Critical Mass İstanbul

Tepki
35
Herkese merhaba

Her ayın son cumartesi günü saat 17.00 de Göztepe Parkı'nda buluşarak yaya, bisiklet hakları ve çağdaş bir kent için hep beraber pedal çeviriyoruz.
1.Critical Mass İstanbul 25 Nisan Cumartesi saat 17.00'de Göztepe Parkı'nda !!!

Herkes katılmaya ve destek olmaya davetlidir.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için :
(link)
(link)
(link)
(link)

Scudo

smee

Aktif Üye
Tepki
94
bende konunun olmamasına şaşırmıştım. ctesi için başka bi tur planım var. ona gitmezsem criticalmass'e geliyorum =)

naz34

Forum Bağımlısı
Tepki
1.120
Bisiklet
Carraro
Bu konuyla ilgili harika bir video izledim..:)
Ben de her ayın son cumartesi bu etkinlikteyim,
arkadaş ve dostlarla..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
robocop karbon apaçi orda olacaktır
1.panzer tümeni
çavuş steiner

rubbish

Üye
Tepki
33
Arkadaşlar,

Doğuş yerine bağlı olarak orjinal adı "critical mass" olan bu etkinliğin Türkiye'de Türkçe olarak "kritik çoğunluk" olarak adlandırılması taraftarıyım. Kendi dilimizde olursa daha çok insan tarafından anlaşılacağını ve ilgi görebileceğini düşünüyorum.

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
@naz34

video nun linkini verir misin.
istanbul gibi buyuk bir sehir icin boyle bir etkinlige katılımın yogun olmasi gerekmektedir. umarim yeterli katilim saglanabilir.

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Youtubeta bi görüntü izledim de new yorkta bu organizasyon garip bi hal almış polisle uğraşıyolar, polis de bunlarla

• Beğen
Tepkiler: evrimyigit

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
polise bak videoyu izledikten sonra polisten hamamböcegi kadar tiksindim valla.

globaldriver

Daimi Üye
Tepki
259
İsim
Ugur Bilgili
Bisiklet
Trek
@rubbish

Size katılıyorum, bazı memurların hataları bütün polislere mâl edilemez.

• Beğen
Tepkiler: cedrick41

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@rubbish

o zaman critical kelimesini de elestirel olarak yazip tam turkcelestirmis olalim. "elestirel cogunluk" "elestirel kitle" gibisinden veya "etkili cogunluk". ama gene uluslararasi ismi meseleyi daha kolay hatirlatir. ikisini birlikte kullanmak gerekir dusuncesindeyim. neticede bu hareket ve benzeri baska isim altinda yapilan, bisiklete dikkat cekme eylemlerinin gecmisi cok ilginc. uzun uzun burada anlatilmis.
(link)

cumartesi secilmis olmasi yerine cuma daha iyi sonuc verirdi diye dusunuyorum. cumartesi pek cogumuzun tatil gunumuzu bisikletle daha uzaklara gitmek icin tercih edecegimiz bir zaman. cuma 2 saatimizi daha kolay ayirirdik.

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
@rubbish

polise bak videoyu izledikten sonra polisten hamamböcegi kadar tiksindim valla.

1 "polis" genelleme yok
2 "polisler" genelleme var.

cumlede genelleme yok arkadaslar. Aslinda genelleme var dikkat ederseniz hamam böcegi ile ilgili genel bir fobi ve tiksinti vurgulanmış.

ama genelleme olsaydi bu benim kişisel bir durumum olurdu -ki burada tiksinti gibi içgudusel bir durumdan soz ediyorken baska kişilerin umut ve tahminleri pek faydali olmayacaktır.

• Beğen
Tepkiler: menschmaschine

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Düşürdüğü adam kamera ile göremediğimiz bir yerde birşeyler yapmış olmalı polisin tepkisi elbette bu şekilde olmamalıydı fakat özellikle aradan sıyrılıp o adamı düşürmesinin bir nedeni mutlaka vardır ancak polisin tavrı bir hayli sert.

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@Mehmet Boran

ben de dikkatli izleyince farkettim bi çok kişinin yanından geçip gitmesine izin verdi ancak omuz attığı bisikletçiyi daha uzaktan görüp yürümeye başladı. o bisikletçi yere düşünce yanına gelenlere de bişey yapmadı sadece onu tuttular. enteresan bi olay :D

Tepki
11
Biz bugun Kritik Çoğunluk (Critical Mass) Etkinliğine katıldık. Bazı arkadaşlar fotoğraf çekiyorlardı. Mümkünse o fotoğrafları forum ortamında paylaşabilirler mi?

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@Enes ÇELİK

gezi nasıldı zevkli miydi kaç kişi vardı rota nasıldı ? :D

ercan o&o

Üye
Tepki
169
Critical Mass (Kritik Çoğunluk) kelimesini ilk kullanan Ted White'dır, bu konuyu da içeren iki harika bisiklet filmi çekmiştir. Bu sırayla izlemenizi öneririm.

Birincisi "Return of the Scorcher"
(link)

İkincisi "Who Owns The Streets/We Are Traffic" (link)

Selamlar, sevgiler, bisikletle kalın
Ercan

• Beğen
Tepkiler: rubbish

nikto

Aktif Üye
Tepki
211
bazı fotolar ceple cektim buradan alabilirsiniz. acılınca foto tekrar tıklayın buyuk halini gorun (link)