaşamıyor değilim.Giro d'Italia'daki gibi etabın finişi şehir içinde 3-4 kmlik patlayıcı yokuş(punchy) ile bitse o zaman keyif alınabilir.Ama bu dediğimi ASO bile , Tour de France'da deniyor ama ilginç bir şekilde RCS'in Giro d'Italia'daki başarısına ulaşamıyorlar.

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@hamlet2006

Bu rotaların hepsi de güzel bence. Doğu böyle şeylere çok aç. Bir sene doğuya gitsin tür ama mümkünse dağ etapları ağırlıklı olsun.

Karadeniz Sahil yolunda yapılacak bir tura karşıyım. Yaylalara çıkmayan Karadeniz turuna tur mu denir allasen? Otoban mı izleyeceğiz 15 saat boyunca? Bir sprint bir dağ etabı olursa iyi olur. Yoksa sıkıcı geçer.

Ege ise yol kalitesi bakımından çok sıkıntılı. Çoğu bölge soğuk asfalt ve kalın mıcırlı bunlar. Mahvolur bisikletçiler... Haaa İstanbul türü gibi otobanda yapılırsa yol bakımından sorun olmaz fakat yine çok sıkıcı olur.

Artık otoban ya da köprü görmek istemiyorum. Öyle olursa seneye turu izlemem. Son 15 km izlerim sonuçlara bakar geçerim.

Ayrıca turdan başka bir anıtsal klasik yaratmalıyız. Böyle 250 km mesafe 4500 tırmanması olan takım ve sporcu bakımından ciddi bir ödül veren (1 milyon euro) bir tek günlük klasik yarış planlamalıyız. İçerik olarak klasik diyorum yoksa tarihsel olarak tabiî ki klasik olamayacak bu yarış. Rota ve takvim planlaması çok ciddi bir biçimde yapılmalı. Hiçbir anıtsal bahar klasiği ile de çatısmamalı. Ünlü prolar değil de ileride gelecek vaat edecek proların geldiği bir yarış gibi planlama yapılmalı. 5- 10 sene sonra bunların içinden birkaç ciddi yıldız pro çıkarsa burada yarıştıydı diyerek prim yaparız.

Tabii benimki ham hayal. Hattâ Ütopya bile sayılabilir.

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mertgulkokan

Bu kadar düşük almaları gerçekten utanç verici; yanlış anlaşılmasın sporcularımız için değil onlara bu tutarı layık görenler için! Eğer bu tutaarla yarışıyorlar ve bir etapta ilk 10a bile isim yazdırabiliyorlarsa ne mutlu onlara.

Imlampre

Daimi Üye
Tepki
298
İsim
hakan
Bisiklet
Cannondale
Tur 2018 etaplarını nasıl izleyebilirim.henüz internete düşmemis.turun kendi sayfasindan da yanit alamadim.

Imlampre

Daimi Üye
Tepki
298
İsim
hakan
Bisiklet
Cannondale
@dnzlye
1 dakikalık degil 1 saat ve üzeri videolar gerekli