Covid-19 aşısı olacak mısınız?

Scudo

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
2 Sinovac'tan sonra 365 iu/mL antikorum oldu. Arkasından 1. Biontech ve 6288 iu/mL antikor. 2. doz Biontech'ten sonra 13800 iu/mL antikor.
- "<500 iu antikorla kovid geçiren %50 sıklıkla semptomatik geçiriyor" diyen halk sağlığı anabilimdalı başkanımız var.
- "Omicron çok bulaşıcı ama delta kadar ağır değil, yine de ek hastalıkları olanları yoğunbakımda takip ediyoruz" diyen yoğunbakım anabilimdalı başkanımız var.

• Beğen
Tepkiler: Peregrine

popayed

Üye
Tepki
6
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
ilk ikisinde kol ağrısıyla 2 günde atlatırken, 3. hatırlatma dozunda coronaya yakalanma belirtilerinin tamamını yaşayıp acillik oldum. 4 gün ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, eklemlerin ağrıması, halsizlik, mide ağrısı, bulantı... o da 4 gün sürdü ve müde ağrısı dışında hepsi geçti. Gerçek koronaya yakalandım 2 ay kadar sonra o bile hafif bir nezle gibi geçti. Sanırım 3. aşı olmasaydı koronam daha ağır geçecekti.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
(link)
"Almanya'da şimdiye kadar 179 milyon doz aşı uygulandığına işaret eden Matthes, "Almanya'da Covid aşıları sonrasında yaklaşık 500 bin vakada ağır yan etki görülüyorsa doktorlar olarak harekete geçmemiz gerekir."

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
(link)
"Almanya'da şimdiye kadar 179 milyon doz aşı uygulandığına işaret eden Matthes, "Almanya'da Covid aşıları sonrasında yaklaşık 500 bin vakada ağır yan etki görülüyorsa doktorlar olarak harekete geçmemiz gerekir."
Deli bu gibi kişiler. Son ara başlığa bakın, "Uzun Covid semptomlarıyla örtüşüyor" diyor. Bir hastalığın aşısı, kendisiyle aynı yan etkiyi yapmaz. Bizim hastanenin raporunda herkeste antikor oluşması 39 güne kadar ulaşabilmektedir diye bir ifade var. Bu yan etki geçirenler zamanında antikoru oluşmadan virüse yakalanmış kişiler büyük ihtimalle, normalde ikinci dozdan 39. güne kadar uzama ihtimali mevcut. Olasılıkları inkar edemeyiz, yoksa aşı olanın riski bitti derdik.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Deli bu gibi kişiler. Son ara başlığa bakın, "Uzun Covid semptomlarıyla örtüşüyor" diyor. Bir hastalığın aşısı, kendisiyle aynı yan etkiyi yapmaz. Bizim hastanenin raporunda herkeste antikor oluşması 39 güne kadar ulaşabilmektedir diye bir ifade var. Bu yan etki geçirenler zamanında antikoru oluşmadan virüse yakalanmış kişiler büyük ihtimalle, normalde ikinci dozdan 39. güne kadar uzama ihtimali mevcut. Olasılıkları inkar edemeyiz, yoksa aşı olanın riski bitti derdik.
Neden "deli" dediniz anlamış değilim. 1 yıllık çalışma yapmışlar, gözlemlerini açıklamışlar ve tartışıyorlar. Direk bu kusursuz bir aşı, sıfır yan etkisi var mı demelerini bekliyordunuz?

Aşının yan etkileri ile hastalığın yan etkileri tamamen aynı dememişler. Yan etkilerin birçoğu örtüşüyor demişler. "Sorunun ana nedeninin vücudun kendi hücrelerine karşı geliştirdiği antikorlar" demişler. Hem hastalığın kendisi hem de mrna aşısı otoantikor üretimine neden olabiliyor.

Haberdeki diğer önemli bir madde de şu "aşı yan etkileri konusunda sigorta kayıtlarıyla PEI rakamları arasında belirgin farklılıklar bulunduğunu açıklamış ". Sigorta şirketlerinin, aşı yan etkileri ile covid 19 pozitif hastayı ayırt edebilecek kadar donanımları var.

