Dağ bisikletinden tur bisikletine

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kısacası konuya girmek istiyorum, tek amacım beni en az 3-4 yıl sorunsuz bir şekilde ve her koşulda idare edebilecek bir bisiklet toplamaktı.

Toplamam belki birkaç ayı bulabilir ama gelen parçalarla birlikte resimleri buraya koyup bu yolda ne tür sıkıntılar yaşadığımı sizlere gösterrmek istiyorum. Biraz kaba bir dille anlatmak zorunda kaldım kusura bakmayın, acele ile yazınca böyle olabiliyor; üzgünüm gerçekten.

Sipariş verdiğim parçalar;

Standart orta göbek anahtarı: (Geldi)
Çektirme anahtarı: (Geldi)
Göbek anahtarı: (Geldi)
Kaset ruble sökme anahtarı: (Geldi)
Vidalı ruble sökme anahtarı: (Geldi)
Arka göbek mili: (Geldi)
Orta göbek anahtarı hollowtech 2: (Gelmedi)
Kablo uçları: (Gelmedi)

Ön aktarıcı shimano alivio m4000 3x9: (Geldi)
Vites kolları shimano alivio m4000 3x9: (Geldi)
Göbek seti shimano: (Gelmedi Hala)
Zincir shimano deore/slx: (Hala Gelmedi)
Orta göbek shimano deore hollowtech 2: (Gelmedi)

Bu arada iki ayrı anahtar vesaire gibi şeyleri satın almamın sebebi tamamen bisikletimdeki eski sistemleri sökme isteğimden başka birşey değil.

Herneyse, kafamdaki kullanmak istediğim diğer parçalar şöyle:

Arka Aktarıcı: shimano alivio m4000 / shimano deore m591
Aynakol: shimano altus mt 210 / shimano alivio m4000
Pedallar: shimano m324
Kaset Dişlisi: shimano alivio 11x32 / 11x36
Frenler: Açıkçası kışı mevsim şartlarından frenlerim etkilenmesin diye kaliteli bir mekanik disk frenlerlerle geçirmeyi düşünmüyor değilim.

Resimleri yarın yüklemeyi düşünüyorum arkadaşlar, tavsiyelere açığım. Bu arada göbekleri 36 tel uyumlu vermek yerine 32 tel uyumlu sipariş vermişim. Ona bir çözüm bulmaya çalışacağım ki açıkçası kadro harici olarak tüm parçaları sıfırdan toplamayı düşünüyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar ;
Bol sabir isteyen, bir o kadarda eglenceli yolda sana basarilar dilerim. 36 tel jant bulmak piyasada biraz zor. Hem v fren hem disk frende 2binlerin ortalarindan sonra 36 tel jant pek kalmadi. 32 tel isinizi rahatlikla görür. Endisen olmasin.
Madem tur bisikleti yapacaksin keske v fren bi kadro sette calissaydin keske ama diskte candir. Tavsiyem hidrolik fren yapmandir.
Piyasada ikinci elde cok guzel disk frenler satiliyor.

• Beğen
Tepkiler: evrimvolkan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selamlar ;
Bol sabir isteyen, bir o kadarda eglenceli yolda sana basarilar dilerim. 36 tel jant bulmak piyasada biraz zor. Hem v fren hem disk frende 2binlerin ortalarindan sonra 36 tel jant pek kalmadi. 32 tel isinizi rahatlikla görür. Endisen olmasin.
Madem tur bisikleti yapacaksin keske v fren bi kadro sette calissaydin keske ama diskte candir. Tavsiyem hidrolik fren yapmandir.
Piyasada ikinci elde cok guzel disk frenler satiliyor.
Aslında bu yağmurlu günlerde hazır disk frenleri de deneyeyim diyorum, yoksa kadrom v fren uyumlu. 36 tel zaten jantlarım ama göbekleri sipariş verirken bir hata yapıp 32 tel uyumlu sipariş vermişim. Eğlencesi bir yana daha ilk günlerden sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı, ama işin sonunda iyiki yapmışım diyeceğine eminim.

