Çözemediğim bir sorun var bisikletimde !!!

Surrender

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar konuyu doğru yere mi açtım tam emin değilim ama en uygun yer burası olarak düşündüm :)

Soruna gelince Bianchi sauk kullanıcısıyım 4 gündür bisikletimde şöyle bir sorun var ;

Seyir halindeyken aynakolu 2 ye rubleyide 3 ve 4 e aldığım zaman tıkırtı şeklinde pek duyulmayan bir ses geliyor ve pedallardada hafif bir titreme hissediliyor. Bisikleti seleden tutup kaldırdım arka lastiği çevirdiğimde seledede çok az hissedilen bir titreme tarzı tamda tarif edemeğim bişey var bisiklette . Bu neyle ilgili olabilir. Zinciri söküp temizledim , Rubleyi temizledim hala sorun devam ediyor . Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen :)

Scudo

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
zincir çok hafiften ön aktarıcıya sürtüyor olabilirmi?

Surrender

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Bianchi
hayır hocam onuda kontrol ettim . Benim tahminime göre arka göbekte bi sorun olabilir.

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
diğer dişlilerde bu sorunu yapmıyyorsa ve rublenizin o dişleri de yamulmadıysa sorunun arka göbek kaynaklı olması çok düşük bir ihtimal hatta ihtimal bile değil
genelde bisikleti ters çevirmeyi tavsiye etmem ama
yapacak başka bir şey yoksa ses yapan dişlilere alıp ters çevir ve dikkatlice dinle bakalım ses nereden geliyor ona göre daha çok yardımcı olmaya çalışırız

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
merhaba,

Vites ayarı sorunun var zincir istediğin dişliye tam oturmuyor iki ruble arasında kalıyor.
Kolay gelsin

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sungur Çağırgan

Konuyu kirletmek istemem ama bisikleti ters çevirmenin nasıl bir etkisi var ?

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Zincirin olması gerekenden uzun yada kısa olabilir...
Genelde uzunken yapar...

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
@Oğuz Taş

dikkatsizce yapılan bir işlem sonucunda gidon ve sele kısmında hasarlar meydana gelebiilir

• Beğen
Tepkiler: Oğuz Taş

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Benim de benzeri bir sorunum olmuştu orta göbek ve ayna koldan sesler geliyordu. Sonra servise gitim. Mesele ön aktarıcadaki ayarsızlıkmış. Küçük bir ayarla sorun çözüldü. Sizin sorununuz da vites ayarları ile ilgili olabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok fazla cevap gelmiş. En mantıklı olan yorum vites ayarınızla ilgili olan. Benim de görüşüm vites ayarınız bozulmuş olabileceği yönünde.
Ama zincirin uzun olma ihtimalini de düşünmek gerekebilir. :)

Surrender

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Bianchi
@Deniz Gökhan Tezcan

Zincirin gerekli boyda olmama ihtimali yoktur diye düşünüyorum . Çünki bisiklet toplama değil yani gerekli boydadır diye düşünüyorum. :) Vites ayarını bi kontrol ederim yardımınız için teşekkür ederim hocam :)

Surrender

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Bianchi
@serkan hilal

Banada öyle geliyor. Tüm arkadaşların söylediklerini dikkate alıcam. Herkese yardımları için teşekkür ediyorum :)

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
@Surrender

vites ayarsızdır vites tellerinin gerginligine bakın yada bir bisikletcide ince ayar yaptırın:))

Tepki
4
bnde de bianchi sauk var ve senin anlattığına bnzer bi problem var bnde çözemedim. gecen yazdan beri ince temizlik yapmadım yağlama vs ilgilenmedim ayarları kendi haline bıraktım ondan olduğunu düşünüyorum. parçaları tamamen yağdan temizleyip yeniden ayar yaparak yağlamayı düşünüyorum. kullandığım yağ özel bir yağ bal yağı diyrlar gresle sıvı makine yağı arası akmayan katılaşmayan yüzeye yapışan değişik bir yağ kullandığın yüzeyin rengi değişiyor diyebilirim pahalı bir yağdır fakat etkisi çok iyi herkese tavsiye ederim özellikle matbaa makinelerinde kullanıyorlar bilginiz olsun memnuz kalırsınız.