Aşının ciddi hiçbir yan etkisi olmadığını iddia etmiyorsunuz değil mi?

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Aşının ciddi hiçbir yan etkisi olmadığını iddia etmiyorsunuz değil mi
Ben doktorum. Bunu diyenlerin aşıyla hastalığın farkını bilmediğini düşünüyorum.
Bahsettikleri yan etkiler nörolojik olsaydı yan etki diyebilirdik, ben bir tane bile aşı yan etkisi öğrenmedim hastalıkla karışabilecek. O kadar net farklı olan şeyler hayatta birbirine karışmaz.
Screenshot_20220506-201858_Video Player.jpg

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Bahsettikleri yan etkiler nörolojik olsaydı yan etki diyebilirdik, ben bir tane bile aşı yan etkisi öğrenmedim hastalıkla karışabilecek. O kadar net farklı olan şeyler hayatta birbirine karışmaz.
Çok sık olmasa da covid aşılarının nörolojik etkileri var. Özellikle mrna aşılarında daha fazla.
(link)

(link)
(link)
Hem hastalığın kendisi hem de aşıların yüz felci gibi nörolojik yan etkileri var. Hastalığın kendisinin kimi nörolojik yan etkileri aşının nörolojik yan etkileriden daha fazla olsa bile aşının yan etkisi göz ardı edilemez.

En çok merak ettiğim ise aşılar gerçekte ne kadar ölümden korudu? Ağustos eylül aylarında türkiyede %70in üzerinde aşılanma oranına ulaşılmıştı ama ölüm sayılarında ciddi bir düşüş hiç olmadı. Ne zaman omicron türevi baskın hale geldi(aralık 2021) o zaman ölüm oranı azalmaya başladı. İlginç bi şekilde omicron türevi aşıların yapamadığını yaptı :)
(link)
1651863060361.png

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok sık olmasa da covid aşılarının nörolojik etkileri var. Özellikle mrna aşılarında daha fazla.
(link)

(link)
(link)
Hem hastalığın kendisi hem de aşıların yüz felci gibi nörolojik yan etkileri var. Hastalığın kendisinin kimi nörolojik yan etkileri aşının nörolojik yan etkileriden daha fazla olsa bile aşının yan etkisi göz ardı edilemez.

En çok merak ettiğim ise aşılar gerçekte ne kadar ölümden korudu? Ağustos eylül aylarında türkiyede %70in üzerinde aşılanma oranına ulaşılmıştı ama ölüm sayılarında ciddi bir düşüş hiç olmadı. Ne zaman omicron türevi baskın hale geldi(aralık 2021) o zaman ölüm oranı azalmaya başladı. İlginç bi şekilde omicron türevi aşıların yapamadığını yaptı :)
(link)
287500 dosyayı görüntüle
Türkiyede açıklanan rakamların doğru olduğuna inanıyorsanız başka, bana kalırsa ilk başta ölümleri az gösterdiler. Sonrasında bir dönem her gün belirli bir aritmetik ortalama ile sayılar verilmeye başlandı, sosyal medyada ve hatta haberlerde dalgası geçildikten sonra bir iki gün içinde aritmetik ortalama bozuluverdi ne hikmetse. Tam o dönemde ABD de covid hastası başına devletten belirli para desteği ve her bir yoğun bakım başına binlerce $ devlet foblaması açıklandığında birden abd de ölümler 5-10 kat arttı. O dönemlerde bizimkiler aşırı baskılama yaptıkları için (bu senaryo 99 depremi İstanbul büyükşehir belediyesi ölüm sayılarının çok aşağılara gösterilerek şehrin olağan üstü hal bölgesi statüsüne girmesinin önüne geçilmesi basit kahvehane stratejisini anımsatır) sonrasında bir dönem her gün aptal eyler gibi bir sayı aşağı bir sayı yukarı şeklinde devam etti. Ve ne hikmetse yasaklar kalktığında sayılar birden aşağılara indi.

Omicron ya da başka sebep olabilir o ayrıdır. Ama sayıların hiç bir anlam ifade etmediği konusunda bahse girerim. Ölümler çokken az gösterdiler, sonra yavaşça normal ölüm sayılarının üzerinde göstererek gizlenen sayılar yavaş yavaş sisteme dahil edildi.

Bilimin karşısında durulmaz elbet ama ben bu ülkede resmi açıklamalara hep kuşku ile bakarım. Enflasyon %130 iken 69.97 diye açıklamak, ohal olmasın diye 30.000 kişi yerine 10.000 civarı kayıp göstermek. Hiç güven vermiyor açıkçası...

• Beğen
Tepkiler: mehmetbulak

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
(link)

(link)
(link)

(link)
287500 dosyayı görüntüle
Komşu, istatistik hakkında şunu dile getireyim, ortalama sıfırı kesiyorsa o ortalama geçersizdir.

İlk şekile bir de öyle bakın. Kovid tanısı alanlarda neredeyse hepsi var, sıfırı da kesmiyor. 15 günden sonra ise kesiyor, yani ilk 2 haftada ortaya çıkıyor sonra değil.

Aşı sonrası ise neredeyse hepsi sıfırı kesiyor, istatistiklerin hepsi anlamsız çıkmış; bir tek ingiliz aşısında 15-20. günlerin arasında bell paralizisi ve Guillain Barre Hastalığı pozitif, alman aşısında da inme pozitif ama o kadar düşük ki bunu ortaya koymak için yüksek sayıda hastada çalışılması lazım.
Özetle çalışma komplikasyonlar açısından aşıyı değil kovidi işaret ediyor. Ayrıca zamanlar birbiriyle uyumsuz, hiçbir aralıkta aşı ile hastalık beraber bulunmuyor. Benim dediğim de bu, bunu diyenlerin aşı ile hastalığın farkını bilmediğini söylüyorum.
Türkiyede açıklanan rakamların doğru olduğuna inanıyorsanız başka, bana kalırsa ilk başta ölümleri az gösterdiler. Sonrasında bir dönem her gün belirli bir aritmetik ortalama ile sayılar verilmeye başlandı, sosyal medyada ve hatta haberlerde dalgası geçildikten sonra bir iki gün içinde aritmetik ortalama bozuluverdi ne hikmetse. Tam o dönemde ABD de covid hastası başına devletten belirli para desteği ve her bir yoğun bakım başına binlerce $ devlet foblaması açıklandığında birden abd de ölümler 5-10 kat arttı. O dönemlerde bizimkiler aşırı baskılama yaptıkları için (bu senaryo 99 depremi İstanbul büyükşehir belediyesi ölüm sayılarının çok aşağılara gösterilerek şehrin olağan üstü hal bölgesi statüsüne girmesinin önüne geçilmesi basit kahvehane stratejisini anımsatır) sonrasında bir dönem her gün aptal eyler gibi bir sayı aşağı bir sayı yukarı şeklinde devam etti. Ve ne hikmetse yasaklar kalktığında sayılar birden aşağılara indi.

Omicron ya da başka sebep olabilir o ayrıdır. Ama sayıların hiç bir anlam ifade etmediği konusunda bahse girerim. Ölümler çokken az gösterdiler, sonra yavaşça normal ölüm sayılarının üzerinde göstererek gizlenen sayılar yavaş yavaş sisteme dahil edildi.

Bilimin karşısında durulmaz elbet ama ben bu ülkede resmi açıklamalara hep kuşku ile bakarım. Enflasyon %130 iken 69.97 diye açıklamak, ohal olmasın diye 30.000 kişi yerine 10.000 civarı kayıp göstermek. Hiç güven vermiyor açıkçası...
Amerika'da ciddi bir halk sağlığı krizi yaşandı. Kongrede sağlık bakanı yerine geçen general surgeon'a sorgu yöneltildi insanların sağlık hakkı olup olmadığına dair. Yasayı okuttular, kriz halinde vardır dedirttiler de öyle kabul edildi. Amerika'da halk sağlığı düşüncesi yok, insanlar kendi imkanlarıyla geçiriyor özel sağlık sigorta sistemi olduğu için. 5-10 kat artması kriz anı yumurta kapıya dayandığı için oldu. Gizli arka planlar olduğu için olmadı.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Türkiyede açıklanan rakamların doğru olduğuna inanıyorsanız başka,
Türkiyedeki açıklanan verilere inanmıyorum.(Sadece türkiyede değil tüm ülkelerde olduğundan daha az gösterildiğini düşünüyorum) Bizim açıklanan veriler gerçek verilerden daha az ama avrupa verilerine paralel trendde gösterilmeye çalışılmış gibi görünüyor :)

(link)
(link)

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Şu dediğiniz yanlış. (link) ingiliz aşısı mrna değil, vektör aşı.
Mrna aşılar hakkında olumsuz konuşmanızı doğru bulmuyorum. Bunu dayandığınız ilk makale, 9 hastalık makale C sınıfı kanıt sadece, "Bunu gördüm" diyebilecek makale. Bunu kanıtlarıyla ortaya koyabileceğiniz makale içinde şekil olan makale, yukarıda yazdım.
Anlamadan cımbızlamak iyi birşey değil, yanlış örnek oluyor. Bell paralizisi kalıcı birşey değil, korkulacak birşey değil. Bunu da C sınıfı makaleden öğrenemeyiz.
Not: mesela Türkiye'de yapılmış sinovac çalışmasında 500 hasta vardı, üstelik aşının etkisi daha net ortaya çıkıyordu. Yan etkiler ne kadar seyrek ortaya çıkarsa, tam aksine o kadar daha çok hasta gerekir ortaya çıkarabilmek için. Aşı için 500 anlamlıyken, yan etkisi için yüz katı hasta gerekir.

• Beğen
Tepkiler: fztserhat

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
398
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam, kadın net olarak cevap vermiş esasında. Bu cevaptan algı oluşturmaya çalışmayın. Adı üzerinde AŞI, sonuç olarak hastalığın ağır geçmesini yada yayılmasını engelleyecek. Etrafında aşı olmadan kovid geçiren yaşlı insanlar varsa bir sor bakalım ne çektiler... Aşı karşıtı iş arkadaşım komaya girdi, sonra bütün ailesi koşa koşa aşı olmaya gitti.

Aşılama başladıktan sonra, hastaneye yatış ihtimalinin %90-95 azaldığı birçok çalışma tarafından tespit edildi ve yayınlandı. Yani AŞI işe yaradı ve normal hayata şimdilik döndük. Hesaplamaların nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, yayılmada R sayısı, istatistik, vs gibi konuları detaylı öğrenebilirsiniz.

Ben 2 çocuk babasıyım, çocuklarımı ağlaya ağlaya sağlık ocağına aşı olmaya götürüyorum. Ama bazıları aşı olmadığı için 20-30 yıldır görülmeyen hastalıklar tekrar canlanmaya başladı. Benim çocuklarım gibi çocuklar sayesinde de hastalıkların yayılması büyük ölçüde önleniyor ve o asalakların çocukları da korunmuş oluyor.

Kovid aşısı ve çocuk aşısı ne alaka diye merak ediyorsanız da? kovid aşıları ilk başta geçici onaylı olmalarına rağmen sonradan tam onay aldılar, yani çocuk aşıları uzun yıllardan beri kullanılıyor ikisini karşılaştırmayın argümanı geçersiz bir argümandır.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Kron
Hocam, kadın net olarak cevap vermiş esasında. Bu cevaptan algı oluşturmaya çalışmayın. Adı üzerinde AŞI, sonuç olarak hastalığın ağır geçmesini yada yayılmasını engelleyecek. Etrafında aşı olmadan kovid geçiren yaşlı insanlar varsa bir sor bakalım ne çektiler... Aşı karşıtı iş arkadaşım komaya girdi, sonra bütün ailesi koşa koşa aşı olmaya gitti.

Aşılama başladıktan sonra, hastaneye yatış ihtimalinin %90-95 azaldığı birçok çalışma tarafından tespit edildi ve yayınlandı. Yani AŞI işe yaradı ve normal hayata şimdilik döndük. Hesaplamaların nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, yayılmada R sayısı, istatistik, vs gibi konuları detaylı öğrenebilirsiniz.

