Dağ bisikletine yol bisikleti lastiği takmak

Scudo
Tepki
40
İsim
Fahri
Bisiklet
Kron
Arkadasim kron xc 750 mtb bisikletine 42 aynakoldan 48 dis aynakola gecti lastikler ayni kaldi. Su an yol bisikletli gencler ile cok fark yemeden 160 km lik etaplar gidiyor.

Tepki
5
İsim
Onur G
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar . Malum yaz geldi ben de heyecanla yazlığa gidip ev içine hapsettiğim bisikletime -en sevdiğim uğraşıma dönmeyi iple çekiyorum . '' Neden kışın sürmüyorsun be adam diye kızan abilerimiz olacaktır '' . Yok abiler ben istanbul'da bisiklet sürmekten zevk falan almam zaten yetkin bir profesyonelliğim de yoktur '' yazın mis gibi ege yollarında tın tın gitmek varken yapamam şahsen :) Neyse konuya dönelim isterseniz..

Öncelikle bisikletimin kısaca bir tanıtımını yapayım: Dümdüz BT'win ailesinden alelacele alınmış Rockrider 340 -dümdüz diyorum çünkü bariz beginner . Yanlış anlaşılmasın çok memnunum kadrosu+ tipi falan sağlam ;sadece üzerine ek-oynanma yapılması bilindiği gibi komponentler düşük kalite olduğu için çok masraflı/zor.
Dediğim gibi bisikleti fazla araştırmadan çocukluktan kalma deneyimle kalın lastik =sağlamlık+ kalite ::D:D:D:D algısıyla bir MTB aldım fakat kullanım alanım % 60-65 asfalt geri kalansa tipik türk yolları ögelerine sahip mıcır+çakıl+toz+toprak+patika yollar.Ceremesini kalın lastikle asfalt bayıra girince pat diye bacaklara abanıp yanma etkisini hissedince çekiyorum , hissetmekten ziyade o bayırı çıkamamak ,veya tersten gelen rüzgarda bisikletin yavaşladığını hissetmek v.b. ..Öyle veya böyle geçen yazı geçirdim ;malzeme -teknik bilgi olmasa da yürek var derken sürdük işte.. Maksat rüzgarın uğultusunu ,vücuda dolanan serinliğini hissetmek..

Bu yaz için karar verdim hybridleşme yoluna gideceğim, derken bütün kış çat pat araştırdım birşeyler ..Öğrendiğim şeylerden biri ; ne jant setini yükseltebiliyorum , ne de vites grubuna yükseltme yapacağım derken çıkan masrafa şaşmadan durabiliyorum( ben de sanardım ki - toplama bilgisayar gibi yaparım ne var ; üstüne bişeyler eklerim... süper olur falan :) ).Olmuyormuş.. Şimdi yaz yine geldi çattı ben daha doğru düzgün internetten+etraftan duyduğum bir yığın tonla şeyi hala bilgiye,pratiğe dökemedim.. Yani o kadar çok umursamaz , yalan yanlış bilgiler aktaran insanlar var ki ; forumda görünce anlıyorum bisiklet denen şey bile '' basit görünüyorken '' aslında ne kadar kompleksmiş,,, belki de basittir bilmiyorum. Derkenn kullanım alanı saçmalığını bir nebze olsun düzeltecek verimliliği bir nebze artıran şeyin -tekerlekler olduğuna ve değişmesi gereken şeyin şu anlık için bu olduğuna karar verdim. . Fakat yine bir sürü değerler , ölçüler var ve ben çok ''birşeyler ters gidecek'' psikolojisinde olduğumdan , emin olamadan/detaya girmeden birşey almak istemem.

Çok fazla uzattım biliyorum , sadede gelecek olursam , Bisikletim Btwin Rockrider 340....üzerinde stock tekerlekler decathlon'da yazılan değere göre 26 jant üzerine 2.00 kalınlık diyor. (26x 2.00 yazıyor yani ) ve ben bu bisikletime uygun bir şekilde herhangi bir uyumluluk sorunu olmadan bahsı geçen kullanım alanıma uygun (%65 asfalt % 35 taş,toprak,çakıl patika ) fiyat performans uygun bir tekerlek arıyorum ''Amacım enerjiyi daha etkin kullanmak veya fiziken mümkün oluyorsa biraz daha hızlı gidebilmek. ''. Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum hatam olduysa affola .. hissettiklerimi,sitemimi bir hobici,acemi olarak aktarmak istedim .Teşekkürler!