Tepki
158
İsim
Önder A.
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BisikletSeverÜye Bende sizin gibi toplamaya başlamıştım hediye Çekleri kuponlar derken yurt dışı fiyatından 50 tl fazlaya buradan sipariş vermiştim. (1000 tl) Ama @mariokaldato abi sağolsun bir işlediler beni 700 tl tertemiz Slx set aldım ee bu kadro bunu hak etmiyor dedik kenarı kaldırdım. (İkinci bisiklet için ) 300 tl ye de alivio set aldım öyle topladım. Bu aralar da elime bir ghost kadro geçti yakında slx olan setle toparlayacağım. Sizede şimdiden kolay gelsin. Kendi topladığınız bisiklete binmenin tadı ayrı oluyor kadrom falanda kozmetik olarak çok temiz sayılmazdı ona rağmen sıfır bisiklet alanların gözü benimkinin üstünde :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BisikletSeverÜye Bende sizin gibi toplamaya başlamıştım hediye Çekleri kuponlar derken yurt dışı fiyatından 50 tl fazlaya buradan sipariş vermiştim. (1000 tl) Ama @mariokaldato abi sağolsun bir işlediler beni 700 tl tertemiz Slx set aldım ee bu kadro bunu hak etmiyor dedik kenarı kaldırdım. (İkinci bisiklet için ) 300 tl ye de alivio set aldım öyle topladım. Bu aralar da elime bir ghost kadro geçti yakında slx olan setle toparlayacağım. Sizede şimdiden kolay gelsin. Kendi topladığınız bisiklete binmenin tadı ayrı oluyor kadrom falanda kozmetik olarak çok temiz sayılmazdı ona rağmen sıfır bisiklet alanların gözü benimkinin üstünde :)
Zaten onun için topluyorum. :) Maliyet olarak belki bir yeni bisikleti geçecek ama ihtiyaçlarım doğrultusunda her parçasını kendim seçtiğim bir bisikleti kullanmak benim için önemli olan. İkinci elde uygun ürünler var ama sadece yeni parçalar kullanacağım bu projemde. Bu arada resimleri de atayım. :)

Riske girip aliexpress üzerinden bir delilik yaptım. :D Bir haftada gelen shimano alivio birkaç parça.

210573 dosyayı görüntüle

210574 dosyayı görüntüle

210575 dosyayı görüntüle

210576 dosyayı görüntüle

210577 dosyayı görüntüle

210578 dosyayı görüntüle

210579 dosyayı görüntüle

210580 dosyayı görüntüle

210581 dosyayı görüntüle

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hayirli olsun. Kadro resmi yok mu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hayirli olsun. Kadro resmi yok mu?
Yarın yükleyeceğim, bugün ekleyecektim ama zamanım olmadı maalesef. Bu arada gidon, gidon boğazı ve sele borusu konusunda aliexpress yanlış bir seçim mi olur? Açıkçası ben pek güvenemedim. Geçenlerde decathlon'da inceledim bu parçaları ama malzeme kalitelerini pek beğenemedim ürünlerin.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yarın yükleyeceğim, bugün ekleyecektim ama zamanım olmadı maalesef. Bu arada gidon, gidon boğazı ve sele borusu konusunda aliexpress yanlış bir seçim mi olur? Açıkçası ben pek güvenemedim. Geçenlerde decathlon'da inceledim bu parçaları ama malzeme kalitelerini pek beğenemedim ürünlerin.
Piyasadan ikinci el topla uyguna gelir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Piyasadan ikinci el topla uyguna gelir
İkinci el parça kullanmayı düşünmüyorum açıkçası.

210607 dosyayı görüntüle
210607 dosyayı görüntüle

210608 dosyayı görüntüle

Göbek seti geldi ama arka göbekten gelmesi gereken dişli sesi gelmiyor.

210609 dosyayı görüntüle

210610 dosyayı görüntüle

Orta göbeğin yanında pulların da olması lazımdı ama gelmediler.

210611 dosyayı görüntüle

Bunlar da şu anlık gelen aktarma organları diyelim. :)

210612 dosyayı görüntüle

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
________________________________________________________________________________________

Birkaç sorunum var arkadaşlar;

1-Gidonun boyası kalkmış ve fren kolunu çıkarmaya çalışırken gidonu resmen eritmişim.

-Sele borusu ciddi oranda zedelenmiş.

