Cyclocross fren kolu (in line lever)

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar bilgi paylaşımı için benzer başlık bulamadığım için konuyu açıyorum. Açılmış konu varsa eğer bir arkadaş beni yönlendirirse oradan devam edebilirim.

CX bisikletimde arazi sürüşleri yoğun olduğu için gidona fren kolu ekletme ihtiyacım doğdu. Aklımdaki model tektro rl-720. Ama başka modeller de mevcut. Mesela "Cane Creek Crosstop" modeli. Bu fren kolları arasında bir farklılık var mıdır? Fren teli içinden geçtiği için acaba kalite farkı dolayısıyla sürtünme vs olup da fren performansı azalabilir mi? Saçma sorular soruyorsam cahilliğime verin.

Ayrıca aradığım ürünü TR'de sadece doğa bisiklette verdiğim linkte görebilirsiniz asıl ürün değil de ürünün altında açıklama kısmında "also available" yazan kısımda bulabildim. Link: (link) Kendilerine mail attım madem also available nasıl satın alabiliriz diye, sanırım geri dönerler. Yerli malı yurdun malı (hepsi malum ithal ama) bunun dışında satıldığını bildiğiniz bir bisikletçiniz varsa oradan da temin etmek isterim.

Ayrıca bilmeyenler için fren kolunun bir resmini de şuraya ekliyorum :D

inline.jpg

Scudo

Ahmet Faruk Eğit

Daimi Üye
Tepki
578
Bisiklet
Scott
Doğa bisikleti ve sahibi Muhittin beyi tanırım. Sitesinde stokta görünen ürün dükkanda da mutlaka vardır ve alırsanız aynı gün kargolar. Kendisi de stok takibini sitesi üstünden yapıyor çünkü :) ürün açıklamasını da orjinal sitesinden birebir kopyaladığından öyle yazıyordur muhtemelen.

Ürüne gelecek olursak, benim de ihtiyacım olan bir sistem. Yeni topladığım cx bisiklet ile dropbar olayına alışmak bu fren kolları ile daha kolay olacak sanki. Hele ki şehir içi yoğun trafikte. Kullanan varsa yorumlarını okumak isterim.

Selamlar

• Beğen
Tepkiler: Roux

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Aşağıda linkini verdiğim Pedalla Bisikletten (Muğla) istediğiniz ölçüden vardır büyük olasılıkla. Sahibi Serkan bey hem çok ilgilidir, hem de kenisi aynı zamanda sıkı bir turcudur.

Ankara Doğa bisikletten de çok alış veriş yaptım, onlar da doğru ve güvenilir insanlardır.

(link)

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
@Haluk Eke XLC markasına karşı bir anti-patim var malesef. Ondan almak istemiyorum ama ülke sınırlarında da başka marka ürün satan yok

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@Ahmet Faruk Eğit
Benim bisikletimin üzerinde geldi bu kollar. Genel olarak yavaş giderken kullanışlı oluyor. Sıkışık trafikte giderken hep bunları kullanıyorum diyebilirim. Ayrıca uzun inişlerde bir zaman sonra dropbardaki frenler insanın elini ağrıtıyor. O zaman bunlara geçip biraz rahatlayabiliyorum.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
@Roux

XLC ile TEKTRO eş marka. Aynı ürününün üzerinde bazen XLC bazen de TEKTRO yazabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: mahmutbaki

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
Evet şimdi doğa bisiklet'teki arkadaş da o konuda bilgilendirdi beni eş zamanlı. Psikolojik işte, üzerinde 3 xlc yazan ürün alışverişim oldu ve 3üde hüsran. Uzak durmak istiyorum. Gürsel Akay Bisiklet'te Cane Creek Crosstop kol buldum ama fiyatı fahiş yaklaşık 2 katı kadar. Gürsel Bey'in telefonuna mesaj attım acaba inebilirler mi fiyatta diye. Yoksa XLC'ye kalacağız gene:( @Haluk Eke

@Çağrı Soylu Aynen bende cube cross race'de görmüştüm ilk bu fren kollarını. O zamandır aklımdaydı şu aralar hayata geçiriyorum

• Beğen
Tepkiler: Çağrı Soylu

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar,

Doğa bisikletten XLC fren kollarını almış idim bugün öğlen saatlerinde de elimde oldu. Almadan önce bilgi almak için mail atmıştım, doğa bisikletten muhittin bey hem cevap atmış hem de aramış sağolsun bayaği ilgiliydi. XLC markasını hiç sevmememe rağmen tektro ile aynı üretim olduğunu öğrenince razı oldum. İçinde de zaten tektro nun kodu rl721 yazıyor. Muadilleri 2-3 kat fiyattayken eğer bu ürün aynı kalite ise iyi bir fırsat bence.

Şimdi kollar elime geçti, montaj için şöyle bir anlatım buldum: bknz: (link) 4. fotoğrafta kabloyu kesiyor, kabloların iki ucuna da "housing end caps" dediği bir metal geçiriyor sanırım. Satın aldığım üründe bunlar dahil değil, açıkçası türkçeye de tahmin edebildiğim kadar çevirdim ama bulamadım. Basit bi kapak gibi gözüküyor, her bisikletçide vardır sanıyorum yarın mahallenin bisikletçisine gidip soracağım. Tam ismini bilen var mı bu parçanın?

seomam

Üye
Tepki
127
İsim
Süreyya
Bisiklet
Bianchi
@Roux ben de tur bisikletimi c.cross'a dönüştürmekle ilgili biraz araştırma yaptım ama şu in line lever konusuyla ilgili çok çözüm göremedim, sanırım yeterince tecrübe etmişsin aşağıdaki sorular için yardımcı olabilir misin?
- Mantıken; asıl kollar iç teli, in line lever ise tersine yönde tel dış kablosunu iterek frenleme yapıyor değil mi? Bu durum frenleme kuvvetinde düşüş yaratmıyor mu?
- Bu tip frenler için disk fren olmazsa olmaz mı, yoksa v tipi frenler ile de kullanılabilir mi?
- Son soru; kumpas frenli bir standart yol bisikletinin frenlerini cantilever sistemle değiştirerek yine bu ek kolları kullanabilmek mümkün olabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: mahmutbaki

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@seomam Hocam bildiğim kadarıyla sonradan takılanlardan pek verim alınamıyor.

@Roux
Hocam aynı his, duygu bende de var. Birşey alırken xlc"yi görünce direk kafadan eliyorum. Bende çok kalitesiz bir intiba oluşturdu.

mahmutbaki

Üye
Tepki
19
İsim
Mahmut
Bisiklet
Salcano
@seomam kesinlikle bir fark yok zaten kalapere giden teli çekiyor her iki kol.yol veya cylcroos bisikletler için çok iyi bir teknoloji bence

• Beğen
Tepkiler: seomam