Dağ bisikleti tavsiyeleri

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selamlar Ben dirt jump tarzı bir bisiklet arayışındayım bütçeyi çok zorlamak istemiyorum ama bir şekilde halletme niyetindeyim 3-5 bin civarına mümkün müdür? bende markasız toplama eski bir şehir içi bisiklet vardı atlaya zıplaya çok dayanmadı :D Tavsiyeniz nelerdir? kaldırımdan bile atlayarak inerim merdiven falan inmek isterim dağda bayırda atlamak isterim. Çok tecrübeli değilim ama başlamak istiyorum bu spora.
Carraronun bandit i var 5500 a

Scudo
Tepki
15
İsim
Samet Emre
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
tx 75 kullanyorum lastiği değiştirince dağ bisikleti oluyor
birşey farketmiyor birde ön vitesi değiştir tam bir xc75 oluyor tx yazısınıda xc ye çevirince tambir xc
XC CONVERTIR TX :harika::harika::harika::)

Son düzenleme:
  • İnanılmaz
Tepkiler: BF Okuru

Akhosef

Üye
Tepki
6
İsim
Atalay Bayar
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Anladım vites kolunun deore olması yüzünden olabilir belkide onu direkt değiştirsem çok iyi olabilir.
Soğolun bilgileriniz için hangisinde karar verirsem yazıcam bakalım ama daha zamanım var 1 hafta kadar.
Ama yine başka bi önerisi olan olursa yazsın belki fikrim değişir.
scott aspect 920’yi aldım 3 gün oldu. Şuana kadar çok memnunum vitesleri vs konusunda sadece fren kolları çok yukarıdaydı onu ayarlamam gerekti ve pedalları biraz değişik ama geri kalan her şey muhteşem

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
scott aspect 920’yi aldım 3 gün oldu. Şuana kadar çok memnunum vitesleri vs konusunda sadece fren kolları çok yukarıdaydı onu ayarlamam gerekti ve pedalları biraz değişik ama geri kalan her şey muhteşem
Pedallari bende yadırgadım
Direkt degistirdim. Su anda cok rahatım. Gelecek sezon muhtemelen arka vites icin xt vites kolu upgrade edeceğim deore yerine. Ozellille 11x2 vites gercekten tam istediğim kombinasyon. Her yolda gerekeni veren bir kombinasyon. Viteslere alıştıkça her durumda ihtiyaci karşılayacak değerlere otomatik eliniz gidiyor. Oyle cok düşünülecek birseyi yok. Frenler kullandıkça iyileşti. Ya da ben tepkilerine alıştım. Kadro geometrisi gercekten cok konforlu geliyor bana. Birkac yil bunu kullandıktan sonra scale e terfi etmeyi dört gözle bekliyorum.

• Beğen

Fvzvj

Üye
Tepki
2
İsim
Fevzettin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar ben mtb bisiklet almayi dusunuyorum toplamda 5bin TL civari butcem var. 2 bisiklet arasında kaldım bunlardan bırısı carraro daytona 911, diğeri ise carraro daytona 930. ama carra daytona 930 un maşasının kotu oldugunu duydum. Sizce bu iki bisikletten hangisini almalıyım veya baska onerebileceginiz bisikletler var mı? teşekkürler...

Son düzenleme:
Tepki
0
İsim
Arda Kütük
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar bisiklet almayı düşünüyorum MTB olacak 3500TL bütçem var fakat ne alsam kararsızım önerilerinizi bekliyorum son olarak merak ettiğim bir şey var 29'' jant mı iyidir yoksa 27.5'' jant mı?

Tepki
353
İsim
ibrahim güler
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar bisiklet almayı düşünüyorum MTB olacak 3500TL bütçem var fakat ne alsam kararsızım önerilerinizi bekliyorum son olarak merak ettiğim bir şey var 29'' jant mı iyidir yoksa 27.5'' jant mı?
26 27.5 ve 29 kullandım şunda 29 kullanıyorum 26 kullanım olarak çok kıvrak 29 jant kivraklik olarak diğerlerine göre bence hantal en ideali 27.5 tavsiye ederim.
Bu arada kullandiklarim.
26 Trek 4300
27.5 ghost kato1
29 ghost tacana 3

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kolay gelsin. 3.500₺ ile sıfır bisiklet olarak çok tatminkar bir seçeneğe denk geleceğinizi pek sanmıyorum. Full amortisörlüler zaten o paralara olamaz. Hardtail olarak çok iyi durumda iyi markaların 2. Ellerine bakmanızı tavsiye ederim.
Lastik çapı büyüdükçe ağırlaşıyor ama çukur gibi engebeleri aşmak kolaylaşıyor fakat 26 da daha uygun fiyata bulursunuz sanıyorum. 26 kullanımında hiç bir sıkıntınız olmaz.