Tepki
52
İsim
SELÇUK
Bisiklet
Salcano
IMG_20160528_171806.jpg

@bisikletciadam dostum ben rubena nın 26*1,75 5mm zırhlı slick lastiklerinden taktım çok memnunun alalı bir seneden fazla oldu bir kere bile patlamadı performans açısından 26*2,10 lastiğime göre oldukça iyi düşünürsen tavsiye ederim bu lastiği ayrıca görüntü açısından da çok kötü durmadı

Tepki
25
İsim
Ersin Gürel
Bisiklet
Salcano
Crossa asfalt lastigi takınca ne olur??? Super sport :harika: ayni mantık

Timbildor

Üye
Tepki
4
İsim
Kuntay
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dağ bisikletine yol lastiği takip arka jant milini kıran var mı aramızda benim başıma geldi de bunla alakası var mı acaba herhangi bir kaza da yok ayrıca kadroda kulak bağlantı yerinden çatladı

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
btwin riverside 120 hibrit bi bisikletim var tekerini küçülteceğim ama jant değiştirmem lazım mı ayrıca her istediğim lastiği&jantı takabilir miyim? bisiklette daha çok amatörüm çok da anlamıyorum ama yokuş çıkarken hiç zorlanmasam da nabzım çok yükseliyor

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Ali_

Üye
Tepki
6
Ben de kron wsx 450 me Kenda Kwick taktım çok memnunum lastiklerden :)
Kenda Kwick Dış Lastik 29 X 2.00
(link)
Bunun 27.5 inç olanlarından aldım sırıtmadı da bence.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
Peki yol bisikletine dağ bisikleti lastiği takılabilir mi? Zevkler, renkler ve lastikler tartışılmaz. Az toprak görmeye yüzü, hemen kayıyor sağa sola.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@Hevesli
Maalesef bisikletin aerodinamik olması gerektiğinden, çatallar daha dar. Bundan dolayı o iş yaş.

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
@dodurgalı_06
Aslında espri olsun diye demiştim, benim şehir bisikleti var 4cm geniş. Dağ ile yol bisikleti arası mis gibi. Yinede toprağa girince kayıyor ama olsun, iki yolda da gidebiliyor sonuçta :D Hepsinin orta kararını yapmışlar bu tür bisikletlere, kafa patlatmaya gerek yok neyini değiştirsem diye.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Hevesli
Lastik olarak Bontrager LT3 öneririm o zaman:harika::harika:

Tuncer I.

Üye
Tepki
94
İsim
Tuncer I.
Bisiklet
Whistle
Farklı bir konuda yazdım ama burda da belirtmek istiyorum arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim,

MTB'ye takılabilecek en kalın yol lastiği ölçüleri nedir acaba? Tavsiye edebileceğiniz bir model var mıdır ? İnce takmak istemiyorum çünkü elektrik kiti bağlamak gibi bir planım var. Fat bike kadar olmasa da olabilecek en geniş yol lastiği ölçüleri ne olabilir ? Marka model tavsiyesi alabilirim. 27.5 teker boyu.

ysnakblt

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Yasin Akbulut
Bisiklet
Orbea
@Hevesli cyclocrosslara bakabilirsin mtb lastiklerine yakin disli lastikleri var ustunde

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
@ysnakblt

Aklımda o da vardı (lapierre cross 200) ama forumdan birinin tavsiyesiyle direk merida crossway 20v aldım, ilk görüşte aşk dedikleri şeyi bende tatmış oldum. Hemde iyi etmiş oldum, yapısı gereği tur bisikletine çevirmeye çok uygun, amacım tur zaten, lastiklerde toprak kum gibi gevşek değilse çok rahat gider.

Bu konu sanırım dağ bisikleti alıpta pişman olan arkadaşlar için, ama boşverin pişman olacak bişey yok, yol lastiği kaymak gibi yol dışında iş görmez, ama dağ lastiği her koşulda gider, azcık yavaşta gitse, sağlam gider. böyle kıç baş oynatmaz tozu görünce :D

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.