cromoly kadroya rock shox indy C nasıl olur?

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
merhabalar
benim 94-96 model olduğunu tahmin ettiğim
1"1/8 kadromda şuan sr suntour xcp 75 var ve 75mm adından da anlaşıldığı üzere...

birkaç tanıdık eski mtb ci abilerimle konuşunca benim kadromun kullandığı maşanın 63mm olan sid modeli olduğunu bulmamın neredeyse imkansız olduğunu öğrenmem ile o hayalim sona erdi...

neden 63 mm normal yayları 13mm esniyor ve 50mm lik net kullanım mesafesi kalıyor... bu da benim kadromun önerdiği aralık...

şimdi sorum xcp75 yerine vidalı eski sistem
rock shox indy c hakkındaki bilgilerinizi soracağım
iç malzemesi elastomer ve 5-6 senelik bir maşa ve malzemesi eski vaziyette
ve yaklaşık 150 ytl gibi bir fiyata sıfır olarak antalyada elimin altında var...

xcp75 in duruşu açısı kadronun açılarını etkiliyor rampa çıkarken çok zorlanıyorum...

her zaman kendi xc4000 ime binemiyorum cromoly de 2. bisikletim sonucunda
nasıl bir uygulama yapabiliriz sizlere sorarım bu konuyu...

tange in kadrosu ve bir resim
ve kadroda yazan 2.5 degree nin 2.5 derecenin ne olduğunu anlayamadımm

tabi şuan bu halde değil 5 ay önceki resmi :)

http://img392.imageshack.us/img392/7113/26jr.jpg

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
şuan crom-alloy kadro ile indy-c maşa kullanan arkadşım var bir tane adı caner ama onun kadrosu scott ....ve maşadan gayet memnun eğer senin ölçülerinde tutuyosa bence alabilirsin ama o maşayı taktığın zaman diğer donanımlarınıda yükseltmen gerekir çünkü o maşa öle alt gruplara layık bir maşa değil...XCP yi katlar yani...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
elastomeri kötü durumda çağrı ne yapılabilir şuana kadar hiç kullanılmamış ve 150 ytl gibi bir rakam istiyorlar...

gelişi pahalı sana yapabileceğim fiyat bu dedi satıcı ve gerçekten ii görünüyor
el ile test te ne kadar verim alabilirim bilemiyorum ve elastomer in değişmesi mümkün mü yada bir şekilde düzeltilmesi?

ve kaç mm onu bulamadım nette...

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bendede 98 model tange kadro vr ben 80 lik judy tt taktım. 80 lik maşa takınca bisiklet dikildi biraz tabii ama düşündüğün kadar da sürüşü etkilermi 2 cm den bahsediyoruz. bence yivsiz furş takımıyla istediğin maşayı kullanmanın sakıncası nedir ki?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
yivsiz furş setlerde maşanın içine çakılan çiçek ve boğazın sıkılması ile sıkışan furş yivli setlerde boğazın sıkması ile yivlerin ezilmesi gibi etkenlerden dolayı kolayca gevşeme yapabilir zamanla...

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yani yivsiz furş kullanmak daha avantajlı stabilite konusunda..
birde 2 cm amortisor boyu uzun olsun güncel maşa kullanmamızın bir sakıncası varmı?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
O 2 cm fazla kullanmanın pratikte düz yol ve hafif arazi sürüşlerinde bir farkı olmasada...O 20mm lik fazlalık bisikletin alın borusu açısını yakşaık 1 drece yatık hale getirir ve buda teorik olarak inişleri kolaylaştırıken çıkışları zorlaştırabilir...Ama bu fark sürekli aynı açıları kullanmaya başladığınız zaman göze batmaz...zaten şuan piyada üretilen ve ARGE sine özen gösterilmiş kadrolarda 100-80mm arasında amortisörlere uygun çok fark yaratmayacak şekilde ayarlamalar yapılmaktadır...

• Beğen
Tepkiler: SerkanEriş

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Ercan, hem XCP 75 hem de Indy C kullandım.

Indy C'nin hafifliği tartışılmaz, baya hafif bir maşa, yalnız modeli eski olduğu için ve zaten elastomer ömrü fazla olmayan bir madde olduğu için, bir de üzerine fazla esneme mesafesi olmayan bir maşadan bahsediyorsak çok verimli olmayacağı aşikar.
Kaldı ki kullanacak kişi sensin, her parça alışından önce kendinin de dediğin gibi "bu parça benim kiloma olur mu?" işte burada Indy C, sen onun üzerine bindiğinde zaten çalışma mesafesinden biraz kullanmış bile olacaksın.

XCP 75'in mesafesini 80diye biliyordum, belki yanlış biliyorumdur, oradaki rakam aldatıyor olabilir yani.
Yumuşak bir maşa esneme olarak.
Indy C'ye göre daha yeni bir model ama ona göre de ağır.
Kron Zeon'umda en son XCP75 takılıydı ve 110cm'den rahatça atlıyordum (kilom 75, özgül ağırlığım fazladır ama :) )

Şimdi kararın hafiflik mi gerçek verim mi olmalı.Ama zaten takılacak kadro da eski bir cro moly ise, hafiflik de çok düşünülmemeli, XCP 75 olabilir veya biraz daha iyi bir model de olabilir.