ata32310

Üye
Tepki
0
İsim
Ata Özay Can
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim bisikletin arka aktarıcisinin olduğu yerdeki 2 küçük dişliye zincir tam olarak oturmuyor zincirin bir kısmı havaya kalkıp tekrar tak sesi çıkartıp oturuyor yerine her 1 tür pedal cevirisimde oluyor yardımcı olurmusunuz

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Benim bisikletin arka aktarıcisinin olduğu yerdeki 2 küçük dişliye zincir tam olarak oturmuyor zincirin bir kısmı havaya kalkıp tekrar tak sesi çıkartıp oturuyor yerine her 1 tür pedal cevirisimde oluyor yardımcı olurmusunuz
Zincir havaya kalktigi an bir fotograf cekip buraya yükleye bilirmisiniz, Belki zincirin baklasi tam olarak bükülmezdir, genelde o hata zincirden ileri geliyor ama tabiki görmeden de bir sey demek dogru olmaz.

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Görsel yada video olmadığı için tahmin yürütmek gerekirse,aktarıcı üzerinde ayar tamburu olacak eğer bir üst dişlide olması gerekip aşağı yukarı kararsız olarak geçmeye çalıştığını düşünüyorsanız tamburu saat yönü tersine fakat tam tersine olması gerekiyorda alt dişlide olması gerekiyor yine kararsız çalışıyorsa saat tersi yönünde tamburu sıkıntı ortadan kalkana kadar dönderin,tabi kadro kulağında yamulma vs yoksaa

ata32310

Üye
Tepki
0
İsim
Ata Özay Can
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir havaya kalktigi an bir fotograf cekip buraya yükleye bilirmisiniz, Belki zincirin baklasi tam olarak bükülmezdir, genelde o hata zincirden ileri geliyor ama tabiki görmeden de bir sey demek dogru olmaz.
Gönderdim
Aktariciyi binanın kenarlarına sürtüğüm için üstündeki etiket söküldü ama hasarlı mı bilmiyorum
IMG_20220903_142838.jpg
Görsel yada video olmadığı için tahmin yürütmek gerekirse,aktarıcı üzerinde ayar tamburu olacak eğer bir üst dişlide olması gerekip aşağı yukarı kararsız olarak geçmeye çalıştığını düşünüyorsanız tamburu saat yönü tersine fakat tam tersine olması gerekiyorda alt dişlide olması gerekiyor yine kararsız çalışıyorsa saat tersi yönünde tamburu sıkıntı ortadan kalkana kadar dönderin,tabi kadro kulağında yamulma vs yoksaa
Fotoğraf yükledim siteye bı bakabilirmisiniz

Dosyalar

Son düzenleme:

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Gönderdim
Aktariciyi binanın kenarlarına sürtüğüm için üstündeki etiket söküldü ama hasarlı mı bilmiyorum
293886 dosyayı görüntüle

Fotoğraf yükledim siteye bı bakabilirmisiniz
Sürtmeyle öyle kolay kolay aktarici bozulmaz. Zinciriniz fotografda isaretledigim yerden tam bükülmüyor. Bu baklayi disliden gecerken takip edin bence sorun zincirin bükülmeyen baklasinda. O baklaya önce WD40 sıkın ve linizle sorunsuz calisana kadar oynatin. Eger rahat diger baklalar gibi oynamasa zinciri yada o baklayi degistirmeniz gerekecek.
Son olarak da sunu söyleyeyim, zincirinizi bir de yaglayin, fotograflarda gördügüm kadar ile zincirde direm yag yok.
IMG_20220903_142838.jpg