Dağ bisikletine yol bisikleti lastiği takmak

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Hackless
:D mumkun olsaydi benim bisikletim su an 45 kilo olurdu. Hafiflesirtirmeye hic ugrasma kafana da takma boyle seyleri bence. Cunku o bisikletlerin siniflari amaclari ve malzeme cesitleri ile 14 -16 arasi bi kiloda oluyorlar. Bisiklette her 1 kilo dusurmeye calismak binlerce lira para demek. 10 kilo altina inince bu rakamlar katlanarak gidiyor. Deger mi ? Degmez. Ha illa hafifletcem dersen 50 liraya 1300 gramlik duz celik masalardan alir takarsin , bisikletin 1.5 kilo civari hafifler. Birde silik olan ve tanesi 295 gram olan 1.35 lik swalbe kojak takarsin ordanda bir 800 gram gider tahminen. Bisikletin tahmini 12 kilolara iner

Scudo

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
@mariokaldato

Hafifletmek gibi bir amacım yok aslında, sadece mümkünse alacağım lastik ağır yerine bir miktar hafif olursa daha iyi olur diye dedim. Şuanki önceliğim yukarıda yazdığım şekilde kaliteli bir lastik :) O maşayla filan uğraşmaya değmez, hafif lastik alacağım derkende performanstan vs. olmaya değmez.

1.35 Swalbe'ye baktımda şimdi çok ince değilmi bu ya? Diş bile yok. Bildiğimden değil bilmediğimden, soru olarak soruyorum bunu.

Not: Neden hep Swalbe Maxiss Ruben vs. öneriliyorda Michelin filan önerilmiyor? Michelim kötü mü?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Hackless
Kullanmadigim sey hakkinda fikir yurutemiyorum. Ama swalbe kojak kullandiginda onceki zamanlarin icin cok pismanlik duyarsin

• Beğen
Tepkiler: samurusov

emre64

Aktif Üye
Tepki
98
İsim
Emre
Bisiklet
Mosso
@Hackless

Hocam en iyi çözüm gittiğin yola göre bisiklet kullanmak. Ben de yeni başladığım zamanlar kısıtlı bir bütçeyle gidip mtb almıştım. Ama bir kere bile dağa gitmedim, sürekli asfaltta kullandım. Bu yüzden 2.25 mtb lastiklerini 1.50 rubenalarla değiştirdim. İlk başta 1 mm zırhlı flash modelini almıştım. Evet performansı arttırdı ama bisiklette gerçekten garip duruyordu. Ama rubenanın kalitesi belli, 1500 km'de eridi lastik. Daha sonra yine bütçe kısıtından dolayı Rubena'nın 1.50 Syrinx lastiklerini taktım. Bu lastikler Flash'tan biraz daha kalın göründüğü için fazla sırıtmadı ama yine de kendini belli ediyor. Belli bir bütçe ayırabilsem mtb'ye kesinlikle böyle değişiklikler uygulamaz, direkt bisiklet alırdım. Ama illa ki yapacağım diyorsanız bütçe ayırıp Schwalbe'nin Marathon Plus'ını almanızı tavsiye ederim. Çünkü benim lastiklerin yolda kaç defa patladığını ben bile bilmiyorum.

Sonuç olarak uygun fiyatlara yüksek performans elde edilebilir ama götürüleri olur. Kaliteli bir lastik alırsanız daha çok mutlu eder. Ama imkanınız varsa hiç lastik değiştirme işine bulaşmadan bisiklet değiştirmek daha mantıklı bir adım olur.

• Beğen

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
@emre64
Aslında bende aynısını düşünüyorum lastiğe para harcamak vs. yerine bisiklet alma konusunda. Fakat çok uzun süredir bisiklet kullanan biri olduğum için bu aldığım 560 bile giriş seviyesiydi bana göre. Yani bisikleti değiştirip başka birşey alacaksam bile biraz yukarılardan almam lazımki şuan bütçem ona yetmiyor (mesela Specialized Elite Carbon [araştırmalarım sonucu bunu bulabildim]). Yanlışmı düşünüyorum, çokmu uçuk model seçtim acaba? Aslında uçuk filan değil hem ülkede pahalılık hem dolar derken çok uçuğa kaçık gibi görünüyor.

emre64

Aktif Üye
Tepki
98
İsim
Emre
Bisiklet
Mosso
@Hackless

Hocam uçuk model yoktur, kişiye ve bütçeye uygun model vardır :) İstediğinizi alın. Daha sonra "Neden onu almadım ki, onu alsam şöyle olurdu..." gibi pişmanlıklar yaşamayın. Ama denemek istiyorsanız lastik değiştirebilirsiniz, tecrübe kazanmış olursunuz en azından :)

• Beğen

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
@emre64
Tam onu yazacaktım mesajı editleyip :) Çoğu kişide bir yanılgı var ya hani "Yeniysen yada kondisyonsuzsan o fazla gelir" vs. aslında ondan dolayı sordum da alakası yok dediğiniz gibi.

Lastik alayım şimdilik, dakkada bir patlamayacak, hemen erimeyecek, kaliteli, yolda akan bir lastik önerisi olarak Schwalbe Kojak ve Marathon vs önerildi. Sizinde önerinizi aldıktan sonra birinden birini kesin alacağım bugün yarın.

• Beğen
Tepkiler: emre64

emre64

Aktif Üye
Tepki
98
İsim
Emre
Bisiklet
Mosso
@Hackless

Hocam slick lastiklerin keyfi bir ayrı oluyor ama MTB'ye kojak yakışmaz diye düşünüyorum.

• Beğen

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
@emre64
Yakışmayacak kadar ince olmayan ve kaliteli 2 tane link atın bende kurtulayım sizde :D Yoksa bu mevzu uzayacak bende karar veremeyeceğim :)

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
  • Beğen

emre64

Aktif Üye
Tepki
98
İsim
Emre
Bisiklet
Mosso
@mariokaldato

Hocam ben de (bütçeye dayanarak) aynısını atacaktım ama 27.5 olanı galiba yok. Arkadaşın bisikleti de 27.5 diye biliyorum :)

• Beğen

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
@emre64

27.5 :) Bazı güzel lastiklerin 27.5'unu bulamıyorum

• Beğen
Tepkiler: emre64

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mtb de 26 iyidir her bseyini kolay bulursun

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
@mariokaldato

Bendeki 27.5 malesef :(

YerliCAKI

Üye
Tepki
2
İsim
ozan
Bisiklet
Salcano
ben 37x590 bi lastik aldım pek anlamıyorum belli olmuştur zaten iç lastiği hangi boyutlarda almalıyım decathlonda varsa link atabilirmisiniz

• Beğen

emre64

Aktif Üye
Tepki
98
İsim
Emre
Bisiklet
Mosso
@YerliCAKI

(link) bu ölçülerde bir lastik oluyor sanırım.

• Beğen

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
@Bisiklet sever 93

yazan hemşerim kusura bakmasın 8 sayfalık konunun üstüne yazdığı bu yorum , son zamanlarda okuduğun en "laf olsun torba dolsun" yorumlardan birisi olmuş ..

Kaan0101

Üye
Tepki
8
İsim
Kaan
Bisiklet
b'Twin
bende 3 aydır btwin trekking grip kullanıyorum ağır olması dışında bir dez avantajını görmedim , çakıl kum vs hertürlü yola gridim çıktım çok şükür patlamadı lastikler , yol tutuşuda gayet iyi kıştan beri kullanıyorum, bu lastikten sonra vittoria randonneur almayı düşünüyorum

emre64

Aktif Üye
Tepki
98
İsim
Emre
Bisiklet
Mosso
@Kaan0101

Tam boyut fotoğraf atar mısın hocam? Bir de bu lastikten sonra derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Lastikler eskiyince mi Vittoria'ya geçeceksiniz? Ben de bir ara Vittoria düşündüm ama kullandığım lastiğe göre (Rubena Syrinx 26x1.50) bir artısını göremedim. Eğer 1.50 alacaksanız hiç bakmayın bence, yakışmıyor. Benim kullandığım lastik biraz enine kalın olduğu için çok sırıtmıyor.