Cyclocross Hakkında Sorular, Cevaplar

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzun süredir bisiklet kullanmıyorum, donanımlar hakkında pek bilgim yoktur, fakat araştırdığım kadarı ile 2 model arasında kaldım...
1 .Scott speedster cx 10 7.150 tl
2. Cube cross race pro 7.650 tl

Bir kere alıp ömürlük kullanmak istiyorum. Belki ileride yol bisikletİne çevirebilirim, tabi ortamı sağlar isem. Benim öğrenmek istediğim yeni başlayan birisi için bu modeller isteğim doğrultusunda doğrumudur.

Scudo

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adrenalin26

hali hazırda ben Scott speedster cx 10 kullanıyorum. kendisi ile güzel vakit geçiriyorum. memnun sayılırım (yani bu kısmını biraz açmak lazım belkide ama yazı uzarr gider). peki tavsiye edermiyim... o kullanıma göre değişir. eğer gerçekten zorlu yollarda kullanacağım Çamur benden sorulur toz toprak içinde kalınca yüzümde bir gülümseme olur dersen. sende benden sin yapıştır bir tane :) ha yok evde hanım / anne bekler her sürüşten sonra bir kova çamurla eve gelirsem merdane yi kafaya yerim diyorsan endurance bişiler bak.
ayrıca bu CC bisikletler ile 3 saat ten sonraki sürüşler çekilmez çile oluyor onuda diyim çok da rahat değiller anatomileri gereği :)

Cube cross race pro için bir şey diyemem çünkü görmedim sürmedim. bir önceki bisikletim tur bisikleti ve cube idi ama tabi ki alakaları yok :) yalnız bana kalırsa bu ecnebinin alamanı yaptı ise kötü değildir.

*not: yazıyı yazarken aklıma geldi buraya eklemeden edemeyeceğim. Scott u almadan önce cube nin bir modeli ni almak istiyordum. yalnız kesinlikle tahammül edemediğim bir özellik var oda arka fren hidrolik hortumunun bisiklet üstünden yürütülmesi. Konuyu erdoğanlar bisiklet sahibi ile tartışmıştım beni son derece haklı bulmuştu. 2016 yılında almanya daki bayi toplantısında dile getireceğini söyleyip beni Scott ile baş başa bırakmıştı :). şimdi görüyorum ki CUBE modelleri aynı tas aynı hamam. doğal olarak beni kimse takmamış :kptmya::kptmya:

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@isamorgil
Çok sık olmamada o tarz arazilere girmesemde, genellikle şehir içinde , kaldırımlarda kullanıcım...Çocukluğumdan beri hayalim yarış bisikleti kullanmaktı fakat şehir içinde çok fazla hız yapamayacağımdan ve pk bisiklet kullanan çevrem olmadığından uzun yolla gidemeyeceğim. Bu yüzden cylocrosss modeller tam istediğim tarzda,.
Dediğin gibi cuba nın o hidrolik hortumunu o şekilde yapması gerçekten çok itici...

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adrenalin26 tabi ki taktir sizin. Son sözüm endurance modelleri de ihmal etmeyin kesinlikle pişman olmazsınız.

• Beğen
Tepkiler: Adrenalin26

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@isamorgil
Endurence bisikleti daha önce hiç duymadım , acamiyim bisiklet konusunda ,en iyisi dediğiniz gibi onlarıda araştırayım. Önereceğiniz bir model varmı.

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
model önermekten ziyade cube nin sitesindeki bir tabloyu görseniz gözünüzde bir resim canlanır.

(link)

basit olarak endurance deyince yol bisikletinin daha konfora / dayanıklılığı düşünülerek tasarlanan anatomiye sahip kadrolar diyebiliriz. (tabi ki bura da sadece konfor yada dayanıklılıktan bahsetmiyoruz. ) tabloya bakınca cube kendi modellerini üç aşamada sıraladığını görüyoruz konfor , endurance ve yarış böylece hangi modeli aldığınızda hangi özelliklerden feragat ettiğinizi ve tabi ki aldığınız bisikletin ne için tasarlanmış olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

henüz Türkiye'deki bisiklet bayileri yol bisikletlerini böyle bir katagori de ayırmaya başlamadı (bende iş içinde iş çıkarıyorum dimi :komik: karbon ile alu yu ayırdılar üstüne yetmezmiş gibi CC ler çıktı onuda hallettik. şimdide endurance :kptmya::kptmya: ) . ama üreticilerin kendi sitelerinde tamamen ayrılmış durumdalar .

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anlaşılan bu tarz bisikletleri bulmak Türkiye’de zor... Daha Eskişehir’de 1 tane bile cylocrosss bulamamışken, endruce bulmak imkansız herhalde :( Anca hayal ettiğim ile klıcam sanırım

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adrenalin26
Endurance kadro bisiklet bulmak sandığınız kadar zor değil.Yeteri kadar seçenek var:
Scott Speedster,Giant Contend sl,Btwin Triban Grubu,Trek Domane,Cannondale Synapse,Specialized Roubaix,Merida Ride,Canyon Endurance,Lapierre Pulsium vb
Endurance bisikletler; günlük hayata uygun,daha rahat sürüş pozisyonu olan yol bisikletleridir.Değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hamlet2006
Söylediğiniz modellere baktım, gayet güzeller hatta benim baktığım cx modellerden daha üstün gözükğyor. CX modellerin fiyatına Full karbon 105 setli bu tarz bir bisiklet alabilirim sanırım... Benim endişem, çok sık olmasada şehir içinde, toprak, bozuk yolllara, kaldırımlara da girecem, bu tarz yollarda sıkıntı çıkarmasın diye cylocrosss modellere yönelmiştim... Sanırım bu söylediğiniz modellerlede bu yollarda rahatlıkla yolculuk edebilirim öyle değilmi?

