Covid-19 aşısı olacak mısınız?

Scudo

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam kronik rahatsızlığınız var sanırım. geçmiş olsun
ben 50 yaşındayım hala bekliyorum
Teşekkür ederim. Evet,tek böbrekli olduğum ve CA geçmişim olduğu için öncelikli sıradayım.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
Mert bey sizi anl
Ha diyorsunuz ki, ben aşımı olmayayım, öyle serseri mayın gibi dolanayım ortalıkta. Salgın devam etsin. Bu kadar bencilim.

Ama annem olsun, çünkü risk grubunda ve benim gibi başka bir bencil yüzünden ölsün istemiyorum.

Tebrikler.

(edit: İşte tam da bu yüzden aşı kişisel bir tercih değil. Anneniz, aşılanınca tamamen korunmaz. Anneniz, asıl toplumdaki büyük kısım aşılanınca korunacak. Ondan sonra "aşı oldular ama öldüler" diye yazıyorsunuz. E, sırf 3-5 kişinin aşı olmasıyla çözülmüyor işte. Ne kadar zor olabilir şunu anlamak?)
Sevgili mert bey ,
Sizi anladığımı söyledim. Bundan 10 sayfa öncede zaten aşının bize gelmesinin de enaz 1 sene daha alacağınıda yazdım. Serseri mayın gibide ortada dolanmıyorum. Maske olmadan gezmiyorum.
Yeterince güvenli olduğuna inanır ve aşı da yetişirse olurum. Deney faresi değilim ben

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu konudaki isyanınızı da tam anlamadım. Bir kaç ay önce aşı oldum, o yüzden değerlerim yüksek çıktı diyorsanız, hayır, Hepatit B virüsü bilüribin artışına sebep olmaz. Bilirubinin yüksek çıkması sizin zaten Hepatit hastası olduğunuzun göstergesidir.

Yok, aşı oldum ama hiç bir şeye yaramadı diyorsanız, o da yanlış. Zira, aşının koruyuculuğu ile bilirubin seviyesinin direkt alakası yok. Ya, zaten Hepatit virüsü sizde vardı, ya da sonradan hastalığa yakalandınız.

Hepatit aşısı ülkemizde ancak 1998 yılında yapılmaya başlandı. Şu an tüm çocuklara doğduğu andan itibaren yapılıyor. O karşı olduğunuz aşı, size de doğdunuz an veya daha erken evrelerde yapılsaydı, bugün hava kuvvetlerinde sivilde hangi havayolunda uçsam diye hayaller kuruyordunuz.

O-LA-CAK-SI-NIZ diyen yok..

Tekrar yazayım. O-LA-CAK-SI-NIZ diyen yok.

Aa olmuyorsanız, toplum sağlığı için bir tehditsiniz ve yaptırımı olmalı. :)
Direk olarak etkisi var !!! Kanda belli bir oran üzerinde olması istenmiyor( hastalık yapmasa bile).
Bununla ilgili o dönemde İzmirin en iyi Prof.Dr. ları ile görüştük.
Amatör davranmışsınız, böyle bir sınava girerken neden aşı yaptırdınız diye sordu.

Zira yaptığımız itiraz sonucu 1 ay sonra tekrar kan ölçümüne girdim.

O bahsettiğim limit değerin altına inmişti.

1 ay sonra Üstüne 3. Bir askeri hastanede tekrar test istediler.

Bilüribin falan çıkmadı kanımda.

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Direk olarak etkisi var !!! Kanda belli bir oran üzerinde olması istenmiyor( hastalık yapmasa bile).
Bununla ilgili o dönemde İzmirin en iyi Prof.Dr. ları ile görüştük.
Amatör davranmışsınız, böyle bir sınava girerken neden aşı yaptırdınız diye sordu.

Zira yaptığımız itiraz sonucu 1 ay sonra tekrar kan ölçümüne girdim.

O bahsettiğim limit değerin altına inmişti.

1 ay sonra Üstüne 3. Bir askeri hastanede tekrar test istediler.