Bir de ağırlıklı olarak arazide binmeyi düşünüyorsanız gene tavsiyem, bulabilirseniz 13kg ve altı modellere denk gelmeye çalışın. 15-16 kg bisikletler o paralara sıfır alabileceğiniz bisikletler fakat hem kalitesiz hem ağır olmaları sebebi ile olaydan soğutur adamı.

Cotyoran52

An Engineer Cyclist
Tepki
1.662
İsim
Kotyoralı
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
26 27.5 ve 29 kullandım şunda 29 kullanıyorum 26 kullanım olarak çok kıvrak 29 jant kivraklik olarak diğerlerine göre bence hantal en ideali 27.5 tavsiye ederim.
Bu arada kullandiklarim.
26 Trek 4300
27.5 ghost kato1
29 ghost tacana 3
Ben de 26, 28 kullandım, hedefim 29 idi yeni bisiklette fakat 27.5 denemek istedim. İyiki de denemişim çünkü gerçekten 27.5 bisiklet için, özellikle MTB'lerde ideal ölçü gibi geldi bana. Ne 26daki ufaklık yok ne de 29lardaki gereksiz büyüklük yok. 27,5 hem hafif hem de istediğiniz asansöre, alana vs. sığıyor, her yere taşıyorum, acayip rahat ve çevik Bundan sonra da tercihim 27.5 olacak gibi...

KrtgSltr

Üye
Tepki
62
İsim
Kortug
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Size belirtmiş olduğunuz fiyat civarında Carraronun force 750 yada 770 modelini tavsiye edebilirim. Her ikisini de kullandım. Şu an bende 770 oğlumda da 750 var. Her ikisi de 27.5 jant. Eğer ilk bisikletiniz olacaksa ve profesyonel bir arayışta değilseniz sizi memnun edecek modellerdir. Bisikletler 15 kg civarı. Bu işi profesyonel yapmayacaksanız ve elinizde dar bir bütçe varsa sapa çöpe çokta takılmamakta fayda var. Tevsiye ettiğim her iki model de hidrolik disk fren. Ben bu fren modelinden oldukça menunum. Hemen hemen her yol ve hava şartında durmanız için yapılmış sanki. 750 de vites setleri tourney-altus iken 770 de altus-altus. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• Beğen
Tepkiler: ibrahimguler
Tepki
4
İsim
Safa
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
2.000 TL bütçe ile 27.5 inç ve 18 kadro dağ bisikleti arıyorum. Önerileriniz nedir?

OmegA

Merida Sevdalısı... 💚
Tepki
282
İsim
Eralp Melendizli
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
2.000 TL bütçe ile 27.5 inç ve 18 kadro dağ bisikleti arıyorum. Önerileriniz nedir?
Seriler değişebilir ancak 2. el Salcano Astro, NG serilerinden, Kron XC serisinden, az da olsa Carraro Big gibi modellerden bulabilirsiniz. Sizin için piyasaya baktım bu fiyata bunlar iyi gibi.

Tepki
4
İsim
Safa
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Seriler değişebilir ancak 2. el Salcano Astro, NG serilerinden, Kron XC serisinden, az da olsa Carraro Big gibi modellerden bulabilirsiniz. Sizin için piyasaya baktım bu fiyata bunlar iyi gibi.
Sıfır hidrolik XC75 aldım teşekkürler.

Hidalgo71

Üye
Tepki
2
İsim
Yekta
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
carraro daytona 927 modelini kullanıyoruz, gayet güzel ve kullanışlı bir bisiklet.
Orhan bey selam,
Bende bu modelden almayı düşünüyorum, biraz detay verir misiniz?

Orhan78

Daimi üye
Tepki
43
İsim
Orhan78
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Giant
Orhan bey selam,
Bende bu modelden almayı düşünüyorum, biraz detay verir misiniz?
Merhabalar. 2 yıl önce oğluma almıştık, hâlâ da kullanıyoruz. Bir problem yaşamadık bugüne kadar. Spesifik olarak sorunuz varsa özelden veya burdan cevaplayabilirim.

Voltaren

Üye
Tepki
1
İsim
Levent
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
105kg. bir adam için bisiklet...

İyi günler arkadaşlar... Egzersiz yapmak amaçlı bir bisiklet satın almak istiyorum, dağ bisikleti modellerini beğeniyorum.

Ancak dün akşam bir apartman komşumla konuştum, kendisi motorcu, 15 yaşındaki oğlu da bisiklete çok meraklı.

Dediler ki, kilon çok fazla (105 kg), alelade bir bisiklette jant yamulması, (sanki, galiba) bilya dağılması vs. gibi sıkıntılar yaşarsın. Decathlon'dan B-Twin/Rockrider diye bir bisiklet önerdiler. İnternette baktım, o da fazla fiyatlı bana göre, 4-5.000 civarında. Ben 2.000 - 2.500 TL'lik bir bisiklet düşünmüştüm.

Bu görüşe katılır mısınız? Yani halihazırda 105 kg. olan beni, örneğin bir Ümit bisiklet, Salcano falan gibi, ya da 2.000 - 2.500 TL'lik başka marka bisikletler taşımaz mı, komşumun dediği gibi problem yaşar mıyım? (Bisikleti asfalt yolda, günde yarım saat süreceğim)

Ve eğer öyleyse siz ne önerirsiniz benim kiloma göre? Teşekkürler.

• Beğen

OmegA

Merida Sevdalısı... 💚
Tepki
282
İsim
Eralp Melendizli
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

İyi günler arkadaşlar... Egzersiz yapmak amaçlı bir bisiklet satın almak istiyorum, dağ bisikleti modellerini beğeniyorum.

Ancak dün akşam bir apartman komşumla konuştum, kendisi motorcu, 15 yaşındaki oğlu da bisiklete çok meraklı.

Dediler ki, kilon çok fazla (105 kg), alelade bir bisiklette jant yamulması, (sanki, galiba) bilya dağılması vs. gibi sıkıntılar yaşarsın. Decathlon'dan B-Twin/Rockrider diye bir bisiklet önerdiler. İnternette baktım, o da fazla fiyatlı bana göre, 4-5.000 civarında. Ben 2.000 - 2.500 TL'lik bir bisiklet düşünmüştüm.

Bu görüşe katılır mısınız? Yani halihazırda 105 kg. olan beni, örneğin bir Ümit bisiklet, Salcano falan gibi, ya da 2.000 - 2.500 TL'lik başka marka bisikletler taşımaz mı, komşumun dediği gibi problem yaşar mıyım? (Bisikleti asfalt yolda, günde yarım saat süreceğim)

Bence 29" (inch) jantlı, 2. El 'Salcano NG650' düşünebilirsiniz, çok büyük sorun yaşayacağınızı sanmam. Ama birkaç kişinin daha fikrini alın derim.

• Beğen
Tepkiler: Voltaren

fztserhat

Daimi Üye
Tepki
370
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Hiçbir sıkıntı yaşamazsınız merak etmeyin. Ben çocuk taşıma aparatı ve çocuğumun ağırlığı ile sizin ağırlığınıza yaklaşıyorum ve uzun süredir bir sıkıntı yaşamadım. Düzenli bisiklet kullanırsanız zaten kilolarınızdan da yavaş yavaş kurtulursunuz. Salcano, mosso, carraro vs gibi markalara bakabilirsiniz. Sizin yerinizde olsam bütçenize uygun daha iyi bisikletler bulabilmek adına ikinci el satın almayı tercih ederdim.

asteris

Üye
Tepki
7
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Merhaba, 3 ay önce Carraro Force 970 modeliyle 115 Kg olarak başladığım bisiklet sporuna, 105 Kg olarak mutlulukla devam ediyorum:) Yaklaşık 1100 Km üzerinde yol yapmışımdır, hiçbir bir sorun yaşamadım. Rahatlıkla tavsiye edebilirim 3500 TL civarı bir fiyata almıştım. Buradaki üstatlar daha iyi bilirler tabi ki.