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Adrenalin26

Sorunuzun cevabı burda:
(link)

Şunu da eklemek istiyorum: Kaldırım, yaya yoludur, bisiklet dahil taşıtların kaldırımda sürülmemesi gerekir.

• Beğen

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adrenalin26
Sizin bisiklet kullanmak istediğiniz yollar, hepimizin kullanmak zorunda olduğu güzel yurdumuzun bezemeleri.Dikkat ederek yolculuk edebilirsiniz tabi.
Cyclocross bir nevi belli amaçlar için özelleştirilmiş kendine has özellikleri olan bisikletller.Yukarıdan anladığım kadarıyla sizin amacınıza da her zaman uygun değil gibi.Hani bir laf vardır'' 2 bardak süt içmek için inek alınmaz'' diye sizin iş buna benziyor gibi:)
Full karbon 105 setli dedin mi akan sular durur çeşit çeşit sizin de içinize sinecek güzel yol bisikletleri var.

• Beğen

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B. @hamlet2006 teşekkür üstatlar tavsiyeleriniz için... Şuan için full karbon kadrolu ve 105 setli bisikletler biraz pahalı geldi benim için. 2 model arasında kaldım.
1-scott speedster 10 2018 veya 2017 modeli
105 setli ve Carbon maşa
2- Trek domane al 3
Sora set, 100 serisi alfa almilyım kadro, carbon maşa

Tepki
31
İsim
Ali
Bisiklet
Giant
arkadaşlar,

giant anyroad comax modeli çok hoşuma gitti, uzun zaman scott speedster yol bisikleti kullandım, şimdi bu tür bir bisiklet almayı düşünüyorum ne dersiniz,
uzun zaman scott kullanmış biri olarak giant markasını tavsiye eder miziniz, bana çok güzel geldi kadroları da iyi diye biliyorum ama sizin fikirleriniz neler,

birde boyum 174 bacak iç uzunluğum da 74 cm XS modeli var üzerine binerek baktım rahat geldi ama ilerde çok küçük gelir mi diye endişe ettim biraz, zaten yolda S kullanmıştım bunda XS var çok çok fark yok aralarında ama sizin fikirleriniz neler,
yardımcı olursanız sevinirim,

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
Markete ilan yazamadığım için ve yöneticiler de ilgilenmediği için buradan atayım haberiniz olsun. Sonra niye söylemedin demeyin.

(link)

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
cyclocross veya bazı gravel türevleri bisikletlerde örneğin 2x10 sistem yerine 1x10 tarzı sistemler kullanıyorlar bunun avantajı veya dezavantajları nelerdir ? Şuanda bir mtb kullanıyorum. Hayatımda ilk defa 2 hafta önce bir drop barlı model olan trek 920yi kullanma fırsatım oldu ve sandığım kadar yorucu değilmiş ve hali hazırda elimdeki bisikleti değiştirip daha üst model geçmek istediğim dolayı cyclocross veya gravel modeli düşünüyorum. aklımda fiyat olarak şuanda farkta ola bir kaç model var. Bu belirlediğim 2 model 1x10 hd sistem kullanıyor. Onun için bunu soruyorum. Hatta bunun gibi forumda cyclocorss bisikletinizin resimleri bölümünde tek yapraklı bir felt vardı.

sallehpaul

İkitekerbirkitap
Tepki
233
İsim
Salih AYDIN
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Cyclocross
Canyon Inflite Al 8.0 bu bisikleti almayı düşünüyorum ama satıcı 29" olduğunu söylüyor, nasıl olurda 29" jant olur diyorum, cyclocrosslarda 29" var mı ? İnceleme yapan bir siteden de baktım 29" diyorlar. (link)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@MakRo 1x sistemin avantajları hafiflik, basitlik ve zincir düşürmenin zorlaşması. Dezavantajı ise daha az vitesinizin olması.

@sallehpaul 29" mtb ile 28" yol bisikleti aslında aynı şey, ikisinin de çember çapı 622mm.

sallehpaul

İkitekerbirkitap
Tepki
233
İsim
Salih AYDIN
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Cyclocross
@Murat B. teşekkürler hocam, şimdi rahat rahat karar verebilirim :)

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Murat B. teşekkürler zaten yatakta uyuma süresine kadar olan vakitte düşününce çokta dez avantajı olacağını düşünmedim. MTB yada şehir bisikletlerinden alıştığım için dişli sayısı 40 olunca gözümü korkutmuştu, fakat düşünüce zaten yol yarış grubunda aynakol 36-50 gibi olduğunu düşünüp sadece 50yi çıkartmışlar ha ne olur daha hızlı olmazsın bu olur demiştim. Ayrıca diş sayını kendime göre ilerde ayarlayabileceğim de geldi. Cevabınız için teşekkür ederim.
@sallehpaul 28" jant çemberi fakat mtblerdeki lastiğin yanak genişliğinden dolayı 29" olarak geçiyor. Fat bikelarda 26" x 4,0 kullanmasına karşın 29" ile aynı boya geliyor. @Murat B. Beyinde dediği gibi 28-29" aynı, sadece lastik farkı.