-Eski gidon boğazım çok uzunmuş, onu da değiştirmem gerekebilir.

-Geçen yıl köpek saldırması sonucu attığım takladan sonra fren kolları yamulmuştu, onlar da hasarlı.

-Bendeki jantlar 36 telli iken gidip 32 tel göbek seti almışım ki zaten jant telleri de uymuyor artık. Ya yeni bir göbek alacağım ya da yeni bir jant çemberi alacağım.

-Arkadaki v fren pivotlarından birisi yamulmuş.

-Mekanik disk frene geçmeyi planlıyorum ama yeni fren telleriyle, kollarıyla vesaire galiba maliyeti hidrolik frenleri geçecek gibi duruyor. Hidrolik fren istemememin sebebi ise yazın geri v frene döneceğim için hidrolik hissiyatını v frende bulamayacak olmam.

________________________________________________________________________________________

SİPARİŞ VERİLECEK PARÇALAR;

-Disk Fren Seti (shimano alivio m-375 + rt20)
-Gidon
-40 Milimetre Gidon Boğazı
-2 Tane V Fren Pivotu
-Disk Fren Dönüştürücüleri.160 MM + 180 MM.
-Arka Aktarıcı. (shimano deore m-592)
- Vites Kabloları
-Vites Telleri
-Fren Telleri
-Fren Kabloları
-Fren Kolları (shimano alivio t-4000)
-Fren Ayar Uçları
-Ön Aktarıcı 34.9 MM 31.8 MM Dönüştürücü
-Kaset Dişlisi. (shimano alivio 11x32)
-2 Tane 2 Litrelik Suluk Takma Demiri
-Sele
-Aynakol 170 MM (shimano altus mt-210)
-Jant Telleri
-Gidon Boğazı Kelebek Kapağı
-Kablo Kelepçeleri
-Elcikler
-Sele Kelepçesi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İlk uzun turumu, hiç ekipman değişliği yapmadığım bir mtb ile gerçekleştirmiştim. Tur bisikletçiliği denen zehir vücuda nüfus etmişti artık. Geri dönüşü yada kurtuluşu olmadı. Sonrasında yaptığım kısa turlarda ekipman değişikliği yapmaya karar verdim.

birinci dalga:
- XLC arka bagaj
- XLC gidon boğazı
- XLC kelebek gidon

ikinci dalga:
- XLC gidon tükseltici aparat (110mm)
- Arka bagaj koruma montajı

üçüncü dalga:
- ön bagaj

Haricinde bir değişiklik yapmadım. Sram frenlerimden memnun değilim. Bütçe olduğunda shimano bir sisteme geçmeyi düşünüyorum. Ancak tahrik sisteminden son derece mutluyum. Çok coğrayfa dolaştık. Çok rampalar tırmandık. Şimdiye kadar hiç bir mekanik sorun yaşamadık.

Satın alıdğım mtb:

210628 dosyayı görüntüle
210627 dosyayı görüntüle

Güncel durum:

210629 dosyayı görüntüle

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İlk uzun turumu, hiç ekipman değişliği yapmadığım bir mtb ile gerçekleştirmiştim. Tur bisikletçiliği denen zehir vücuda nüfus etmişti artık. Geri dönüşü yada kurtuluşu olmadı. Sonrasında yaptığım kısa turlarda ekipman değişikliği yapmaya karar verdim.

birinci dalga:
- XLC arka bagaj
- XLC gidon boğazı
- XLC kelebek gidon

ikinci dalga:
- XLC gidon tükseltici aparat (110mm)
- Arka bagaj koruma montajı

üçüncü dalga:
- ön bagaj

Haricinde bir değişiklik yapmadım. Sram frenlerimden memnun değilim. Bütçe olduğunda shimano bir sisteme geçmeyi düşünüyorum. Ancak tahrik sisteminden son derece mutluyum. Çok coğrayfa dolaştık. Çok rampalar tırmandık. Şimdiye kadar hiç bir mekanik sorun yaşamadık.

Satın alıdğım mtb:

210628 dosyayı görüntüle
210627 dosyayı görüntüle

Güncel durum:

210629 dosyayı görüntüle
Sizin bisikletiniz zaten iyiymiş, ilerde bende kesinlikle ve kesinlikle Sedona-Kron kadroya geçmeyi düşünüyorum.

Benim bisikletim giriş seviyesi bir bisikletti ve zamanla bana çok ciddi sorunlar yaşatmaya başladı. Bende ağır şartlarda giriş seviyesi ürünlerin yeterli dayanımı sağlayamadığına kanaat getirip sağlam bir tur bisikleti toplayayım dedim.

İlerde kadroyu da değiştirmeyi düşünüyorum, galiba bu iş bir hastalık. :)

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
GÜNCELLEME:
Gidon ve gidon boğazını aliexpress üzerinden alacaktım ama çoğu ürünün gerekli standartların altında üretildiğini öğrendiğim için vazgeçtim arkadaşlar. Bu parçaları decathlon mağazasından almayı düşünüyorum. Açıkçası bisikletimde shimano dışında bir aktarma organı parçası kullanmak istemiyorum, sadece aliexpress üzerinden sipariş verdiğim kablolar kaliteli değil ama onları da değiştirmeyi düşünüyorum.

Bu arada disk fren işi şu an rafa kalktı, bisikleti yürütür duruma getirene kadar bekleyip o anda shimano deore v frenlere geçmeyi düşünüyorum.

PARÇA SİPARİŞ GÜNCELLEMESİ;

Dün shimano deore m-591 arka aktarıcı siparişi verdim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
GÜNCELLEME:
Gidon ve gidon boğazını aliexpress üzerinden alacaktım ama çoğu ürünün gerekli standartların altında üretildiğini öğrendiğim için vazgeçtim arkadaşlar. Bu parçaları decathlon mağazasından almayı düşünüyorum. Açıkçası bisikletimde shimano dışında bir aktarma organı parçası kullanmak istemiyorum, sadece aliexpress üzerinden sipariş verdiğim kablolar kaliteli değil ama onları da değiştirmeyi düşünüyorum.

Bu arada disk fren işi şu an rafa kalktı, bisikleti yürütür duruma getirene kadar bekleyip o anda shimano deore v frenlere geçmeyi düşünüyorum.

PARÇA SİPARİŞ GÜNCELLEMESİ;

Dün shimano deore m-591 arka aktarıcı siparişi verdim.
Gidon, boğaz gibi yapısal parçalarda XLC yi şiddetle tavsiye ederim. Bu gibi parçalarda artık baktığım marka XLC oluyor. Kullandığım tüm ekipmandan memnunum. Fiyat/performans markası.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Gidon, boğaz gibi yapısal parçalarda XLC yi şiddetle tavsiye ederim. Bu gibi parçalarda artık baktığım marka XLC oluyor. Kullandığım tüm ekipmandan memnunum. Fiyat/performans markası.
Bildiğim kadarıyla xlc geçmiş yıllarda kalite olarak düşük seviyede ürünler üretiyordu. Sonradan ne yaptılar bilmiyorum ama tavsiyenizi dinlerim. Sizin için bakıcam, decathlon ürünleri boya olarak kaliteli ürünler değillerdi ki incelemiştim.

GÜNCELLEME;

Sipariş verdiğim shimano deore zincir de geldi. Aslında shimano 105 yazıyor üzerinde.

210941 dosyayı görüntüle

• Beğen
Tepkiler: mazot

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
GÜNCELLEME:
-Bugün hollowtech 2 anahtarım geldi.

GÜNCEL SORUNLAR:
-Yanlış sipariş verdiğim göbekler ile jantlar arasında bir seçim yapmam gerekiyor. Ya ikinci bir göbek seti alacağım ya da yeni bir jant seti alacağım.

-Elimdeki shimano tourney göbeklerin akıcılığını beğenmedim, umarım janta örünce düzelir.

• Beğen
Tepkiler: mazot

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar haftanın 6 günü 09:00-19:30 çalıştığım için bisiklete zaman ayıramıyorum. Hatta gelen kargo paketlerindeki parçaları bile bisiklete takacak zaman bulamıyorum.

Galiba biraz uzama olacak, bu arada parça tedariki konusunda 3-4 hafta gibi uzun süreler parça beklemek niyetinde değilim. Yoksa 2020'yi bulacağız gibi görünüyor. Bu arada şimdiden bir bisiklet parası harcadım sayılır ama daha alınacak bir sürü parça var.

Kendi bisikletini toplamanın verdiği his olmaz ise inanın çok uğraştırıyor. Ama buna değer. :)

• Beğen
Tepkiler: necmeddin ve mazot

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar haftanın 6 günü 09:00-19:30 çalıştığım için bisiklete zaman ayıramıyorum. Hatta gelen kargo paketlerindeki parçaları bile bisiklete takacak zaman bulamıyorum.

Galiba biraz uzama olacak, bu arada parça tedariki konusunda 3-4 hafta gibi uzun süreler parça beklemek niyetinde değilim. Yoksa 2020'yi bulacağız gibi görünüyor. Bu arada şimdiden bir bisiklet parası harcadım sayılır ama daha alınacak bir sürü parça var.

Kendi bisikletini toplamanın verdiği his olmaz ise inanın çok uğraştırıyor. Ama buna değer. :)
Dostum yaptigin islerin en ufak bir mantıgi yok malesef.
Kendi tur bisikletini toplamak istiyorsun anladim , guzelde zaten piyasada bulunan baslangic seviyesi parcalarin sifirini alman sonucu degistirmeyecek ki . Sonunda yine bi ton para harcayip , baslangic seviyesinde yani olduğun yerde sayacaksin.
Torney gobek almanin ne mantığı var bide tel alicaksin, ördüreceksin cember member sana pahaliya patlayacak.
Hem hizli sonuc almak , hemde daha yuksek seviye donanimlar için ikinci ele yönelmekten baska mantikli yol yok.
"Ikinci el düşünmüyorum " demissin okey sorun yok, bana hava hos. Ama sonunda basladigin noktaya dönecegini bile bile para harcamanin pek anlami yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dostum yaptigin islerin en ufak bir mantıgi yok malesef.
Kendi tur bisikletini toplamak istiyorsun anladim , guzelde zaten piyasada bulunan baslangic seviyesi parcalarin sifirini alman sonucu degistirmeyecek ki . Sonunda yine bi ton para harcayip , baslangic seviyesinde yani olduğun yerde sayacaksin.
Torney gobek almanin ne mantığı var bide tel alicaksin, ördüreceksin cember member sana pahaliya patlayacak.
Hem hizli sonuc almak , hemde daha yuksek seviye donanimlar için ikinci ele yönelmekten baska mantikli yol yok.
"Ikinci el düşünmüyorum " demissin okey sorun yok, bana hava hos. Ama sonunda basladigin noktaya dönecegini bile bile para harcamanin pek anlami yok.
Galiba haklısınız, giriş seviyesi ekipmanlarla dolu bir bisiklete tonlarca para harcamanın bir mantığı yok. Aslında aktarma organlarını alivio'dan aşağı tutmadım, hatta aktarıcı falan da deore ama tourney ekipmanlara para harcamanın bir anlamı yok. Bisiklet toplama konularınızı okudum, kafam çok karıştı gerçekten. Bütçemi artırıp kaliteli parçalarla devam edeyim diye düşünüyorum. Tek zararım elimdeki göbekler olur. Tavsiyelerinizi dinleyebilirim.

@mariokaldato Bu arada bu projeye başlarken kafamda üst seviye parçalarla başlamak vardı ama daha sonra ortalama bir set işimi görür diye düşündüm. Keşke üst seviye bir şetle başlasaydım.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Galiba haklısınız, giriş seviyesi ekipmanlarla dolu bir bisiklete tonlarca para harcamanın bir mantığı yok. Aslında aktarma organlarını alivio'dan aşağı tutmadım, hatta aktarıcı falan da deore ama tourney ekipmanlara para harcamanın bir anlamı yok. Bisiklet toplama konularınızı okudum, kafam çok karıştı gerçekten. Bütçemi artırıp kaliteli parçalarla devam edeyim diye düşünüyorum. Tek zararım elimdeki göbekler olur. Tavsiyelerinizi dinleyebilirim.
Elimde tertemiz shimano xt v fren bacaklari ve lx gobekli dt swis telli mavic jantlar var . Dusunursen oradan baslayabilirsin. Bosver disk freni