Bilüribin falan çıkmadı kanımda.
Ee, sonuç? Pilotmuyuz şimdi? ✈

orthomike

Aktif Üye
Tepki
195
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Size bir anımı anlatayım :). Yıl 1999-2000 lerdi sanıyorum. Askeri Lise sınavlarını kazanmışım. Hava Lisesi hemde(Hava kuvvetlerinde Pilotluk). Fiziksel yeterlilik testlerine girdim ,tam puan. Mülakata girdim, tam puan. Önümde tek engel sağlık kontrolleri kaldı ki çok sıkı bir kontrol,pilot olarak yetiştirecekler. 2 gün sürdü dolu dolu.
Bu sınavlardan birkaç ay önce, o sıra moda idi, Hepatit B aşısı ( Sarılık). Bana da yaptırdılar aşıyı.
Sağlıkta her aşamayı geçtim. Kulak,göz, bilmem ne bilmem ne. 30 değişik test yaptılar.

Son gün kazananları açıklıyorlar, benim ismim açıklanmadı.

Neden mi ??

Kanımda bilüribin (sarılık mikrobu) oranı normalden fazla çıkmış ...

Pandemi başından bu yana değil aşı, test bile yaptırmadım.

Gelecekte ne olur bilemem.

Kimseye benim hakkımda karar vermesine izin vermem !!!
bro bilirübin olayı tamamen farklı... bilirübin ile "sarılık mikrobu" nun alakası yok. ama aşının ilk başlarda böyle etkisi var mıdır bilemem...

yani şöyle diyim... itiraz etseydin hakem hastanede, belli süre geçtikten sonra bu değerin normale inerdi. anti hbs antikoru ve hbs antijeni de testlerde bakıyor olmaları lazım. onlar ne çıkmıştı hatırlıyor musun?

Son düzenleme:

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
BioNTech te opsiyon olacakmış. Fakat tüm alışverişimizi AliExpress'ten yaptığımız için, tabii ki Sinovac! 😆

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
BioNTech te opsiyon olacakmış. Fakat tüm alışverişimizi AliExpress'ten yaptığımız için, tabii ki Sinovac! 😆
Haberlerde diyor ki:
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşlara şu an iki aşıdan birini yaptırabileceklerine yönelik seçenek sunulduğunu belirtti

Biontech ve Sinovac icin veriliyor secenek.
Sanırsınız her aşıdan 80'er milyon geldi raftan istediğimizi secebiliyoruz :kötü:
Ucunda ölüm, kalım, sakatlık olsa bile eglenceli bir ulke...

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
bro bilirübin olayı tamamen farklı... bilirübin ile "sarılık mikrobu" nun alakası yok. ama aşının ilk başlarda böyle etkisi var mıdır bilemem...

yani şöyle diyim... itiraz etseydin hakem hastanede, belli süre geçtikten sonra bu değerin normale inerdi. anti hbs antikoru ve hbs antijeni de testlerde bakıyor olmaları lazım. onlar ne çıkmıştı hatırlıyor musun?
Ben de bunu kastetmiştim aslında. Teknik olarak aşının başta da böyle bir etkisi olamaz, çünkü HepBV aşısı, virüsün kendisi olan zayıflatılmış aşılardan değildir. Virüsün protein (zarf) kısmıdır. Karaciğer fonksiyonlarınızı etkilemez. (normalde Hepatit B kaynaklı sarılıkta, HepB virüsü karaciğerinize konaklar. Ama virüs karaciğerinize kendisi zarar vermez, bağışıklık sisteminiz virüsle savaşacağım derken Karaciğer hücrelerinize zarar verir, sonrası Siroz vb. hastalıklara sebep olur) Bilirubin hepimizde zaten bulunur, Karaciğer fonksiyonlarınız zaman zaman bozulduğunda bilirubin miktarı artar. Bunun tek sebebi her zaman Hepatit B virüsü de olmayabilir.

Ben de merak ettim. Pilotluk oldu mu sonra?

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben ,eski Haydarpaşa Gata olan şimdiki Sultan Abdülhamid Han E.A Hastanesinde oldum. Dün saat 15.00 itibariyle sadece Sinovac yapıyorlardı ama ben oradayken de BioNTech aşı odaları için tabelalar geldi.

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha önce aşı olmam demiştim. Bu aşıya veya bilime karşı olduğum için değil tamamen Sağlık Bakanlığına ve de ülke yönetimine güvenmediğim içindi. 28 marttan beri çok fena hastayım. Hayatımda hiç böyle hasta olmamıştım. Bir öğretmen olarak 1 yıl online derslerime 1-2 öğrencim dışında kimse katılmadı. Benim için çok sıkıntılı bir süreçti zira yaptığım işten 1 yıl boyunca hiç zevk almadım. Öğrencilerim sosyo-ekonomik düzeyleri düşük ailelerden. Çoğunun online derslere katılmaya imkanı yok. 2 Mart günü Meslek derslerinin tamamını okulda yüz yüze işleme kararı alındı. Öğretmenlere aşı yapılır bizi öyle okula alırlar diye düşünmüştüm ki sadece ekranlarda Milli Eğitim bakanımız aşı oldu. Toplumda sanki tüm öğretmenler aşılanmış gibi bir izlenim oluştu. Çoğu sosyal platformda öğretmen düşmanı ve "yatarak para kazanıyorlar" lafı beni gerçekten üzdü. Aşı olmadan derslerimi okulda işlemeye başladım. 1 ay bile olmadan ve tedbirimi hiç elden bırakmadan hastalığa yakalandım ve eşime de bulaştırdım. Başkalarında nasıl geçtiğini bilemem ama ben hastalığı çok ağrılı atlatıyorum. Bu yazıyı bile çok zor yazdım. Herkesin fikrine saygı duyuyorum. İsteyen yaptırmayabilir aşıyı. Ben fikrimi değiştirdim. Sıram geldiğinde kesinlikle aşı olacağım. Saygılar. (Not: Özellikle bacak kaslarım ve eklemlerim uyutmayacak derecede ağrı yapıyor)

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kadir KARADEMİR çok geçmiş olsun, umarım bu sıkıntılı süreci çabuk atlatırsınız. Çok üzüldüm:(

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İyi de aynı şey değil ki.
Nesi farklı aşı ya karşı olmak modern bilime ve tıpa karşı olmak demektir. Bu durumda modern bilim ve tıpın hiçbir ürününü kullanmayın

Ali Eren

Daimi Üye
Tepki
1.797
İsim
Ali Eren
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Goflet Örnek veriyorum(covidle alakasız) yan etkileri yüksek olan veya zararları yararlarından fazla olan bir aşıya karşı olmak modern tıbba karşı olmak demek mi😂ne kadar saçma bir düşünce.Hakkaten bazı şeylere körü körüne inanmayı çoktan kabul etmişsiniz işte bizi de bu bitiriyor.

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Ben doğal yolarlar oldum.

esref56

İNSTİGRAM : SİİRT BİSİKLET TOPLULUĞU
Tepki
526
İsim
EŞREF
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aşı ilk olanlar arasındaydık aşıyı tereddütsüz yaptım ve yaptığım içinde pişman değilim sizlerde yaptırın

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Goflet Örnek veriyorum(covidle alakasız) yan etkileri yüksek olan veya zararları yararlarından fazla olan bir aşıya karşı olmak modern tıbba karşı olmak demek mi😂ne kadar saçma bir düşünce.Hakkaten bazı şeylere körü körüne inanmayı çoktan kabul etmişsiniz işte bizi de bu bitiriyor.
“Zararları yararlarından fazla olan bir aşı” diye bir şey olmaz. Söylediğiniz şey tıbbi tedavinin metodolojisine ters.
Daha izole edilmemiş bir virüsün aşısını elbette olmayacağım.
Cidden inanılmaz. Ne demek daha izole edimemiş? Hiç öyle şey olur mu? İzole edilmeyen virüsün aşısını nasıl geliştireceksiniz zaten? Bir yerleden bir şeyler duyuyorsunuz, yarım yamalak fikir yürütüyorsunuz sonra.

Covid virüsü elbette izole edildi (ki aşılar da bu sayede geliştirildi)
(link)

Ali Eren

Daimi Üye
Tepki
1.797
İsim
Ali Eren
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü