Covid-19 aşısı olacak mısınız?

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.263
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vurduracağım,hatta deseler ki ilk sana vuracağız kabul eder misin?Hemen vurun derim

Scudo

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.449
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
selim82
Aynen hocam avrupalı ülkeler kadar insan haklarına saygılı,insan canının kıymetli olduğu başka kıta bilmiyorum,buna abd de dahil.Elin ecnebisi bencede bu konuda yaş tahtaya basmaz,pfizer aşıyı boşuna tercih etmezler,bu arada dedikodumu bilmem ama hükümet ve eşrafının pfizer aşıyı el altından kendilerine kadar getirtip vurulduğu dedikodularıda dönmüyor değil,şahsen ben bu heriflerden her türlü terbiyesizliği ve haksızlığı beklerim.

Ahmet Sefa

Üye
Tepki
142
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
selim82
Aynen hocam avrupalı ülkeler kadar insan haklarına saygılı,insan canının kıymetli olduğu başka kıta bilmiyorum,buna abd de dahil.Elin ecnebisi bencede bu konuda yaş tahtaya basmaz,pfizer aşıyı boşuna tercih etmezler,bu arada dedikodumu bilmem ama hükümet ve eşrafının pfizer aşıyı el altından kendilerine kadar getirtip vurulduğu dedikodularıda dönmüyor değil,şahsen ben bu heriflerden her türlü terbiyesizliği ve haksızlığı beklerim.
Aynen tabii o yüzden Avrupa ve ABD'de yaşlı bakımevlerinde insan kalmadı, o yüzden hepsi ölüme terkedildi tek başlarına, aşırı kıymetli oralarda insan canı.

Çin'de Sinopharm, CanSino ve Sinovac faz 3 çalışmalarına en erken başlayan şirketlerden çünkü virüsü en önce onlar izole etti. Sinovac yani bizim tedarik ettiğimiz aşı inaktif virüs aşısı , virüslerin zayıflatılıp tavuk yumurtasında üretildiği yöntemle üretilmiş. Bu yöntem de uzun zamandır kullanılan klasik yöntem. Gelişebilecek yan etkiler tecrübe edilmiş ve tahmin edilebilir. Etkililik konusu tabii ki tartışılır. Bütün aşılarınki tartışılıyor. Fakat kısa sürede çok daha fazla aşılama ve toplumsal bağışıklığın erken sağlanması için bu aşıya şans verebiliriz. Saklama koşulları, dağıtım kolaylığı ve üretim kapasitesi gibi diğer aşılara karşı avantajları var.

Sonuç olarak herkes eksileri ve artılarıyla olayı değerlendirir,karar verir ve umarım sağlıklı bir çözüme kavuşuruz.

• Beğen
Tepkiler: Daytona

Nis

Üye
Tepki
82
İsim
Nisa Sibel
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selçuk ecza deposunun hisseleri oynar. :hımm:

• Hahaha
Tepkiler: ModernOblomov

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.089
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynen tabii o yüzden Avrupa ve ABD'de yaşlı bakımevlerinde insan kalmadı, o yüzden hepsi ölüme terkedildi tek başlarına, aşırı kıymetli oralarda insan canı.

Çin'de Sinopharm, CanSino ve Sinovac faz 3 çalışmalarına en erken başlayan şirketlerden çünkü virüsü en önce onlar izole etti. Sinovac yani bizim tedarik ettiğimiz aşı inaktif virüs aşısı , virüslerin zayıflatılıp tavuk yumurtasında üretildiği yöntemle üretilmiş. Bu yöntem de uzun zamandır kullanılan klasik yöntem. Gelişebilecek yan etkiler tecrübe edilmiş ve tahmin edilebilir. Etkililik konusu tabii ki tartışılır. Bütün aşılarınki tartışılıyor. Fakat kısa sürede çok daha fazla aşılama ve toplumsal bağışıklığın erken sağlanması için bu aşıya şans verebiliriz. Saklama koşulları, dağıtım kolaylığı ve üretim kapasitesi gibi diğer aşılara karşı avantajları var.

Sonuç olarak herkes eksileri ve artılarıyla olayı değerlendirir,karar verir ve umarım sağlıklı bir çözüme kavuşuruz.
Faz 3e en erken baslayip sonuçlarını hala aciklamamamis olmalarinin ve dunyada kabul gormus kurumlara onay icin basvurmamalarinin sebebi ne olabilir peki?

By chow

Daimi Üye
Tepki
419
İsim
Mehmet
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Durumumuz yok, aşı olamayacağız.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.193
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
_113558313_gonulluler-nc.png

_115383611_2638dfa4-8509-4dcf-a25e-173cdbf2c2fe-nc.jpg

_115777779__115383610_dfe9add7-8607-4918-8dd6-2257f65833d8-nc.jpg

• Oxford/Astrazeneca: Viral vektör türünde geliştirilen bu aşı virüsteki 'Spike Protein' diye adlandırılan bölgeyi hedef alarak virüsün hücreye tutunma ve kendini çoğaltma fonksiyonlarını durdurmayı hedefliyor. Daha önceki SARS ve MERS salgınlarında öğrenilen ve bir yere kadar geliştirilen bu teknik, Covid-19 aşı çalışmalarına başlandığında epeyce vakit kazandırdı ve daha şimdiden yüzlerce milyon doz sipariş aldı. Astrazeneca ile ortak yürütülen aşı çalışmasıyla ilgili Kasım ayında açıklanan ara sonuçlarda, üçüncü faz deneylerinde yüzde 62 ila 90 arasında değişen oranlarda başarı sağlandığı bildirildi.
  • Moderna: Amerika Birleşik Devletleri'nde geliştirilen bu aşı, daha önceki aşılardan farklı olarak virüsün kendisinin değil, genetik materyalinin (RNA) vücuda enjekte edilerek bağışıklık oluşturmayı amaçlayan bir yöntemi kullanıyor. Üretimde büyük avantajlar sağlayacak bu yöntemin başarılı olması halinde aşı teknolojisinde çığır açabileceği bilim çevrelerince öngörülüyor. Moderna şirketi Kasım ayında üçüncü faz çalışmalarının ara sonuçlarında %95 oranında koruma sağladığını duyurdu. Bu aşının ABD'de acil kullanım izni alması bekleniyor.
  • BioNTech: ABD merkezli Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech firmalarının beraber geliştirdikleri mRNA tabanlı aşı adayı, başarılı geçen ilk iki fazın ardından Temmuz ayında 3. faz çalışmalarına çeşitli ülkelerde başladığını duyurmuştu. 9 Kasım'da yapılan açıklamada bu çalışmalarda elde edilen ilk bulguların, aşının %95 oranında başarı sağladığı belirtildi. Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Christoph Huber tarafından kurulan şirket, yıllar içinde tıp alanında pek çok araştırma yaptı. BioNTech şirketi Eylül 2019'da Bill ve Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz tedavilerine yönelik de bir anlaşma imzalamıştı. Aşının acil kullanım izni için Amerika Gıda Ve İlaç Dairesi'ne (FDA) başvuruldu.
  • Gamaleya (Sputnik V): Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos'ta ülkenin ilk koronavirüs aşısı Sputnik V'nin Moskova'daki Gamaleya Ensititüsü tarafından geliştirildiğini ve aşının Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını açıkladı. Putin, yakında toplu üretime başlamayı amaçladıkları aşının kendi kızına yapıldığını da söyledi. Rusya, 11 Kasım'da yaptığı açıklamada, Sputnik V'in başarı oranının yüzde 92 olduğunu duyurdu.
  • Sinovac: Eski bir yöntem olan 'inaktif virüs' tekniğine göre hazırlanan bu aşıda, enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor. Haziran ayında birinci ve ikinci fazda kritik bir yan etki gözlemlenmediğini açıklayan şirket, üçüncü faz çalışmalarına farklı ülkelerde devam edeceğini duyurdu. Bu ülkelerden biri de Türkiye. CoronaVac isimli aşının Türkiye'de 25 merkezde denenmesi planlanıyor. Faruk Koca, bu aşıdan 50 milyon doz sipariş edildiğini duyurdu.
  • CanSino: Çin merkezli bir başka aşı çalışması olan Cansino da viral vektör türünde aşı geliştiriyor. Çin ordusunda 3. Faz denemelerine başlanan aşının da daha önceki fazlardaki etkisi Lancet dergisinde incelenmişti.
  • Pekin Biyoloji Enstitüsü/Sinopharm: Çin merkezli bir başka aşı çalışması olan Sinopharm da 'inaktif virüs' yöntemini kullanıyor. Şirket üçüncü faz çalışmalarını Abu Dabi'de yürütüyor.
  • Johnson&Johnson: Şirket 23 Eylül'de, tek dozluk koronavirüsü aşısı denemelerinde 60 bin gönüllünün katılımıyla son aşamaya girildiğini açıkladı. Johnson & Johnson'ın aşısının, iki doz gerektiren rakip aşılara kıyasla milyonlarca doz aşının dağıtımı açısından daha elverişli olabileceği tahmin ediliyor.
  • Novavax: Protein parçalarını kullanarak üretilen bu aşının 24 Eylül itibarıyla Birleşik Krallık'ta 3. faz deneylerine başlayacağı duyuruldu. İki doz halinde uygulanacak aşının daha önce Güney Afrika ve Amerika'da tamamlanan fazlarında umut vadeden sonuçlar aldığı belirtilmişti.
  • Wuhan Biyoloji Enstitüsü/Sinopharm: Dünyada üçüncü faza ilk geçen aşı adayı da inaktif virüs yöntemini kullanıyor. Başarılı olması halinde yıllık 220 milyon doz üretilmesi hedefleniyor.
  • Bharat Biotech: Hindistan tarafından geliştirilen ve aralarında Türkiye'nin de olduğu 18 ülkede binlerce gönüllü üzerinde denenecek aşı, eski bir yöntem olan inaktif virüs yöntemini kullanıyor.

_113527408_asama-nc.png

Ahmet Sefa

Üye
Tepki
142
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Faz 3e en erken baslayip sonuçlarını hala aciklamamamis olmalarinin ve dunyada kabul gormus kurumlara onay icin basvurmamalarinin sebebi ne olabilir peki?
Faz 3 zaten bütün aşılar için bir süre daha devam edecek. Faz 3'ü bitirip kesin sonuçlarını açıklayan bir çalışma yok, ara sonuçlar açıklanıyor. Bildiğim kadarıyla gelecek aşının ara sonuçları 15 Aralık'ta açıklanıyor. Sonrasında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aşıyı test edecek ve acil kullanım için onay verecek. Bunları sağlık bakanı açıkladı. Bu onay genelde ilacı tedarik eden ülkelerde veriliyor aşılamaya başlamak için yani o kurumlara başvurmamalarının sebebi bu olabilir.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.449
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Aynen tabii o yüzden Avrupa ve ABD'de yaşlı bakımevlerinde insan kalmadı
Ölümün olmadığı ülkemi var? adamlar hiç olmazsa dürüst bizim sahtekarlar gibi ölüm adedini hastalık kapan insan adedini gizlemiyor.Ayrıca verdiğiniz örnek aşıyla alakalı değil,ben aşı üreten firmanın güvenilirliğinin ne konumda olduğundan bahsettim,bu şekilde adı pisliğe batmış rüşvete karışmış (bizimkiler gibi) bir firmadan gözgöre göre aşıyı ithal etmek ancak bizim gibi ülkelerde olurdu!

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
bakan koca: aşıyı şimdilik zorunlu yapmıyoruz ama e-nabız ve hes e aşı olmuştur ibaresi eklenecek

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.423
İsim
selim
selim82
Herzamanki gibi bazıları daha eşit o yüzden çin aşısı tercih etmemiş olabilirler. Ben pozitif bilme inancı tam olan bir insanım. Ama malesef bilimin sahibi kaptalizm , kapitalizm ahlakı olmaz . Yapacaklarının sınırıda. Bana iyi düşünmeyi bu insanlar unutturdu malesef.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Ahmet Sefa

