Cyclocross yarışları neden yok?

Scudo

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Şehir içi kullanımda 28cyi tercih ediyorum, daha incesine inmeyi pekte sağlıklı bulmuyorum. Dediğiniz gibi jant bazı sorunlar yaratabilirmiş gibime geliyor (maddux 2.1). 35clik slick vardı ilk aldığımda, şubatta 28c 4 seasona geçtim, gayet memnunum.

Arazi işine girecek olursak 32lik birşey kurtarır sanırım.

@Gökhan Kuş teşekkür ederim öyle o anda aklıma geldi misalen yazdım o oluşum isimlerini, birazda dernekleşme ve dernek isimlerinede takığım, basma kalıp buluyorum, keyifli birşeyler yazayım dedim bende :)

• Beğen
Tepkiler: oscak41

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@chnkrmz asfalt kullanımı için değil mi? Yanlış görmediysem 21c. extrem bir ölçü değil mi?

Ben iki mesajdır "23 ince kalır" vs gibi yorumlar yapıyorum diye yanlış anlaşılma olmasın, yol bisikletinde 23c kullanıyordum. Sadece CXlerde fazla ince lastik taraftarı değilim. Hem Cx ruhunu muhafaza edip hemde yolda verim sağlamak anafikirim. Malum zaten kış koşullarında kullanılan emniyet şeritlerinin araziden pek farkı kalmıyor..

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Serrchi seçenek olarak 25 var onu almak istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Kuş

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@chnkrmz 28 olmadı, 25 olur, o da olumlu :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@chnkrmz @Gökhan Kuş
cyclocross aksamı mtb den çok yola yakın aslında; vites grupları, gidonu, geometrisi vs endurance yol bisikletlerine yakın; lastik istihap haddi daha geniş en bariz ayrıldığı nokta burası, ikincisi de fren sistemleri: v pivot veya disk fren kullanmaları. bunun da sebebi kumpas yol frenlerinin durdurmak değil yavaşlatmak için orada olması :D

bir yerde okumuştum yanlış hatırlamıyorsam, eski yol bisikleti kullanıcılarının kışın can sıkıntısından lastik değiştirerek hafif araziye çıkması sonucu ortaya çıkmış birşey bu cyclocross, yanlışım var ise düzelitn.

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@halil ibrahim duran görüyorum ve artırıyorum, kanaatimce prensip olarak cyclocroslar MTBlerin atasıdır. Şu an tabletten bağlandığım için link aramak bulmak vs. çok meşakatli bir süreç ama siyah beyaz çekimlerde CX yarışları bile mevcut (1940lar 1950ler) ufak bir googlelamayla ulaşılabilir. Tabi bunlara ne tam anlamıyla Cx ne de Mtb denilebilir, dropbarlı bisikletlerle koruluklarda yarışan insanlar diyebiliriz.

(link)
Fazlada takılmamak lazım bu dallanmalara budaklanmalara. Arşimet'in dediği gibi " bana bir dayanak noktası ve kaldıraç verin dünyayı yerinden oynatayım".

Bana bir zemin ve tekerlerini ayaklarımla çevirebileceğim birşey verin, dünyayı gezeyim :)

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.018
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
bende kartepeye gibi yerlere tırmanmak için daha kalın bir lastik bakıyorum. 35e kadar alabilir miyim?

(link)

yoksa 25 27 falan mı bakayım?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@srdrmrs

5mm patlak korumalı rubena hook stu tavsiye ederim. biraz ağır yalnız baştan söylemesi. ortama hızınıza 2km / s etki eder

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@therkut Titreşim konusunda açıkçası sana çok katılamayacağım. Bende Salcano cyc 02 var carbon maşa ve continental cyclo lastikleri mtb den daha rahat. Sendeki bisiklet nedir? Örneğin benim yeni topladığım cyclo da alu maşa var onda seninle hem fikirim. Vibrasyon alu da yoğun.

@srdrmrs Tabiki takabilirsin. Aksine arazide geniş daha zevkli oluyor. Bende 28 var continental çok rahat, hafif arazi için geçen arkadaşın bisiklette roubaix pro diye bir lastik gördüm. Bayağı iyi su tutuşu filan ve iyi de kaçıyor. Şu bisikletin üstündeki lastikler

@halil ibrahim duran Malesef cyclo aksamı geometri olarak biraz yola yakın ama aksam olarak kesinlikle mtb. Yeni çıkartılan ve cyclo ya benzeyen yol yarış aksamlı bisikletler hariç :D O duyduğun can sıkıntısından lastik değiştirip binmeleri mantıklı olabilir veya şehir efsanesi de olabilir. Ama ikea'nın kurucusu köylere kibrit ve mum satan kendi satış ekibini oluşturmuş köylü bir çocukmuş mesela diğer arkadaşlarına bisikletle dağıtımını sağlattırırmış:) olabilitesi var yani.

• Beğen
Tepkiler: Adem Dualı

therkut

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Erkut
@Gökhan Kuş Specialized Sirrus Sport var hocam. Karbon maşalı. Gidon sargım belki kalitesizdir diye düşünmeye başladım açıkçası. Başka nedenleri ne olabilir? Bundan önce havalı maşa kullandım belki alışma sürecidir ama bütün eklemlerimin ağrıması pek alışacak bir durum değilmiş gibi düşündürüyor. Tek bir yolda sıkıntı yaşadım şimdiye kadar ama gözümü öyle korkuttu ki stabilize yollardan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum.

E6853 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@therkut Anladım. Bunu kendin çevirdin değilmi? yani orj. bir cyc değil. Yani dediğim gibi benim kendi topladığımda da aynı vibrasyon sorunu var bir mtb elbette değil, hele havalı maşadan sonra seninki direk attan inip eşşeğe binmek olmuş :D Bi ara tanıdığın birilerinde orj. bi cyclo varsa arazide birde onu denemeni öneririm. Ama yol lastikli olmasın. Çünkü cyclo ya özel lastiklerin hamuru bile arazide dehşet derecede fark ediyor.

@Adem Dualı Süper olurdu ama kürek yarışı var cumartesi. Fakat irtibatı kesme ramazandan sonra oralara gidelim çok güzel yerler. Hemde bizdeki cyclocu elemanlara da söylerim, onlarda gelir belki ;)

• Beğen
Tepkiler: Adem Dualı

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökhan Kuş Adamların patikaları bile bizim asfalttan temiz. :):) Nedir bu cyclocross diye çok araştırma yaptım şuanda ki bisikletimi almadan önce. Mosso Monza da direkten döndüm diyebilirim. Şuanda ki bisikletim Endurance kadrolu bir yol bisikleti disk frenli,karbon maşalı, 28 mm lastikleri mevcut. Çok aşırı bozuk yollara girmedim ama grubumuzda bulunan MTB lerin peşinden de ayrılmadım. Çok önemli iki faktör var benim gözümde lastik kalınlığı ve karbon maşa bu iki faktör sürüş dinamiklerini çok etkiliyor.

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@Adem Dualı Pazar sabahı Fener var sınavdan sonra çık gel tanışmış oluruz. Özelden iletişim yaz istersen haberleşiriz.

Evet arkadaşlar @Serrchi nin isim fikri ile birlikte facebook platformumuzu açtım, tüm cyclocross kullananları buraya davet edelim. Orada toplanıp konuşalım. (link)

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
İsim babası olmuşum, boş durup başkalarından yarış, organizasyon, platform oluşturmasını bekleyip iskele babası olmaktan yeğdir:)

Türkiye'de Cyclocross için bir milat oluruz umarım, hep beraber..

• Beğen

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
baş vurumu yaptım hayırlı uğurlu olsun

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bence CX yarışları için şartlar olgunlaşmış durumda. Gravel bisiklet satışları arttı, ancak gravel yarışı yapmak için çok uzun rotalar gerekiyor, bu rotaları kontrol etmek (özellikle büyük şehirlerde) zor. Ancak kısıtlı alan içinde, örneğin bir kaç yangın yolu döngüsü, mesire alanları, park vb. yerlerde isim olarak gravel ancak özünde CX tipi turlu yarışlar düzenlenebilir, gravel bisikleti olan, uygun lastikli yol bisikleti olan herkes katılabilir de.

• Beğen
Tepkiler: MakRo