Dağ bisikletinde antrenman

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@dost acı söyler haklısınız . Karate hocam da hep öyle derdi kaslar zorlanırken güçlenir diye . Geçen senelerde çok yapıyordum dediğinizi ilk başta yüksek kadansla gidip sonrasında düşük kadans olayını baktım zayıflıyorum bu sene artık pek yapmıyorum . Faydası muhteşem vücut o zorlamanıza karşı önlemlerini alıyor . Özellikle akciğerin tamamını hissediyorsunuz . Hatta hastane de bi kan aldırmam gerekti tahlil için kıpkırmızı çıkmıştı . O derece etkili yüksek vites düşük kadans olayı . Tabi ki diz sağlığına dikkat etmek gerek herkesin dizi dayanmayabilir .

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Baldır kaslarını zorlayarak (abartmadan) baldırları, üst bacağı zorlayarak üst bacağı geliştirirsiniz. Zaten pedalları çeviren güç bunlardan gelir. Ama diz bir eklemdir. Ve zorlamanız hasar vermek demektir. Dizi zorlamak nasıl bir tavsiyediro_O Yüksek kadans yerine bacakları zorlamak 5kg'lık dambılla çalışan adama; 100 kere onu kaldırma 5 kere 50 kilo kaldır demek gibi birşey. Karşınızdakinin kapasitesini bilmeden böyle şeyler önerilmemeli.

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.530
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
evden çıkmadan açma germe hareketleri yapın. İyi bir ısın. Yüksek kadansla 15 dk kaslarını ısıt ki pedala abandığında kaslar yırtılmasın acı çekme bisikletten soğuma. Sonra yavaş yavaş yüklenebilirsin. Sınırlarını kolla. Nabzını kontrol etmen lazım. Birçok etken var en iyisi vücut yaptığın antrenmanlara tepkiler verecektir. Biraz araştır ve kendini dinle ona göre yol al bence.
Haritada yol boyu tırmanıyorsun gibi duruyor. Sonra sıkılmayasın tırmanışlardan arada düz yolda git gel derim. ;)

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar yapmayın etmeyin,kendinizce faydasına inandığınız kadansı düşük tutup yüksek vites üzerinden sürmenin mantığı yada yararı olduğu Fikri ile ile yanlış bilgi vermeyelim.. gücünüz yeter ve kondisyon sağlam olur yüksek kadans ve yüksek vites dersiniz ve bunada kaslar ile destek verip dizleri üzmedikce antrenman yapın dersiniz ona eyvallah..ama yüksek vites düşük kadans derseniz ve bu taktik ile giderseniz (özellikle uzun süren antrenman veya turlar diyelim ) ilerde dizleriniz ve eklemleriniz dile gelir tabiri yerinde ise beddua eder size.. ,bisiklet ile diğer sporları bağdaştırmak bana göre yanlış demeyeyim ama alakasız, yanlış Kadro seçiminden tutun bilinçsiz ayarlar ve dahası yanlış teknikler ile sürmek ilerde fiziken sizi üzecek olacağını bilin...bundan sonraki yapacaklarınız tabiki sizi bağlar üstelik hayat sizin.(ki) burda yazdıklarıma katılmayacak varsa yanlış olan yeri düzeltecek arkadaşlar da fikrini yazabilir...herkese kazasız belasız sağlıklı sürüşler..