Üye
Tepki
142
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ölümün olmadığı ülkemi var? adamlar hiç olmazsa dürüst bizim sahtekarlar gibi ölüm adedini hastalık kapan insan adedini gizlemiyor.Ayrıca verdiğiniz örnek aşıyla alakalı değil,ben aşı üreten firmanın güvenilirliğinin ne konumda olduğundan bahsettim,bu şekilde adı pisliğe batmış rüşvete karışmış (bizimkiler gibi) bir firmadan gözgöre göre aşıyı ithal etmek ancak bizim gibi ülkelerde olurdu!
Sizin söyledikleriniz de sadece aşıyla alakalı değildi. Bazı kıtalarda insan canına verilen değerden bahsettiniz ama oralarda binlerce insan tedavi bile olamadan kendi başına öldü. Sizce bu insancıl bir davranış mı? Önlem almadılar ve insanlar öldü. Bizdeki uygulamalar tartışılabilir ki zaten ben herhangi bir karşılaştırma yapmadım.
Yani sizin argümanınıza göre hareket edip ABD ve Avrupa Pfizer aşısını seçti diye tamam güvenlidir diyemem. Veya çeşitli iddialar yüzünden elimizdeki aşıya güvenilir değil de diyemem. Sadece bilimsel sonuçları bekleyerek, kimseyi de yanlış yönlendirmeden süreci izlememiz gerekiyor diye düşünüyorum.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.759
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
pozitif yatıyorum evde ilk gün şu favicovir den verdiler 8 tane yuvarladım sabahı zor ettim böyle tedavi olacak ise tabi ki olmam aşı

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Acele karar vermeyelim bence, pek sayın ve çok saygıdeğer Bahçeli beyefendi bakanlıkça öngörülen programa uygun bir şekilde aşıyı vurdursun biz de ona göre aksiyon alalım .

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve Cemal Ç.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.095
Bisiklet
Trek
Aşı konusunda çok iyimser gördüm hepinizi. Sanki aşı onaylanmış, sağlık bakanlığı herşeyi organize etmiş, aşı takvimi belli olmuş gibi aşı olup olmamayı tartışmaya başlamışsınız.

Adamlar herkese maske dağıtacağız dedi onu bile beceremediler. Yasaklar, düzenlemeler vs konusundaki beceriksizlikleri saymıyorum bile. Bunları göz önüne alırsak aşı meselesi %99 kaosa dönüşecek. Normal şartlar altinda sağlık emekçileri, sosyal hizmey çalışanları, yaslilar, risk grubundakiler diye gitmesi gereken aşılama öncelik takvimi olmalı. Bunun Turkiye'de olmasını beklemek büyük saflik. Aşı gelecek, önce daha eşit olanlar aşılanacak. Ardından aşı karşıtı cühela ile mücadele edilecek, arada yurda giren kaçak/korsan aşılar ve bunlardan etkilenen insanlar olacak. Siz aşı olmayi beklerken abartmıyorum instagram üzerinden aşı satanları göreceksiniz vs.

Test olayı nasil organize edildiyse aşı meselesi de aynısı olacak. Bu şartlar altında aşıyı önce bir bulun da ondan sonra olup olmamayı tartışmaya başlarsınız.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.449
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Test olayı nasil organize edildiyse aşı meselesi de aynısı olacak. Bu şartlar altında aşıyı önce bir bulun da ondan sonra olup olmamayı tartışmaya başlarsınız.
Ne yaparsın dostum can tatlı,aşı gelsede gelmesede önce arkamızı sağlama alalım diyoruz :komik: hiç olmazsa gelirse hangi aşı faydalıysa o olsun diyoruz bizim tartışmamız budur,ama tabi tuzun kuru olunca garip geldi dimi sanada:komik:

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
Aşı olacağız desek aşıyı nerden bulacağız?

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
2.934
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ABD'nin yani kapitalizmin beşiği olan bir ülkenin aşısını olacağıma Çin aşısı olurum daha iyi. Tercihen bana sıra gelene kadar yerli aşı bulunur ise yerli aşıyı olmayı tercih ederim, yok bulunmaz ise Çin aşısını hiç düşünmeden kullanırım. ABD ve Avrupa hastalıktan kırılırken şu an Çinde vaka sayıları 20'yi geçmiyor.

• Beğen
Tepkiler: ahmet1914