Ben 2 çocuk babasıyım, çocuklarımı ağlaya ağlaya sağlık ocağına aşı olmaya götürüyorum. Ama bazıları aşı olmadığı için 20-30 yıldır görülmeyen hastalıklar tekrar canlanmaya başladı. Benim çocuklarım gibi çocuklar sayesinde de hastalıkların yayılması büyük ölçüde önleniyor ve o asalakların çocukları da korunmuş oluyor.

Kovid aşısı ve çocuk aşısı ne alaka diye merak ediyorsanız da? kovid aşıları ilk başta geçici onaylı olmalarına rağmen sonradan tam onay aldılar, yani çocuk aşıları uzun yıllardan beri kullanılıyor ikisini karşılaştırmayın argümanı geçersiz bir argümandır.
Hocam sizin argumanlariniz onceden yazildi. Bizi bilim karşıtı kabul edip yola devam etmeniz en mantiklisi.

By chow

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
Mehmet
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İnanmadım, inanmayacağım.

• Beğen
Tepkiler: RoninRider

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
Alman aşısının gösterdiği ters tepkiler zaten biliniyordu. Felç geçiren, emboli yakalanan vs. Bana da denk geldi beyine pıhtı atan birisi alman aşısından. Ben çin aşısı oldum, şükür bir daha korona geçirmedim, ya da geçirsem de girip adı altında hafif atlattım.

Ben hastalığa yakalandım, devletin verdiği 2 ilacı da usulüne göre kullandım, annem de ilaçları kullandı ve iyileştik. Annem hastalıktan 4-5 ay önce ciğer embolosi geçirmişti. 2021 ekimde hastalığa yakalanınca emboli tekrar etti ocak ayı gibi. Çünkü o zamanlar pıhtılaşmaya yol açtığı bilinmiyordu hastalığın. Kan sulandırıcı vermemişlerdi. Tekrar hastahanede 1 hafta kaldık o kadar covid li arasında. Fakat hastalığı atlattığımızdan yakalanmadık diye tahmin ediyorum.

3 defa çin aşısı oldum. Hatırlatma dozu yaptırdım, çünkü hastalığı geçiren biri olarak o rezil durumu anlatmak istemem tekrardan. İntihar düşüncesine kadar yaşadım, sinirleri çok bozuyordu o anlarda. Bir komşumun oğlu 40 küsur yaşlarda, tedavi (ilaç) ve aşıyı red ettiğinden dolayı vefat etti. Geride 3 yetim çocuk bıraktı.

Şimdi herkes aşıyı yapıp yaptırmamakta özgür bırakıldı bir yere kadar zaten. Ufak men durumları oldu fakat, o da kişinin kendi ve toplum sağlığı için zaten yapılmalıydı ve bunlara katlanmak zorundalar. Hastalık herkesi eşit vurmadı, ya da hiç uğramadı. Fakat bir sözümüz var, bir elin beş parmağı bir değil. Herkeste aynı durumlar yaşanmadığından, büyük konuşmamak lazım, buraya daha önce de yazmıştım. Alman aşısından dolayı zarar gören varsa bence bizden de dava açmaları lazım. O aşı hiç uygulanmamalıydı bence.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Hastalık herkesi eşit vurmadı, ya da hiç uğramadı.
Böyle elim olaylar oluyor. Olayların temelinde bazı insanlarda kovid enfeksiyonu sırasında anti-pf4 otoantikoru oluşuyor, bu da pıhtılaşmaya yol açıyor.
Çin aşısı etkili olamıyor ne yazık ki, ben iki kere oldum antikorum 365 oldu. Sonra 2 kere biontech olduğumda ilkinde 6300, ikincisinde 14000 oldu. Bizim halk sağlığı hocamızın dediği şuydu, aşının %50 etkinlikte koruması için antikor düzeyinin 500'ü geçmesi gerekli.
Aşı ile hastalığın aynı zamanda olması hastalığı önlemez ne yazık ki, aşıyı olmamızın üzerinden 40 gün geçmesine kadar koruyuculuğu gelişmeyebiliyor.

Son düzenleme: